İtalya Göçmenlik Şartları ve Başvuru Süreci

İtalya Göçmenlik Şartları ve Başvuru Süreci

İtalya göçmenlik şartları ve başvuru süreci önce başvuru hamilinin Avrupa Birliği vatandaşı olup olmadığına bakarak başlamaktadır. İtalya göçmenlik başvuru süreci Avrupa Birliği vatandaşları için daha kolay olmakta, Avrupa Birliği vatandaşları İtalya’ya girişlerinden itibaren 8 gün içinde şehirdeki polis merkezine kimliklerini veya pasaportlarını sunup kayıt yaptırarak İtalya’da yaşayabilmektedir. İtalya göçmenlik başvurusu sırasında Avrupa Birliği vatandaşlarına Permesso di Soggiorno olarak da bilinen bir oturma izni verilmektedir.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayanların İtalya göçmenlik sürecinde; İtalya’ya ait bir geçici oturum izni, İtalya yetkilileri tarafından onaylanmış bir kayıt formu, başvuru sahibine ait resmi bir adresin bulunduğuna dair kira sözleşmesi veya herhangi bir hizmet faturası, kişinin geçinecek kadar finansal kaynağa sahip olduğunu gösteren kişisel hesap dökümü ve kişinin adli sicil kaydı ile bulunduğu konumdaki yerel polis ofislerine başvuruda bulunması gerekmektedir. İtalya göçmenlik başvurusu için yerel polis ofislerinden sonra alınacak randevu ile Ulusal Polis Müdürlüğü’ne gidilmelidir.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar, İtalya vatandaşlığı başvuru sürecinde, İtalya’da en az 10 yıl kesintisiz yaşamak gibi şartları içeren İtalya vatandaşlık şartları prosedürüne tabi tutulmaktadır.

İtalya Göçmen Alımı için Şartlar Nelerdir?

İtalya göçmen alımı için şartlar aşağıda listelenmiştir.

  • Başvuru hamili, İtalya’ya iş ilişkileri için geliyorsa geçerli bir çalışma iznine sahip olmalıdır.
  • Başvuru sahibi, İtalya’ya şirket kurarak göçmenlik başvurusunda bulunmak için girişimcilik iznine sahip olmalıdır.
  • Başvuru hamili, İtalya’da eğitim alarak göçmenlik başvurusunda bulunmak için öğrenci vizesine sahip olmalıdır.

İtalya Göçmenlik Başvurusuna Kimler Başvuru Yapabilir?

İtalya göçmenlik başvurusuna, İtalya’da kalıcı olarak oturmak isteyen Avrupa Birliği vatandaşı olanlar ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar başvurabilir. İtalya göçmenlik başvurusu Avrupa Birliği vatandaşları için daha kolay olsa da, Avrupa Birliği vatandaşı olmayanların İtalya’da kalıcı olarak oturmak için, İtalya girişimci göçmenler için oturum iznine sahip olmak gibi daha çok seçeneği bulunmaktadır. İtalya oturma izni başvurusunda, Avrupa Birliği vatandaşı olan ya da olmayan bütün göçmenler, yeterli seviyede İtalyanca’ya sahip olduklarını ve devlet fonları olmadan kendilerini destekleyebileceklerini kanıtlamalıdır.

İtalya’ya Göçmenlik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya’ya göçmenlik başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Geçici oturum izni
  • İtalyan yetkililer tarafından, İtalya’ya girişte verilmiş bir kayıt sertifikası
  • Başvuru hamilinin İtalya’da resmi bir adrese sahip olduğunu kanıtlayan bir kira sözleşmesi veya güncel bir hizmet faturası
  • Kişinin kendini geçindirecek yeterli parası olduğunu kanıtlayan banka hesap dökümü, vergi dönüşleri ya da işveren tarafından verilen ödeme çekleri
  • Adli sicil kaydı

İtalya Göçmenlik Başvurusu Nereye Yapılır?

İtalya göçmenlik başvurusu, başvuru hamilinin milliyetine bağlı olmaksızın başvurulan şehirdeki ofisler aracılığıyla Ulusal Polis Merkezlerine yapılmalıdır.

Göçmenlik Yoluyla İtalya Vatandaşlığı Ne Zaman Alınabilir?

Göçmenlik yoluyla İtalya vatandaşlığı 10 yıl sonunda alınabilmektedir. Göçmenlik yoluyla İtalya’da kalıcı oturum izni ise 5 yıl sonunda alınabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: