İtalya Vize İhlali

İtalya Vize İhlali: Vize Süresi Sonrasında İtalya'da Kalmak

İtalya vize ihlali, vizenin geçerli olduğu İtalya’da kalma süresi bitmesine rağmen vize sahibinin ülkeden çıkış yapmaması durumudur. İtalya vize ihlali durumunda vize sahibi, vizenin geçerli olduğu süreyi bir gün bile aşmış ise hakkında cezai işlem uygulanabilmekte ve kaçak yakalananlar en kısa sürede sınır dışı edilmektedir. Vize süresi sonrasında İtalya’da kalmak idari para cezası ve ülkeye belli bir süre giriş yasağı yaptırımları ile cezalandırılmaktadır. İtalya da kaçak yaşamak, İtalya kanunlarında yasadışı göçmenlik olarak tanımlanmakta ve 1 yıla kadar hapis cezası ve sınır dışı kararı ile cezalandırılmaktadır.

Vize süresi sonrasında İtalya’da kalmak ciddi cezalar alınmasına sebep olabilen bir suçtur ve Schengen bölgesine yapılan tüm ziyaretlerde giriş ve çıkış tarihleri her vize sahibi için ayrıca kayıt altına alındığından tespit edilebilmektedir. Geçmişte yapılan vize ihlalleri ve alınan sınır dışı edilme cezaları, gelecekte yapılacak İtalyan vizesi başvurularını etkileyebilmektedir.

İtalya Schengen Vize Süresi Nerede Yazar?

İtalya Schengen vize süresi, vize evrağında FROM ve UNTIL kısımlarında verilen tarihler arasındaki süredir, FROM kısmında verilen tarih vizenin geçerliliğinin başladığı tarihi ve UNTIL kısmında verilen tarih ise vizenin geçerliliğinin sona erdiği tarihi belirtmektedir.

İtalya Schengen vize süresinin yazılı olduğu vize örneği aşağıda verilmiştir.

İtalya Schengen Vize Örneği
İtalya Schengen Vize Örneği

İtalya’da Vize İhlali Yapmanın Cezası Nedir?

İtalya’da vize ihlali yapmanın cezası genel itibariyle idari para cezası ve sınır dışı kararıdır. İtalya’da vize ihlali yapanlar bu durumun tespit edilmesi sonucu soruşturulmakta,ihlalin haklı bir sebebi (sağlık sorunu, uçuşun ertelenmesi vb.) yoksa kişi İtalya yasalarına göre kaçak olarak nitelendirilmektedir. İtalyada kaçak kalmak, Yabancıların Federal Bölgede İkamet, Ekonomik Faaliyet ve Entegrasyonu Kanunu 95. maddesi kapsamında idari para cezası ve vize ihlali süresine göre 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

İtalya’da Kaçak Yakalanmak Sonraki Vize Başvurularını Etkiler Mi?

İtalya’da kaçak yakalanmak sonraki vize başvurularını etkileyebilmekte ve vize reddine sebep olabilmektedir. İtalyaya kaçak gidenler 1 yıla kadar hapis cezası ve sınır dışı kararı ile cezalandırılabilmektedir.

İtalya’da Kaçak Çalışma Cezası Nedir?

İtalya’da kaçak çalışma cezası,kişileri işe alan işverenlere verilmektedir ve işverenler 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ve yanlarında çalıştırdıkları her bir kaçak işçi için 500 ile 1000 Euro arasında idari para cezası ile cezalandırılmaktadır. İtalya’da kaçak işçi işe alım sürecinde herhangi bir zorlama, tehdit durumu söz konusu olmuşsa işverenler 8 yıla kadar hapis cezası ve yanlarında çalıştırdıkları her bir kaçak işçi için 2000 Euroya kadar idari para cezası almaktadır.

İtalya’da Kaçak Çalışanlar Nereye Bildirilir?

İtalya’da kaçak çalışanlar İtalya Çalışma Bakanlığına bildirilmektedir. Kaçak işçilerin daha kötü şartlarda çalıştırıldığı ve bu sebeple kaçak işçi ölümlerinin sık karşılaşıldığı Tarım Sektöründe kaçak çalışanlar ise Çalışma Bakanlığı ve Tarım Bakanlığına bildirilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: