İtalya İçecekleri ve İçecek Kültürü

İtalya'da İçecek Kültürü ve En Ünlü İtalyan İçkileri

İtalya’da içecek kültürü, çoğunlukla alkollü içki tüketimine dayanmaktadır. Yemeklerden önce bünyeyi hazırlamak için içilen Aperitivo içkileri ve yemek sonrasında sindirime yardımcı olmak için alınan Digestivo içkileri, geleneksel İtalyan içecek kültürünün öne çıkan özellikleri olmakla birlikte, İtalyanlar için önemli birer sosyalleşme aracıdırlar.

Likör çeşitlerinden şarap türlerine, İtalya’da üretilen ve dünya çapında ünlü olmuş birçok içki bulunmaktadır. İtalya’da alkollü içkiler haricinde, yemeklerle tüketilen alkolsüz içecekler de bulunmaktadır ve kahve tüketimi, İtalyanların günlük yaşamında önemli bir yere sahiptir.

İtalya’da En Çok Tüketilen İçecekler Hangileridir?

İtalya’da en çok tüketilen içeceklerin başında kahve gelmektedir ve hazırlanış biçimine göre farklılaşan kahve çeşitleri, İtalyan mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. İtalya’da en çok tercih edilen kahve türü olan espresso, temelde sade bir kahve olsa da, süt, süt köpüğü veya krema eklenen farklı alt türlere ayrılmaktadır.

En ünlü İtalyan kahve çeşitlerinden olan kapuçino, espressoya göre daha tatlı ve hafif bir kahvedir. Kapuçino, genellikle kahveye süt köpüğü veya kreması eklenerek, bazen de en son üzerine şeker veya kakao tozu serpilerek servis edilmektedir.

Cafe Latte, kahve ve süt karışımından oluşan bir tür olup, İtalya’da sık tercih edilen içecekler arasındadır. Sütlü ve hafif yapısı ile hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden Cafe Latte, İtalya kahvaltılarında yaygın olarak tüketilmektedir.

İtalya’da sık tüketilen bir kahve türü, Torino kentine özgü bir tarif olan Bicerin espressodur. Bir nevi kapuçino ile sıcak çikolata birleşimi olarak tarif edilebilen Bicerin kahvesi; espresso, sıcak çikolata ve sütün karıştırılması ile hazırlanır ve üzerine köpük krema eklenerek servis edilmektedir.

İtalya’da Kahvaltıda Ne İçilir?

İtalya’da kahvaltılarda en çok kahve tüketilir. İtalyan içecek kültürünün en önemli ürünlerinden olan kahve, yanında herhangi bir yiyecek eşliğinde, çoğunlukla İtalyan kahvaltılarının başlıca öğesi olarak tüketilmektedir. Kahvaltılarda en çok tüketilen kahve çeşitleri, üzerine süt veya süt köpüğü eklenen espresso türleridir. İtalya’da kahvaltılarda kahveden sonra tercih edilen içecekler çoğunlukla meyve sularıdır.

İtalya’da Akşam Yemeğinde Ne İçilir?

İtalya’da akşam yemeklerinde genellikle alkollü içecekler tüketilmektedir; en çok tüketilen ürünlerden biri İtalyan şarapları olup, şarap türleri ülkenin bölgelerine göre çeşitlilik göstermektedir. İtalya’da, farklı meyve türlerinden üretilen çok sayıda geleneksel likör bulunmaktadır; bu likörlerin de akşam yemeğinde ve sindirimi kolaylaştırmak amacıyla yemek sonrasında tüketildiği görülmektedir.

İtalya’da akşam yemeklerinde tüketilen içecekler, yemeklerin içeriğine ve bölgelerin kendine özgü yemek kültürüne göre değişebilmektedir. Et ürünleri, deniz mahsülleri veya sebze ağırlıklı geleneksel İtalyan yemek kültürü tarifleri, akşam yemeklerinde tüketilen içecek tercihlerini belirlemektedir.

En Ünlü İtalya İçkileri Nelerdir?

İtalya’da en çok tüketilen içecekler aşağıda listelenmiştir.

 • İtalyan şarabı
 • Prosecco
 • Aperol spritz
 • Campari spritz
 • Amaro
 • Amaretto
 • Limoncello
 • Grappa
 • Sambuca
 • Bellini
 • Martini

İtalya içecekleri, dünya çapında tanınırlığa sahip olan ve tüketilen içkiler arasındadır. Aşağıdaki başlıklarda, bilinen ve bilinmeyen İtalya içkilerinin genel özelliklerine değinilmiştir.

Aperitivo Nedir, Nasıl Yapılır?

Aperitivo, İtalya’da başlangıç içkisi olarak da anılan bir akşamüstü, yemek öncesi geleneğidir. İtalya’da akşam yemeğinden bir iki saat öncesinde, barlarda aperitivo saati başlar ve insanlar yemek öncesi alkollü içki tüketir. İtalyanlar için bir sosyalleşme ve bünyeyi yemeğe hazırlama aracı olan Aperitivo geleneğinde en çok tercih edilen içkiler şarap, kokteyl ve likör çeşitleridir.

İtalyan Şarabı

İtalya, Fransa’dan sonra dünyadaki en büyük şarap üreticilerinden biridir ve dünya çapında ünlü olan çok sayıda İtalyan şarabı bulunmaktadır. Ülkenin genelinde sürdürülen bağcılık geleneği, İtalya’nın her bölgesinde farklı üzüm türlerinden yapılan, yöreye özgü şarap üretiminin devamlılığını sağlamaktadır.

İtalya Yarımadası’nda görülen farklı iklim koşulları, farklı tür üzümlerin üretimine imkan vermektedir; İtalya Tarım ve Orman Bakanlığı yaklaşık 350 farklı üzüm türü belgelemiştir. İtalya’nın bulunduğu enlem aralığı da düşünüldüğünde, kuzeyde bulunan Alp Dağları’ndan, güneyde Afrika kıtasına uzanan iklim çeşitliliğinde farklı üzüm türleri yetiştirilmekte ve bu üzümlerden çeşitli şaraplar üretilmektedir.

Yetiştirilen üzüm türlerinin çeşitliliği ve şarap üreticisi sayısının yüksek olması, İtalyan şaraplarının diğer ülkelere göre çeşitlenmesini sağlamaktadır. Üzüm türleri ve şarap yapım tekniklerinin bölgesel olarak değiştiği İtalya’da; Toskana, Piemonte, Veneto, Marche, Abruzzo, Lombardiya ve Sicilya şarap üretiminde öne çıkan bölgelerdir.

İtalyan şarapları, İtalya’da hem sosyal hayatın, hem de İtalyan yemek kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. İtalya, dünyada en çok şarap tüketilen ülkeler arasında üst sıralarda bulunmaktadır.

En Ünlü İtalyan Şarap Markaları Hangileridir?

En ünlü İtalyan şarapları aşağıda listelenmiştir.

 • Barbera
 • Dolcetto
 • Montepulciano d’abruzzo
 • Nebbiolo
 • Nero d’avola
 • Primitivo
 • Sangiovese
 • Valpolicella

Prosecco Nedir, Nasıl Yapılır?

Prosecco, bir tür İtalyan beyaz şarabıdır ve sadece İtalya’da, Venedik bölgesinde üretilmektedir. Prosecconun üretiminde çoğunlukla Glera üzümleri kullanılsa da, farklı üzüm türleri de tercih edilebilmektedir. Hafif içimli ve baloncuklu bir şarap olan Prosecco, İtalya’da en çok tüketilen alkollü içkilerden biri ve İtalyanların favorisidir; en çok yemeklerden önce tercih edilir.

Aperol Spritz Nedir, Nasıl Yapılır?

Aperol Spritz, İtalya’dan çıkmış ve dünyaya yayılmış bir İtalyan klasiğidir. Aperol, temelde acı portakal ve rhubarb içerikli, hem acı hem tatlı tada sahip bir alkollü içkidir. Aperol Spritz kokteyli, buz dolu bir kadehe Aperol içkisi, prosecco ve soda karışımı yapılarak hazırlanır ve genellikle portakal dilimi ile süslenir.

Aperol Spritz içkisi ilk olarak Venedik’te yemek öncesi içki fasıllarında içilmeye başlanmıştır ve şu anda İtalya’da en sık tüketilen içkilerden biri haline gelmiştir. Alkolsüz olarak da hazırlanabilen Aperol Spritz, ferahlatıcı bir içki olması sebebi ile tercih edilmektedir.

Campari Spritz Nedir, Nasıl Yapılır?

Campari; acı otlar, kokulu bitkiler ve meyvelerden yapılan ve acı içimli bir tada sahip olan bir İtalyan likör çeşididir. Campari Spritz; Campari içkisi, prosecco ve tonik karışımından oluşan bir alkollü İtalyan kokteylidir ve sıkça yeşil zeytin eşliğinde servis edilir. Novara şehrinde üretilen ve İtalya’ya özgü bir içki olan Campari özellikle yemek öncesi içki saatlerinde tercih edilen bir kokteyldir.

Digestivo Nedir, Nasıl Yapılır?

Digestivo, İtalya’da yemekten sonra mideyi rahatlatmak ve sindirimi kolaylaştırmak için tercih edilen içkiler bütünüdür. İtalya yemek ve içecek kültüründe digestivo oldukça önemli bir yere sahiptir ve özellikle restoranlardaki yemekler sonrasında İtalyanlar, digestivo servisi yapılmadan masadan kalkmamaktadır. İtalya’da digestivo geleneğinde en sık tüketilen içkiler, tamamı mideyi rahatlatacak nitelikle tatlar barındıran limoncello, amaro ve grappa içkileridir.

Limoncello Nedir, Nasıl Yapılır?

Limoncello bir limon likörüdür ve digestivo olarak adlandırılan mide rahatlatıcı içkilerden biridir. Limoncello, İtalya’da en çok tercih edilen ikinci likördür ve evlerde de sıklıkla yapılmaktadır. Limoncello herhangi bir karışım yapılmadan, genellikle soğuk olarak, yemeklerden sonra servis edilir; ayrıca bazı kokteyllere, yemeklere ve tatlılara da Limoncello eklenebilmektedir.

İtalya’da Kahve Kültürü Nasıldır?

İtalya, en gelişmiş kahve kültürüne sahip ülkelerden biridir ve ülke genelinde çok sayıda kahve çeşidi tüketilmektedir. Espresso, kapuçino, lungo, ristretto, americano, freddo, latte macchiato ve corretto, İtalya’da en sık tüketilen kahve türleridir.

İtalya’da çok sayıda küçük ve yerel kahve dükkanı bulunur ve İtalya kültürü içerisinde, kahve molaları için genellikle bu dükkanlar tercih edilir. İtalyanlar, günün her bölümünde farklı kahveler içmektedir; sabah, öğlen ve akşam için ayrı tür kahveler tercih edilir.

En Popüler İtalyan Kahve Markaları Hangileridir?

En popüler İtalya kahvesi markaları aşağıda verilmiştir.

 • İlly
 • Lavazza
 • Borbone
 • Vergnano
 • Kimbo
 • Segafredo
 • Forte By Filicori Zecchini
 • Pellini

İtalya’da Alkol Yasaları Nasıldır?

İtalya’da reşit olmuş kişilerin alkol alması yasaldır, 18 yaşından küçük kişilerin ise alkol alması kanunlarla yasaklanmıştır. İtalya’da halka açık yerlerde genel bir alkol yasağı bulunmasa da, belirlenmiş bazı halka açık bölgelerde alkol alınması yasak olup, alkol alırken tespit edilen kişilerin para cezasına çarptırılması mümkündür ve bu ceza 51 Euro ile 309 Euro arasında değişebilmektedir.

İtalya’da alkollü araç kullanma limiti, ehliyetin süresine göre değişmektedir. Ehliyet 3 yıl ve daha kısa süre önce alınmış ise alkol promilinin 0 çıkması, daha uzun süreli ehliyetlerde ise 0,50 promil çıkması gerekir ve bu limitlerin üzerindeki değerlerde, sürücülere alkollü araç kullanma cezası verilmektedir. İtalya’nın bazı bölgelerinde, alkol satışı yapılmasına saat sınırı getirilebilmektedir ve bu saat sınırlarına uyulmamasının tespiti halinde, kişilere ceza verilebilmektedir.

İtalya’da Alkol Fiyatları Nasıldır?

İtalya’daki alkol fiyatları aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya’da günlük olarak en sık tüketilen şarapların ortalama fiyatı 5 Euro’dur, ancak daha özel ve nadir şaraplar çok daha yüksek tutarlarda satılabilmektedir.
 • En çok tercih edilen İtalyan şarabı Prosecco’nun fiyatları, 10 ile 15 Euro arasında değişmektedir.
 • Aperol spritz kokteyli için sıkça tercih edilen Aperol içkisinin bir şişesi yaklaşık 10 Euro’dur.
 • Ünlü İtalyan içkilerinden Campari’nin bir şişesi yaklaşık 16 Euro fiyatındadır.
 • Anason içerikli Sambuca’nın fiyatı yaklaşık 12 Euro’dur.
 • İtalya’da en çok tüketilen likörlerden limoncellonun fiyatı 12 ile 20 Euro arasında değişmektedir.
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: