İtalya Suç Oranı

İtalya Suç Oranı Nasıldır?

Suç oranı, bir ülkenin cinayet, yolsuzluk, organize suç ve cinsel şiddet gibi pek çok biçimde ortaya çıkan, yasalara aykırı davranışlarının kayıtlı oranlardır. İtalya’daki suç oranları, düşük ile orta derece olarak kaydedilmiştir ancak suç oranının en yoğunlaştığı yasalara aykırı suç, oranı organize suçlarda yoğunlaşmıştır. İtalya’da, dünyanın her yerinde İtalyan Mafyası olarak bilinen organize suç grupları bulunmaktadır ve bu suçlularla Carabinieri, polisler ve İtalyan kolluk kuvvetleri tarafından mücadele edilmektedir.

İtalya suç oranları, türüne göre incelendiğinde 2012 yılında ulusal cinayet oranı 100.000 nüfus başına yaklaşık 0,9 olarak kaydedilmiş ve Batı Avrupa’daki düşük oranlardan biri olmuştur. 2012 yılında İtalya genelinde toplam 530 cinayet işlenmiştir ve İtalya’da cinayetler son on yılda yüzde 20 azalıp, 100.000 kişi başına 0,6 olarak kaydedilmiştir.

İtalya’da suç oranının bilinmesi halinde İtalya’da yaşanacak ve seyahat edilecek bölgenin tercihinin daha sağlıklı yapılabilmektedir. İtalya suç oranları bakımından Avrupa Birliği’ndeki en düşük tecavüz ve cinayet oranlarına sahip 128 ülke arasında olup, dünyanın en güvenli 40. ülkesidir. İtalya genelinde, özellikle İtalya’nın kuzey bölgesine yapılan seyahat planları ve yaşama hedefleri sağlıklı ve güvenli şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

İtalya’da Suç Oranı Kaçtır?

İtalya’da suç oranı 2018 yılı verilerine göre 0,57 olarak kaydedilip, bir önceki yıla göre % 6,93 oranında düşmüştür.

İtalya’da İşlenen Cinayetle İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

İtalya İçişleri Bakanlığı’nın en son paylaştığı raporlara göre Ağustos 2020 ile Temmuz 2021 arasında İtalya’da 276 cinayet işlenmiştir. İtalya’da cinayet suç oranları her geçen yıl azalmaya devam etmektedir.

İtalya’da 2012 yılında ile 2021 yılı arasında cinayet suçunun işlenme oranı % 48,9 oranında azalmıştır. 2012 yılında toplam 555 olarak cinayet rakamları 2021 yılı itibari ile 276 olarak hesaplanmıştır.

İtalya’da İşlenen Cinsel Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

2014 ve 2019 arasında, İtalya’daki yetkililere bildirilen cinsel suç vaka sayısının genel olarak arttığı görülmektedir ve 2019 yılında toplam 4.884 rapor kaydedilmiştir.

Cinsel suçların en çok İtalya’nın Lombardiya bölgesinde kaydedilip, toplam vakanın %25’inden fazlasının bu bölgeye ait olduğu gözlemlenmiştir.

İtalya’da İşlenen Adam Kaçırmaya İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

İtalya’da adam kaçırma suçu 2004 yılından 2018 yılına kadar düşme eğiliminde olup 2018 yılında İtalya için adam kaçırma oranı 100.000 nüfus başına 0,3 vaka olarak kaydedilmiştir.

İtalya’da İşlenen Soygun ve Gaspla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

İtalya’da 2021 yılında toplam 19.975 soygun ve gasp suçu işlenmiştir ancak bir önceki yıla göre 800 vaka azalmıştır. İtalya’da işlenen soygun suçunun 2011 yılından beri 21.336 vaka azaldığı gözlemlenmiştir.

İtalya’da İşlenen Hırsızlıkla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

2011 ve 2021 yılları arasında İtalya’daki hırsızlık sayısı her geçen yıl kademeli şekilde düşmektedir. 2011 yılında 1,5 milyon olan hırsızlık miktarı 2021 yılında 730 bin olarak kaydedilmiştir. Kuzey İtalya’nın Milano şehrinde 2020 yılında 100.000 kişi başına yaklaşık 2,2 bin hırsızlık suçu kaydedilmiştir. Milano’da İtalya’daki en yüksek hırsızlık oranını olarak gözlemlenmiştir.

İtalya’da Siber Suç Oranı Ne Kadar?

İtalya’da 2020 yılındaki siber suç raporlarına göre siber suçlar düşmekteydi ancak 2021 yılı itibariyle İtalya’da bildirilen 949.120 ciddi suçun siber suç %15’i kimlik hırsızlığı, kredi kartı klonlama ve dolandırıcılık dahil siber suçlar olduğu gözlenmiştir. 2020 ve 2021 yılları içerisinde İtalyan işletmelerinin %64’ünden fazlasının fidye yazılım saldırısına maruz kaldığı gözlemlenmiştir.

İtalya’da İşlenen Kontrollü Uyuşturucu Kullanımıyla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

İtalya’da uyuşturucu suçundan rapor edilen kişi sayısı 2020 yılında 31,3 bin kişi olup, 2019 yılına kıyasla %11,2 azalmıştır. 2006 ve 2020 yılları arasında, uyuşturucu suçundan rapor edilen en fazla kayıtlı birey sayısı 39,3 bin kişi ile 2010 yılında kaydedilmiştir.

İtalya’da İşlenen Silah ve Patlayıcıyla İlgili Suçlar ve Suç Oranı Ne Kadar?

İtalya’da 2014 yılında, ateşli silahlı cinayetler 100.000 nüfus başına 0.3 olarak ölçülmüştür ve bir önceki yıla göre azaldığı gözlemlenmiştir.

2021 yılı itibariyle İtalya’da silahlı soygun ve saldırılar 37,24 olarak hesaplanıp, silahlı soygun ve saldırıları düşük olarak değerlendirilmiştir.

İtalya Ceza Kanunu Ne Zaman Kabul Edilmiştir?

İtalya ceza kanunu 19 Ekim 1930 tarihinde kabul edilmiştir. İtalya ceza kanunları; 1. kitapta 7 maddeden 2. kitapta 15 maddeden ve 3. kitapta 3 maddeden, toplam 25 maddeden oluşmaktadır.

İtalya hukuk sistemi, İtalya politikası ve siyasal yapısı ile doğrudan ve çok yönlü ilişkidedir.

İtalya Sokakları Güvenli Midir?

Evet, İtalya sokakları güvenlidir çünkü İtalya dünyanın en güvenli 40. ülkesidir.

Batı Avrupa ülkeleri ile suç oranları birbirine yakın olan İtalya’da yaşam kalitesi, İtalya’yı dünyanın en yaşanılabilir 24. ülkesi yapmaktadır.

İtalya’da Suç Oranı En Yüksek (Tehlikeli) Şehirler Hangileridir?

Suç Endeksi, belirli bir şehir veya ülkedeki genel suç seviyesinin bir tahminidir. Güvenlik endeksi, suç endeksinin aksine ülkenin veya şehrin suç oranlarının seviyesine ve türüne göre güvenlik durumu tahminidir.

İtalya’da suç oranı en yüksek olarak şehirler aşağıda tabloda verilmiştir.

ŞehirSuç endeksiGüvenlik endeksi
Katanya60,3639,64
Napoli58,5741,43
Roma52,9647,04
Bari52.2847,72

İtalya’nın suç oranı en yüksek 4 şehrinin suç endeksleri, 40 ila 60 arasındaki suç seviyelerinde olduğu için orta, güvenlik endeksi ise endeks seviyesi yükseldikçe, güvenli olduğu için güvenlik indeksi orta düşük arasındadır.

İtalya’da Suç Oranı En Düşük (Güvenli) Şehirler Hangileridir?

İtalya’nın suç oranı en düşük şehirleri aşağıda listelenmiştir.

  • Abruzzo
  • Torino
  • Bolonya
  • Palermo
  • Milan
  • Cenova
  • Cagliari
  • Trieste

İtalya’da Turistlere Karşı Suç Oranı Nedir?

İtalya’da suç oranı düşük ve orta seviyesi arasındadır ancak turist olarak İtalya’ya giden kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım suç örnekleri gözlemlenmiştir.

İtalya’daki hırsızlar genellikle gruplar veya çiftler halinde çalışmaktadır. Bir çift suç ortağının, turistlerin dikkatini başka bir yöne çevirerek çantasını çaldığı veya başka değerli eşyalarını çaldığı bilinmektedir. Kalabalık toplu taşıma araçlarındaki suçlular, çantaların altını jilet veya keskin bir bıçakla keserek içindekileri çıkardıkları görülmüştür.

Roma, Floransa ve Napoli’deki bazı turistler, suçluların kendilerine saldırmak veya onları soymak için gizli şekillerde uyuşturucu verdiği olayları bildirmiştir. Uyuşturucu taktiği kullanan suçlular, bir tren istasyonunda, restoranda, kafede veya barda turist olan kişiyle arkadaşlık kurup ardından kişiye uyku ilacı veya herhangi bir uyuşturucu madde konulmuş içecek ile etkisiz hale getirip değerli eşyaları çaldığı ve cinsel saldırıda bulunduğu olaylar gözlemlenmiştir. İtalya’nın bazı turist bölgelerinde banka ATM’lerine takılan bir takım cihazlarla kişilerin banka bilgilerine erişim sağlandığı hakkında suçlar gözlemlenmiştir.

Daha Önce Suça Karışmış Bir Kişi İtalya Vizesi Alabilir Mi?

Evet, suça karışmış kişiler İtalya’ya vize alabilmektedir ancak 3 yıldan uzun süre mahkumiyet olması durumda, insan kaçakçılığı ve uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili suçlarla yargılanıldığında vize onayı olma ihtimali azalmaktadır.

2022 yılının sonlarında piyasaya sürülecek ETIAS uygulaması ile vizeden muaf pasaport sahipleri ve diğer vize işlemleri yürüten kişiler için suç geçmesi İtalya vize reddi ile sonuçlanmasına sebep olacaktır.

İtalya Suç Oranı Dünya ve Avrupa Karşılaştırması Nasıldır?

İtalya 2021 yılının güncel suç endeksine göre uluslararası sıralamada 152. sırada, aynı endeksin Avrupa sıralamasında ise 20. sırada yer almaktadır.

Suç oranları 45,11 olan İtalya’nın Türkiye’den %33 oranında daha fazla kayıtlı suç işlendiği gözlenmektedir ancak cinayet oranları İtalya’da 1,1 oranındayken Türkiye’de 3,8 oranındadır. Türkiye’deki saldırı oranı İtalya’daki saldırı oranlarından %56 daha fazladır ve adam kaçırma suçunda ise 32 kat daha fazla suç işlendiği gözlenmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: