İtalya Konsolosluğu

İtalya Konsolosluğu | İtaly in Turkey

Konsolosluk, yabancı bir devlet memurunun çalıştığı ve kendi ülkesinden olan tüm insanlarla ilgilendiği resmi dairedir. Konsolosluk bir büyükelçiliğin daha küçük bir versiyonudur ve genellikle bir ülkenin daha büyük turistik şehirlerinde bulunmaktadır, ancak başkentte bulunmamaktadır. Konsolosluklar; vize verme, ticari ilişkilere yardım etme ve göçmenlere, turistlere ve gurbetçilere bakma gibi daha küçük diplomatik meseleleri ele almaktadır.

Türkiye ve İtalya ilişkileri, Cenova ve Venedik gibi İtalyan şehir devletleri ile yakın ilişkileri olan Osmanlı İmparatorluğu zamanlarına kadar uzanmaktadır. Günümüzde ise, Türkiye ve İtalya, Akdeniz’de ortak tarih ve değerlere sahip iki stratejik ortaktır. İtalya günümüzde Türkiye’nin ticaret hacmindeki 4. ortağıdır. Türkiye-İtalya arasındaki başlıca ticaret alanları arasında enerji, savunma sanayi, turizm, altyapı, otomotiv ve kimyasallar bulunmaktadır. Türkiye ile İtalya arasındaki toplam ticaret hacmi 2018 yılında 20,8 milyar ABD dolarına ulaşmış olup; bunun 10,2 milyar ABD doları İtalya’dan Türkiye’ye, 10,6 milyar ABD doları ise Türkiye’den İtalya’ya ihracat oluşturmaktadır. Türkiye ve İtalya uluslararası alanda müttefik olarak hareket etmiş ve ülkeler arasındaki ticari ve siyasi iş birliğinin belirli yönlerini belirleyen ikili ve çok taraflı sözleşmelerle böylesine güçlü bir ittifakı pekiştirmişlerdir.

İtalya’nın Türkiye’de Ankara’da Büyükelçiliği bulunmakla beraber; İstanbul ve İzmir’de İtalya Konsoloslukları; Antalya, Bursa, Gaziantep, İskenderun ve Nevşehir’de ise İtalya Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Fahri konsolosluklarda vize işlemi yapılamamaktadır. Sunulan konsolosluk hizmetleri hakkında bilgi almak için doğrudan ofise başvurulması gerekmektedir.

İtalyan Konsolosluğu Türkiye’de Hangi İllerdedir?

İtalyan Konsolosluğu Türkiye’de aşağıda listelenen illerde bulunmaktadır.

 • Ankara İtalya Büyükelçiliği
 • İstanbul İtalya Başkonsolosluğu
 • İzmir İtalya Konsolosluğu
 • Bursa İtalya Fahri Konsolosluğu
 • Gaziantep İtalya Fahri Konsolosluğu
 • Nevşehir İtalya Fahri Konsolosluğu
 • İskenderun İtalya Fahri Konsolosluğu
 • Antalya İtalya Fahri Konsolosluğu

Türkiye’deki İtalya konsoloslukları İtalya ve Türkiye’deki milli tatillerde hizmet vermemektedir.

İtalya Konsolosluğu Ankara

İtalya Konsolosluğu Ankara 1940 yılından beri hizmet vermektedir. 8 Ocak 2019 tarihinden beri İtalya Ankara Büyükelçilik görevi Massimo Gaiani tarafından yürütülmektedir. İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği Atatürk Bulvarı, No: 118, Kavaklıdere 06680 Çankaya adresinde bulunmaktadır.

İtalya Ankara Konsolosluğu, büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. İtalya Büyükelçiliği vize ve pasaport işlemlerinin yanı sıra belgelerin yasallaştırılması gibi bir dizi konsolosluk hizmeti de sağlayabilmektedir.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu, başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İtalya İstanbul Başkonsolosluğu TomTom Kaptan Sokak, No: 5, 34433 Beyoğlu adresinde bulunmaktadır.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’nda başkonsolos, konsolos, sekreterlik, yönetim bölümü, ticaret bölümü, 1.bölüm (vizelerden sorumlu), 2.bölüm (pasaport - borç, yurda kesin dönüş - konsolosluk kütüğü, medeni durum, evlilik ilanı, nikah kıyma, vatandaşlık işlemleri, seçmen listeleri, yurda kesin dönüş için gümrük beyannameleri, levazimat işlemleri, noterlik işlemleri, hukuki danışma, veraset ilanı, evlat edinme işlemleri, velilik ve hükümlülük işlemleri, hükümler, tebligatlar, çeviriler, sosyal danışma, çalışma, kazalar, kayıp evraklar, araba belgeleri, emeklilik işlemleri ve sağlık alanlarından sorumlu), 3.bölüm (devlet ve özel okulları, diplomalar ve üniversiteye giriş işlerinden sorumlu) olarak farklı işler için farklı departmanlar bulunmaktadır. İtalya Konsolosluğu İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi’dir.

İzmir İtalya Konsolosluğu

İzmir İtalya Konsolosluğu 1861 yılında ilan edilen İtalya Krallığı’ndan beri süregelmektedir. İtalya İzmir konsolosluğu Akdeniz Mahallesi, Şehit Fethi Bey Caddesi No: 55, Konak’da bulunmaktadır.

İzmir’deki ikametgah görevlerine ek olarak geleneksel hizmetler sunan İzmir İtalya Konsolosluğu, İtalya’ya hizmete giriş vizesi, kültürel, ekonomik ve ticari tanıtım faaliyetleri başta olmak üzere İtalyan firmalarına turizm amaçlı ve çeşitli nedenlerle, geçici olarak İzmir’de bulunan sayısız vatandaşın ihtiyaçlarına cevap verebilecek geniş bir çalışma alanı olarak önemli bir rol kazanmıştır.

İtalya Fahri Konsolosluğu Bursa

İtalya Konsolosluğu Bursa, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Ogulu Caddesi Başaran Sokak, Diniz Apartmanı, No: 2/1, Bursa adresinde bulunmaktadır.

Oya İzmirli İtalya Fahri Konsolosluğu Bursa, Fahri Konsolosu’dur. Bursa’daki İtalya Konsolosluğunun vize işlemi yapma yetkisi yoktur.

İtalya Fahri Konsolosluğu Gaziantep

İtalya Fahri Konsolosluğu Gaziantep, fahri konsolosluk olarak hizmet vermektedir.Gaziantep İtalya Fahri Konsolosluğunun vize işlemi yapma yetkisi yoktur.

İtalya Gaziantep Fahri Konsolosu Mehpare Şayan Kileci’dir. İtalya Konsolosluğu Gaziantep, Gazi Muhtar Paşa Bulvarı, Kalyon İş Merkezi kat 5/36 adresinde yer almaktadır.

İtalya Fahri Konsolosluğu Antalya

İtalya Antalya Fahri Konsolosluğu Eski Lara Yolu 15/3 Sokak 11/1, 07160 Şirinyalı adresinde yer almaktadır.

Özden Berhayat, İtalya Fahri Konsolosluğu Antalya Fahri Konsolosu’dur. Antalya’daki İtalya Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsünde hizmet verdiğinden vize işlemi sunmamaktadır.

İtalya Fahri Konsolosluğu İskenderun

İtalya Konsolosluğu İskenderun, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Atatürk Bulvarı’nda, 40. Sokak’ta, Ünsal İş Hanı, Kat: 3, D:2, P. K. 37 31201 konumunda yer almaktadır.

Alfredo Antonio Levante İskenderun İtalya Fahri Konsolosluğu Fahri Konsolosu’dur. İskenderun’daki İtalya Konsolosluğunda fahri bir konsolosluk olması sebebiyle vize işlemi yapılamamaktadır.

İtalya Fahri Konsolosluğu Nevşehir

İtalya Fahri Konsolosluğu Nevşehir İstiklal Caddesi No:47 adresinde yer almaktadır.

İtalya Nevşehir Fahri Konsolosu Veli Tören’dir. Nevşehir’deki İtalya konsolosluğu fahri konsolosluk statüsünde hizmet verdiğinden, vize işlemi yapamamak gibi sınırlı konsolosluk hizmetleri sunabilmektedir.

KKTC İtalya Konsolosluğu

KKTC İtalya Konsolosluğu bulunmamaktadır ancak vize başvuruları için İtalya vize başvuru ve bilgi masası bulunmaktadır.

İtalya vize başvuruları için bilgi masası Mehmet Akif Caddesi No:29, Köşklüçiftlik, Lefkoşa adresinde yer almaktadır. İtalya vizesi KKTC başvuru bilgi masasına iletişim için telefon numarası +(357) 223 57 635 ve faks numarası +(357) 223 57 616 şeklindedir.

İtalyan Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

İtalyan Konsolosluklarına telefon fax ve mail yolu ile ulaşılabilmektedir. İtalyan Konsolosluğuna en hızlı iletişimin mail yoluyla sağlanabilmektedir.

İtalyan Konsolosluğu iletişim bilgileri metnin devamında verilmiştir.

İtalya Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

İllere göre İtalya konsolosluğu telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukTelefon Numarası
Ankara İtalya Büyükelçiliği(+90) 312 457 4200
İstanbul İtalya Başkonsolosluğu(+90) 212 243 1024 / 5 (+90) 212 252 5437
İzmir İtalya Konsolosluğu(+90) 232 463 6676, (+90) 232 463 6696
İtalya Fahri Konsolosluğu Bursa(+90) 224 234 9682, (+90) 224 233 5514
İtalya Fahri Konsolosluğu Gaziantep(+90) 342 215 02 74, (+90) 342 215 02 78
İtalya Fahri Konsolosluğu Nevşehir(+90) 384 341 4688
İtalya Fahri Konsolosluğu İskenderun(+90) 326 613 6091 / 326 613 6092
İtalya Fahri Konsolosluğu Antalya(+90) 242 323 4365

İtalya Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

İtalya Konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yılbaşı: 1 Ocak
 • Lunedì dell’Angelo: 5 Nisan
 • İş ve İşçi Bayramı: 1 Mayıs
 • Ramazan Bayramı: 2 Mayıs-4 Mayıs 2022
 • İtalya Milli Günü (Cumhuriyet Bayramı): 2 Haziran
 • Kurban Bayramı: 9 Temmuz-12 Temmuz 2022
 • Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim
 • Noel: 25 Aralık
 • Santo Stefano: 26 Aralık

İtalya Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

İtalya Konsolosluğu çalışma saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Ankara İtalya Büyükelçiliği: Pazartesi-Cuma 9:15 - 12:30
 • İstanbul İtalya Başkonsolosluğu: Pazartesi-Cuma 9:15 - 12:30
 • İzmir İtalya Konsolosluğu: Pazartesi-Cuma 9:30-12:30 ve 14:00-16:00

İtalya Fahri Konsoloslukları çalışma saatleri değişiklik gösterebildiği için iletişime geçilerek bilgi alınması gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

İtalya Konsolosluğu resmi web sitesi https://www.esteri.it/en/ adresidir.

İtalya Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İtalya Konsolosluğu mail adresi illere göre aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukMail adresi
Ankara İtalya Büyükelçiliğiambasciata.ankara@esteri.it
İstanbul İtalya Başkonsolosluğuconsolatogenerale.istanbul@esteri.it
İzmir İtalya Konsolosluğuconsolato.izmir@esteri.it
İtalya Fahri Konsolosluğu Bursabursa.onorario@esteri.it info@italyankulturdernegi.com
İtalya Fahri Konsolosluğu Gaziantepgaziantep.onorario@esteri.it mskileci@gapdanismanlik.com
İtalya Fahri Konsolosluğu Nevşehirnevsehir.onorario@esteri.it
İtalya Fahri Konsolosluğu İskenderuniskenderun.onorario@esteri.it isk.italconsul@levante.com.tr
İtalya Fahri Konsolosluğu Antalyaantalya.onorario@esteri.it ozberhayat@hotmail.com

İtalya Konsolosluğundan Nasıl Randevu Alınır?

İtalya Konsolosluğundan randevu almak için öncelikle hangi şehirdeki konsolosluğa randevu alınacağının belirlenmesi daha sonra randevu alınacak şehrin konsolosluğunun mail adresinin öğrenilmesi gerekmektedir. İtalyan Konsolosluğu vize randevusu telefonla aramalarda verilmemekte ve mail yoluyla alınması gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğundan Online Randevu Oluşturulabilir Mi?

İtalya Konsolosluğundan online randevu oluşturulamamaktadır. Online vize randevuları VFS ve İdata aracı kurumlarının web sayfaları üzerinden oluşturulmaktadır.

İtalya Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya Konsolosluğu vize başvurusu alınmak istenen vizenin süresine göre yapılmaktadır. İtalya Konsolosluğu vize işlemleri uzun süreli ulusal (D tipi) vize başvurularında İtalya konsolosluğuna direk başvuru yapılırken, kısa süreli (C tipi) vize başvuruları akredite acenteler ve vize başvuru merkezi üzerinden yapılabilmektedir. Kısa süreli vizeler turistik ve ziyaret amaçlı vizeler iken; uzun süreli vizeler Erasmus, öğrenci, çalışma ve staj vizesi gibi kalma süresi 90 günü geçen vizelerdir. İtalya Konsolosluğu vize başvurusunu karara bağlayan tek mercidir.

İtalyan Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya Konsolosluğu vize ücreti kısa süreli C tipi vizeler için 80 euro, uzun süreli D tipi vizeler için 116 eurodur. Ödemeler başvuru tarihindeki güncel EUR/TL kuru ile aracı kurum aracılığı ile yapılabilmektedir.

İtalya Konsolosluğu Vize Ücreti Nereye Ödenir?

İtalya Konsolosluğu vize ücreti başvuru yapılan vize merkezine yatırılmaktadır. Vizem.net danışmanlığında yapılan İtalya vize başvurularında ödemeler VZM Group danışmanlık hesaplarına yatırılabilmektedir.

İtalya Konsolosluğu Vize Evrakları Nelerdir?

İtalya Konsolosluğu vize evrakları başvuru yapılacak vize türü, kişinin çalışma durumu, seyahat ve konaklama araçlarına bağlı olarak değişmektedir.

İtalya Konsolosluğu vize için gerekli ortak evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaportun istenilen vize bitiş tarihinden sonra en az 90 gün geçerliği ve en az iki boş sayfası olması gerekmektedir. Pasaportun ve varsa eski pasaportların kişisel bilgilerin ve diğer bütün vize ve damgaların bulunduğu sayfaların fotokopisi de gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan T.C. nüfus cüzdanının fotokopisi gerekmektedir. İtalya vize başvuru formu: İtalya vize başvuru formunun başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliğinde 40 mm yüksekliğinde 2 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir. İtalya seyahat sağlık sigortası: İtalya’da kalınacak tarihleri kapsaması ve en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.
 • Vize harcı: Vize harç bedeli başvuru merkezlerine nakit olarak ödenmektedir.
 • Seyahat rezervasyonu: Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonlarının sunulması ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içermesi gerekmektedir.
 • Konaklama belgesi: Kişinin seyahat konaklama durumuna ait otel rezervasyonu gibi belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Teminat: İtalya İçişleri Bakanlığının yürürlükteki düzenlemeleri ile kalış süresine göre tespit edilen tutarlara uygun maddi imkanlara sahip olunduğuna dair teminat verilmesi gerekmektedir.
 • Maddi gelir evrakları: Kişinin maddi durumunu gösteren banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış, son üç aylık ve tercihen maaş yatış işlemlerini gösteren, başvuru tarihinden önceki son on beş gün içinde düzenlenmiş hesap dökümü aslı ve okunaklı fotokopisi, kira kontratları gibi belgelerin sunulması gerekmektedir.

İtalya konsolosluğu vize için gerekli evrakların vize başvurularında tam bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya Konsolosluğu vize başvuru formunda başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi ve yeri gibi kimlik bilgileri, adres ve iletişim bilgileri, mesleki durumu ve seyahat amacı, konaklama yeri, seyahat planı gibi İtalya seyahatine yönelik sorular bulunmaktadır. İtalya Konsolosluğu vize başvuru formu İngilizce veya İtalyanca dilinde, tükenmez kalem ile doldurulmakta ve başvuru sahibi tarafından imzalanmaktadır.

İtalya Konsolosluğu Schengen vizesi başvuru formunun doğru beyanlarla, eksiksiz bir şekilde doldurulması ve diğer sunulan belgelerle uyumlu olması gerekmektedir. İtalya Konsolosluğu vize başvuru formu, doldurulduktan sonra üzerinde değişiklik yapılamadığı için dikkatli doldurulması gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğuna Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İtalya Konsolosluğu vize talep dilekçesi yazılırken İtalya Konsolosluğuna hitaben ve resmi bir dille yazılması gerekmektedir. İtalya Konsolosluğu dilekçesinde İtalya seyahatinin amacının, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağının, kişinin bir sponsoru varsa sponsorla olan kişisel ilişkisini ve seyahatinde neden sponsor olduklarının açıklamasının sunulması gerekmektedir.

Gerekli belgelerden herhangi biri gönderilemiyorsa, bunun nedenlerinin yazılması ve gönderilmiş olunabilecek alternatif belgelerin açıklanması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için, İtalya vize talep dilekçesi ebeveynlerden biri tarafından yazılmalıdır.

İtalya Konsolosluğuna Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İtalya Konsolosluğuna sponsor dilekçesinin resmi bir dille ve net bir şekilde yazılması gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğu sponsor dilekçe örneğinin, İtalya’ya gidecek olan ve finansal yeterliliği bulunmayan vize başvuru sahibine sponsor olan kişi tarafından, başvuru sahibinin seyahat ve konaklama masraflarını karşılayacağını beyan ederek yazılması ve imzalanması gerekmektedir. İtalya vizesi için sponsor dilekçesi; sponsorun kimliği, karşılayacağı masraflar ve sponsor ile vize başvuru sahibinin akrabalık durumunun bilgilerini içermelidir.

İtalya Konsolosluğu Vize Görüşmesi Nedir?

İtalya Konsolosluğu vize görüşmesi kişinin İtalya’ya gitme amacını teyit etmek için soruların sorulduğu bir mülakattır. Özellikle İtalya D tipi vizelerinde başvuru tamamlandıktan sonra ikamet iline göre yetki alanındaki konsolosluk başvuru sahibini konsolosluğa çağırarak vize görüşmesi talep edebilmektedir.

İtalya Konsolosluğunda Parmak İzi Verilir Mi?

Hayır, İtalya Konsolosluğunda parmak izi verilmemektedir.

Biyometri işlemleri vize başvuru merkezlerinde tamamlanmaktadır dolayısıyla İtalya vizesi parmak izi de vize başvuru merkezlerinde verilmektedir.

İtalya Konsolosluğu Vize Takip ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalya Konsolosluğu vize takip ve sorgulama işlemleri Konsolosluk üzerinden yapılmamaktadır. Kişinin bulunduğu ve vize başvurusu yaptığı ile göre VFS Global ve İdata aracı kurumları üzerinden vize takip ve sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

İtalya Konsolosluğu Denklik İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalya Konsolosluğu, yalnızca başvuru sahibinin talebi üzerine İtalya’daki prosedürleri tamamlamak için gerekli olan “Dichiarazione di Valore” verilmesiyle ilgilenmektedir. İtalya Konsolosluğu denklik işlemleri için öncelikle gerekli olan konsolosluk hizmet talep formu, nüfus cüzdanı fotokopisi, lise diplomasının kopyası, lisans diplomasının aslına kaymakamlıktan apostil damgası ve kopyasının İtalyancaya tercümesi, diploma çevirisine noter tastiği ve noterin imzasını onaylayan ikinci bir apostil damgası ve apostil damgalı İngilizce transkript gibi belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenen gerekli evraklarla birlikte denklik işlemi için İtalya Konsolosluğuna başvuru yapılabilmektedir.

Vizem.net Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum iznine sahip yabancı vatandaşlar için İtalya denklik işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunmaktadır

İtalya Konsolosluğu Vatandaşlık İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalya Konsolosluğu vatandaşlık işlemleri için öncelikle başvuru yapan kişinin adli sicil sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir. Sonrasında, İtalya vatandaşlık şartlarını ve yükümlülüklerini karşılayan kişilerin İtalya Konsolosluğundan randevu alması gerekmektedir. İtalya vatandaşlık başvurusu için gerekli evrakların hazırlanması ve başvuru harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. İtalya Konsolosluğu, İtalya vatandaşlığı başvurusunda bulunan kişilerin teslim ettiği belgeleri değerlendirdikten sonra başvuru sahibini mülakata davet etmektedir. İtalya vatandaşlık mülakatları İtalya Konsolosluğunda gerçekleştirilmektedir.

İtalya Konsolosluğu Apostil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Apostil damgası bulunan bir belge, alındığı ülke dışındaki bir ülkede gerçekleştirilecek yasal işlemlerde kullanılabilmektedir. İtalya Konsolosluğu apostil işlemleri sürecinde ilk adım, onaylanacak belgelerin yeminli bir tercüman tarafından çevrilmesi ve daha sonra, çevirisi yapılan belgelerin onaylanmak üzere notere götürülmesidir. Noterde tasdik edilen belgelerin, noterin bulunduğu ildeki valiliğe veya ilçede ise kaymakamlığa götürülerek apostil onayından geçmesi gerekmektedir. Apostil onayını almış belgeler, İtalya Konsolosluğu yasal işlemlerinde geçerli birer resmi belge haline gelmektedir.

İtalya Konsolosluğunun Kabul Ettiği Akredite Dil Kursları Hangileridir?

İtalya Konsolosluğunun kabul ettiği akredite dil kursları aşağıda listelenmiştir.

 • İtalyan Kültür Merkezi, CILS ve CELI sertifikasyon kuruluşu
 • İta Okulları, CELI sertifikasyon kuruluşu
 • Özel Evrim İlköğretim Okulu, CILS sertifikasyon kuruluşu
 • Firenze Yurtdışı Eğitim, CILS sertifikasyon kuruluşu
 • Koç Üniversitesi Dip. of Italian Cultural Center, CILS sertifikasyon kuruluşu
 • “Casa Italia”’ bünyesinde bulunan İtalyan Dostluk Derneği (İDD), CELI sertifikasyon kuruluşu
 • Idea – Never Stop Learning, CILS sertifikasyon merkezi
 • Carlo Goldoni Kültür Merkezi, CILS sertifikasyon merkezi
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi, CELI sertifikasyon merkezi

İtalya Konsolosluğu İtalyanca kursu sunarak CLIQ (İtalyan Dili Kalitesi Sertifikasyonu) birleşik sertifikasyon sistemine göre İtalyanca yeterliliğini sertifikalandırma imkânını sunan kuruluşları akredite olarak kabul etmektedir.

İtalyan Konsolosluğuna İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalyan Konsolosluğuna iş başvurusu konsolosluğun iş ilanları sayfasında ve kariyer sayfalarında yayınlanmakta olup buralar düzenli takip edilerek online olarak başvuru yapılabilmektedir ya da ilgili birime CV’nin mail atılması ile başvuru yapılabilmektedir.

İtalya Konsolosluğu Duyuruları Nerede Yayınlanır?

İtalya Konsolosluğu duyuruları aşağıdaki linkte yayınlanmaktadır.
https://consistanbul.esteri.it/consolato_istanbul/tr/la_comunicazione/dal_consolato/

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: