Norveç Vizesi

Norveç Vizesi: Norveç Vize Başvurusu ve Ücreti

Norveç vize başvurusu uygun evraklar hazırlandıktan sonra bir aracı kurum aracılığıyla veya doğrudan Norveç Krallığı’nın Türkiye’deki dış temsilciliklerine yapılmaktadır.

2021 yılı için Norveç vize başvurusu ücretleri aşağıda verilen tabloda gösterilmiştir.

Norveç Vize Ücreti Tablosu 2021

Norveç vize türleri2021 Norveç vize başvuru ücretleri
Turist vizesi80 €
İş vizesi6.300 Norveç Kronu
Aile ve arkadaş ziyareti vizesi80 €
Kültürel ve sportif etkinlik vizesi80 €
AB vatandaşı akrabaları için vizeÜcretsiz
Aile birleşimi vizesi10.500 Norveç Kronu
Mülteciler için aile birleşimi vizesi7.800 Norveç Kronu
Öğrenim ve staj vizesi4.900 Norveç Kronu

Norveç Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Norveç Krallığı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından Norveç’e girerken vize istemektedir.

Yeşil (hususi), gri (hizmet), siyah (diplomatik) pasaport sahipleri olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vizeden muaf tutulmaktadır ancak Norveç’e seyahat edecek olan umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

Türkiye’den Norveç’e seyahat edebilmek için Norveç iş vizesi, Norveç aile birleşimi vizesi, Norveç turistik vize, Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi gibi gerekli vize tipine göre vize alınmalıdır.

Norveç Kısa Dönemli Vize Türleri Nelerdir?

Norveç için alınabilecek kısa dönemli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç turist vizesi: Norveç turist vizesi, vize sahiplerine 6 aylık bir süre içinde 90 güne kadar seyahat etmek veya eğlence amacıyla Norveç’i ziyaret etme hakkı veren vize türüdür.
 • Norveç iş vizesi: Norveç iş vizesi, vize sahiplerine Norveç’i iş amacıyla ziyaret etme hakkı tanıyan vize türüdür
 • Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi: Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi, vize sahibine, Norveç sınırları içinde ikamet eden aile üyesi ya da arkadaşını ziyaret etme amacıyla Norveç’e seyahat etme hakkı veren vize türüdür.
 • Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi: Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi, vize sahibine kültürel, sportif veya dini bir etkinlikte yer almak amacıyla Norveç’e seyahat etme hakkı tanıyan vize türüdür.
 • Norveç AB vatandaşı akrabaları için vize: Norveç AB vatandaşı akrabaları için vize, vize sahibine, Norveç, Danimarka, Finlandiya veya İzlanda’da serbest dolaşım hakkını kullanan bir Avrupa Birliği üyesi ülkenin vatandaşı olan akrabasını ziyaret etme hakkı tanıyan vize türüdür.

Norveç Turist Vizesi

Norveç turist vizesi, bir tur operatörü tarafından düzenlenen ya da bireysel bazda yapılan bir seyahat planı ile Norveç’i ziyaret etmek içindir.

En fazla 3 ay süre boyunca turizm amaçlı Norveç’te bulunmak isteyen ve Avrupa ülkesi vatandaşı olmayan kişiler Norveç Turist Vizesi için başvuruda bulunabilmektedir.

Norveç İş Vizesi

Norveç iş vizesi, Norveç’i işe bağlı nedenler sebebiyle ziyaret etmek içindir.

Norveç’te şirket toplantıları, iş görüşmeleri veya ortaklık toplantıları gibi amaçlarla bulunacak olan kişiler Norveç İş Vizesi için başvuruda bulunabilmektedir.

Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Norveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Norveç’te aile ve arkadaş ziyareti gerçekleştirmek amacıyla bulunmak içindir.

Avrupa ülkesi vatandaşı olmayan ve arkadaşı ya da aile ferdi Norveç’te resmi olarak ikamet eden kişiler Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuruda bulunabilmektedir.

Norveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Norveç kültürel ve sportif etkinlik vizesi, kültürel ve sportif etkinliklerde yer almak ya da öğrenci değişim programları gibi araçlar aracılığıyla öğrenim görmek amacıyla Norveç’i ziyaret etmek içindir.

Kültürel, sportif veya dini bir etkinlikte aktif bir rolü olan, Norveç’te en fazla 3 ay süre boyunca eğitim görecek olan, ya da bir film ekibinde yer alan kişiler Norveç Eğitim, Kültürel ve Sportif Etkinlikler Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Norveç AB Vatandaşı Akrabaları için Vize

Norveç AB vatandaşı akrabaları için vize; Norveç’te serbest dolaşım hakkını kullanan bir Avrupa Birliği vatandaşını ziyaret etmek içindir.

Norveç’te serbest dolaşım hakkını kullanan kişinin eşi, çocuğu, ya da ebeveyni olan kişiler Norveç AB Vatandaşı Akrabaları için Vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Norveç Uzun Dönemli Vize

Norveç için alınabilecek uzun dönemli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç aile göçü vizesi: Norveç aile göçü vizesi, Norveç aile göçü başvurusunda bulunmak veya daha önce yapılmış bir aile göçü başvurusuna ilişkin kararı beklerken Norveç’te kalmak üzere Norveç’e seyahat etmek içindir. Norveç’te resmi olarak ikamet eden kişinin eşi, kayıtlı partneri, nişanlısı, çocukları, ebeveynleri, öz kardeşleri ve evlatlık çocuğu Norveç aile göçü vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.
 • Norveç öğrenim, çalışma, ve diğer amaçlar için ziyaret vizesi: Norveç öğrenim, çalışma ve diğer amaçlar için ziyaret vizesi, 3 aydan fazla olmak üzere Norveç’te çalışma ve öğrenim görme gibi amaçlar içindir. Kültürel değişim programları ile Norveç’e seyahat edecek olanlar, Norveç’te kayıtlı bir üniversitede öğrenim görecek olanlar ya da Norveç’te kayıtlı bir iş yerinden iş teklifi almış olanlar Norveç öğrenim, çalışma ve diğer amaçlar için ziyaret vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Norveç uzun dönemli vizeleri, Norveç D tipi vizelerdir. Norveç seyahati 3 aydan daha uzun sürecek olan kişilerin Norveç Uzun Dönemli Vize için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Norveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç vize başvurusu, gerekli belgeler hazırlanarak ve belgeler bir aracı kurum aracılığıyla veya doğrudan Norveç Krallığı’nın Türkiye’deki dış temsilciliklerine teslim edilerek yapılmaktadır.

Norveç vize başvurusu için uygulanması gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Planlanan Norveç seyahati için vizeye ihtiyaç duyulup duyulmadığı ve bir vizeye ihtiyaç duyulduğu durumda hangi tür vizeye ihtiyaç duyulduğu belirlenmelidir.
 2. Norveç vize başvuru formu indirilmeli, eksiksiz doldurulmalı ve çıktısı alınmalıdır.
 3. Norveç vize başvurusunun yapılacağı kurumdan vize başvurusu için randevu alınmalıdır.
 4. Norveç Krallığı tarafından belirlenmiş olan biyometrik bilgiler hazırlanmalı ve belirlendiği şekilde fotoğraf çekimi yapılmalıdır.
 5. Norveç vize başvurusunda bulunmak için gerekli olan belgeler Norveç Krallığı tarafından belirtilen şekilde hazırlanmalıdır.
 6. Norveç vize başvurusu formu, biyometrik belgeler ve Norveç vize başvurusu için gerekli olan evraklar başvurulacak olan kuruma eksiksiz şekilde iletilmelidir.
 7. Norveç vize başvurusu ücretleri ödenmeli ve makbuz alınmalıdır.
 8. Norveç vize başvurusu sonucu takip edilmelidir.
 9. Norveç vize başvurusu sonuçlandığında sonuç, başvurulan kurum tarafından başvuru sahibine iletilecek ve belgeler teslim edilecektir.

Başvurmak isteyenler, vizem.net uzman kadrosundan süreç boyunca yardım alabilmektedirler.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Norveç Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nedir?

Norveç vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kapak mektubu: Norveç vize başvuru portalında oluşan ve vize sahibinin e-posta adresine gönderilen kapak mektubunun çıktısı alınmalı ve imzalanmalıdır.
 • Başvuru formu: Eksiksiz doldurulmalı ve çıktısı alınıp imzalanmış olmalıdır.
 • 1 adet fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde, kapak mektubuna yapıştırılmış 1 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Banka hesabı dökümü: Son üç aylık hareketleri göstermeli ve resmi onaylı olmalıdır.
 • Pasaport: Başvuru sahibinin planlanan Norveç seyahati süresinin bitiminden itibaren en az üç ay daha geçerli olan ve an iki sayfası boş olan geçerli pasaport ve eğer varsa eski pasaportların teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopileri: Tüm işlem görmüş sayfaların ve fotoğraflı yüzünün fotokopisi A4 formatında renkli olarak çekilmelidir. Yabancılar için Türkiye’deki oturma izni fotokopileri de belge ile birlikte teslim edilmelidir.
 • Seyahat rezervasyonları: Otel, uçak rezervasyonu gibi seyahat planına dair kanıt gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: 30000 euro değerinde olmalı bütün Schengen ülkelerini kapsamalıdır.
 • Norveç vize başvurusu sahibi çalışan ise: Başvuru sahibinin işvereni tarafından iş yerinin antetli kağıdına İngilizce yazılmış ya da yeminli İngilizce çevirisi ile birlikte eklenmiş olan orijinal çalışma mektubu ve izin onay yazısı gerekmektedir. E-devletten alınmış ve barkodlu olan işyeri faaliyet belgesi, başvuru sahibinin son üç aya ait maaş bordroları, SGK işe giriş bildirgesi de belgeyle birlikte teslim edilmelidir.
 • Norveç vize başvurusu sahibi çiftçi ise: Çiftçilik belgesi gerekmektedir.
 • Norveç vize başvuru sahibi işveren ise: Ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi gerekmektedir.
 • Norveç vize başvurusu sahibi emekli ise: Emekli kartı, ya da emekli maaş hesabı gibi başvuru sahibinin emekli olduğuna dair ispat gerekmektedir.
 • Norveç vize başvurusu sahibi öğrenci ise: Elektronik imzalı, aslı İngilizce dilinde olan ya da yeminli tercüman tarafından yapılmış çevirisiyle birlikte teslim edilen öğrenci belgesi gerekmektedir.
 • Norveç vize başvurusu sahibi 18 yaşın altında ise: Aslı İngilizce dilinde olan ya da onaylı çeviri ile birlikte teslim edilen noter onaylı muvafakatname gerekmektedir.

Norveç Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Norveç vizesinde kullanılacak fotoğrafın ölçüsü 3.5 cm genişliğinde ve 4.5 cm yüksekliğinde olmalıdır. Fotoğraf, Norveç vize başvurusunun yapıldığı tarihten en fazla 6 ay önce beyaz fon üzerine çekilmiş olmalı, biyometrik nitelikte ve renkli olmalı, güneş gözlüğü olmamalı, dini bir nedenden dolayı olmadığı sürece şapkasız çekilmeli ve tüm yüz açıkça görünmelidir.

Norveç Vize Uzatma Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kısa dönemli Norveç vizesi 90 güne kadar olan seyahatleri kapsamaktadır. Seyahat süresinin belli gerekçelerle 90 günü aştığı durumda vize uzatma gereğine göre oturma izni başvurusu yapılabilmektedir. Vize uzatma işleminin yapılması için; Norveç oturma izni başvurusu sahibinin miktarı Norveç Krallığı tarafından belirlenmiş, Norveç’te yaşamak için gerekli maddi tutara sahip olduğunu kanıtlayan finansal güce sahip olması, Norveç vize uzatma gereğine göre başvuruda bulunacağı Norveç oturum izni başvurusu ücretini ödemesi ve eğer varsa Norveç’te öğrenim gördüğü kurumun ücretini karşılayabilecek durumda olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Vize uzatma işlemi başvurusu, başvuru sahibinin Norveç’te bulunduğu durumda en yakın Norveç polis merkezinden bilgi alınarak yapılmalıdır. Vize uzatma işlemi başvurusunun Norveç dışında bir ülkeden yapılması durumunda, başvuru en yakın Norveç dış temsilciliğine iletilmelidir.

Norveç Vize Şartları Nelerdir?

Norveç vizesi almak için gerekli olan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen üyesi ülke vatandaşı olmamak
 • Norveç vizesi alınırken belirlenen süre kapsamında Norveç’te bulunmak
 • Norveç vizesi alınırken belirtilen amaçla Norveç’te bulunmak
 • Norveç’te kalınacak süre boyunca kendini finanse edebilecek mali yeterliliğe sahip olmak
 • Norveç halkı için tehlike oluşturabilecek sabıka kaydına sahip olmamak

Norveç Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Norveç vize reddine nasıl itiraz edilir? Norveç vizesi için yapılan başvurunun reddedilmesi halinde, Norveç vize başvurusu reddi itirazı yapılabilmektedir. Norveç vize başvurusu reddi itirazı, başvuru sahibine başvuru reddinin iletildiği tarihten itibaren üç hafta içinde yapılmalıdır. Norveç vize başvurusu reddi itirazı için, Norveç vize başvurusu sahibi tarafından hangi karara itiraz edildiği ve alınan kararın neden yanlış olduğuna inanıldığı açıklanan İngilizce ya da Norveççe dilinde imzalı bir mektup yazılmalıdır. İtiraz mektubu taranarak ya da fotoğrafı çekilerek Norveç Göçmen Bürosu’nun çevrimiçi evrak yükleme platformuna veya polise iletilmeli ve Norveç Göçmen Bürosu’nun Norveç vize başvurusu reddi itirazı için aldığı karar beklenmelidir.

Norveç Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

Norveç vize danışmanlık ücreti ek hizmetlerden yararlanılmadığı takdirde ortalama olarak 40 EUR tutmaktadır.

Norveç’e Vize Almak Zor Mu?

Norveç’e vize almak, pasaport, biyometrik bilgiler, gerekli temel evraklar ve istendiği durumda gerekli ek evrakların kurallara uygun bir şekilde hazırlanıp başvurulması halinde zor bir süreç değildir.

Schengen Vizesi Norveç’e Ziyaret Etmek için Geçerli Midir?

Schengen vizesi, Schengen bölgesindeki Birleşik Krallık ve İrlanda dışındaki tüm Avrupa ülkelerine 180 günlük periyot dahilinde 90 gün boyunca seyahat etme imkanı sağlayan vize çeşididir.

Schengen vizesi, Schengen bölgesinde bulunan Norveç’i ziyaret etmek için geçerlidir.

Norveç Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli koşulları taşıdıkları sürece devlet memurlarının ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüdür. Yeşil pasaport sahipleri olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Norveç vizesinden muaftır.

Norveç’in Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Norveç’in vize istediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Amerikan Samoa
 • Angola
 • Azerbaycan
 • Bahama Adaları
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belize
 • Benin
 • Beyaz Rusya
 • Bhutan
 • Birmanya (Myanmar)
 • Bolivya
 • Botswana
 • Burkina Faso
 • Burundi
 • Cape Verde
 • Cezayir
 • Cibuti
 • Çad
 • Çin
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Ekvator
 • Ekvator Ginesi
 • Endonezya
 • Eritre
 • Ermenistan
 • Etiyopya
 • Fas
 • Fiji
 • Fildişi Sahili
 • Filipinler
 • Filistin
 • Gabon
 • Galler
 • Gambiya
 • Gana
 • Gaza Strip
 • Gine
 • Gine-Bissau
 • Grönland
 • Guyana
 • Güney Afrika
 • Güney Kıbrıs Rum Yönetimi
 • Haiti
 • Havai Adaları
 • Hindistan
 • Irak
 • İran
 • Jamaika
 • K.K.T.C.
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Kanarya Adaları
 • Katar
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kırgızistan
 • Komorlar
 • Kongo
 • Kongo Demokratik Cumhuriyeti
 • Kosova
 • Kuveyt
 • Kuzey Kore
 • Kuzey Maryana Adaları
 • Küba
 • Laos
 • Lesotho
 • Liberya
 • Libya
 • Liechtenstein
 • Madagaskar
 • Malavi
 • Maldiv Adaları
 • Mali
 • Mısır
 • Moğolistan
 • Montserrat
 • Moritanya
 • Mozambik
 • Namibia
 • Nauru
 • Nepal
 • Nijer
 • Nijerya
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Özbekistan
 • Pakistan
 • Palau Adaları
 • Papua Yeni Gine
 • Ruanda
 • Rusya Federasyonu
 • Santa Kitts ve Nevis
 • Santa Lucia
 • Santa Vincent ve Grenadinler
 • Sao Tome ve Principe
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Somali
 • Sri Lanka
 • Sudan
 • Surinam
 • Suriye
 • Suudi Arabistan
 • Tacikistan
 • Tanzanya
 • Tayland
 • Togo
 • Tunus
 • Türkiye
 • Türkmenistan
 • Uganda
 • Umman
 • Ürdün
 • Vietnam
 • Yemen
 • Zambiya
 • Zimbabve

Norveç’in Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Norveç’in vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya
 • Belçika
 • Bulgaristan
 • Çek Cumhuriyeti
 • Kıbrıs
 • Hırvatistan
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İrlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Polonya
 • Portekiz
 • Romanya
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Birleşik Krallık
 • Arnavutluk
 • Andorra
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Avustralya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Bermuda
 • Bosna-Hersek
 • Brezilya
 • Brunei
 • Kanada
 • Şili
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Kıbrıs
 • Dominika
 • El Salvador
 • Gürcistan
 • Grenada
 • Guatemala
 • Vatikan (Vatikan)
 • Honduras
 • Hong Kong
 • İsrail
 • Japonya
 • Kiribati
 • Güney Kore (Kore Cumhuriyeti)
 • Makao
 • Malezya
 • Marşal Adaları
 • Mauritius
 • Meksika
 • Mikronezya
 • Moldova
 • Monako
 • Karadağ
 • Yeni Zelanda
 • Nikaragua
 • Kuzey Makedonya
 • Palau
 • Panama
 • Paraguay
 • Peru
 • Saint Kitts ve Nevis
 • Aziz Lucia
 • Saint Vincent ve Grenadinler
 • Samoa
 • San Marino
 • Seyşeller
 • Sırbistan
 • Singapur
 • Solomon Adaları
 • Aziz Kitts ve Nevis
 • Tayvan
 • Doğu Timor
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Tuvalu
 • Ukrayna
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Birleşik Krallık
 • Uruguay
 • Amerika Birleşik Devletleri (ABD)
 • Vanuatu
 • Venezuela

Norveç Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Norveç vizesiyle diğer Avrupa ülkelerine gidilebilmesi mümkündür. Norveç vizesi, Schengen bölgesinde bulunan, Birleşik Krallık ve İrlanda dışındaki tüm Avrupa ülkelerine 180 günlük periyot dahilinde 90 gün boyunca seyahat etme hakkı vermektedir.

Norveç Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Norveç vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Lihtenştayn

Norveç’e Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Evrakların doğru ve eksiksiz şekilde sunulduğu takdirde, Norveç vizesi işlem süreci normal koşullarda 15 gündür.

Norveç Vizesi Başvuru Süreci Nasıl Takip Edilir?

Norveç vize başvurusu süreci başvurulan kurum ziyaret edilerek ya da telefonla aranarak takip edilebilmektedir. Norveç vize başvurusu sonucu başvurulan kurum tarafından başvuru sahibine iletilmektedir.

Norveç Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Norveç vizesi muafiyeti; Schengen bölgesinde yaşayan vatandaşlar ve Türkiye Cumhuriyeti gri, siyah ve yeşil pasaport hamilleri için geçerlidir.

Aralarında İngiltere’nin de bulunduğu bu ülkelerin 60’tan fazlası “Visa Waiver” programına dahil olan ülkelerdir. Visa Waiver, programına dahil olan ülkelerin vatandaşları yalnızca turizm, iş, transit veya tıbbi tedavi için pasaportlarını kullanarak Norveç’e seyahat etme hakkına sahiptir.

Diğer ülkeler Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) üyeleridir. Ücretsiz seyahat anlaşması nedeniyle, AB ve AEA üye ülkelerinin vatandaşları geçerli bir kimlik kartı veya pasaport kullanarak Norveç’i vizesiz seyahat etme hakkına sahiptir.

Paylaş: