Norveç Öğrenci Vizesi

Norveç Öğrenci Vizesi Hakkında

Norveç öğrenci vizesi, Norveç Krallığı'ndaki eğitim kurumlarında ortaokul ya da lise seviyesinde ya da üniversitelerde lisans, yüksek lisans, doktora ya da post-doktora seviyesinde ya da akredite kurs ve diğer eğitim kurumlarında mesleki ya da dini eğitim almak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür.

Erasmus gibi öğrenci değişim programlarının parçası olarak eğitim almak için de Norveç Krallığı'nda faaliyet gösteren bir eğitim kurumundan kabul aldıysanız uzun süreli Norveç vizesi türlerinden biri olan Norveç eğitim vizesi alabilirsiniz.

TC Vatandaşları İçin Norveç Eğitim Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Norveç eğitim vizesi alabilir ancak özellikle uzun süreli dil eğitimi vizeleri için vizenin onay oranının düşük olduğu göz önünde bulundurmalısınız.

Eğitim tamamlandıktan sonra ülkeye dönme ihtimali incelenirken, başvuru esnasındaki sunacağınız evraklar dikkate alınmaktadır. Yüksek lisanstan daha alt seviyede eğitim almak isteyen kişiler için Norveç vizesi almak daha zordur. Daha düşük eğitim seviyeleri için oturum izni başvurularında özel durumlar incelenmektedir.

Norveç Öğrenci Vize Başvuru Koşulları

Norveç öğrenci vizesi için başvuru sahibi olarak aşağıdaki koşulları karşılamanız gerekir

 • Başvuru sahibi bir üniversite kolejine, üniversiteye, liseye, meslek okuluna, halk lisesine veya din okuluna kabul almalı.
 • Tam zamanlı bir eğitim programına kabul edilmeli.
 • Norveç'teki eğitim süresi boyunca kişinin kendi geçimini sağlaması gereklidir.
 • Öğrenim ücreti varsa, bunu karşılayacak paraya sahip olunmalıdır.
 • Kalacak yer ayarlanmış olmalıdır.
 • Kişinin ülkesindeki koşullar, kişinin eğitimini tamamladığında evine dönebileceğini göstermelidir.

Yukarıda belirtilen şartlar standart başvuru şartları olup, Norveç Krallığı'nda alınacak eğitim düzeyine göre ek şartların sağlanması istenebilir. Üniversite eğitimi almak için eğitim alacağınız kurumun, Norveç Eğitimde Kalite Güvencesi Ajansı'nın (NOKUT) onaylı, diğer bir ifadeyle akredite edilmiş bir üniversite, üniversite koleji veya uzmanlaşmış üniversite olması gerekmektedir.

Lise seviyesindeki okullarda eğitim görecekseniz, bir ilçe veya kar amacı gütmeyen bir kuruluş ile değişim programı kapsamında Norveç okuluna kabul edilmeli, bir IB (Uluslararası Bakalorya) eğitim programına katılmalı veya Norwegian College of Elite Sport, Barrat Due Institute of Music ile the Bårdar Academy kurumlarından birine kaydolmanız gereklidir.

Bir mesleki eğitim kurumuna gidecekseniz, eğitim kurumunun NOKUT onaylı meslek okulları listesinde bulunması ve eğitimin uzaktan online eğitim olmaması gereklidir. Ortaokul öğrencilerinin, bir dini okula veya ortaokula devam edebilmeleri için daha önce oturum izni almış olmaları ve okulun Norveç Eğitim ve Öğretim Müdürlüğü'nün listesinde bulunması gereklidir.

Dini (Bible School) okullara gitmek istiyorsanızNorveç'teki bir dini okula veya ortaokula gitmek için daha önce oturma izni almamış olmanız ve okulunuzun Bağımsız Okullar Yasasına göre yetkilendirilmiş olması gereklidir.

Norveç Öğrenci Vizesi İçin Maddi Yeterlilik

Norveç öğrenci vizesi için, tüm bir akademik yıl için 128.887 NOK maddi kaynağa sahip olmanız gerekmektedir. Tek dönem eğitim alacaksanız, güz dönemi için 58.585 NOK ve bahar dönemi için ise 70.302 NOK birike sahip olmanız gerekmektedir.

Maddi yeterlilik şartlarını yerine getirdiğinizi öğrenci kredileri, hibeler, banka hesabında bulunan mevduatlardan oluşan birikimlerle gösterebilirsiniz, ayrıca Norveç’te yarı zamanlı çalışan öğrencilerin geliri de bu hesaba dahil edilebiliyor.

Norveç öğrenci vizesi maddi yeterlilik şartı için belirtilen miktarlar üniversite, lise ve mesleki eğitim kurslarında öğrenim görecek kişiler için öngörülen minimum teminat miktarıdır; ortaokul seviyesinde eğitim görecekseniz bu miktar 2023-2024 yılı için 109.962 NOK; dini eğitim görecekseniz 117.170 NOK olarak belirlenmiştir.

Maddi yeterlilik şartlarının sağlandığı tüm öğrenciler için öğrenci kredileri, hibeler, banka hesabında bulunan mevduatlardan oluşan kombinasyonlarla gösterilebilirken, Norveç’te yarı zamanlı çalışacaksanız geliriniz de bu hesaba dahil edilir.

Norveç Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç öğrenci vizesi almak için aşağıdaki adımları takip edin

 • Öğrenci vizesi için başvuru formu https://www.udi.no/en/ adresinden doldurun ve aynı adresten vize ücreti ödeyin.
 • Gerekli vize evrakları hazırlayın.
 • Vize aracı kurum merkezinden randevu alın.
 • Hazırlanan vize evrakları ve evrak listesini randevuda teslim edin.
 • Parmak izi ve fotoğraftan oluşan biyometri bilgilerinin kaydı tamamlayın.
 • 21 euro hizmet bedeli vize merkezine ödeyin.

Norveç’e eğitim amacıyla seyahat etmek üzere 18 yaş altı için Norveç vizesi başvuruları, öğrenci adayının ebeveynleri ya da yasal vasileri tarafından yapılmalıdır.

Norveç Öğrenci Vizesi Başvuru Formu

Norveç öğrenci vizesi başvuru formunu, çevrimiçi olarak https://www.udi.no/en/ adresinden doldurun.

Norveç Öğrenci Vizesi Başvuru Harcı

Norveç öğrenci vizesi başvuru harcından 18 yaş altındaki başvuru sahipleri muaf tutulur; 18 yaşından büyükler için vize harcı ise 5.900 NOK olarak belirlenmiştir.

Fulbright programlarına katılan öğrenciler ve aile göçmenlik izni için başvuruda bulunacaksanız aile üyeleri başvuru portalı üzerinden ücreti ödemek zorundasınız; ancak bu ücret, başvuru belgelerinin teslim edildiği vize randevusunda iade ediliyor.

Norveç Eğitim Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç eğitim vizesi için hazırlamanız gereken evraklar aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Geçerli bir pasaport ve işlenmiş sayfalarının fotokopisi
 • Norveç vize başvuru formu
 • İmzalı UDİ kapak mektubu
 • Biyometrik vize fotoğrafı
 • Konaklama planı ve ilgili belgeler
 • Eksiksiz doldurulan ve imzalı UDI evrak listesi
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğini gösteren makbuz
 • Başvuru sahibinin önceki diplomaları
 • Transkript belgesi
 • Çalışma ve eğitim geçmişini gösterir özgeçmiş
 • Öğrenim ücreti varsa ödendiğini ispatlayan makbuz
 • Finansal yeterliliği gösteren evraklar
 • Okul kabul mektubu

Yukarıda sayılan belgeler öğrenci vizesi için standart evraklar olup, başvuru sahibinin yaş ve uyruğuna göre bazı ek belgelerin sunulması istenebilir; detaylı ve açıklamaları evrak listesine Norveç vize başvurusu için gerekli belgeler sayfasından ulaşın.

Norveç Öğrenci Vizesi İçin Kabul Mektubu

Norveç öğrenci vizesi için kabul mektubu, yeni bir eğitim programına başlarken onaylı bir eğitim kurumundan aldığınız, tam zamanlı eğitim alındığınınız, adınızı, hangi çalışma programına kabul edildiğinizi, çalışmaların hangi düzeyde olduğunu ve programın ne kadar sürdüğünü belirten yazıdır.

Norveç Öğrenci Vizesi İçin Öğrenim Ücretinin Ödendiğine Dair Belge

Norveç öğrenci vizesi için kayıt olunan eğitim kurumunun bir öğrenim ücreti varsa, ücretin ödendiğini gösteren aşağıda sayılan belgeleri hazırlayın.

 • Eğitim kurumundan alınan öğrenim ücretinin ödendiğine dair makbuz
 • Devlet Eğitim Kredisi Fonu'ndan (Lånekassen) alınan destek beyanı veya başka hibeler alındığını gösteren belgeler
 • Haftalık çalışma saatini, maaşı ve sözleşme süresini gösteren, Norveç'te yarı zamanlı çalışma için bir iş sözleşmesi
 • Bir Norveç banka hesabının dökümü veya eğitim kurumunun bu amaçla açtığı hesaba tutarın yatırıldığını gösterir belge

Norveç Eğitim Vizesi İçin Randevu

Norveç eğitim vizesi için randevularınızı, Ankara, İstanbul, Antalya ya da İzmir’de bulunan ve Türkiye'den yapılan Norveç vize başvuruları için yetkilendirilen VFS Global vize başvuru merkezinin internet sayfasından online olarak oluşturabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Norveç öğrenci ve eğitim vizesi ile ilgili bizlere sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç Öğrenci Vizesi Başvurum Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Norveç öğrenci vizesi başvurularınız, 1 Ocak 2022’den önce yapmışsanız 2021’deki Norveç giriş yasağı sebebiyle birikmiş başvurular bulunduğundan 12 ay sürmektedir. 1 Ocak 2022’den sonra ve 1 Aralık 2022’den önce yapılan öğrenci vizesi başvuruları, 2023 yılı bahar dönemi başlamadan önce sonuçlanacaktır. Daha sonra yapılan başvurular, eğitim başlamadan önce değerlendirilecektir.

Öğrenci Olarak Norveç'te Çalışabilir Miyim?

Evet, öğrenci vizesi hamili olarak Norveç’te çalışabilirsiniz; ancak kendi işlerinzi kuramaz veya işletemezsiniz. Yalnızca işverene bağlı olarak çalışılmasına çalışabilirsiniz.

Öğrenci vizesi hamili olarak, Norveç’te yarı zamanlı olarak haftada 20 saate kadar, tatillerde ise tam zamanlı çalışabilirsiniz.

Mezun Olduktan Sonra Norveç'te Çalışmak Mümkün Müdür?

Mezun olduktan sonra Norveç’te çalışmak ancak, 18 yaşından büyükseniz ve Norveç'teki bir işverenden tam zamanlı iş teklifi almışsanız mümkün olur.

Norveç'te üniversite, lise ya da mesleki eğitimini tamamlayan öğrencilere iş aramaları için 1 yıla kadar izin verilmektedir; bu kişilerin mevcut öğrenci oturum izinlerinin geçerlilik süresi sona ermeden önce Norveç iş arama vizesi başvurusu yapmaları gereklidir.

Norveç’te Eğitim Almak İçin Ailemle Gidebilir Miyim?

Öğrenci vizesi başvurularına, Norveç Krallığı'nda dini eğitim ya da ortaokul seviyesinde almak için vize başvurusunda bulunan kişilerin aile üyeleri haricinde; üniversite, lise ya da mesleki eğitim almak için başvuru yapan başvuru sahiplerinin aile üyelerinin eşlik etmesi mümkündür. Aile üyensi sizinle birlikte başvuru yapabilmekte ve eğitim sürsi boyunca Norveç'te yaşayabilir.

Eşiniz, birlikte yaşadığınız partneriniz ve çocuklarınız, birlikte Norveç’te yaşamak için başvurabilir. Günümüzde UDI’nin öğrenci başvuru sahibi ile aile üyesinin başvurularını aynı anda değerlendirme şansı olmayabileceği göz önünde bulundurun.

Norveç Öğrenci Vizesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Norveç öğrenci vizesi geçerlilik süresi, Norveç Krallığı'nda dini eğitim ya da ortaokul seviyelerinde eğitim almak için vize başvurusunda bulunuyorsanız 1 yıldır ve yenilenememektedir.

Üniversite, lise ya da mesleki eğitim almak için başvuru yapıyorsanız oturum izni eğitim süresi boyunca verilir ve eğitim devam ettiği sürece yenileyebilirsiniz.

Norveç Eğitim Vizem İle Kalıcı Oturum İzni Alabilir Miyim?

Hayır, Norveç eğitim vizesi sahibiyseniz kalıcı oturum izni alamazsınız ve eğitim aldığınız süre daha sonra kalıcı oturum izni almak için gerekli süreden sayılmaz.

Norveç Eğitim Vizesinin Red Nedenleri Nelerdir?

Norveç eğitim vizesinden red alınmasına neden olan muhtemel sebepler aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç öğrenci vizesinin amacına uygun kullanılmayacağından şüphe duyulmuştur
 • Vize yenileme sürecinde incelenen akademik süreç içinde bir program değişimi gözlenmiş ise istikrarsızlık sebebiyle ret kararı verilebilir.
 • Sığınma (iltica) talebinin çok olduğu ülkelerin pasaportu ile vize başvurusu yapıldı ise bu başvurular ekstra incelemeye tabi tutulur
 • Yapılan başvuruda maddi yeterlilik kanıtının ikna edici olmaması ve kişinin Norveç’te kendi geçimini sağlayamayacağına inanılması halinde vize başvuruları reddilebilir.
 • Başvuru sırasında eksik evrak bulunması veya yanlış evrak sunulması vize ret sebepleri arasındadır.

Norveç Öğrenci Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edebilirim?

Norveç öğrenci vizesi reddine konsolosluk ya da UDI internet sitesi üzerinden itiraz edilebilmektedir.

Norveç vizesi için yapılan başvurunun reddedilmesinden itibaren 3 hafta içinde Norveç Konsolosluğuna, eksik ya da hatalı olduğu belirtilen belgelerin yeniden hazırlanması ve Konsolosluk yetkililerine hitaben redde itiraz dilekçesinin yazılması ile itiraz edilmesi gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: