Norveç Sporcu Vizesi

Norveç Sporcu ve Antrenör Vizesi

Norveç sporcu ve antrenör vizesi, Norveç Krallığı'nda kurulu bir takımında yer almak ya da bireysel olarak faaliyet göstermek için Norveç Krallığı'nda ikamet edecek sporcu ya da antrenörlere ve aile üyelerine verilen vizedir.

Norveç'te bir işverenden geçerli bir iş teklifi almanız ve başvuru için öngörülen diğer birtakım gereklilik şartları karşılamanız halinde verilen sporcu vizesi, Norveç çalışma vizesi türüdür.

Norveç Sporcu Vizesi Başvuru Şartları

Norveç sporcu vize başvurusu için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekir.

 • Üst düzey sporlara katılacak bir sporcu ya da üst düzey sporlarda bir antrenör olunmalıdır.
 • Norveç Olimpiyat ve Paralimpik Komitesinin ilgili üye derneğinden ve Spor Konfederasyonundan gerekli niteliklere sahip olunduğuna ve hangi düzeyde spora katılım sağlanacağına dair onay alınmalıdır.
 • Norveç'teki belirli bir işverenden iş teklifi alınmalıdır.
 • İlgilenilen spor üst düzey bir spor olmalıdır; her bir somut durumda sporun yeterince yüksek bir seviyede olup olmadığını değerlendirilmektedir.
 • Tam zamanlı bir iş yapılmalıdır.
 • Ücret ve çalışma koşullarınız Norveç'teki normalden daha kötü olmamalıdır ve katıldığınız spor kulübündeki Norveçli sporcuların veya antrenörlerin aldığı maaştan daha düşük maaş almamalısınız. Maaşınızın, vergi öncesi yılda en az 278.693 NOK olması gereklidir.

Norveç Sporcu ve Antrenör Vizesi Başvuru Süreci

Norveç sporcu ve antrenör vizesi başvuru süreci için aşağıdaki adımları takip edin.

 • https://www.udi.no/en/ adresinden çevrimiçi olarak vize başvuru formu doldurun ve vize harç ödemesini yapın.
 • Gerekli evraklar vize türüne göre eksiksiz şekilde hazırlayın.
 • Vize randevusunu alın.
 • Başvuru sahibine iletilen evrak listesi ve gerekli evrakları randevuda teslim edin.
 • Parmak izi ve fotoğraftan oluşan biyometri bilgilerinin kaydını randevuda tamamlayın.
 • Vize başvuru merkezine servis bedeli ödemesi yapın.

Gerekli evrakların teslimi ve biyometri bilgilerinin kaydı sonrasında başvurular, aracı kurum tarafından Norveç Ankara Büyükelçiliğine ve Norveç Ankara Büyükelçiliği tarafından da Norveç Göçmenlik Müdürlüğüne (UDI) gönderilir. Norveç vize başvurusu değerlendirmesi UDI tarafından tamamlanır.

Norveç Sporcu Vizesi İçin Hazırlanması Gerelen Evraklar

Norveç sporcu vizesi için aşağıdaki evrakları tamamlamanız gerekmektedir.

 • Başvuru sahibine ait geçerli pasaport ve kullanılan sayfaların tümünün fotokopisi
 • Norveç sporcu vizesi başvuru formu
 • İmzalanmış UDI kapak mektubu belgesi
 • Biyometrik özellikte vize fotoğrafı
 • Konaklama detaylarını içeren belgeler
 • UDI iş teklifi formu
 • Ücret gerekliliklerinin karşıladığını gösteren belgeler
 • Başvuru sahibi sporcu ya da antrenör hakkında federasyon açıklaması
 • Başvuru sahibinin icra ettiği spor dalı hakkında federasyon açıklaması
 • Detaylı özgeçmiş
 • Vize harcı dekontu
 • İmzalı UDI gerekli evrak listesi

Vize evraklarınızdan herhangi biri Norveççe veya İngilizce dışında bir dilde ise belgeleri Norveççe veya İngilizceye tercüme edilerek teslim etmeniz gerekir. Başvuru için gerekli olan ve listede bulunan tüm belgelerin teslim edilmesi, başvuru sahibinin sorumluluğundadır ve eksik belge beyanı değerlendirme süresinin uzamasına veya başvurunun reddedilmesine yol açabilmektedir.

Norveç Sporcu Vizesi İçin Başvuru Formu

Norveç sporcu vizesi için başvuru formu, https://www.udi.no/en/ adresinden online olarak doldurulur.

Norveç Sporcu Vizesi İçin UDI Kapak Mektubu

Norveç sporcu vizesi için UDI kapak mektubu, online başvurunun kaydedilmesinden sonra e-posta ile başvuru sahibine iletilir ve vize başvurusunda imzalı olarak sunulması gereken bir belgedir.

Norveç Sporcu Vizesi İçin UDI İş Teklifi Formu

Norveç sporcu vizesi için UDI iş teklifi formu, işveren tarafından, büyük harfler kullanılarak doldurulmalıdır.

İşverenin Norveç'te bir işyeri bulunması ve Tüzel Kişiler için Merkezi Koordinasyon Siciline kayıtlı olması gereklidir. İş teklifi formunda, istihdam ile ilgili tüm bilgiler yer almalı ve form hem işveren hem de çalışan tarafından imzalanmalıdır. Formda yer alan bilgiler, form yetkili bir temsilci tarafından imzalanmış olsa da işveren bakımından bağlayıcıdır.

UDI iş teklifi formu örneği aşağıda verilmiştir.

Norveç Sporcu Vizesi İçin UDI İş Teklifi Formu
Norveç Sporcu Vizesi İçin UDI İş Teklifi Formu
Norveç Sporcu Vizesi İçin UDI İş Teklifi Formu 2
Norveç Sporcu Vizesi İçin UDI İş Teklifi Formu 2
Norveç Sporcu Vizesi İçin UDI İş Teklifi Formu 3
Norveç Sporcu Vizesi İçin UDI İş Teklifi Formu 3

Sporcu Vizesi İçin Maaş Şartının Karşılandığına Dair Belge

Sporcu vizesi için maaş şartlarının karşılandığına dair, vergi öncesindeki yıllık maaşınızın en az 278.693 NOK olduğunu gösteren belgeleri sunmalısınız. Norveç'te yapılacak meslek için normal seviyelerden daha düşük olmadığı kanıtlanmalıdır; başvuru sahibi kulübünde bulunan Norveçli sporculardan veya antrenörlerden daha az kazanamaz.

Sporcu ya da Antrenör Hakkında Federasyon Beyanı

Sporcu ya da antrenör hakkında federasyon beyanı olarak aşağıda listelenen evraklar sunulmalıdır.

 • Jokeyler için Norsk Jockeyklub'dan alınmış, profesyonel bir jokey veya profesyonel kondisyon binicisi olarak lisans almak için gerekenlerin karşılandığını doğrulayan beyan sunulmalıdır.
 • Takım sporlarındaki sporcular için Norveç Spor Konfederasyonu'nda (NIF) bulunan sporun ulusal federasyonundan bir açıklama sunulmalıdır. Federasyon, takım ve takımın üst düzeyde oynayıp oynamadığı hakkında bir açıklama ile kişinin uzmanlığını, uzmanlığının yüksek düzeyde olup olmadığını ve pozisyon bilgisine daie açıklama yapmalıdır.
 • Takım sporlarındaki antrenörler için, Norveç Spor Konfederasyonu'na (NIF) dahil olan sporun ulusal federasyonundan bir açıklama belgesi beyan edilmelidir. Federasyon, koçluk yapılan takım ve takımın yüksek seviyede oynayıp oynamadığı hakkında bir açıklama ile aynı zamanda kişinin uzmanlığı, düzeyi ve pozisyonuna dair detayları belirtmelidir.
 • Bireysel sporlardaki sporcular için Norveç Spor Konfederasyonu (NIF) dahilinde bulunan ulusal federasyondan alınan belge sunulmalıdır. Federasyondan alınan belgede kişinin uzmanlığı, uzmanlığının düzeyi, gelecekte spora yüksek seviyede devam edilip edilmeyeceği ve pozisyona dair bilgiler bulunmalıdır.
 • Bireysel sporlardaki antrenörler için Norveç Spor Konfederasyonu'ndaki (NIF) ulusal federasyondan alınan bir belge gereklidir. Açıklamada koçluk yapılan sporcuların üst düzey bir spora katılıp katılmadıkları ve kişinin uzmanlığının pozisyonla ilgili olup olmadığı belirtilmelidir.

12 aydan daha kısa bir süredir antrenör veya sporcu olarak çalıytıtsanız bazı ek bilgiler sunmalısınız. Federasyondan alınan belgelerde, bir sporcu veya antrenör olarak önceki faaliyetlerinizin düzeyi ve kapsamı hakkında da bilgiye yer verilmelidir. Açıklama sayesinde dahil olduğunuz spor dalı ile ilgili değerlendirme yapılır.

Spor Dalı Hakkında Federasyon Beyanı

Spor dalı hakkında federasyon beyanı, hem bireysel hem de takım sporları için spor alanınızon yaygınlığı, yarış sistemi ve Norveç'te sporun en yüksek seviyesinin ne olduğu hakkında bilgi içermelidir. Federasyonlar takım sporları için nadiren beyanda bulunmaktadır.

Norveç Atlet ve Antrenör Vizesi Başvuru Ücreti Ne

Norveç atlet ve antrenör vizesi başvuru ücreti, 6.300 NOK olarak belirlenmiştir. Vize harcına ek olarak vize servis ücreti, tercüme masrafları gibi giderler de dahil olmak üzere, 2022 yılı için Norveç çalışma vizesi başvuru masrafları danışmanlık hizmeti alınmaması durumunda ortalama 700 - 750 euro tutmaktadır.

Norveç Sporcu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç sporcu vizesi, başvurunuzun teslim edilmesinden sonra 4 ayda çıkmaktadır.

Norveç Sporcu Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Norveç sporcu vizesi, her seferinde en fazla 1 yıl için oturum izni vermektedir.

3 yıl süreyle Norveç oturma izni hakkı kazandıktan sonra, kalıcı oturum için başvuru yapabilirsiniz.

Norveç Sporcu Vizesi Hamillerinin Hak ve Yükümlülükleri

Norveç sporcu vizesine hamili iseniz aşağıdaki hak ve yükümlülüklere sahip olursunuz

 • Aileniz sizinle birlikte norveç’te yaşamak için başvuru yapabilir; aynı anda yapılan başvurular aynı sürelerde sonuçlanacaktır.
 • Yeni bir oturma izni başvurusunda bulunmadan iş değiştirilmesi mümkündür; ancak aynı dalda spor faaliyetinde bulunmanız gerekir.
 • Farklı bir spor dalında çalışmak istiyorsanız yeni bir oturum izni başvurusunda bulunmanız gerekir; oturum izni almadan yeni bir işe başlamanız mümkün değildir.

Sportif ve Kültürel Faaliyetler İçin Diğer Norveç Vizesi Türleri

Sportif ve kültürel faaliyetler için başvurabileceğiniz diğer Norveç vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: