Küba Seyahati Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2023 Yılında Küba Seyahati Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Küba, turistik bir ülke olup Türk vatandaşları tarafından genellikle tatil ve kültürel gezi amaçlı ziyaret edilen bir ülkedir. Küba’ya seyahat edecek umuma mahsus (bordo) pasaport hamili T.C. vatandaşları vizeye tabi tutulmaktadır. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaport ve hususi (yeşil) pasaport hamili T.C. vatandaşlarının 90 günü aşmayan Küba seyahatlerinde vize talep edilmemektedir.

Küba seyahatleri için 2022 yılı güncel bilgileri makale incelenmiştir.

Küba’ya Hangi Mevsimde Gidilmeli?

Küba’ya gitmek için en iyi zaman, nem oranının en düşük olduğu kış mevsimidir.

Küba Seyahati için Gerekenler Nelerdir?

Küba’ya seyahat eden T.C. vatandaşlarının Küba’ya girişte beyan etmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

 • Geçerli pasaport
 • Küba turist kartı (turist vizesi)
 • Konaklama rezervasyonu
 • Küba seyahat sağlık sigortası
 • Küba yolcu sağlık beyanı

Küba’ya Gitmek için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Küba’ya gitmek için pasaport özelliklerinin en az 6 yıl geçerliliğinin bulunması, yıpranmamış olması, en az 2 adet boş sayfasının olması, 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.

Küba Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Küba Turist Vizesi
Küba Turist Vizesi

Küba turist vizesi almak için Ankara Küba Büyükelçiliği’ne şahsen veya posta yolu ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Küba turist vizesine, vize için akredite acentelerin online siteleri üzerinden başvuru yapılabilmekte ve Küba vizesi, yetkili seyahat acenteleri aracılığı ile alınabilmektedir.

Vizem.net, Küba turist vizesi için başvuru sahibinin ofise gelmesine gerek kalmadan online başvuru imkanı sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Küba Seyahati için Konaklama Rezervasyonu Nasıl Yaptırılır?

Küba Seyahati
Küba Seyahati

Küba seyahati için konaklama rezervasyonu online olarak yapılabilmektedir. Küba seyahati için bütçeye, ihtiyaçlara ve konuma göre birçok otel seçeneği bulunmaktadır.

Küba’da otelden daha uygun fiyata konaklama ve Küba kültürüne aşina olma imkanı için Casa Particular adlı lisanslı özel evler bulunmaktadır. Küba Casa konaklama imkanı ile birlikte yemek servisi sağlamaktadır ve rezervasyon online olarak yapılabilmektedir.

Küba vizesi almak için Küba konaklama rezervasyon bilgileri zorunlu değildir. Konaklama rezervasyon bilgileri, Küba’ya yapılan seyahat süresi boyunca herhangi bir acil durum ihtimalinde yolcu ile iletişim kurulabilmesi için Küba’ya girişte beyan edilmek durumundadır.

Küba Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Küba seyahat sağlık sigortası seyahat süresinin tamamını kapsamak durumundadır. Küba seyahat sağlık sigortası hastalık, kaza gibi acil durumları, bagajın kaybolması ve yaralı, hasta veya ölen kişinin ülkesine geri gönderilmesi durumlarını karşılamaktadır.

Küba seyahat sağlık sigortası için kapsam seçenekleri sigorta şirketi ile birlikte belirlenmektedir. Küba seyahat sigortası, Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta acenteleri aracılığı ile veya Küba sigorta şirketleri üzerinden yaptırılmaktadır.

Küba Yolcu Sağlık Beyanı Nedir?

Küba yolcu sağlık beyanı, Küba’ya seyahat eden yabancı yolcuların ülkeye girişte beyan etmesi gereken belgedir.

Küba’ya seyahat eden yolcuların Declaracion de sanidad del Viajero formunu https://dviajeros.mitrans.gob.cu/ adresinden indirerek, yola çıkmadan önce veya ülkeye varışta doldurmaları ve teslim etmeleri gerekmektedir. Küba’ya seyahat eden yolculara havalimanında PCR testi yapılmaktadır.

Küba’ya Gitmenin Maliyeti Ne Kadardır?

2022 yılı itibariyle Küba’ya gitmenin maliyeti, gidiş dönüş uçak bileti için yaklaşık 20.000 TL, 2- 3 yıldızlı bir otelde 2 haftalık konaklama için yaklaşık 6.000 TL ve yeme içme masrafları için yaklaşık 5.000 TL’dir. Küba turist vizesi için ücreti 341 TL’dir.

Bir kişinin 2 haftalık Küba tatili maliyeti ortalama 30.000- 35.000 TL’den başlamaktadır.

Küba Tatili Nerede Yapılır?

Küba’ya tatile gitmek için popüler Küba tatil yerleri aşağıda verilmiştir.

 • Old Havana
 • Varadero
 • Trinidad
 • Guardalavaca
 • Playa Paraíso
 • Cayo Coco
 • Parque Nacional Viñales
 • Baracoa
 • The Malecon
 • Cienfuegos

Küba Seyahatinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Küba seyahatinde gezilecek yerler aşağıda verilmiştir.

 • Hemingway Müzesi
 • Topes de Collantes Ulusal Parkı
 • Castillo San Felipe del Morro Kalesi
 • Che Guevara Mozolesi Santa Clara
 • Ulusal Havana Güzel Sanatlar Müzesi
 • Zapata Yarımadası
 • El Nicho Şelaleleri
 • Parque Historico Militar
 • Havana Devrim Meydanı
 • Colon Mezarlığı
 • Palacio de la Artesanía Casa Del Habano

Küba turistik yerler, Küba’nın kırsal bölgelerinde ve şehir merkezlerinde bulunabilmektedir. Küba’da gezilecek yerler için en çok tercih edilenler; Havana, Santa Clara, Trinidad, Guardalavaca, Santiago de Cuba, Juventud Adası’dır.

Küba’ya Seyahat Edecekler için 7 Faydalı Bilgi

Küba seyahatleri ile ilgili en çok merak edilen konulara dair pratik bilgiler aşağıda verilmiştir.

Küba Seyahati için Aşı Şartı Var Mıdır?

Evet, Küba seyahati için aşı şartı bulunmaktadır. Küba’ya gerçekleştirilen seyahatler için 15 Kasım 2021 tarihinden itibaren yolculardan COVID- 19 aşı sertifikası talep edilmektedir ve yolcular tıbbi aramaya tabi tutulmaktadır.

Küba seyahatlerinde yolcuların 72 saat içinde alınmış negatif PCR testi sonuçlarını teslim etmeleri gerekmektedir ve Küba’ya giren her yolcu Küba havalimanında PCR testine tabi tutulmaktadır.

Küba Türkiye Saat Farkı Ne Kadardır?

Küba ile Türkiye saat farkı 7’dir.

Türkiye Küba Arası Kaç Km’dir?

Türkiye Küba arası 9.757 kilometredir.

Küba’ya Direkt Uçuş Var Mı?

Evet, Küba’ya direkt uçuş bulunmaktadır. Türkiye’den Küba’ya direkt uçuş sağlayan havayolu şirketi Türk Hava Yolları’dır. THY Küba uçuşları haftada üç kez İstanbul havalimanı ve Havana havalimanı arasında doğrudan gerçekleşmektedir.

Küba Uçakla Kaç Saat Sürer?

Küba uçakla aktarmalı uçuşlar için 17 saat 40 dakika sürmektedir. İstanbul Küba direkt uçuş süresi 13 saat 40 dakikadır.

Kanada Aktarmalı Küba Seyahati için Transit Vize Gerekir Mi?

Evet, Kanada aktarmalı Küba seyahati için transit vize gerekmektedir.

Geçerli bir Kanada vizesi olmayan ve Kanada havaalanında 48 saatten fazla kalmayacak yolcuların Kanada transit vize alması gerekmektedir. Kanada transit vize, 48 saatten uzun süren aktarma süreleri için geçerli olmadığından, 48 saatten uzun süren aktarma sürelerinde Kanada ziyaretçi vizesi alınması gerekmektedir.

Küba’ya Amerika Aktarmalı Seyahat Edilebilir Mi?

Evet, Küba’ya Amerika aktarmalı seyahat edilebilmektedir ancak Türkiye’den alınan Küba vizesi Amerika’da geçerli olmamaktadır.

Küba’ya Amerika aktarmalı seyahat gerçekleştirebilmek için Amerika’daki Küba dış temsilcilikleri, Küba seyahat acenteleri ya da havayolu şirketleri üzerinden ayrı bir Küba vizesi alınması gerekmektedir.

Türkiye Küba Konsolosluğu Nerededir?

Türkiye Küba konsolosluğu Ankara’da Büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir.

Küba Ankara Büyükelçiliği adresi Pak Sokak. No:1 D:28, 06540 Çankaya/ Ankara’dır. Küba Konsolosluğu telefon numarası (312) 442 8970- 71, mail adresi secretary@embacubatr.net’dir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: