Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Norveç Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Hakkında

Norveç Krallığı'nda ikamet eden aile üyelerini, akrabalarını veya arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen vizeye tabi ülke vatandaşlarının kısa süreli Norveç vizesi türlerinden biri olan Norveç ziyaret vizesi alması gerekmektedir. Ziyaret vizesi hamiline Norveç Krallığı'nda 180 gün boyunca 90 güne kadar bulunma hakkı vermektedir.

Norveç ziyaret vizesinebaşvuru yapacaksanız, seyahat planınız kapsamında Schengen bölgesine ilk giriş yapacağınız ülkenin veya Schengen bölgesi içinde en fazla zaman geçireceğiniz ülkenin Norveç Krallığı olması beklenmekte ve Norveç'te ziyaret edeceğiniz yakınlarınızdan davet almanız gerekmektedir.

Ücretsiz bilgi hattı: 0850 241 1868

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Adımları

Norveç aile ve arkadaş ziyaret vizesi almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Norveç ziyaret vize davet mektubunu alın.
  2. Vize başvuru formunu online olarak doldurun ve online ücret ödemesini yapın.
  3. Gerekli Norveç vize evraklarını hazırlayın.
  4. Başvuru yapılacak VFS vize merkezi için randevu alın.
  5. Randevuda gerekli vize belgeleri teslim edip biyometri işlemlerini tamamlayın.
  6. Vize merkezine hizmet bedelini ödeyin.

Norveç’i ziyaret amacı AB veya AEA vatandaşı aile üyesini ziyaret etmek olan kişiler için farklı prosedürler öngörülmektedir.

Norveç Ziyaret Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Norveç ziyaret vizesi başvuruları için, kısa süreli tüm Norveç vize başvurularında sunulması gereken temel belgeler haricinde, Norveç'te ziyaret edeceğiniz kişinin hazırlamış olduğu vize davetiyesi ve aile bağlarına ilişkin belgeler sunulmalıdır.

Başvuru sahibinin seyahat masrafları Norveç'te ziyaret edilecek kişi tarafından karşılanacak ise sponsor mektubu da başvuru dosyasına eklenmelidir.

Aile ve arkadaş ziyareti vize başvurularında sunulması gereken belgeler, Norveç vizesi için gerekli evraklar sayfasında detaylı olarak listelenmiştir.

Norveç Davet Mektubu

Norveç davet mektubu, başvuru sahibini Norveç'e davet eden aile üyesi tarafından yazılması gereken, kişinin davetli olduğunu gösteren belgedir.

Norveç Ankara Büyükelçiliğinin öngördüğü şekil ve içerik kurallarına uygun şekilde Norveç vizesi için davet mektubu hazırlanması gerekmektedir.

Aile Bağlarını Kanıtlayan Belge

Norveç vizesi için aile bağlarına dair belge olarak, başvuru sahibinin e-devlet ya da nüfus müdürlüğünden aldığı nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanı gibi belgeler sunulabilmektedir.

Norveç Sponsor Mektubu

Norveç sponsor mektubu, Norveç ziyaret vizesi için günlük 500 NOK finansal teminat gösteremeyecek durumdaki başvuru sahibi için Norveç'te ziyaret edilecek kişinin seyahat masrafları için sponsor olduğunu gösteren belgedir. Maddi yeterliliğini ispatlayamayan kişilerin, sponsor eşliğinde başvuru yapmasını önermekteyiz.

Norveç'te ziyaret edeceğiniz aile üyesi, akrabanız veya arkadaşınız tarafından yazılması gereken Norveç vizesi için sponsor mektubu, Norveç Ankara Büyükelçiliğinin öngördüğü şekil ve içerik kurallarına uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Norveç ziyaret vizesi için vizem.net danışmanlarına sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç Ziyaret Vizesi İçin Randevusunu Nereden Almalıyım?

Norveç ziyaret vizesi için Türkiye'den yapılan başvurularda VFS Global vize başvuru merkezine yetki verildiğinden; vize başvurusu için randevular Ankara, İstanbul, Antalya ya da İzmir'de bulunan VFS Global vize merkezlerinden alınmaktadır. Vize randevuları VFS Global'in internet sitesinden online şekilde oluşturulur.

Norveç Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında yapılan kısa süreli Norveç aile ziyareti vizesi başvuruları; başvuru harcı, vize başvuru için yapılması gereken diğer masraflar ve danışmanlık hizmeti dahil olmak üzere 2023 yılı için ortalama 260 EUR tutmaktadır.

Norveç Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç ziyaret vizesi, başvurunun dış temsilciliğe iletilmesinden sonra ortalama 15 gün içerisinde çıkmaktadır; ancak dış temsilciliğin şüpheye düşerek başvuruyu UDI’ye ilettiği durumlarda vizenin çıkma süresi 45 güne kadar uzayabilir.

Norveç Aile ve Akraba Ziyareti Vizesi Hangi Durumlarda Reddedilir?

Norveç aile ve akraba ziyareti vizesi, başvuru sahibinin planlanan seyahatten sonra ülkesine geri dönmeyeceği veya asıl amacının Norveç'te ikamet eden aile üyelerini veya akrabalarını ziyaret etmek olmadığı konusunda şüphe olması halinde reddedilebilmektedir.

Diğer Kısa Süreli Norveç Vizesi Türleri Nelerdir?

Kısa süreli diğer Norveç vizesi türleri aşağıda verilmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: