Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi 2022 Başvuru İşlemleri

Norveç'e aile üyeleri veya akrabalarını ziyaret etmek amacıyla seyahat eden bireylerin, C tipi yani kısa süreli Schengen vizelerinden biri olan Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi alması gerekmektedir. Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi, hamiline 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Norveç’te ve diğer Schengen bölgesi ülkelerinde bulunma hakkı tanımaktadır.

Vizem.net, Norveç’te ikamet eden aile üyeleri, akraba ve arkadaşlarını ziyaret etmek amacındaki bireylerin vize başvurularında, başvuru takip ve danışmanlık hizmeti sunmakta olan yüksek vize onay oranına sahip TURSAB kayıtlı akredite kuruluştur.

Danışmanlık hizmeti ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Norveç Ziyaret Vizesi Alabilir?

Norveç ziyaret vizesini, Norveç’te yasal olarak ikamet eden ebeveyni, çocuğu, eşi, partneri, akrabası ya da kız/erkek arkadaşı olan kişiler alabilir.

Norveç Aile Ziyareti Vizesi için Başvuru Şartları Nelerdir?

Norveç aile ziyareti vizesi için başvuru şartları liste halinde aşağıda sunulmuştur.

 • Seyahat eden kişinin ziyaret edeceği kişiden davet mektubu alması gereklidir.
 • Seyahat eden kişinin Norveç’te kalacağı süre içerisindeki masrafları ve ülkesine dönüş yolculuğu için gerekli finansal varlığa sahip olduğunu ispatlaması ya da Norveç’te yasal olarak ikamet eden yakınından finansal garanti alması gereklidir.
 • Seyahat eden kişinin ziyaretin bitiminden sonra en az üç ay daha geçerli bir pasaportunun bulunması gereklidir.
 • Seyahat eden kişinin geçerli bir seyahat sağlık sigortası bulunmaldır.
 • Seyahat eden kişinin Norveç veya Schengen bölgesine giriş yasağı bulunmamalıdır.

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Norveç’in Türkiye’den yapılacak kısa süreli vize başvuruları için yetkilendirdiği aracı kurum VFS Global veya akredite acenteler aracılığıyla alınabilmektedir.

Ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra, Norveç Göçmen Bürosu’nun websitesi olan https://www.udi.no/en/ adresinden online olarak vize başvuru formu doldurulur ve vize ücreti ödenir; ardından VFS Global aracı kurumundan vize randevusu alınır ve randevuda biyometrik bilgi kaydı ve evrak teslimi işlemleri tamamlanır. Vize randevusunda işlemler tamamlandığında başvuru değerlendirme süreci başlar, değerlendirme tamamlandıktan sonra pasaport vize başvuru merkezine iade edildiğinde başvuru sahibi bilgilendirilir ve pasaportunu teslim alır.

Vize değerlendirme sürecinde VFS Global websitesinden online vize takibi yapılabileceği gibi, e-mail üzerinden veya SMS bilgilendirilmesi hizmeti ile de vize takip sorgulama işlemleri yapılabilir.

Aile Ziyareti için Norveç Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Aile ve arkadaş ziyareti için Norveç vize başvuruları, planlanan seyahatten 6

ay öncesine kadar yapılabilmektedir.

Norveç Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç aile ve akraba ziyaret vizesi için gerekli evrak aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahat bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaport bulunmalıdır.
 • Norveç vize başvuru formu: Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesinden eksiksiz şekilde doldurulur ve çıktısı alınarak teslim edilir.
 • Kapak mektubu: Norveç Göçmen Bürosu (UDI) tarafından, internet sitesinden başvuru formu doldurulduktan sonra e-posta yoluyla başvuru sahibine gönderilmektedir. Çıktısı alınarak imzalanmalı ve ilgili yere başvuru sahibinin fotoğrafı yapıştırılmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: En az altı ay içerisinde çekilmiş, tek renk arka fonlu biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: QR kodu bulunan belge, e-devlet ya da nüfus müdürlükleri üzerinden alınabilmektedir.
 • Norveç vize davet mektubu: Davet mektubunun seyahatte ziyaret edilmesi planlanan kişi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Kalış süresi, davet eden ile başvuran arasındaki ilişkinin detayları, davet edenin kimliği ve kimlik numarası, tarih ve imza bilgilerini içeren bir davet mektubu olmalıdır.
 • Norveç seyahat sağlık sigortası: Sağlık sigortası 30.000 euro teminatlı, tüm Schengen bölgesini ve başvuru yapılan süreyi kapsayacak şekilde olmalıdır.
 • Ulaşıma dair kanıt: Uçak rezervasyonları ve olması durumunda kullanılacak diğer araçlarla ilgili seyahat belgeleri sunulmalıdır. Uçak biletinin vize onayından önce satın alınmasına gerek yoktur.
 • Konaklamaya dair kanıt: Tüm seyahat programını kapsayan otel rezervasyonlarının veya diğer konaklama belgelerinin teslimi gerekmektedir.
 • Maddi duruma dair kanıt: Son üç aya ait maaş bordrosu veya banka hesap dökümü/hareketleri gibi düzenli gelire dair dökümanın, düzenli gelirin kaynağına dair belgelerin veya varsa emeklilik belgeleri sunulmalıdır. Ziyaret edilecek olan Norveç’teki kişi tarafından maddi kanıt olarak seyahatin finansal olarak karşılanacağını gösteren finansal garanti veya sponsor mektubu da sunulabilmektedir.
 • Vize harcı dekontu: Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesinden vize harcının ödendiğine dair dekontun çıktısının alınarak sunulması gereklidir.

Yukarıda belirtilenler standart ziyaretçi vizesi belgeleridir, fakat seyahat eden kişinin yaşına ve çalışma durumuna göre; aile tarafından imzalanan vekaletname, öğrenci belgesi, SGK hizmet dökümü, işyeri izin yazısı, emeklilik belgesi ve bunlara benzer farklı belgelerin talep edilmesi mümkündür.

Norveç Akraba Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Norveç akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için ziyaret edilecek kişinin bir davet mektubu hazırlaması gerekmektedir.

Norveç vize başvuruları için hazır bir form mevcuttur ve davetiye yollayacak kişi tarafından bu formun Norveççe doldurulması gerekmektedir. Davet mektubunda; vizeyi alacak kişinin kimlik bilgileri, kalış süresi, davet eden ile başvuran arasındaki ilişkinin detayları, seyahat amacı, davet edenin kimlik bilgileri, finansal sponsorluk durumuna dair bilgiler ile tarih ve imza bulunmalıdır.

Formun eki olarak bazı dokümanların sunulması istenmektedir. Başvuran ve davet eden arasındaki aile bağını kanıtlar nitelikte evlilik cüzdanı, doğum sertifikası, finansal belgeler, Norveç’teki kişinin oturum belgesi, ulaşım belgeleri gibi çeşitli belgeler, form ekinde sunulmalıdır.

Davet formunun görseli aşağıda paylaşılmıştır.

Norveç Akraba Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Norveç Akraba Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Norveç Ziyaret Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Norveç ziyaret vizesi için randevular VFS Global'in internet sitesinde randevu alma sekmesi üzerinden alınabilmektedir. Randevu almak için internet sitesine mevcut bir kullanıcı hesabı ile giriş yapmak veya hesap oluşturduktan sonra yeni hesaba giriş yapmak gerekmektedir. Yeni Rezervasyon Başlat modülünden randevu işlemine devam edilir.

Açılan sayfadan vize başvuru merkezi, başvurulacak vize kategorisi ve alt kategori seçildikten sonra devam edilir ve sonraki ekrandan kişisel bilgilerin girilmesi ve kaydedilmesi gerekmektedir. Bilgilerin kaydedilmesinden sonra devam et butonuna tıklanır ve açılan sayfadaki takvim üzerinden istenen tarihin ve saatin seçilmesi gerekir.

Randevu tarih ve saati belirlendikten sonra ek hizmet alınmak isteniyorsa bu servisler seçilir. Son aşamada bilgiler önizlendikten sonra ödeme sayfasından ödeme gerçekleştirilir ve randevu alma işlemi tamamlanır.

Vizem.net danışmanlığında Norveç vize randevu işlemleri başvuru sahibi adına vize danışmanları tarafından başlatılmakta ve gerektiği durumlarda tarih değişikliği veya randevu iptali işlemleri de danışmanlar tarafından tamamlanmaktadır.

Norveç Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Norveç aile ziyareti vizesi başvuru ücreti, 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için 80 euro, 6-12 yaş aralığındaki çocuklar için 40 euro, 6 yaşından büyük Rusya ve Azerbaycan vatandaşları için 35 euro olarak belirlenmiştir. Norveç ziyaret vizesi alacak 6 yaşından küçük tüm çocuklar için vize işlemleri ücretsizdir.

Vize harcına ek olarak, Norveç yetkili vize başvuru merkezi VFS Global her başvuru için 21 euro vize servis harcı almaktadır.

Aile Ziyareti için Norveç Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesinin normal şartlardaki değerlendirme süresi, başvuru ilgili büyükelçilik veya konsolosluğa ulaştıktan sonra 15 gündür.

Eksik evrak beyanı, dış temsilciliklerde yaşanan yoğunluklar, resmi tatiller ve benzeri durumlarda vize değerlendirme süresi uzayabilmektedir. Bazı durumlarda başvurular detaylı incelenme amacıyla Göçmenlik Müdürlüğü'ne (UDI) gönderilebilir ve bu durumlarda değerlendirme süresi 45 takvim gününe kadar çıkabilir.

Değerlendirme süresine vize başvuru merkezindeki başvuru günü ve başvurunun büyükelçiliğe ulaşma süresi dahil değildir. VFS Global Türkiye'den büyükelçiliğe, hafta sonları hariç olmak üzere çift yönlü ulaşım ek olarak 4 gün sürmektedir.

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi takip işlemleri VFS Global internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Online takip modülüne tıkladıktan sonra başvuru sahibinin soyismi ve vize başvuru merkezi tarafından verilen makbuzda yer alan referans numarası girilerek takip gerçekleştirilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Norveç aile ve arkadaş ziyareti vize başvurularında, vize takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile ve online olarak yapılabilmektedir.

Norveç Akraba Ziyareti Vizesi Hangi Durumlarda Reddedilir?

Norveç akraba ve arkadaş ziyareti vizesinin reddedilebileceği durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Vize kapsamı dışında kalan yakınların ziyaret edilecek olması
 • Kişinin adli suç kaydı bulunması
 • Sahte seyahat belgelerinin sunulması
 • Planlanan kalışın amacını ve koşullarını kanıtlar nitelikte belgelerin yetersiz olarak sunulması
 • Hasarlı pasaport teslim edilmesi
 • Geçersiz veya eksik geçerlilik süresine sahip pasaport sunulması
 • Seyahat programını kanıtlar nitelikte belgelerin eksik ibraz edilmesi
 • Geçersiz davet mektubu sunulması
 • Finansal yeterliliğinin kanıtlanamaması
 • Doğum ve evlilik belgelerinin resmi kurumlarca doğrulanmamış şekilde ibraz edilmesi
 • Sağlık sigortasının geçersiz olması
 • Konaklama planlarına dair belgelerinin yetersiz olması
 • Başvuru sahibinin mevcut bir Schengen vizesinin olması
 • Başvuru sahibinin daha önce Schengen kısıtlamalarına uymadığı bir kaydın bulunması

Vize reddi alınması durumunda, ziyaretler amaçlı Schengen aile vizesi almak amacıyla yeniden başvuru yapılabilmektedir ya da itiraz başvurusu yapılarak, başvurunun yeniden değerlendirilmesi talep edilebilmektedir.

Norveç Ziyaret Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Norveç ziyaret vizesi reddedilen bireyler konsolosluktan ya da UDI internet sitesi üzerinden bu karara itiraz edebilmektedir.

Vize kararına itiraz işlemi karar kişiye ulaştıktan sonraki 3 hafta içerisinde itiraz mektubu hazırlanarak yapılmalıdır. İtiraz mektubunun İngilizce veya Norveççe olması gereklidir ve hangi karar için yazıldığı, bu kararın neden yanlış olduğuna dair açıklama mektubun içeriğinde bulunmalıdır. İtiraz eden bireyin itiraz mektubunu imzalamış olması gerekmektedir. Mektup tamamlandıktan sonra ilgili büyükelçiliğe gönderilmelidir ve eğer itirazın değerlendirilmesi için önem arz eden bir belge varsa mektupla beraber gönderilmelidir.

İtiraz için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. İtirazdan sonra büyükelçilik itirazı kabul edebilir veya değerlendirilmesi için UDI'ye iletebilir. UDI, başvuruyu yeniden değerlendirecek ve itirazı reddedecek veya kabul edecektir. UDI itirazı reddederse, ret kararına karşı başka itiraz olanağı yoktur.

Norveç Akraba Ziyareti Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Norveç’te akraba ve arkadaş ziyaretleri için verilen ziyaretçi vizesi, genellikle ziyaretin gerçekleşmesi planlanan seyahatin süresini kapsayacak şekilde verilmektedir. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Norveç ve Schengen ülkelerinde en fazla 180 günlük bir dönem içerisinde 90 güne kadar kalma izni tanımaktadır.

Norveç Aile Ziyareti Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Norveç aile ziyareti vizesi kısa süreli bir vizedir ve hamiline ülkede çalışma ya da oturma hakkı tanımaz.

Norveç aile ziyareti için, vize hamilinin Schengen ülkelerine ziyaret, turizm veya iş amaçlı olarak 90 güne kadar seyahat etmesini sağlayan kısa süreli vize alınır. Aile üyelerini ya da arkadaşları ziyaret etme amacıyla alınan kısa süreli olan Schengen vizesi sahipleri, Schengen bölgesi içinde vize süresi boyunca serbestçe seyahat etme hakkına sahiptir.

Schengen ülkelerinden biri olan Norveç’te 90 günden fazla kalmak ve aile üyeleriyle yaşamak için, Schengen vizesi yerine Norveç aile birleşimi vizesi alınması gerekmektedir.

Paylaş: