Çin'de Yaşam

Çin'de Yaşam Şartları ve Masraflar

Çin, dünyanın en büyüleyici ülkelerinden biri olarak gizemli ve çok açıdan çeşitli olarak nitelendirilebilir. Büyüyen bir fırsat merkezi olarak Çin, iş, seyahat veya macera için giderek popülerleşmektedir. Dünyanın en hızlı en büyük ekonomisi olan Çin, aynı zamanda eski gelenekler ile çağdaş yeniliklerin buluştuğu bir ülkedir. Fırsatlar ülkesi olan Çin, bürokrasi ve yasal düzenlemeler sebebiyle daha dar görüşlüdür.

Çin'de yaşam standartlarına dair temel bilgilere bu makalede yer verilmektedir.

Çin'de Yaşam Şartları Nasıldır?

World Population Review tarafından 2022 yılı için yayınlanan listede Çin yaşam standartları bakımından 87 ülke arasından 67. sırada yer almaktadır.

Çin'de yaşam şartları; barınma, güvenlik, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevresel kalite, iş ve gelir, iş-yaşam dengesi gibi değişkenlere bağlı olarak yorumlanabilmektedir. Çin hayat standartlarına dair detaylı bilgilere aşağıdaki başlıklarda yer verilmiştir.

Çin Halkının Yaşam Tarzı Nasıldır?

Çin Halkının Yaşam Tarzı Nasıldır?
Çin Halkının Yaşam Tarzı Nasıldır?

Geleneksel Çin yaşam tarzı birey, aile ve toplum arasındaki uyumu savunur. Geleneksel Çin kültüründe aile, toplumun temel birimi iken, bireyler ailenin yalnızca bir parçasıdır. Kan bağı toplumun en önemli unsurlarından biridir. Bir çatı altında dört kuşağın yaşaması geleneği ve ideali doğrultusunda, büyükanne ve büyükbabadan başlayarak torunlara kadar tüm ailenin tek çatı altında yaşadığı bilinse de, modern aileler normalde sadece iki neslin bir arada yaşamasını içerirken, dört neslin bir arada yaşama geleneği de halen devam etmektedir.

Günümüzde Çin'de yaşam tarzı, Çin kültürü etkisini taşısa da, batı etkisi nedeniyle dünyanın herhangi bir yerindeki yaşam tarzından fazla uzak değildir. Çin ekonomisi ve iş insanları, yabancı ülkelerden çeşitli fikirleri yüksek bir hızla benimsemiştir.

Çin'de Hayat Pahalı Mıdır?

Hayat pahalılığı bakımından Çin Halk Cumhuriyeti Numbeo tarafından 2023 yılı için yayınlanan listede 146 ülke arasından 83. sırada yer almaktadır.

Çin'de Yaşam Maliyeti

Çin’de yaşam maliyeti konaklama masrafları, faturalar, mutfak harcamaları, ulaşım ücretleri, kişisel ihtiyaç harcamaları üzerinden değerlendirildiğinde; 2023 yılında 4 kişilik bir ailenin kira hariç masrafı ortalama 39.518,3 TL (14.172,1 Çin yuanı) iken, tek kişinin 1 aylık kira hariç masrafı ise ortalama 10.761 TL (3.859,1 Çin yuanı) olabilmektedir.

Çin'de Ev Fiyatları

Çin'de Ev Fiyatları
Çin'de Ev Fiyatları

Çin’de kiralık ev fiyatları aşağıdaki gibidir.

 • Şehir merkezinde 1 odalı ev: 4.530,36 ¥ (Ortalama 12.525 TL)
 • Şehir dışında 1 odalı ev: 2.464,60 ¥ (Ortalama 6.813 TL)
 • Şehir merkezinde 3 odalı ev: 10.145,45 ¥ (Ortalama 28.050 TL)

Çin’de satılık ev fiyatları aşağıdaki gibidir.

 • Şehir merkezinde metrekare başına ev fiyatı: 65.437,46 ¥ (Ortalama 180.939 TL)
 • Şehir dışında metrekare başına ev fiyatı: 37.851,40 ¥ (Ortalama 104.661 TL)

Çin'de Market Fiyatları

Çin'de Market Fiyatları
Çin'de Market Fiyatları

Çin market fiyatları aşağıda örneklendirilmiştir.

ÜrünFiyat
1 lt süt14 ¥
500 gr ekmek12,50 ¥
12 yumurta13,40 ¥
1 kg tavuk28,30 ¥
1 kg kırmızı et87,50 ¥
1 kg pirinç7,15 ¥
1 kg muz10,30 ¥
1 kg elma13 ¥
1 kg patates5,60 ¥

Çin'de Ulaşım Maliyetleri

Çin'de Ulaşım Maliyetleri
Çin'de Ulaşım Maliyetleri

Çin’de toplu taşıma için tek yön bilet ücreti 3 ¥ (ortalama 8 TL) ve aylık bilet ücreti ise 180 ¥’dır (ortalama 500 TL). Taksi normal tarifeleri 12 ¥ (ortalama 33 TL) ile başlar, km başına 2,50 ¥ (ortalama 7 TL) artar ve 1 saat bekleme için 44 ¥ (ortalama 120 TL) ücret alır. Çin’de 1 litre benzin ücreti 8,51 ¥’dır (ortalama 23 TL).

Çin Güvenli Bir Ülke Midir?

Çin seyahat etmek için, nereye gittiğinizi bildiğiniz ve tetikte olduğunuz sürece güvenli bir ülkedir. Çin, yerel kültürü anlayan ve yerel yasalara uyan hiçbir ziyaretçi için tehlike oluşturmaz.

Çin ziyaret etmek için güvenli bir yer olduğundan, halka açık yerlerdeki kalabalıklar herhangi bir endişeye neden olmamalıdır. Turistik bölgelerde, istasyonlarda ve toplu taşıma araçlarında küçük çaplı hırsızlık ve yankesicilik gibi riskler bulunur. Çin seyahatinde pasaportun her zaman yanınızda taşımanız gerekeceğinden, özellikle riskli yerlerde bu konuda dikkatli olmanız önerilir.

Çin’de ve özellikle daha az trafik ışığına sahip küçük şehirlerde, rahat kurallar nedeniyle karşıdan karşıya güvenli bir şekilde geçmek normalden daha risklidir. Yeşil ışıkta geçildiğinde bile yaralanma riskiniz doğabilmektedir; bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Daima işaretli taksi durağından bir taksi durdurmanız ve taksimetrenin açık olduğundan emin olmanız gerekir. Bazı taksilerde emniyet kemeri olmaz ve sürücüler de dikkatsiz olabilir; bu sebeple kemerli taksi talep etmeniz mümkündür.

Çin'de Yaşamak İçin Gerekenler Nelerdir?

Çin’de yaşamak için aşağıdaki gereklilikler sağlanmalıdır.

 • Çin’de yaşamak için bir nedeniniz olmalıdır.
 • Uzun süreli Çin vizesi alınmalıdır.
 • Çin oturum iznine sahip olunmalıdır.
 • geçerli bir pasaport bulunmalıdır.
 • çin’de yaşamak için gerekli finansal yeterlilik sağlanmalıdır.
 • Adli sicil kaydınızda suç bulunmaması ve Çin devleti ile toplumuna bir tehdit oluşturulmaması gereklidir.
 • Konaklanacak bir yer ayarlanmalıdır.

Yukarıda verilen şartları sağlayan yabancı kişiler, Çin'e 6 aydan uzun süreli seyahat etmelerini sağlayacak bir vize türü ile Çin Halk Cumhuriyeti'ne gittikten sonra Çin oturma izni alabilmekte ve ülkeye yerleşebilmektedir. 2023 yılı için Çin Halk Cumhuriyeti vize başvuru işlemlerine dair gerekli bilgilere ilgili sayfadan ulaşılabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: