Norveç Ulusal (Uzun Süreli) Vize

Uzun Süreli (Ulusal) Norveç Vizesi Hakkında

Norveç Krallığı'nın vize politikasına göre vizeye tabii kişilerin 90 günden daha uzun süre Norveç'te bulunabilmek için D tipi uzun süreli Norveç vizesi alması gerekmektedir.

Norveç Krallığı'nda yaşamak, çalışmak ya da eğitim almak istiyorsanı siz ve aile üyeleriniz Uzun süreli Norveç vizesi, başvurusunda bulunabilirsiniz.

Norveç ulusal vize olarak da bilinen uzun süreli Norveç vizesi başvuru sahibinin Norveç'te yaşama amacına göre farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Uzun Süreli Norveç Vize Türleri

Uzun süreli Norveç vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

Norveç Ulusal Vize Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Norveç ulusal vize başvuruları Türkiye'den, Norveç Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını doğrudan kabul etmediği için, yetkili aracı kurum VFS Global vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır.

Norveç Ulusal Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Norveç ulusal vize başvurularının değerlendirme süresi 4 ila 12 ay arasında farklılık gösterdiğinden, uzun süreli vize başvurularının, vize başvuru şartları oluştuktan sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde oluşturulması gereklidir.

Uzun Süreli Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Uzun süreli Norveç vizesinin nasıl alınacağı aşağıda açıklanmıştır.

 • https://www.udi.no/en/ adresinden vize başvuru formu online olarak doldurulur ve vize harcı ödemesi yapılır.
 • Kurallara uygun olarak gerekli vize evrakları hazırlanır.
 • Vize başvuru merkezi randevusu oluşturulur.
 • Evrak listesi ile birlikte hazırlanan gerekli evraklar teslim edilir.
 • Randevuda biyometri bilgileri verilir.
 • Vize aracı kurum hizmet ücreti ödenir.

Gerekli evrakların teslim edilmesi ve parmak izi ile fotoğraftan oluşan biyometri bilgilerinin toplanması ile Norveç vize başvurusu tamamlanır. Yetkili aracı kurum tarafından başvuru dosyası Norveç Ankara Büyükelçiliğine gönderilir ve Büyükelçilik de dosyayı değerlendirmek üzere Norveç Göçmenlik Müdürlüğüne (UDI) iletir.

Norveç Ulusal Vize Başvuru Formu

Norveç ulusal vize başvuru formu online olarak bilgisayar üzerinden doldurulur.

https://www.udi.no/en/ adresinden Norveç vize formu doldurma sistemine ulaşılabilir.

Uzun Süreli Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Uzun süreli Norveç vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli ve hasar görmemiş pasaport
 • Çevrimiçi doldurulmuş vize başvuru formu
 • Güncel biyometrik fotoğraf
 • UDI kapak mektubu
 • UDI gerekli evrak listesi
 • Vize harcının ödendiğine dair dekont

Yukarıda sıralanan belgeler, vize başvuruları için standart evraklar olup, başvurulacak vize türüne göre ek evrakların sunulması gereklidir. Uzun süreli Norveç vizesi türleri için sunulması gereken evrakların tam ve açıklamalı listesine Norveç vize başvurusu için gerekli evraklar sayfasından seçim yapılarak ulaşılabilir.

Norveç Ulusal Vize İçin UDI Kapak Mektubu

Norveç ulusal vize için UDI kapak mektubu, online başvuru kısmı tamamlandıktan sonra e-posta ile başvuru sahiplerine iletilir.

Vize için gerekli evraklardan biri olan UDI kapak mektubu çıktı alınarak, başvuru dosyasında beyan edilmelidir.

Uzun Süreli Norveç Vizesi İçin Randevu

Uzun süreli Norveç vizesi için randevu, Türkiye'den yapılan Norveç vize başvurularınız için yetkilendirilmiş olan VFS Global vize başvuru merkezlerinin Ankara, İstanbul, Antalya ya da İzmir'de bulunan ofislerinden alabilirsiniz.

VFS Global resmi websitesinden Norveç vize başvurusu için randevu oluşturulmalıdır.

Norveç Uzun Dönemli Vize Harcı ve Masrafları

Norveç uzun süreli Norveç (çalışma, öğrenci, mevsimlik işçi, aile birleşimi) vizeleri için vize harcı 2024 yılında, başvuru yapılan vize türüne göre 6.000 ile 10.500 NOK arasında değişmektedir.

2024 yılında ek hizmetler ve danışmanlık hizmetleri alınmadığı hallerde, VFS aracı kurum vize servis ücreti dahil ortalama Norveç vize ücreti, NOK/EUR kuru dikkate alındığında 700 ila 1200 euro arasında tutmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Norveç uzun süreli ulusal vizeleri hakkında vizem.net danışmanlarına en fazla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç Ulusal Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Norveç ulusal vize başvuruları Norveç Ankara Büyükelçiliği değil doğrudan Norveç Göçmenlik Müdürlüğü (UDI) tarafından değerlendirildiği için, başvurulan vize türüne göre başvurunun değerlendirme süresi 4 ay ile 12 ay arasında farklılık göstermektedir.

Norveç Ulusal Vize Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç ulusal vize başvurusunun hangi aşamada olduğu, VFS Global internet sitesi üzerinden ya da UDI Başvuru Portalı'ndan başvuru hesabına giriş yapılarak takip edilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Norveç uzun süreli vize başvurularında vize takip ve sorgulama işlemleri, online olarak ya da 09:00 - 18:30 saatleri arasında telefon ile yapılabilmekte ve ayrıca vize durumu 5 aşamalı SMS servisi ile takip edilebilmektedir.

Uzun Süreli Norveç Vizesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Uzun süreli Norveç vizesi geçerlilik süresi, vize türüne göre farklılık gösterir; ulusal vize hamiline genellikle 1 ila 3 yıl arasında oturum hakkı sağlar. Geçici oturum izni ile 3 yıl ikametin ardından gerekli şartların sağlanması durumunda daimi oturum izni başvurusu yapılabilir.

Norveç Ulusal Vize Süresi Uzatma İşlemi Yapılabilir Mi?

Norveç çalışma, eğitim ve aile birleşimi gibi amaçlarla verilen ulusal vize süresini uzatma işlemleri yapmak mümkündür.

Vize türüne göre, Norveç vize uzatma başvurusu prosedürü ve gereklilikleri farklılık göstermektedir.

Norveç Ulusal Vize Başvurusunun Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Norveç ulusal vize başvuruları, Norveç Göçmenlik Müdürlüğü (UDI) tarafından değerlendirilir ve ret kararları da UDI tarafından verilir.

Ret kararı verilmesi halinde Norveç Göçmenlik Müdürlüğüne Norveç vize reddine itiraz talebi sunulabilir.

Norveç Ulusal Vize Başvurusu İçin Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Norveç ulusal vize başvurusu için danışmanlık hizmeti, Türkiye'den yapılan Norveç vize başvurularınız için evrakların hazırlanmasından pasaport teslimine dek Vizem.net üzerinden alınabilirsiniz.

Vizem.net’in İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan ofislerine müracaat ederek veya 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezine ulaşılarak tüm Norveç vizesi türleri için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: