Norveç'te Şirket Kurmak

Norveç'te Şirket Kurmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Norveç, 5,3 milyonluk nüfusa sahip ama eşit olarak dağıtılan servet nedeniyle satın alma gücü yüksek bir ülkedir. Dünya çapında petrol, doğal gaz, enerji, denizcilik ve deniz ürünleri sektörlerinde dünya lideri olan Norveç, diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında çok yüksek yaşam standartlarına ve güçlü bir şekilde refah seviyesine sahiptir.

Norveç iş kurmak için güvenli ve kolay bir ülkedir. Dünya Bankası, Norveç'i iş yapma kolaylığı açısından 189 ülke arasında ilk 10'da konumlandırmıştır. Norveç’in dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olması yabancı yatırımcıların doğrudan Norveç’i tercih etmelerine yol açmıştır.

Vizem.net Norveç'te iş kurmak isteyen kişilere şirket kurulum süreci ve ilgili vize başvuru işlemleri için danışmanlık hizmeti sağlayan akredite kuruluştur.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Norveç'te Kurulabilecek Şirket Türleri Nelerdir?

Norveç’te kurulabilecek şirket türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Limited şirketi
 • Kamu limited şirketi
 • Şahıs şirketi

Norveç Limited Şirketi Nedir?

Limited şirket, şirketin hissedarlarından veya üyelerinden ayrı bir tüzel kişilik olarak kabul edilir ve şirketin yükümlülüklerinden sorumlu değildir. Limited şirketin yükümlülükleri, yalnızca hak ettikleri ödenmemiş payların miktarları ile sınırlıdır.

Norveç’te limited şirket kurarken yerleşik bir yönetici görevlendirilerek yerel bir kayıtlı ofis adresi oluşturulmalıdır. Norveç’te limited şirketlerde görev alacak en az 2 yöneticiden birinin Norveç ya da Avrupa vatandaşı olması şartı aranırken limited şirketin hissedarları herhangi bir uyruktan olabilmektedir.

Norveç'te özel bir limited şirkete kaydolmak için 30.000 Norveç kronu sermayeye ihtiyaç olup sermayenin DNB gibi bir bankaya yatırılması gerekmektedir. Norveç’te şirket kaydı gerçekleşene kadar banka hesabından para çekme işlemleri bloke edilmektedir. Limited şirketin ticari işletmeler kaydına eklenmesi için tek seferliğine 5.570 Norveç kronu tutarında bir ücret ödenmektedir.

Norveç’te limited şirketin saygın bir şirket şekli olması, kredi olanağı olmasının yanı sıra olası vergi avantajları da bulunmaktadır. Norveç’te limited şirketin kuruluşu ve yürütülmesi maliyetli olurken yasal raporlama ve özel limited şirketlerin bir muhasebe yükümlülüğünün bulunması limited şirketin dezavantajlarını oluşturmaktadır.

Norveç Kamu Limited Şirketi Nedir?

Limited şirkete benzer şekilde, Norveç kamu limited şirketi de şirketin hissedarlarından veya üyelerinden ayrı bir tüzel kişilik olarak kabul edilirken hissedarların hiçbiri şirketin borçlarından şahsen sorumlu değildir ve yalnızca hak ettikleri ödenmemiş paylardan kendi kişisel payları oranında sınırlıdır.

Norveç kamu limited şirketlerinin avantajları halka hisse ihraç edip hisse satma hakkının olması iken kamu limited şirket kurmanın dezavantajları herhangi bir uyruktan en az bir hissedar olması, en az ikisinin Norveç'te ikamet etme zorunluluğunun bulunması ve minimum 1.000.000 Norveç kronu değerinde sermayeye sahip olunmasıdır.

Norveç Şahıs Şirketi Nedir?

Norveç şahıs şirketi, sahibini sorumlu tutar ve işletmesine karşı sınırsız sorumluluğa tabidir. Norveç şahıs şirketinin sahibi hukuk karşısında kurduğu iş ile bir bütün olarak görülürken şahıs şirketi kurmak için en az 18 yaşında olmak gerekmektedir.

Türk Vatandaşları Norveç Krallığı'nda Şirket Kurabilir Mi?

Evet, Türk vatandaşları Norveç Krallığı’nda şirket kurabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Norveç’te şirket kurmasına engel bir kriter yoktur.

Norveç Krallığı'nda Şirket Nasıl Kurulur?

Norveç Krallığı’nda şirket kurulurken bir Norveç kimlik numarasına (D-numarası) sahip olunmalı ve Norveç iş adresi için kayıt yaptırılmalıdır. Norveç'te faaliyet gösteren tüm şirketlerin Ticari İşletmeler Kaydı'na kayıtlı olmaları gerekirken temel gelir getirici faaliyetini açıklama yükümlülüğü vardır.

Norveç Krallığı’nda şirket kurarken kayıt işlemi sırasında eklenmesi gereken belgeler arasında ana sözleşme, sermaye katkı ödemesini onaylayan belge ve finans şirketi gibi belirli işlemler için lisans onayını gösteren ek formlar yer almaktadır.

Norveç'te İş Kurmak Ne Kadara Mal Olur?

Norveç’te iş kurmanın maliyeti kurulacak işin niteliğine göre değişmektedir.

Norveç vatandaşı olmayan kişiler için en yaygın şirket türü, özel bir limited şirket olan AS'dir. Temel yasal yapı ve vergi danışmanlığı, banka hesabı rehberliği ve bir D numarası alma dahil olmak üzere tam şirket kurulumu 1.000 euro ile 2.000 euro arasında olup Norveç şirket siciline yaklaşık 600-700 euro arasında ücret ödenmektedir. Asgari sermaye yaklaşık 3.000 euro değerindedir.

Norveç’te şirket kurulduktan sonra ana bakım maliyetleri, yönetim ve vergi beyannamesi dosyalama maliyetleri ödenmelidir. Düzenli bir yönetim sürdürmek, periyodik olarak vergi beyannamesi verme ve yıllık hesapları dosyalama yükümlülüğü bulunurken yıllık ortalama 2.000 euro ile 4.000 euro arasında bir maliyet ödenmektedir.

Şirketler için Norveç Vergi Oranları Nasıldır?

Norveç vergi idaresine göre, yargı alanından elde edilen gelire sahip kuruluşların, yıllık vergi beyannamelerini bir sonraki mali yılın mayıs ayının son iş gününe kadar sunmaları zorunluluğu bulunmaktadır. Son teslim tarihine uyulmaması durumunda işletmeye, suçun derecesine bağlı olarak vergilendirilebilir yıllık gelirin %20 - %40'ı kadar bir geç başvuru cezası verilmektedir.

Norveç vergi oranı, Norveç'teki Muhasebe Yasası hükümlerine göre hazırlanırken küçük işletme tanımına giren şirketlerin faaliyet raporu hazırlamasına gerek yoktur.

Finansal iş sektörü dışındaki çoğu işletme için kurumların Norveç vergi sistemi kapsamında ödemesi gereken vergi oranları %22 iken mali iş sektöründe faaliyet gösteren şirketler, %25 oranında vergi öderler.

Norveç'te İş Kurarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, Norveç’te iş kurarak oturum izni alınabilmektedir. Norveç’te şirket kuran ve işleten vatandaşlar ile bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve eşleri uzun süreli Norveç yatırımcı vizesi türüne sahip olmaktadır. Norveç yatırımcı vizesi sahiplerine Norveç’te oturma ve çalışma hakkı tanımaktadır.

Norveç'in Başlıca İş Sektörleri Nelerdir?

Norveç’in başlıca iş sektörleri aşağıda listelenmiştir.

 • İnşaat sektörü
 • Deniz inşaatı sektörü
 • Temizlik sektörü
 • Çiftçilik ve bahçıvanlık sektörü
 • Balık işletmesi
 • Elektrik sektörü
 • Karayolu ile yük taşımacılığı sektörü
 • Otel, restoran ve yemek sektörü
 • Tur otobüsleri ile yolcu taşımacılığı sektörü

Norveç'in En Büyük Şirketleri Nelerdir?

En büyük Norveç şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • Equinor
 • Telenor
 • DNB ASA
 • AkerBP
 • Yara
 • Storebrand
 • Rema
 • Gjensidige
 • Hydro
 • Norwegian Air
 • Norsk Hydro
 • Eni Norge
 • Esso Norge

Dünya çapında çok uluslu şirketlere sahip olması nedeniyle bilinen Norveç markaları Norveç’teki en büyük şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Norveç’teki en büyük şirketler enerji şirketi, telekomünikasyon şirketi ve finansal hizmetler alanlarında yoğunlaşmaktadır.

Norveç'teki Türk Şirketleri Nelerdir?

Norveç’teki Türk şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yılport Holding
 • Karsan
 • MEİSER Norway AS
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: