Fransa'da Ev Kiraları ve Fiyatları

Fransa Evleri: 2023'te Fransa Satılık ve Kiralık Ev Fiyatları

Fransa’da emlak piyasası uzun süredir yükselmektedir ve ev fiyatları yıllar içerisinde değer kazanmaktadır.

Fransa’da ortalama ev kiraları apartman daireleri için metrekare başına 184

euro, müstakil evler için 117 eurodur. Fransa’da satılık ev fiyatları metrekare başına 2.340 eurodur. Fransa’da ev fiyatları evlerin konumuna ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Fransa ev fiyatları açısından global property guide sitesinin verilerine göre Avrupa'nın en pahalı 4. ülkesidir; Türkiye aynı listede 16. sıradadır. Fransa’da ev fiyatları Paris’te en yüksek; Metz, Versailles, Montpellier şehirlerinde en ucuzdur.

Fransa’da Ev Kiraları Ne Kadardır?

Fransa'da ev kiraları aşağıdaki tabloda verilmiştir

Şehir/Ev özelliğiOrtalama fiyat
Paris/ Stüdyo daire şehir merkezinde1.100 €
Paris/ 3+1 daire şehir dışında1.700 €
Marsilya/ 3+1 daire şehir merkezinde1.400 €
Marsilya/ 3+1 daire şehir dışında850 €
Nice/ Stüdyo daire şehir merkezinde651 €
Nice/ 4+1 daire şehir dışında995 €
Lyon/ 2+1 daire şehir merkezinde925 €
Lyon/ 2+1 daire şehir dışında865 €

Fransa kiralık ev fiyatları evlerin konumuna ve metrekare boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Fransa kiralık ev fiyatları açısından en pahalı şehir Paris’tir. Fransa’nın batı ve güneydeki sahil şehirlerinde evler daha pahalı, kuzey ve iç kesimlerindeki şehirler ev fiyatları açısından daha ucuzdur.

Paris’te Ev Kiraları Ne Kadardır?

Paris’te Ev Kiraları Ne Kadardır?
Paris’te Ev Kiraları Ne Kadardır?

Fransa Paris ev kiraları müstakil evler için ortalama 2.500 euro, apartman daireleri için ortalama 1.230 eurodur.

Paris ev kiraları evlerin konumuna ve oda sayısına göre artış veya düşüş gösterebilmektedir. Paris’te ev kiraları Paris’in merkezinde ve batı kesiminde yüksek, Paris’in doğu ve güney kesimlerinde daha düşüktür.

Marsilya'da Kiralık Evler Ne Kadardır?

Marsilya'da Kiralık Evler Ne Kadardır?
Marsilya'da Kiralık Evler Ne Kadardır?

Marsilya’da kiralık evler, hem müstakil evlerde hem de apartman dairelerinde ortalama 1.150 eurodur.

Marsilya ev kiraları evlerin konumuna, yaşına ve oda sayısına göre artış veya düşüş gösterebilmektedir. Marsilya’da ev kiraları şehrin güney ve denize yakın kesimlerinde daha yüksek, kuzey iç kesimlerinde daha düşüktür.

Lyon’da Ev Kiraları Ne Kadardır?

Fransa Lyon’da ev kiraları müstakil evler için ortalama 1.229 euro, apartman daireleri için ortalama 780 eurodur.

Lyon ev kiralarını birçok faktör etkilemektedir. Lyon’da evlerin konumuna ve oda sayısına göre fiyatlarda artış veya düşüş görülebilmektedir Lyon’da ev kiraları şehrin hemen hemen her bölgesinde benzerdir.

Fransa'da Ev Kiralama Prosedürü Nasıldır?

Fransa’da ev kiralamak için öncelikle kişilerin online veya emlakçılar aracılığıyla kendilerine kiralayacak ev bulmaları gerekmektedir. Fransa’da emlakçı aracılığıyla kiralanan evlerde emlakçılara ekstra ücret ödenmesi gerekmektedir.

Fransa’da ev kiralamak için yabancılardan pasaport veya kimlik, Fransa oturma izni, banka hesap özeti belgeleri ve daha önceden Fransa’da ev kiralayan kişiler için önceki ev sahiplerinden referans mektubu talep edilebilmektedir.

Fransa’da ev kiralarken kira sözleşmesinin imzalanması, ilk kira taksidinin, depozitonun ve diğer ücretlerin ödenmesinin ardından anahtarlar teslim alınabilmektedir.

Fransa'da Ev Kiralama Siteleri Nelerdir?

Fransa ev kiralama siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • SeLoger
  • Particulier à Particulier (PAP)
  • LaVieImmo
  • Century21
  • Spotahome
  • Green Acres
  • A Vendre A Louer
  • Homelike

Fransa’da kiralık ev bulmak için Fransa kiralık ev siteleri, emlakçılar ve gazeteler tercih edilebilir. Fransa’da kırsal evlerin, bireysel olarak veya internet üzerinden bulunması zor olacağından kırsal evleri kiralamak için emlak acenteleri tercih edilebilir.

Fransa’da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Fransa'da satılık evler için ortalama fiyatlar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Şehir/Ev özelliğiOrtalama fiyat
Paris/ 3+1 daire şehir merkezinde1.800.000 €
Paris/ 4+1 daire şehir dışında945.000 €
Marsilya/ 5+1 müstakil ev şehir merkezinde1.100.000 €
Marsilya/ 3+1 daire şehir dışında145.000 €
Nice/ 2+1 daire şehir merkezinde419.000 €
Nice/ 4+1 daire şehir dışında939.000 €
Lyon/ 3+1 daire şehir merkezinde455.000 €
Lyon/ 2+1 daire şehir dışında278.000 €

Fransa’daki ev fiyatları, evlerin konumuna ve boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Fransa satılık ev fiyatları açısında en pahalı yer Paris’tir ve Paris’i, Haute-Savoie ve Alpes-Maritimes illeri takip etmektedir.

Fransa’nın Creuse, Indre, Nièvre ve Haute-Marne illeri Fransa’da ev fiyatlarının en düşük olduğu bölgelerdir.

Paris’te Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Fransa Paris ev fiyatları müstakil evler için ortalama 1.200.000 euro, apartman daireleri için ortalama 575.000 eurodur. Paris ev fiyatları evlerin konumuna ve oda sayısına göre artış veya düşüş gösterebilmektedir.

Paris’te ev fiyatları Paris’in Palais Bourbon ve Luxembourg bölgelerinde en yüksek, Paris’in Gobelins, Ménilmontant ve Buttes Chaumont bölgelerinde en düşüktür.

Fransa Marsilya Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Fransa Marsilya ev fiyatları müstakil evler için ortalama 539.000 euro, apartman daireleri için ortalama 220.000 eurodur. Marsilya ev fiyatları evlerin konumuna ve oda sayısına göre artış veya düşüş gösterebilmektedir.

Marsilya’da ev fiyatları 7. ve 8. bölgelerde en yüksek iken, 3., 4. ve 10. bölgelerde Fransa Marsilya şehrinin en ucuz konutları yer almaktadır.

Nice’de Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Nice’de Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Nice’de Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Nice ev fiyatları müstakil evler için ortalama 945.000 euro, apartman daireleri için ortalama 280.300 eurodur. Nice’te ev fiyatları evlerin konumuna ve oda sayısına göre artış veya düşüş gösterebilmektedir.

Nice’de ev fiyatları şehrin güney ve doğu bölgelerinde yüksektir; kuzey ve doğu bölgelerinde Fransa Nice şehrinin en ucuz konutları yer almaktadır

Fransa'dan Ev Almak için Hangi Adımlar İzlenmelidir?

Fransa’da ev almak için öncelikle alınacak evin belirlenmesi ve ev için pazarlık yapılması gerekmektedir. Fransa’da ev satın almanın ikinci adımı noter bulmaktır; çoğunlukla satıcının noteri olsa da kişilerin kendi noterlerini bulmaları tavsiye edilmektedir.

Noterin bulunmasının ardından Fransa’da ev satın almak için satın alma sözleşmesinin imzalanması, depozitonun ödenmesi ve satış akdinin imzalanması gerekmektedir. Satış akdinin imzalanmasının ardından anahtarın teslim alınarak Fransa’da ev satın alma işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Fransa’da ev satın alma işlemlerinin tamamlanmasının ardından evin sigortalatması gerekmektedir.

Yabancılar Fransa'da Ev Satın Alabilir Mi?

Evet, yabancılar Fransa’da ev satın alabilir.

Fransa’da evlerin %5.8’i Fransa’da ikamet eden yabancılara aittir. Fransa’da yabancılar tarafından alınan evlerin %45’i Britanyalılara, %20’si Belçikalılara aittir.

Yabancıların Fransa’da ev almalarına izin verilse de; memleketleri, kazançları, evlilik durumları ve diğer sebeplerden dolayı kredi çekerken zorluk yaşanabilmektedir.

Fransa'da Ev Alarak Oturma İzni Alınabilir Mi?

Hayır, Fransa’da ev almak oturma izni sağlamaz. Fransa’da yabancıların ev almaları ile ilgili bir kısıtlama olmamasına karşın Fransa’da oturma izni ev alana verilmemektedir.

Fransa’da ev alan kişilerin Fransa’daki evlerinde ikamet edebilmeleri için geçerli bir vizeye sahip olmaları gerekmektedir. Golden vize uygulaması bulunmamaktadır.

Fransa’ya çalışma, eğitim, Fransa'da yaşayan aile üyesi veya eş ya da partnerin yanına yerleşme, iş kurma gibi amaçlar ile yerleşmek isteyen kişilere Fransa oturma izni verilmektedir.

Fransa Evlerinin Özellikleri Nasıldır?

Fransa evlerinin özellikleri, konumları ve tiplerine göre değişmekte ve farklı şekilde adlandırılmaktadır. “Bastide,” “chalet,” “châteaux,” "maison de maître," ve “mas” Fransa’ya özgü ev modelleridir. Fransa’daki evler şehirlerde apartman ağırlıklı iken kırsal alanda müstakil evler daha popülerdir.

Fransa’nın evleri Avrupa’yla kıyaslandığında görece pahalıdır. Fransa ev fiyatları açısından Avrupa’nın en pahalı 4. ülkesidir.

Fransa’daki Dağ Evleri Nasıldır?

Fransa’daki Dağ Evleri Nasıldır?
Fransa’daki Dağ Evleri Nasıldır?

Fransa’da dağ evlerine “chalet” adı verilmektedir. Fransa geleneksel dağ evleri zorlu kış şartlarına dayanması için inşa edilmiştir ve günümüzde kış sporları için dağa çıkan turistler tarafından tercih edilmektedir.

Fransa’daki Köy Evleri Nasıldır?

Fransa’daki Köy Evleri Nasıldır?
Fransa’daki Köy Evleri Nasıldır?

Fransa’da köy evlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. “Bastide,” “fermette/ferme,” longère” ve “mas” farklı tipteki köy evlerine verilen isimlerdir.

Fransa’da satılık köy evleri fiyatı ortalama 182.000 euro civarındadır ve evin fiyatı metrekaresine, yapısına ve konumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Paris’teki Evler Nasıldır?

Paris’teki Evler Nasıldır?
Paris’teki Evler Nasıldır?

Fransa Paris evleri çoğunluklukla apartmanlardan oluşmaktadır ve Paris’te evlerin sadece %17’si müstakildir.

Paris, Fransa’nın ev fiyatları açısından en pahalı şehridir ve Paris’te ortalama bir ev fiyatı metrekare başına 11.075 eurodur. Paris’te şehrin iç kısımları en yüksek evlerin bulunduğu lokasyonlar iken, banliyöler daha ucuz evlerin bulunduğu yerlerdir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: