İtalya Çalışma İzni

İtalya'da Çalışma İzni Nasıl Alınır, Şartlar Nelerdir?

Çalışma izni, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve İsviçre dışındaki ülkelerin vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkesinde yasal olarak çalışabilmesi için alması gereken belgedir. İtalya çalışma izni, yabancıların İtalya’da çalışabilmesine imkan tanımaktadır. İtalya çalışma izni farklı şekillerde alınabilmektedir. İtalya çalışma izni alabilmek için öncelikle İtalya’da bir iş bulmak gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İtalya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

AB vatandaşı olmayan yabancıların İtalya’da çalışma izni alması için üç aşama bulunmaktadır. İlk aşama İtalya’da iş bulmaktır. İşveren firma, Türkiye’de bulunan ve işe almak istediği çalışan için İtalya’da çalışma izni için başvuruda bulunabilmektedir. İkinci aşama İtalya’da çalışma izni çıktıktan sonra Türkiye’de bulunan İtalya temsilciliklerine İtalya çalışma vizesi başvurusunda bulunmaktır. İtalya çalışma vizesi alındıktan sonra İtalya’ya gidilmeli ve İtalya’da oturma ve çalışma izni için başvuruda bulunulmalıdır.

İtalya’da Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

İtalya’da firmaların yabancı bir çalışanı işe almak için İtalya Göçmenlik Bürosundan bir izin (nulla osta) alması gerekmektedir. İtalya’da çalışma izni şartlarının başında, İtalya’da geçerli bir iş bulunması gerekliliği vardır.

İtalya çalışma izni her yıl belli sayıda yabancıya verilebilmektedir. İtalya’da Decreto Flussi adı verilen çalışma vizeleri kotası AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için geçerli olmaktadır. Decreto Flussi, İtalya’ya her yıl ortalama 30.000 AB üyesi olmayan yabancı işçinin girişine izin vermektedir. İtalya çalışma izni için kontenjanlar yılın başında belirlenmekte ve başvurular yıl boyu açık olmaktadır.

İtalya’ya kabul edilen yasal çalışma izinli işçi kotası ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı ülkeye, vize türüne ve kalış süresine göre yabancı için hangi koşulların geçerli olduğunu belirlemektedir.

İtalya Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

İtalya’da çalışma izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya maaşlı istihdam çalışma izni
 • İtalya mevsimlik çalışma izni (tarım veya turizm)
 • İtalya uzun süreli mevsimlik çalışma izni
 • İtalya spor faaliyetleri çalışma izni
 • İtalya sanatsal çalışma izni
 • İtalya çalışma tatili çalışma izni
 • İtalya bilimsel araştırma çalışma izni

İtalya Çalışma İzni Başvurusu Evrakları Nelerdir?

İtalya çalışma izni başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya ulusal D tipi vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş, imzalanmış İtalya ulusal D tipi vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Pasaport ve kopyası: 10 yıldan eski olmayan, talep edilen vize süresinin bitiminden itibaren en az 90 gün daha geçerliliği bulunan ve en az 2 sayfası boş olan pasaport ve fotokopisi gerekmektedir. Varsa eski pasaportların da kopyaları gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İtalya çalışma izni: İtalya’dan alınmış çalışma izni gerekmektedir.
 • İtalya şirket yazısı: Başvuran kişinin İtalya’daki işveren firması tarafından yazılmış, işe alma niyetini belirten imzalı ve kaşeli şirket yazısı gerekmektedir.
 • Mesleki belgeler: Başvuran kişinin diploma, eğitim ve sertifika gibi mesleki yeterlilik belgeleri gerekmektedir.
 • SGK belgeleri: Başvuran kişinin SGK hizmet dökümü ve son iş yerine ait işe giriş bildirgesi gerekmektedir.
 • Seyahat belgeleri: Planlanan seyahati kanıtlayan belgeler gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Başvuran kişinin arkalı önlü nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Yerleşim yeri görünen, barkodlu tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.

İtalya’da Okurken Çalışmak Mümkün Müdür?

İtalya’da okurken çalışmak; alınan eğitim türü, eğitim süresi ve hangi tür vize ile İtalya’ya giriş yapıldığına bağlı olarak değişmektedir. İtalya’da öğrenci çalışma izni gerekli şartları sağlayan yabancı öğrencilere verilmektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Müdür?

İtalya’da yüksek lisans yaparken yarı zamanlı olarak çalışmak mümkündür. İtalya’da yüksek lisans yapan yabancı öğrenciler haftada en fazla 20, yılda en fazla 1.040 saat olacak şekilde çalışabilmektedir.

İtalya’da yüksek lisans yapan yabancı öğrenciler yarı zamanlı çalışarak ve burs alarak geçimini sağlayabilmektedir. İtalya master programları İtalya’daki üniversitelerin internet sitelerinden kontrol edilebilmektedir.

İtalya’da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak Mümkün Müdür?

İtalya’da dil eğitimi alırken çalışmak mümkündür. Ancak 90 günden kısa süren dil eğitimi programı için İtalya’da bulunan öğrencilerin çalışma hakkı bulunmamaktadır.

İtalya’da dil eğitimi ve çalışma 90 günden uzun süre eğitim için İtalya’da bulunacak olan öğrenciler için mümkün olmaktadır. 90 günden uzun süren İtalya dil okulu programları dil okullarının internet sitelerinden incelenebilmektedir.

İtalya’da Şirket Kurarak Çalışmak Mümkün Müdür?

İtalya’da şirket kurarak çalışmak mümkündür. İtalya’da şirket kurarak çalışmak isteyenler için 2014 yılının aralık ayında Italia Startup Hub (ISH) programı yürürlüğe girmiştir. ISH, Italia Startup Visa programını tamamlayıcı nitelikte bir programdır. ISH ve Italia Startup Visa programlarının ikisi de İtalya’da iş kurmak isteyen yabancılar için idari prosedürlerin kolaylaştırılmasını amaçlamaktadır.

Italia Startup Visa, vize ile ilgili kolaylaştırma sağlarken, Italia Startup Hub programı oturma izni üzerine odaklanmaktadır. Italia Startup Visa ve Italia Startup Hub programları ile İtalya’da ikamet etmekte olan yabancılar, İtalya’da iş kurmak istediklerinde sahip oldukları vize türü ve oturma izni ne olursa olsun kendi ülkelerine dönmeden serbest meslek için oturma izni sahibi olabilmektedir. İtalya’da bulunmayıp İtalya’da iş kurmak isteyen yabancılar ise İtalya yatırımcı vizesi alarak İtalya’da şirket kurabilmektedirler.

İtalya Çalışma İzni Ne Kadar Süre Geçerlidir?

İtalya çalışma izni, iş sözleşmesinin süresinden ve bir yıldan kısa olmamaktadır. İtalya’da sınırsız iş sözleşmesi bulunanların çalışma izninin süresi en fazla iki yıl olmaktadır. Oturma izninin uzunluğu ile iş sözleşmesinin uzunluğu aynı olmaktadır.

İtalya’da Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

İtalya’da çalışma izni, şehirden şehre değişmekle birlikte genellikle 6 ile 12 hafta arasında çıkmaktadır. İtalya’daki işveren yabancı çalışan için İtalya çalışma izin belgesi aldıktan sonra, çalışanı 4 ay içerisinde ikamet ettiği ülkenin İtalyan Konsolosluğuna çalışma vizesi için başvurabilmektedir.

İtalya Çalışma Vizesi ile Aile Bireyleri İtalya’ya Getirilebilir Mi?

İtalya çalışma vizesi ile aile bireyleri İtalya’ya getirilebilmektedir. En az bir yıl geçerli İtalya çalışma vizesi alan yabancıların, eşi, reşit olmayan çocukları, engelli yetişkin çocukları, bakıma muhtaç ebeveynleri ve 65 yaş üzeri ebeveynleri bu haktan yararlanabilmektedir.

Aile bireylerini İtalya’ya getirmek isteyen İtalya çalışma vizesi sahibinin, aile birleşimi için İtalya Göçmenlik Bürosuna başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuruda aileyi geçindirebilmek için yeterli gelire sahip olduğunun kanıtı belgeler ve aile için yeterli barınma belgesi sunulmalıdır.

İtalya Turist Vizesi Çalışma Vizesine Çevrilebilir Mi?

Hayır, İtalya turist vizesi İtalya çalışma vizesine çevrilememektedir.

İtalya çalışma vizesi için İtalya’da bulunan bir firmada işe kabul edilmek gerekmektedir. İtalya’da iş bulunduktan sonra Türkiye’ye dönülmeli ve İtalya çalışma vizesi için başvuruda bulunulmalıdır.

İtalya’da Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

İtalya’da çalışmak için en çok kabul edilen sektörler güvenlik ve ofis idare sektörleridir. İtalya’da en fazla iş ilanı açılan meslek grupları işletme ve yönetim yardımcı uzmanları, öğretim uzmanları, inşaat ve ticaret ile ilgili meslek gruplarıdır. Gelecek yıllarda İtalya için istihdamın artacağı düşünülen sektörler bilim, mühendislik, işletme, sağlık, pazarlama, tasarım ve öğretim sektörleridir.

İtalya’da 2025 yılına kadar yeni yaratılan istihdam alanları, başka bir işe girenlerin veya emeklilik sebebiyle ayrılanların yerine geçme fırsatı sebebiyle iş fırsatlarının artması düşünülmektedir. İtalya’da değiştirme talebinin, genişleme talebine oranla dokuz kat daha fazla iş imkanı sağlaması beklenmektedir.

İtalya’da yabancıların en çok çalıştığı alanlar turizm, finans, ticaret, dil eğitimi, tarım ve üretim alanlarıdır. İtalya iş ilanları çeşitli internet sitelerinden takip edilebilmektedir.

İtalya’da Çalışma Şartları Nasıldır?

İtalya’da çalışma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya’da haftalık çalışma saati 40 saattir.
 • İtalya’da haftalık ek mesai saati toplamda 8 saati geçmemektedir.
 • İtalya’da asgari ücret devlet tarafından belirlenmemektedir. İtalya’da asgari ücret sektörden sektöre ve bölgeden bölgeye değişiklik göstermekte ve toplu iş sözleşmeleriyle belirlenmektedir.
 • İtalya’da en yüksek maaşlı çalışanlar bankacılık ve finans sektörlerinde, en düşük maaşlı çalışanlar tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörlerinde çalışmaktadır.
 • İtalya’da en yüksek maaşla çalışanlar Roma, Milan ve Napoli şehirlerinde bulunmaktadır.
 • Türkiye’den İtalya’ya çalışmak için gitmek isteyen vatandaşların öncelikle İtalya’da iş bulması gerekmektedir. İtalya’da çalışmak için çalışma izni alınması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: