İtalya Interrail Vizesi

İtalya Interrail Vizesi Başvuru Süreci 2023

İnterrail, 1972 yılında başlatılan ve 21 yaş altındaki Avrupa vatandaşlarına, programa dahil olan Avrupa Birliği ülkeleri arasında tek bir bilet ile sınırsız demiryolu seyahati izni veren bir gezi programıdır ve ilerleyen yıllarda 21 yaş üzerindeki yetişkinler de programa dahil edilmiştir. Eurail adı verilen İnterrail’e eşdeğer bir versiyonunun sunulması ile Avrupa vatandaşı olmayanlar kişiler, İnterrail bileti ile 31 katılımcı ülkeye seyahat edebilmektedir.

Avrupa Veri Gazeteciliği Ağı’nın verilerine göre 42 yıldır uygulanmakta olan İnterrail programı kapsamında, her yıl yüz binlerce insan seyahat etmekte olup, toplamda satılan İnterrail bileti 10 milyondan fazladır. 2018 yılında toplam 300.000 adet İnterrail biletinin satıldığı kaydedilmiştir.

İnterrail kapsamında İtalya’ya seyahat edecek kişilerin başvurması gereken vize türü, C tipi İtalya Schengen vizesidir. İnterrail Schengen vizesi alan kişilerin, İnterrail programı kapsamında 90 güne kadar İtalya’da kalma ve diğer Schengen ülkelerine seyahat etme hakları bulunmaktadır.

Vizem.net tarafından İnterrail programına katılmak isteyen gezginlere yönelik vize danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İnterrail İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İnterrail İtalya vizesi almak için başvuru sahiplerinin, öncelikle İnterrail tren bileti almaları ve sonrasında gerekli vize evraklarını hazırlayarak İtalya C tipi vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. İnterrail İtalya vizesi başvuruları, ikamet edilen ile göre İdata İstanbul ofisinden veya VFS Global Ankara, İzmir, Gaziantep veya Antalya ofislerinden yapılmaktadır.

Vizem.net, 81 ilde ikamet eden ve İnterrail ile seyahat etmeyi planlayan kişiler için vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

İnterrail Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İnterrail vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibine ait, vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerliliği bulunan, 10 yıldan eski olmayan ve en az 2 adet boş sayfa içeren pasaport ibraz edilmelidir.
 • İnterrail tren bileti: Başvuru sahibinin planlanan seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce almış olduğu İnterrail tren bileti ibraz edilmelidir.
 • İtalya İnterrail vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulan, 37. maddesi ve son sayfası imzalanan, tarihli Schengen vizesi başvuru formu ibraz edilmesi gereken İnterrail vize evrakları arasındadır.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuran kişiye ait, 6 aydan eski olmayan, açık renk fonlu ve 35 x 40 milimetre ölçülerindeki 2 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Yolculuk süresinin tamamını kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış, hastalık ya da vefat nedeniyle ülkeye dönüş masraflarınının karşılanabileceği, en az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen bölgesinde geçerli olan seyahat sağlık sigortası sunulmalıdır.
 • Konaklamaya dair kanıt: Seyahat sırasında kalınacak otel ve benzeri tesislere dair, tarih ve adres içeren rezervasyon belgeleri teslim edilmelidir.
 • Öğrenci belgesi: Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenim görülen okuldan alınmış öğrenci belgesi ibraz edilmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Başvuru sahibine ait Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi sunulmalıdır.
 • Maddi gelir kaynakları: Başvuru sahibine ait banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış, son 3 aya ait ve maaş yatış işlemlerini gösteren evrak, başvuru tarihinden önceki son 15 gün içerisinde düzenlenmiş olan banka hesap dökümünün aslı ve fotokopisi, kira kontratları ve tapu gibi maddi gelir kaynaklarını gösteren belgeler sunulmalıdır.
 • Sponsor evrakları: Başvuru sahibi ekonomik olarak başkasına bağlı ise nüfus kayıt örneği, geçimlerini sağlayan eş ya da ebeveyne ait maddi gelir kaynaklarının gösterildiği belgeler ve seyahate sponsor olacak birinci derece akraba tarafından yazılan sponsorluk dilekçesinin sunulması gerekmektedir.
 • Teminat belgesi: İtalya İçişleri Bakanlığı’nın yürürlükte olan düzenlemelerine göre başvuru sahibinin İtalya’da kalacağı süre için tespit edilen tutarlara uygun maddi imkanlarını gösteren teminat belgesi beyan edilmelidir.
 • Muvafakatname: Reşit olmayanlar için her iki ebeveynin imzasını içeren, noter onaylı ve 6 ay geçerliliği olan muvafakatnamenin aslı ve fotokopisi sunulmalıdır. Ebeveynler boşanmışsa ikisinin de imzası muvafakatnamede olmalıdır, fakat ebeveynlik yetkisi sadece bir ebeveynde ise sadece yetkili ebeveynin imzası yeterli olmaktadır.
 • İtalya Schengen vizesi harcı: 80 Euro tutarındaki vize harcı başvuru sırasında ödenmeli ve ödeme makbuzu vize evraklarına eklenmelidir.

İtalya İnterrail Pass Bileti Nereden Alınır?

İtalya İnterrail Pass bileti, uluslararası bilet satışı bulunan tüm TCDD tren garlarından, İstanbul’da bulunan Gençtur, Cosmopolitan, Viking Turizm ve Ankara’da bulunan Uygar Tours gibi seyahat acentelerinden şahsen gidip alınabileceği gibi, resmi İnterrail web sitesi üzerinden online olarak da alınabilmektedir.

İtalya İnterrail Pass Ücreti Ne Kadardır?

İtalya İnterrail Pass bilet ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

SüreGenç (12 - 27 yaş arası)Yetişkin (28 yaş ve üstü)Yaşlı (60 yaş ve üstü)
3 gün1. sınıf: 135 Euro
2. sınıf: 105 Euro
1. sınıf: 169 Euro
2. sınıf: 127 Euro
1. sınıf: 152 Euro
2. sınıf: 114 Euro
4 gün1. sınıf: 163 Euro
2. sınıf: 126 Euro
1. sınıf: 204 Euro
2. sınıf: 153 Euro
1. sınıf: 184 Euro
2. sınıf: 138 Euro
5 gün1. sınıf: 189 Euro
2. sınıf: 146 Euro
1. sınıf: 236 Euro
2. sınıf: 177 Euro
1. sınıf: 213 Euro
2. sınıf: 160 Euro
6 gün1. sınıf: 212 Euro
2. sınıf: 164 Euro
1. sınıf: 266 Euro
2. sınıf: 200 Euro
1. sınıf: 239 Euro
2. sınıf: 180 Euro
8 gün1. sınıf: 256 Euro
2. sınıf: 198 Euro
1. sınıf: 320 Euro
2. sınıf: 240 Euro
1. sınıf: 289 Euro
2. sınıf: 216 Euro

İnterrail İtalya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İnterrail İtalya vize başvurusu, başvuru sahibinin ikamet ettiği ile bağlı olarak İdata İstanbul veya VFS Global Ankara, İzmir, Antalya veya Gaziantep vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır.

İtalya’ya İnterrail bileti ile gitmek isteyen kişilerin, İtalya C tipi vize başvurusunda bulunmaları ve vize randevusunda gerekli evrakları eksiksiz teslim etmeleri gerekmektedir.

Vizem.net, 81 ilde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

İtalya İnterrail Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İtalya İnterrail vizesi başvuruları, biyometri işlemleri için randevu alındıktan sonra ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

İnterrail vize fiyatları, vize başvuru ücretlerinden ayrı olarak, alınan İnterrail bilet fiyatına göre değişiklik göstermektedir.

En Popüler İtalya İnterrail Tren Rotaları Hangileridir?

En popüler İtalya İnterrail tren rotaları aşağıda listelenmiştir.

 • Floransa - Roma tren rotası
 • Roma - Paris tren rotası
 • Roma - Milano tren rotası
 • Venedik - Milano tren rotası
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: