Küba Şehirleri

Küba Şehirleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Küba Karayiplerin en büyük adası ve en çok nüfusa sahip ikinci adasıdır. Küba’nın en büyük şehirleri, çeşitli Küba eyaletlerinde idari şehir olarak hizmet vermektedir. Küba birçok yerel ve uluslararası turist çekmesini, zengin kültürüne ve tarihi yapısına borçludur.

Küba şehirlerinin büyük çoğunluğu İspanyol göçmenler tarafından 16. yüzyıl döneminde kurulmuştur. Küba’nın şehirleri sonraki yüzyıllarda hızlı bir büyüme yaşamış ve ülke içerisinde ticaret için önemli merkezler haline gelmiştir. Hem hükümet hem de özel girişimler tarafından birçok uluslararası ve yerel işletmeler Küba şehirlerinde kurulmuştur.

Küba 15 il ve 1 özel belediyeden oluşmaktadır. Küba’daki her ilin altında belediyeler bulunmaktadır ve toplam 168 adet belediye vardır. Küba’da 60 adet 20.000 üzerinde nüfusu olan Küba şehri bulunmaktadır. Küba’nın başkenti Havana, Küba’nın en çok turist çeken şehirlerinin başında yer almaktadır.

Küba’nın Başkenti Neresidir?

Küba’nın başkenti Havana’dır. Havana şehri 2,2 milyonluk nüfusu ile hem Küba’nın hem de Karayiplerin en büyük şehridir.

Küba İlleri Nelerdir?

Küba’nın 16 adet ili bulunmaktadır. Bunlar Pinar del Río, Artemisa, La Habana, Mayabeque, Matanzas, Cienfuegos, Villa Clara, Sancti Spiritus, Ciego de Ávila, Camagüey, Las Tunas, Granma, Holguín, Santiago de Cuba, Guantánamo ve Isla de la Juventud’dur.

Küba’nın idari yapısını gösteren harita aşağıda verilmiştir.

Küba İdari Haritası
Küba İdari Haritası

En Büyük Küba Şehirleri Hangileridir?

En büyük Küba şehirleri aşağıda listelenmiştir.

Küba Şehirleri
Küba Şehirleri
 • Havana
 • Santiago de Cuba
 • Camagüey
 • Holguin
 • Guantanamo
 • Santa Clara
 • Las Tunas
 • Bayamo
 • Cienfuegos
 • Pinar de Rio

Havana Nerededir?

Küba Havana
Küba Havana

Havana Küba’nın kuzeyinin orta kısmında ve Meksika Körfezi’nin kıyısında yer almaktadır. Havana 2,2 milyon nüfusu ile Küba’nın ve Karayiplerin en büyük şehridir. Şehir Küba’nın en önemli endüstri bölgesidir. Havana’da özellikle makina, metal ürünler ve kimya ürünleri sektörleri gelişmiştir; bu ürünlerin dışında rom, tütün ve tekstil ürünleri de şehirde en çok üretilen ürünler arasında yer almaktadır.

Havana’nın sıcak ve çok yağışlı olmayan tropikal bir iklimi vardır. Şehirde yıl içerisinde sıcaklık 18 ile 32 dereceleri arasında değişmektedir ve şehirde sıcaklık nadir olarak 13 derecenin altına düşmektedir.

Havana şehrinde uygun fiyatlı evler bulmak mümkündür. Küba’nın şehir sıralamalarına göre yaşam maliyeti ve güvenlik açısından yüksek puanı olan Havana yaşamak için iyi bir yerdir. Havana’da bir mühendisin aldığı aylık ortalama maaş 750 dolardır. Havana, yaşam maliyeti bakımından 248 Teleport şehir arasında 66. sıradadır. Havana’da ortalama bir öğle yemeği 8, aylık ulaşım ücreti 17 ve bir sinema bileti ise 4 dolardır.

Santiago De Cuba Nerededir?

Santiago De Cuba
Santiago De Cuba

Santiago De Cuba şehri Küba’nın güneydoğu bölgesinde ve Havana’nın yaklaşık 870 km güneydoğusunda yer almaktadır. Santiago De Cuba’nın nüfusu yaklaşık 450.000’dir. Nüfus olarak Havana’dan sonra ülkenin en büyük şehridir. Şehrin ekonomisi demir ve nikele dayanmaktadır; bunların yanı sıra şehrin ekonomisinde kakao, muz ve kahve yetiştirilen tarım faaliyeti de önemli rol oynamaktadır. Santiago De Cuba şehri önceden İspanya’nın Karayiplerdeki ana üssü ve Batı Afrika’dan gelen köle gemilerinin de varış limanı olarak bilinmektedir.

Santiago De Cuba turizm bakımından ilgi çeken bir şehirdir. Şehir Karayipler Denizi’ne bağlı bir koya ve limana sahiptir. Şehir nemli ve sıcak bir iklime sahiptir. En yüksek sıcaklık Ağustos ayında yaşanmaktadır.

Santiago De Cuba şehrinin ortalama maaşlar 500-600 Dolar civarındadır. Yaşam maliyeti ise ortalama 1200 Dolar olarak bilinmektedir. Küba’da yaşanılacak şehirler arasında Santiago De Cuba 11. sırada gelmektedir. Ortalama bir öğle yemeği 10, 1+1 dairenin aylık kirası 482 ve aylık ulaşım ücreti yaklaşık 10 dolardır.

Camagüey Nerededir?

Küba Camaguey
Küba Camaguey

Camagüey Küba’nın doğu-orta kısmında yer almaktadır. Şehrin 40 km güneydoğusunda Florida bulunmakta ve şehir San Pedro Nehri üzerinde konumlanmaktadır.Yaklaşık 300.000 kişilik nüfusu ile ülkenin en büyük üçüncü şehridir. Şehrin ekonomisi sığır üretimi ve şeker tarımına bağlıdır. Aynı zamanda şehirde pirinç ve tavuk da yetiştirilmektedir. Ülkenin bira fabrikalarından birkaçı da Camaguey şehrinde bulunmaktadır.

Camaguey şehrinin coğrafi yapısı düz ovalardan oluşmaktadır. Coğrafi yapısından dolayı şehirde şehir kamışı üretimi ve hayvancılık yapılmaktadır. İklimi savan tropikal iklimdir. Camaguey şehri geçmişte çok sayıda korsan saldırısına maruz kaldığı için kıyı kesimlerden iç kesimlere taşınmıştır.

Camagüey’de ortalama yaşam maliyeti 500 Dolar civarındadır ve dünyanın en ucuz şehirleri arasında ilk %36’lık kısımda bulunmaktadır. Ortalama vergi sonrası maaş 555 dolardır ve maaş 0,7 oranında aylık yaşam giderlerini karşılamak için yeterlidir. Şehirde ortalama bir öğle yemeği 10, 1 bira 2,08, 1+1 dairenin aylık kirası 272 ve aylık ulaşım ücreti ise yaklaşık 30 dolardır.

Holguin Nerededir?

Küba Holguin
Küba Holguin

Holguin, Küba’nın güneydoğusunda yer almaktadır ve Küba’nın dördüncü büyük şehridir. Şehrin nüfusu yaklaşık 300.000’dir. Holguin’in ekonomisi şeker kamışı üretimine dayanmaktadır. Şeker kamışının yanı sıra mısır, kahve ve madencilik faaliyetleri de şehrin ekonomisinde pay sahibidir. Holguin’de demir, çelik ve krom fabrikaları da bulunmaktadır. Aynı zamanda ülkenin en çok turist çeken şehirlerinin başında gelmektedir.

Holguin, coğrafi özellikleri bakımından Küba’nın en iyi şehirlerinden biridir. Şehirde çok sayıda dağ manzarası bulunmaktadır. Nehirleri, dağları ve ince kumlu plajları ile coğrafi olarak avantajlı bir şehirdir.

Holguin’de ortalama yaşam maliyeti yaklaşık 900 dolardır ve dünyanın en ucuz şehirleri arasında ilk %38’lik kısımda yer almaktadır. Vergi sonrası ortalama maaş 555 dolardır ve maaş 0,6 oranında aylık yaşam masraflarını karşılamak için yeterlidir. Şehirde ortalama 1 öğle yemeği 8,5, 1 bira 2,9, 1+1 dairenin aylık kirası 270 ve aylık ulaşım ücreti 30 dolardır.

Küba’da Yaşanacak En İyi Şehir Hangisidir?

Küba’da yaşanacak en iyi şehir www.internations.org sitesine göre Havana’dır. Havana özellikle iş fırsatları bakımından ülkedeki en geniş seçeneklere sahip şehirdir. Havana’nın sağlık sistemi gelişmiştir ve birçok ülkeden de şehre tedavi için gelen yabancılar bulunmaktadır. Havana Meksika Körfezine açılan kapı olarak bilinmekte ve bundan dolayı hem gurbetçilerin hem de turistlerin ilgisini çekmektedir. Havana Küba’nın politik ve kültürel merkezidir. Aynı zamanda ülkenin en iyi plajlarına sahiptir. Ülkenin genelinde olduğu gibi Havana’da da suç oranı düşüktür. Havana yaşamak için güvenilir bir şehirdir.

Havana’da 1 kişi için aylık masraf ortalama 600 dolardır. Şehirde ortalama bir öğle yemeği 6, 1 şişe su 1,30, 1 litre süt 2,90, 1 kg patates 1.10, aylık toplu taşıma ücreti 20, 1+1 daire için aylık ortalama faturalar 30 ve 1+1 aylık daire aylık kirası ortalama 250 dolardır.

Yaşam maliyeti bakımından Havana diğer şehirlere oranla ortalamanın üzerinde yer alsa da iş seçenekleri bakımından zengin bir şehirdir.

Küba’da En Ucuz Şehir Hangisidir?

Küba’da en ucuz şehir Guines’tir. Guines şehrinin ortalama yaşam maliyeti 700 dolardır. Şehirde vergi sonrası ortalama maaş 553 dolardır ve bu maaş 0,8 oranında aylık yaşam masraflarını karşılamak için yeterlidir. Guines şehrinde 1+1 evin ortalama aylık kirası 260, 3+1 evin aylık kirası ise 560 dolardır. Tek binişlik ulaşım kartı ücreti 0,31 ve aylık ulaşım ücreti ise 50 dolardır. Market fiyatları diğer şehirlere oranla çok daha ucuzdur. 1 litre süt 1 USD, 1 ekmek 0,99 USD, 1 tavuk 6,70 USD, 1 kg peynir 6.70 USD, 1 kg patates 3, 1 USD bira 1,1 USD ve 1 litre su ise 0,60 USD’dir.

Şehirde aylık spor salonu ücretleri ortalama 15, 1 kişilik sinema bileti 2,35 ve marka bir spor ayakkabı ise 70 dolardır. Ulaşım, market fiyatları ve konaklama ücretleri olarak bakıldığında Küba’nın en ucuz şehri Guines’tir.

Küba’nın Turistik Şehirleri Hangileridir?

Küba’nın turistik şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Havana: Havana Küba’nın simge şehirlerinden biridir. Eski klasik renkli arabalar ile Küba’nın en turistik şehridir. Aynı zamanda bir zamanlar İspanyollar tarafından sömürüldüğü için şehirde İspanyol etkisi de büyüktür.
 • Trinidad: 1514 yılında İspanyollar tarafından kurulan şehir sonraki yıllarda Fransızlar için bir üs haline gelmiştir. Rengarenk binaları ile Küba’nın turistik şehirlerinden biridir.
 • Cienfuegos: 1819’da kurulan şehir 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır. Botanik bahçeleri, parkları ve plazaları ile en çok turist çeken şehirlerden biridir.
 • Santiago De Cuba: Şehrin en önemli özelliklerinden biri Afrika mirası olan Afrika çalgıları ve dansıdır. Aynı zamanda Gastro devrimin ilk girişimini bu şehirde yapmıştır. Hem tarihsel özellikleri ile hem de doğal güzellikleri ile en çok turist çeken şehirlerden biridir.
 • Santa Clara: Devrim’in son savaşı Santa Clara şehrinde yapılmıştır. Aynı zamanda doğal güzellikleri ve plajları ile de ünlüdür.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Küba’ya gitmesi için vize almaları gerekmektedir. Küba vize işlemleri dış temsiliklerden ya da akredite acentelerden yapılabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: