Norveç Vizesi

Norveç Vize Başvurusu Hakkında

Norveç Krallığı'nın vize politikası gereği topraklarına giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarının milliyet ve pasaport türü özelindeki istisnalar hariç seyahatleri öncesinde vize almaları gerekmektedir.

Norveç'i 90 günden kısa bir süre için ziyaret edecek kişilerin kısa süreli (C tipi, Schengen) Norveç vizesi; 90 günü aşan bir süre için Norveç'te bulunacak kişilerin ise uzun süreli (ulusal) Norveç vizesi alması gerekmektedir.

Norveç vizesi pasaporta etiket olarak iliştirilen ve ülkeye giriş çıkışlarda pasaport polisi tarafından kontrol edilerek damgalanan seyahat belgesidir.

Norveç vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Norveç Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Norveç'e seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat süreleri fark etmeksizin seyahat amaçlarına uygun transit, kısa süreli ya da uzun süreli Norveç vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Norveç'e yapacakları seyahatlerde vize muafiyeti bulunmaktadır; ancak 90 günü aşan seyahatleri için uzun süreli Norveç vizesi almaları gerekecektir.

Norveç Krallığı'na seyahat edecek vatandaşların Norveç vize politikası gereği seyahat sürelerini ve seyahat amaçlarını dikkate alarak uygun vize türüne başvurmaları gerekmektedir.

Norveç Vize Şartları Nelerdir?

Türkiye’den yapılan başvurularda Norveç onay oranı düşük Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır.

Norveç vizesi almak için sağlamanız gereken şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Vize ihlalil veya yasadışı göçmenlik yapılmayacağına dair başvuru yapılan ülke ile bağları kanıtlayan evraklar sunulmalıdır
 • Norveç seyahati için yeterli finansal kaynak, gelir veya sponsora sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.
 • Covid teminatlı en az 30.000 bir seyahat sağlık sigortası sunulmalıdır
 • Başvuru sahibinin Schengen İstihbarat Sistemi’nde (SIS) kaydı bulunmamalıdır.

Norveç Vize Türleri

Norveç vize türleri seyahat amacı ve giriş sayısına göre ayrılmaktadır.

Seyahat amacına göre Norveç vizeleri transit, kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere 3'e ayrılmaktadır. Norveçte bulunan uluslararası havaalanlarından aktarma yapacak kişilerin transit Norveç vizesi, seyahat süresi 90 günü aşmayacak kişilerin kısa süreli Norveç vizesi ve 90 günden uzun süre Norveç'te kalmayı planlayan kişilerin uzun süreli Norveç vizesi alması gerekmektedir.

Giriş sayısına göre Norveç vizeleri ise tek giriş, çift giriş ve çok giriş olmak üzere 3’e ayrılır.

Vize başvurusunda bulunacak kişilerin kendilerine uygun vize türüne karar verirken Norveç vize türleri arasından sadece kalış süresine göre değil aynı zamanda seyahat amaçlarına göre de uygun vize türünü seçmeleri gerekmektedir.

Norveç Vize Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Norveç vize başvuruları için yetkili vize başvuru merkezi VFS Global’dir; tüm Norveç vize başvuruları VFS Global'in Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya'da bulunan vize merkezlerinden yapılabilir. VFS Global sadece vize başvurularını kabul etme yetkisine sahip olup, başvuruların değerlendirilmesi ve karar verme yetkisi Norveç Ankara Büyükelçiliğine aittir.

Norveç Ankara Büyükelçiliği Norveç dışişleri bakanlığına bağlı olarak görev yapmaktadır.

Norveç Vize Başvuru Merkezleri Adres ve İletişim Bilgileri

Norveç vize başvuru merkezlerinin adres ve iletişim bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize MerkeziAdres
Ankara vize başvuru merkeziİşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 57/A Regnum Sky Tower 06530 Çankaya/Ankara
Antalya vize başvuru merkeziYeşilbahçe Mah. 1489 Sok. Ülker Apt. No: 42/B Antalya
İstanbul vize başvuru merkeziHacıahmet Mah. Kurtuluş Deresi Cad. No: 29/B Ofton Plaza Beyoğlu/İstanbul
İzmir vize başvuru merkeziAkdeniz Mah. Akdeniz Cad. Reyent İş Hanı No: 1/C Pasaport/İzmir

VFS Global vize merkezlerine, info.notr@vfshelpline.com mail adresi üzerinden veya hafta içi her gün 08:30-12:00 ile 13:00-17:00 saatleri arasında 902123735816 numaralı çağrı merkezi telefonunda ulaşılabilir.

Norveç Vizesi Başvuru Süreci

Norveç vizesi başvuru süreci aşağıdaki gibidir.

 • Norveç vize başvuru formu doldurulur ve vize ücreti ödenir.
 • Alınacak vize türüne uygun olarak gerekli vize evrakları hazırlanır.
 • VFS vize merkezlerinden başvuru için randevu alınır.
 • Randevu alma işlemi esnasında isteniyorsa ek hizmetler seçilir ve ek hizmetlerin ücretleri ödenir.
 • Randevuya şahsen gidilerek vize evrakları teslim edilir.
 • Fotoğraf ve parmak izi kaydından oluşan biyometri bilgileri verilir.
 • Vize başvuru merkezi servis bedeli ödemesi yapılır.

Vize randevusuna gidilerek gerekli evrakların teslim edilmesi ve biyometri işlemlerinin yapılması ile vize başvurusu tamamlanır ve başvuru dosyası değerlendirilmek üzere Norveç Ankara Büyükelçiliğine gönderilir.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç vize evrakları başvuru yapılacak vize türüne, başvuru sahibinin yaşına, uyruğuna ve çalışma durumuna göre değişmektedir.

Tüm başvurularda talep edilen C tipi Norveç vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • En az 2 sayfası boş 6 ay geçerli pasaport
 • Norveç vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Konaklama ve ulaşım planı
 • Finansal yeterliliğin kanıtı
 • Çalışma/öğrenim durumunu belirten belgeler

Başvuru sahibi için uygun evrak listesine Norveç vize başvurusu için gerekli evraklar sayfasından gerekli seçimleri yaparak ulaşabilirsiniz.

Norveç Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kısa süreli Norveç vize harç ücreti 2024 yılı itibariyle 90 EUR’dur. VFS hizmet bedeli ise ise her başvuru sahibi için 21 Euro (KDV dahil) olarak belirlenmiştir.. Bu ücretlere Norveç seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık ücretleri dahil değildir.

Uzun süreli vize maliyetleri ve diğer hizmetler için Norveç vize ücreti sayfasından ulaiabilirsiniz.

Norveç Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

Norveç vize başvurularındaki başlıca ret sebebi kişinin tekrardan menşe ülkeye döneceğine Norveç Büyükelçiliğinin ikna olmaması olan 13. maddeden verilmektedir.

Bu sebeple ret almamak için başvuru yapılırken evraklar ülkeye geri dönüleceğine dair aile bağlarını ve çalışılan işle ilgili belgeleri eksiksiz ve doğru beyan etmek gerekir.

Diğer ret maddeleri, yeniden başvuru ve ile ilgili bilgilere Norveç vize reddi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Norveç vize reddi pasaporta damga veya etiket olarak işlenmez vize reddini açıklayan mektup ile birlikte başvuru sahine iletilir ve VIS sistemine kaydedilir.

Norveç Vize İhlali ve Sonuçları

Vize süresi bittikten sonra Norveç Krallığı’ndakalmaya devam etmeniz durumunda vize ihlali yapmış olursunuz.

Norveç topraklarında vize ihlali yapıp kendi rızası ile ülkeden ayrılan kişiler için kesin olarak bir yaptırım bulunmasa da vize ihlalinden sonra yapılan Schengen ve Norveç vize başvurularının reddedilme olasılığı yüksek olacaktır.

Vize ihlali yapan kişinin Norveç sınırları içinde tespit edilmesi halinde para cezası, ve deport işlemleri uygulanmaktadır. Norveç vize ihlali sayfasından uygulanan yaptırımları detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Norveç Vize Politikası Nasıldır?

Norveç 19 Aralık 1996’da Schengen birliğine girmek için imza atmış 25 Mart 2001 tarihinde ise birliğe kabul edilmiştir. Norveç Schengen ülke birliğine üye ancak Avrupa birliğine üye değildir.

Schengen vize politikası gereği Norveç’ten alınan kısa süreli vize ile 2024 yılı itibariyle 27 adet schengen ülkesine giriş yapılabilir. Çift veya multi özellikli Norveç vizesi ile aynı zamanda Schengen ülke birliğinde bulunmayan Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi’ne, ve Romanya'ya giriş yapılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Norveç vizesi ile ilgii bizlere en sık sorulan sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç vizesi, normal şartlar altında başvurunun Norveç Büyükelçiliğine ulaşmasından itibaren 15 günde çıkar; bazı hallerde başvurular Norveç Göçmenlik Müdürlüğüne (UDI) gönderilir ve bu sebeple vize işlem süresi 45 güne kadar uzayabilir.

Uzun süreli Norveç vize başvuruları doğrudan Norveç Göçmenlik Müdürlüğü (UDI) tarafından değerlendirildiği için vize başvurusunun sonuçlanma süresi 4 ile 12 ay arasında değişebilmektedir.

Verilen vize işlem süreleri için vize merkezine başvuru yapılan gün ile başvurunun dış temsilciliğe gidiş ve geliş süreleri hariç tutulmuştur. VFS Global vize merkezlerinden dış temsilciliğe dosyanın gidiş gelişi için işlem sürelerine 4 gün eklenmelidir.

Norveç Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç vize takip ve sorgulama işlemleri, VFS Global internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. VFS Global websitesindeki ilgili ekrana başvuru esnasında verilen makbuz üzerinde bulunan referans numarası ve başvuru sahibinin soyadı ile giriş yapılarak vize durumu çevrimiçi olarak takip edilebilir.

Norveç vize takip işlemleri kapsamında başvurular vize merkezine iade edildiğinde başvuru sahiplerine e-posta ile bir bildirim yapılır. Ayrıca başvuru yapılacak vize merkezi SMS hizmeti sunuyor ise SMS hizmeti satın alınarak daha ayrıntılı vize takibi yapılabilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Norveç vize başvurularında vize takip ve sorgulama işlemleri Vizem.net üzerinden online olarak, 09:00 - 18:30 arası telefon ile ve 5 aşamalı SMS servisi ile yapılabilmektedir.

Norveç Vize Başvurusunu Online Yapabilir Miyim?

Hayır kısa süreli Norveç vize başvurusu için online veya elektronik (e-vize) başvuru seçeneği bulunmamaktadır. Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış kişilerin başvuru merkezine şahsen gelmeden sadece gerekli evrakları göndererek başvuru yapma imkanları bulunmaktadır.

Norveç için kapıda vize uygulaması da bulunmamaktadır.

Norveç Vize Başvurusu Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Norveç vize başvurusunun hangi aşamada olduğu VFS Global üzerinden sorgulanabilmektedir; ancak bu sorgulamada vizenin sonucuna dair bilgi verilmemektedir. Vize başvurusunun sonucu sadece pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilmektedir.

Pasaport İadesi İçin Vize Başvuru Merkezine Gidilmesi Gerekir Mi?

Hayır, pasaport iadesi için vize başvuru merkezine gidilmesi zorunlu değildir; başvuru sahibi dışında yetkilendirilen başka bir kişi pasaportu geri alabileceği gibi, iadeler kurye ile de yapılabilmektedir.

Vize başvurusu sonuçlandıktan sonra pasaportunu vize merkezinden kendisi teslim alacak olan başvuru sahipleri, geçerli kimlik kartları ve vize başvuru merkezi tarafından verilen makbuz ile vize merkezine müracaat etmelidir. Başvuru sahibinin belgelerini başkası alacak ise başvuru sahibi tarafından imzalandırılmış yetki yazısı, geçerli kimliğin fotokopisi, belgeleri alacak kişinin kimlik fotokopisi ve vize başvuru merkezi tarafından verilen makbuz beyan edilmelidir.

Norveç Vizesi İçin Başvuru Sonrası Kurye Hizmeti Nedir?

Norveç vizesi başvuru sonrası kurye hizmeti, başvuru değerlendirildikten sonra pasaportun başvuru sahibinin istediği adresine gönderilmesi hizmetidir ve VFS Global tarafından 190 Türk lirası ek hizmet bedelinin ödenmesi ile sağlanır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda danışmanlık hizmeti kapsamında vize başvurusu sonuçlandıktan sonra saha ekipleri tarafından pasaport teslim alınır ve UPS kargo ile başvuru sahibine ulaştırılır.

Norveç Vizesi Almak Zor Mudur?

Norveç vizesi almak, gerekli vize belgelerinin eksiksiz ve kurallara uygun olarak hazırlanması ile başvuru yapılan hallerde zor bir süreç değildir. Başvuru sahibinin seyahat giderlerini karşılayabileceğini ve seyahat bitiminde ülkesine döneceğini ispatlayan evraklar sunması, Norveç vizesi almak için önemli gerekliliklerdendir.

Norveç Vize Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Norveç vize danışmanlık hizmeti ve uzman desteği, Türkiye’de faaliyet gösteren ve TÜRSAB'a kayıtlı akredite vize acenteleri üzerinden, tüm kısa ve uzun süreli Norveç vize başvuruları için alınabilir. VFS Global vize merkezleri danışmanlık hizmeti sunmadığından, vize merkezlerinin adını kullanarak sağlık sigortası veya randevu satışı yapmaya çalışan kişi ve kurumlara itibar edilmemesi gerekir.

Vizem.net, İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan ofislerimiz ile Türk vatandaşlarının tüm Norveç vize başvuruları için evrakların toplanmasından pasaport iadesine kadar tüm süreçte danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Detaylı bilgi, ofislerimze müracaat ederek veya çağrı merkezimize ulaşılarak alınabilir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: