Rusya Vize Sorgulama ve Takip İşlemleri

Rusya Vize Sorgulama ve Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vize gerektiren ülkelere seyahat etmek isteyen kişilerin vize müracaatlarını takip etmek amacıyla, konsolosluklar tarafından resmi olarak yetki verilmiş resmi kuruluşlar tarafından vize sorgulama ve takip işlemleri yapılmaktadır. Rusya vizesine başvuruda bulunan kişiler, konsolosluğun yetkilendirdiği resmi kuruluşlardan başvuru durumunu takip edebilmektedir.

Vizem.net aracığılıyla yapılan Rusya vizeleri için, hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile başvuru takip işlemleri yapılabilmektedir.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya Vize Takip İşlemi Nereden Yapılır?

Rusya vize takip işlemi, başvuruda bulunulan aracı resmi kurumun online vize takip sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Türkiye’de bulunan Rusya konsolosluklarının herhangi bir vize takip sistemi bulunmamaktadır.

Danışmanlık acenteleri aracılığıyla yapılan Rusya vize başvurularında, danışman acenteler tarafından vize takip ve sorgulama hizmeti sunulmaktadır.

Rus Konsoloslukları Üzerinden Vize Sorgulama İşlemi Yapılabilir Mi?

Hayır, konsolosluklarının takip ve sorgulama hizmeti bulunmadığından dolayı Rus konsoloslukları üzerinden vize sorgulama işlemi yapılamamaktadır.

Aracı Kurum Üzerinden Rusya Vize Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aracı kurum üzerinden Rusya vize başvuru sorgulama işlemi, kurumun online vize takip sistemi üzerinden pasaport numarası ya da referans numarası ile başvuru sahibinin doğum tarihi bilgileri ile giriş yapılarak sorgulanabilmektedir.

Rusya Vize Merkezi başvuru takip ekran görseli aşağıda verilmektedir.

Aracı Kurum Üzerinden Rusya Vize Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Aracı Kurum Üzerinden Rusya Vize Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vizem.net Üzerinden Rusya Vize Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Vizem.net üzerinden Rusya vize başvurusu takibi, “Hesabım” bölümündeki vize takip işlemleri kısmından yapılabilmektedir. Vize onaylandıktan sonra onay SMS’i başvuru sahibine gönderilmekte ve onay durumu sisteme işlenmektedir.

Vize geçerlilik ve konaklama süreleri gibi bilgiler ile Rus vizesi süresinin bitimine 3 gün kala vize bitiş tarihi, Vizem.net tarafından başvuru sahibine SMS olarak iletilmektedir.

Rusya Vize Takip İşlemi Ücretli Midir?

Rusya vize takip işlemi, vize başvurusu yapıldıktan sonra ücretsiz olarak online sistemler aracılığıyla yapılabilmektedir. Vize takip işlemi için ücret talep eden kötü niyetli şahıs ve şirketlere itibar edilmemelidir.

Rusya Federasyonu Vize Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Rusya Federasyonu vize başvuru sonucu, vize başvuru merkezleri ya da Rusya konsoloslukları tarafından sadece pasaport iadesi ile öğrenilmektedir. Onaylanmış vize sonucu başvuran kişiye geri gönderilen pasaportta sticker olarak yapıştırılmaktadır.

Vize başvurusunun sonuçlanmasının ardından pasaport teslimi, başvuru esnasında teslim edilen orijinal ödeme makbuzunun ibraz edilmesi ile yapılır; makbuz olmayan hallerde fotoğraflı kimlik ile pasaport teslim alınabilmektedir. Başvuru sahibinden farklı bir kişinin pasaportu teslim alacağı hallerde, orijinal ödeme makbuzu ile birlikte başvuru sahibinin kimlik fotokopisinin altına teslim alacak kişinin bilgileri ile teslim almak için yetki verildiği yetki yazısının sunulması gereklidir. Pasaport tesliminin kargo ile yapılması isteniyorsa, bu talebin başvuru esnasında vize görevlisine iletilmesi gereklidir.

Bazı ülke vatandaşlarına, seyahat amaçlarına ve Rusya'ya giriş yapacakları noktaya bağlı olarak verilen Rusya e vize için başvuru sonuçları, başvuru sahiplerinin başvuru esnasında sunduğu e-posta adresinde PDF olarak gönderilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: