Küba'da Sağlık Turizmi

2023'te Küba Sağlık Turizmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Küba sağlık turizmi, her yıl yaklaşık 20.000 uluslararası hastanın tedavi olmasına imkan tanıyan sağlık hizmetleri sunmaktadır. Küba’da kanser, diyabet, göz hastalıklar gibi birçok hastalığın tedavisinin yapıldığı hastaneler ve rehabilitasyon merkezleri bulunmaktadır. Küba sağlık turizmi, Küba ekonomisine her yıl 40 milyon Dolar katkı sağlamaktadır. Küba’da yabancı turistler ve diplomatlar için özel hastaneler bulunmaktadır.

Küba’da tedavi olmak, dünyanın birçok ülkesine göre daha az maliyet gerektirmektedir. Küba hastaneleri, her yıl Amerika, İngiltere, Japonya, Kanada gibi ülkelerin yanı sıra Latin Amerika ülkelerinden de sağlık turizmi için turist almaktadır. Göz hastalıkları, bağımlılık tedavisi, nörolojik bozukluklar gibi alanlarda hizmet veren Küba sağlık sektörü, ilerlemesi nedeniyle sağlık turizminin de gelişmesine yol açmıştır. Küba sağlık turizmi, Küba’nın toplam turizmi içerisinde %2’lik bir paya sahiptir.

Vizem.net, tedavi olmak için Küba’ya seyahat edecek kişilere uzun ve kısa süreli Küba sağlık vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Küba’nın Sağlık Turizmi Sistemi Nasıldır?

Küba’nın sağlık turizmi sistemi, hem Kübalılara hem de uluslararası hastalara sağlık hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Küba’da sağlık hizmetleri, kronik hastalıkların yanı sıra, plastik cerrahi, ruhsal ve fiziksel rehabilitasyon ve spa gibi hizmetleri de kapsamaktadır. Küba’da eğitimli ve profesyonel sağlık çalışanları tarafından uygulanan 280 tıbbi program bulunmaktadır.

Küba sağlık hizmetleri olarak bilinen SMC adlı kuruluş, Küba genelindeki 13 şubesi, 5 ihtisas hastanesi, 9 uluslararası kliniği ve eczane ağı ile her yıl uluslararası hastaların tedavi için Küba’ya gelmesini hedeflemektedir.

Küba’da En Çok Hangi Ülke Vatandaşları Tedavi Oluyor?

Küba’da en çok Karayiplerden ve Latin Amerika ülkelerinden gelen hastalar tedavi olmaktadır. Finlandiya, Japonya gibi dünyanın farklı bölgelerindeki pek çok ülkeden Küba’ya tedavi olmak için gelen hastalar bulunmaktadır.

Küba’da Tedavi Edilen Hastalıklar Nelerdir?

Küba’da Parkinson hastalığı, menenjit, hepatit, kardiyovasküler hastalıklar, onkolojik hastalıklar ve dermatolojik hastalıklar gibi pek çok sağlık sorunu tedavi edilmektedir. Küba’da son yıllarda plastik cerrahi alanında da gelişmeler yaşanmış ve plastik cerrahi işlemleri popüler hale gelmiştir.

Küba’da Kanser Tedavisi Nasıldır?

Küba'da Kanser Tedavisi
Küba'da Kanser Tedavisi

Küba kanser tedavisi için ileri gelen ülkelerden biridir. Küba Onkoloji Enstitüsü, kanser tedavisinde bir aşı geliştirmiştir. Aşı olarak adlandırılan kanser tedavisi 1 yıl boyunca kullanılan bir ilaç olarak uygulanmaktadır. Küba’da pek çok kanser türü tedavi edilebilse de aşının en etkili olduğu türler, akciğer kanseri, baş ve boyun tümörleri gibi kanser türleridir.

Küba kanser aşısı 3. ve 4. evrelerde uygulandığında insan ömrünü önemli ölçüde uzatılabilmektedir. Küba’da kanser tedavisi görenler, iki haftada bir 5 doz aşı vurulan bir tedavi sürecinden geçmektedir. Aşı ile Küba’da kanser tedavisi fiyatı, yurt dışından gelen kişiler için tek dozu 860 Dolar olarak belirlenmiştir. Küba vatandaşları ise tedaviden ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

Küba’da Retina Tedavisi Nasıldır?

Küba’da retina tedavisi, cerrahi müdahale ve özel terapi teknikleri ile birlikte uygulanmaktadır. Gece körlüğü veya tavuk karası olarak da adlandırılan gece görmeyi önleyen ve ileriki aşamalarda körlüğe de sebebiyet veren kalıtsal bir rahatsızlık olan retinitis pigmentosa, Küba’da başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Küba’da uygulanan tedavi ile hastalığın ilerleyişi %75 oranında durmakta ve hastaların kör olmaları engellenmektedir.

Küba’da Diyabet Tedavisi Nasıldır?

Küba’da diyabet tedavisi, Heberprot-B adı verilen bir ilaç ile yapılmaktadır. Küba’da bulunan Heberprot-B ilacı, diyabet nedeniyle ortaya çıkan ayak ülseri sonucunda ayağın ampute edilmesi riskini %70 oranında azaltmaktadır. Dünyada diyabet hastalığına sahip olan kişiler, diyabet ilacını almak için Küba’ya gelmektedir.

Küba Sedef Tedavisi Nasıldır?

Küba sedef tedavisi alanında da seçenekler sunmaktadır. Küba sedef hastalığı tedavisi, Cariodermina adı verilen bir ilaç ile yapılmaktadır. Küba’daki tedavi süreci, en az 3 gün sürmektedir. Tedavi sürecinde ilk gün ilaçla tedavi yapılırken, ikinci ve üçüncü günlerde hastaların ülkelerine döndüklerinde ilacı nasıl kullanacakları öğretilmektedir. Sedef hastalığının tedavisinde ilacın nasıl kullanılacağını gösteren eğitim 288 dolardır. Sedef hastalığının tedavisinin en az 3 gün sürmesi dolayısıyla 4 gece 5 gün gibi bir süre Küba’da kalmak gerekmektedir.

Küba’da Vitiligo Tedavisi Nasıldır?

Küba’da vitiligo tedavisi, Histoterapia Plancentaria adı verilen bir sağlık merkezinde yapılmaktadır. Küba vitiligo ilacı, melagenina plus ismi verilen bir ilaçtır; vitiligo tedavisinde kullanılan bu ilaç ancak doktorun reçete yazması ile alınabilmektedir.

Küba’da vitiligo tedavisi, en az 3 gün sürmektedir. Tedavinin birinci günüde ilacın alınması ve hastalığı açıklanmasına ilişkin konferans sunumu yapılırken, 2. ve 3. günler hastaların ülkelerine döndüklerinde ilacı nasıl kullanacaklarına dair bir eğitimi içermektedir. Vitiligo tedavisi ayaktan yapıldığı için hastaların sağlık merkezine yatmalarına gerek yoktur. Küba’daki tedavi sürecinde bir otelde kalmaları gerekmektedir.

Küba’da Nerede Tedavi Olunur?

Küba'da Nerede Tedavi Olunur?
Küba'da Nerede Tedavi Olunur?

Küba’da tedavi devlet hastanelerinde olunmaktadır. Küba’da sağlık hizmetlerinin devlet tarafından yürütülmesi nedeniyle özel hastane veya klinik bulunmamaktadır. Küba sağlık sisteminde bazı hastane ve klinikler, yabancıların ve diplomatların tedavi edilmesi için ayrılmıştır. Ülkede bulunana en iyi hastaneler, başka ülkelerden tedavi olmak için gelen turistlere, politikacılara düşük kalitedeki sağlık merkezleri bırakılmıştır.

Küba’da Havana, Varadero, Santa Lucia gibi pek çok tatil bölgesinde uluslararası klinikler bulunmakta ve sağlık hizmeti vermektedir. Küba’daki birçok turist tedavi olmak için “turist hastanesi” olarak da bilinen Cira Garcia Hospital adındaki uluslararası hastaneye gönderilmektedir.

Küba Hastaneleri Nasıldır?

Küba hastaneleri, uluslararası turistlere ve politikacılara hizmet verecek düzeydedir. Küba’da hastaneler, yeni teknolojilere sahip, uluslararası hastalara hizmet verecek düzeyde, İngilizce bilen çalışanlara sahiptir.

Günümüzde Küba, uluslararası hastalara hizmet verecek düzeyde 20’den fazla hastanede sağlık hizmeti seçeneği sunmaktadır. Küba’da birçok hastane, uluslararası hizmete uygun anlamına gelen İSO 14001 ve kalite kontrolü sağlayan İSO 19001 sertifikalarına sahiptir.

En İyi Küba Hastaneleri Hangileridir?

En iyi Küba hastaneleri, aşağıda listelenmiştir.

 • Cira Garcia Central Clinic
 • Hospital Camilo Cienfuegos
 • Clínico Quirúrgico Abel Santamara
 • Clínica Internacional Varadero
 • Hospital Clínico Quirúrgico Faustino Perez
 • Hospital Provincial de Matanzas Jose Ramón Lopez Tabranes
 • Clínica Internacional de Cienfuegos
 • Hospital Clínico Quirúrgico Dr. Gustavo Aldereguía Lima
 • Hospital Clínico Quirúrgico Manuel Ascunce Domenech
 • Clínica Internacional Santa Lucia
 • Clínica Internacional de Santiago de Cuba
 • Hastane General Juan Bruno Zayas
 • Clínica Internacional Baracoa

Havana’da bulunan Cira Garcia Hastanesi, sağlık turizminde en bilinen ve, ameliyathaneleri, laboratuvarları, yoğun bakım üniteleri ile öne çıkan Küba hastanesidir.

Küba’daki Doktorlar İngilizce Konuşur Mu?

Küba’daki doktorlar İngilizce konuşmaktadır. Küba’da konuşulan ana dil İspanyolcadır; bu nedenle doktorların çoğu İspanyolca konuşmaktadır ancak bununla birlikte İngilizce konuşan doktorlar bulmakta mümkündür.

Küba Tedavi Masrafları Ne Kadardır?

Küba tedavi masrafları, başka ülkelerden gelen hastaların tedavi olmak için Küba’yı seçmesini sağlayan etkenlerden biridir. Küba’da tedavi ücretleri, diğer Kuzey Amerika ülkelerine kıyasla %60 daha ucuzdur. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün verilerine göre, Küba’da uluslararası düzeyde hizmet veren Cira Garcia Klinik isimli sağlık merkezinde meme büyütme ameliyatının fiyatı 1.248 Dolar iken, Amerika’da 6.000 dolar, İngiltere’de 4.500 dolar, Meksika’da ise 2.500 dolardır.

Küba hükümeti, uluslararası hastaların Küba’da tedaviye ulaşmalarını kolaylaştırmak, tedavi ve maliyet planlaması yapmalarına yardımcı olmak için Servimed adı verilen bir departman oluşturmuştur. Küba hükümeti tarafından kurulan bu departman, hastalara tedavi paketi hazırlarken masraflar arasına ufak bir hizmet bedeli de eklemektedir.

Küba’da Tedavi Olmak için Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Küba’da tedavi olmak için sağlık sigortası, Türkiye’deki bir sigorta acentesinden ya da Küba’da bulunan bir sigorta acentesinden yapılmaktadır. Küba’da sağlık turizmi alanında danışmanlık hizmeti sunan Vizem.net, sağlık departmanı sayesinde Küba’da tedavi olmak için sağlık sigortası yaptıracak olan kişilere en uygun fiyatları sunmaktadır.

Küba’ya seyahat edebilmek için gerekli belgeler arasında yer alan Küba seyahat sigortası, ise başvuru sahibinin risk grubuna göre farklı fiyatlandırılmaktadır.

Küba’da seyahat sağlık sigortasının fiyatları, sigorta yaptıran kişinin yaşına, seyahat süresine, Covid-19 geçmişine ve aşı geçmişine bağlı olarak değişmektedir. Küba seyahat sağlık sigortasının 30 günlük fiyatı ortalama 13,2 Euro ile 21,9 Euro arasında değişmektedir.

Küba’ya Tedavi için Nasıl Gidilir?

Küba’ya tedavi için Küba vizesi alınarak ve bir sağlık planı oluşturarak gidilmektedir. Küba’da tedavi olmak için vize başvurusundan önce Küba’da sağlık hizmeti veren bir hastane veya sağlık turizmi acenteleri ile iletişime geçilerek bir sağlık planının oluşturulması gerekmektedir. Tedavi planının oluşturulmasının ardından tedavi süresine göre vize başvurusu yapılmalıdır.

Küba’da 2 aydan daha kısa süreli bir tedavi alınacak ise Küba turist kartı olarak düzenlenen sağlık vizesine başvurulmalıdır. 2 aydan kısa süreli tedaviler için alınan Küba sağlık vizesi 30 günlüktür. Ancak Küba’da bulunan süre içerisinde 30 gün daha uzatılması mümkündür. Vizenin uzatılması ile Küba’da 60 gün kalma hakkı elde edilmektedir.

Küba’da 2 aydan daha uzun süre kalmayı gerektirecek tedavi planında uzun süreli Küba sağlık vizesine (D-10) başvurmak gerekmektedir. Uzun süreli Küba sağlık vizesi, tedavinin uzaması durumunda tedavi görülen sağlık kuruluşu veya sağlık acenteleri tarafından uzatılabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye’den Küba’da 2 aydan daha kısa süre kalmayı gerektiren kısa süreli Küba sağlık vizesi başvurularında online başvuru imkanı vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: