Rusya Şehirleri

Rusya'nın İdari Yapılanması ve Rusya Şehirleri

Rusya; başkanlık sistemi ile yönetilen, kendi anayasaları ile yasama ve yürütme organlarına sahip içinde cumhuriyetler, eyaletler, bölgeler, özerk bölgeler ve federal statüye sahip şehirlerin yer aldığı 85 federal bölümden oluşan bir federasyondur.

Rusya Federasyonu’nda 21 cumhuriyet, 9 eyalet (kray), 46 bölge (oblast), 2 federal statüye sahip şehir (Moskova ve St. Petersburg), 5 özerk bölge (Avtonomnaya Oblast / Avtonomniy Okrug) bulunmaktadır. 2014 yılında Rusya Federasyonu tarafından gerçekleştirilen Kırım ve Sivastopol’ün ilhakı Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınmamaktadır.

Rusya Federasyonu; yüzölçümü açısından dünyanın en büyük devleti konumundadır ve Avrasya boyunca Rus şehirleri ticari, kültürel, sosyal ve siyasal bağlamda önemli bölgeler arasında yer almaktadır. Rusya’nın şehirleri arasında aynı zamanda başkent olan Moskova ve eski başkent St. Petersburg, dünya çapında tanınırlığa ve kültürel öneme sahiptir.

Rusya Eyaletleri Nelerdir?

Çoğunlukla valilerce yönetilen ve yönetim bakımından bazı özerklikleri olan büyük yönetim birimine eyalet denir. Rusya’nın eyaletleri, Rusya anayasasına göre üst düzey siyasi birimlere sahip olan Rusya’nın kurucu varlıklarıdır. 18 Mart 2014’ten bu yana, Rusya Federasyonu eyaletleri anayasal olarak 85 adetten oluşmaktadır. Kırım Yarımadasında bulunan Sivastopol ve Kırım Cumhuriyeti, Rusya’nın bir parçası olarak uluslararası düzeyde tanınmamaktadır. Kaliningrad Oblastı, coğrafi olarak Rusya Federasyonu’nun geri kalanından diğer ülkeler tarafından ayrılan tek federal öznedir.

Rusya’da nüfusu en yoğun olan ilk 10 federal bölge aşağıda listelenmiştir.

 • Moskova
 • Moskova Oblastı
 • Krasnodar Krai
 • Saint Petersburg
 • Sverdlovsk Oblastı
 • Rostov Oblastı
 • Başkurdistan
 • Tataristan
 • Chelyabinsk Oblastı
 • Dağıstan

Rusya Eyalet Haritası Nasıldır?

Rusya eyaletleri haritası aşağıda verilmiştir.

Rusya Eyalet Haritası Nasıldır?
Rusya Eyalet Haritası Nasıldır?

Rusya Cumhuriyetleri Nelerdir?

Cumhuriyet; hükümet ya da devlet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Rusya’daki özerk cumhuriyetler kendi içlerinde bağımsız fakat federe devlet yapısı gereği dış işlerinde federasyona bağlıdır. Rusya Federasyonu’ndaki 85 federal yapının 22 tanesi cumhuriyettir ve cumhuriyetler, Rusya’nın federe yapılanmasındaki diğer birimlerden kendi anayasaları ve kendi resmi dilleri olması sebebiyle farklılık gösterir.

Rusya’ya bağlı cumhuriyetler arasında nüfus bakımından en kalabalık olanları sırasıyla aşağıda listelenmiştir.

 • Başkurdistan
 • Tataristan
 • Dağıstan
 • Kırım
 • Udmurtya
 • Çuvaşistan
 • Çeçenya
 • Komi
 • Buryatya
 • Yakutistan

Rusya'da Kaç Şehir Vardır?

Rusya’da 2015 yılı itibariyle 1.107 adet şehir bulunmaktadır ancak Rusya şehirleri nüfusu bakımından 1 milyonun üzerinde sayılı şehir vardır.

2010 nüfus sayımı verilerine ve Vikipedi’ye göre en yoğun Rusya şehirleri ve nüfusları tablosu aşağıda verilmiştir.

ŞehirNüfus
Moskova11,503,501
Saint Petersburg4,879,566
Novosibirsk1,473,754
Yekaterinburg1,349,772
Kazan1,143,535
Nizhny Novgorod1,250,619
Chelyabinsk1,130,132
Samara1,164,685
Omsk1,154,119
Rostov-on-Don1,089,261
Ufa1,062,319
Volgograd1,021,215
Perm991,162
Krasnoyarsk973,826
Voronezh889,680

Rusya Şehir Haritası Nasıldır?

Rusya şehirleri haritası aşağıda verilmiştir.

Rusya Şehir Haritası Nasıldır?
Rusya Şehir Haritası Nasıldır?

Rusya Şehir Plakaları Nasıldır?

Rusya’da plakalar 1 harf, 3 rakam, 2 harf formatında kullanılmakta; plakanın sağ üst kısmında bölge kodunu temsil eden sayı ve onun altında Rusya bayrağı ile ülke kodu “RUS” bulunmaktadır. Rus plakalarında Latin alfabesi ile benzerlik gösteren 12 harf kullanılır (А, В, Е, К, М, Н, О, Р, С, Т, У, Х) ve bunun sebebi; Rusya'da kayıtlı bir araç yurt dışına çıktığında veya yabancı bir araç Rusya'ya girdiğinde oluşacak olası kafa karışıklığını önlemektir. Rusya’da römorklar için 2 harf 4 rakam; motosiklet ve scooterlar ise kare şeklinde plakalar kullanılır.

Rusya Şehir Plakaları Nasıldır?
Rusya Şehir Plakaları Nasıldır?

En Büyük 10 Rusya Şehri Hangisidir?

En büyük 10 Rusya şehri aşağıda listelenmiştir.

 • Moskova
 • Saint Petersburg
 • Novosibirsk
 • Yekaterinburg
 • Nizhny Novgorod
 • Kazan
 • Chelyabinsk
 • Omsk
 • Samara
 • Rostov-on-Don

Moskova Nerededir?

Moskova Nerededir?
Moskova Nerededir?

Moskova, Rusya'nın merkezindeki Doğu Avrupa Ovası boyunca 500 kilometreden biraz fazla akan Moskova Nehri'nin kıyısında ve Rusya’nın Avrupa merkezinde yer alan, batısında Smolensk-Moskova sırtları, doğusunda Moskvoretsky-Okskaya ovası, güneybatısında Meşçyora çukureli bulunan; Rusya Federasyonu’nun nüfus ve yüzölçümü bakımından en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan şehirdir. Moskova’nın nüfusu 2010 nüfus sayımına göre 11 milyon 503 bin kişidir.

Moskova, Avrupa'nın en büyük belediye ekonomilerinden birine sahiptir ve Rusya'nın gayri safi yurt içi hasılasının beşte birinden fazlasını oluşturmaktadır. 2020 itibariyle, Rusya’nın en büyük şehirleri arasında ticari, kültürel ve jeopolitik açıdan başı çeken Moskova'nın gayri safi bölgesel hasılası neredeyse 370 milyar ABD dolarına ulaşmıştır. Moskova'daki birincil endüstriler arasında kimya, metalurji, gıda, tekstil, mobilya, enerji üretimi, yazılım geliştirme ve makine endüstrileri bulunmaktadır.

Moskova, yaşam masrafları açısından diğer şehirlerle kıyaslandığında daha pahalı bir şehirdir. Moskova’nın Rusya Federasyonu başkenti olması ticaretin, diplomasinin, ekonominin ve turizmin de en önemli merkezi haline gelmesini sağlamaktadır ve dolayısıyla yaşam masrafları da artmaktadır. Moskova gelişmiş bir ulaşım ağına ve hacimli iş olanaklarına sahiptir. ECA International adlı araştırma şirketinin 2019 yılında yürüttüğü anket çalışmasına göre Moskova, yaşam maliyeti yüksekliği açısından dünya çapında 482 şehir arasında 120. sırada yer almıştır.

St. Petersburg Nerededir?

St. Petersburg Nerededir?
St. Petersburg Nerededir?

St. Petersburg; 5,4 milyonluk nüfusu ile Rusya’nın ikinci büyük şehri, Avrupa’nın en kalabalık dördüncü şehri ve Baltık Denizi bölgesinin en kalabalık şehridir. St. Petersburg, nüfusu 1 milyonun üzerinde olan en kuzeydeki şehir olma özelliği taşır. St. Petersburg, Neva Nehri üzerinde Baltık Denizi’ndeki Finlandiya Körfezi’nin başında yer alır.

St. Petersburg, 1713 ile 1918 yılları arasında Rus İmparatorluğunun başkentliğini yapmıştır ve bu özelliği sayesinde Rusya’nın büyük şehirleri arasında ayrı ve önemli bir yere sahiptir. St. Petersburg, 18 ve 19. yy mimari eserlerini ve çehresini neredeyse tamamen korumuştur ve UNESCO dünya mirası listesine 36 mimari kompleks, 4000 seçkin tarihi anıt bırakmıştır. St. Petersburg, Rusya ve Avrupa’nın en önemli turistik, bilimsel ve ekonomik merkezlerinden biridir ve şehir 2018 yılında 15 milyonun üzerinde turisti ağırlamıştır.

Saint Petersburg, petrol ve gaz ticareti ile Rusya'nın finans ve sanayi merkezi olarak hizmet veren önemli bir ticaret kapısıdır; gemi inşa alanları, havacılık endüstrisi, radyo, elektronik, yazılım ve teknoloji, tanklar ve diğer askeri teçhizat dahil olmak üzere makine yapımı, ağır makineler ve nakliye, madencilik, enstrüman üretimi, demir ve demir dışı metalurji gibi birçok sektör ve alanda ticari faaliyet göstermektedir. St. Petersburg’da yaşam masrafları Moskova ile karşılaştırıldığında daha düşüktür ancak iş imkanları da aynı oranda bir miktar daha kısıtlıdır.

Novosibirsk Nerededir?

Novosibirsk Nerededir?
Novosibirsk Nerededir?

Novosibirsk; 1 milyon 633 bin kişilik nüfusuyla Novosibersk Federal Oblastı’nın en büyük şehri, Sibirya’nın en kalabalık şehri ve Rusya’nın üçüncü büyük şehridir. Novosibirsk; Sibirya’nın güneybatısında, Ob Nehri kıyısında yer almaktadır.

Novosibirsk; 1893 yılında, ileride Sibirya Ob Nehri’ni geçen Trans-Sibirya demiryolu köprüsünün inşa edileceği yere kurulmuştur. Sovyetler Birliği döneminde Novosibirsk, Joseph Stalin’in çabalarıyla Sibirya’nın en büyük sanayi merkezlerinden biri halini almıştır.

Günümüzde Novosibirsk büyük bir sanayi merkezidir ve 214 adet büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşu şehirde faaliyet göstermektedir. Novosibirsk şehrinin önde gelen endüstrileri arasında havacılık, nükleer yakıt, tekstil, tarım ve elektronik cihaz üretimi yer almaktadır.

Kazan Nerededir?

Kazan Nerededir?
Kazan Nerededir?

Kazan, Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehridir. Kazan şehri, Volga ve Kazanka nehirlerinin birleştiği yerde 425,3 kilometrekarelik alanı ve 1,2 milyonu aşkın nüfusu ile Rusya’nın en büyük beşinci şehri; Volga Federal Bölgesi’nin ise en kalabalık şehridir.

Kazan, Rusya’nın en büyük sanayi ve finans merkezlerinden biri ve Volga Ekonomik Bölgesinin en büyük sanayi şehridir. Kazan, Rusya çapında bankacılık sektöründe de üçüncü sırada yer almaktadır. Kazan şehrinin önde gelen endüstrileri arasında makine, kimya, petrokimya, finans ve gıda bulunmaktadır.

Kazan şehri, Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg’un ardından yaşam standartları en yüksek şehridir. Kazan, yılda 100 binden fazla turisti ağırlamakta ve Avrupa çapında yükselen bir turizm değer olarak görülmektedir.

Rusya Ufa Şehri Nerededir?

Rusya Ufa Şehri Nerededir?
Rusya Ufa Şehri Nerededir?

Ufa, Rusya'daki Başkurdistan Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehridir. Ufa şehri, Başkurdistan'ın merkez-kuzeyinde, Belaya ve Ufa nehirlerinin birleştiği yerde, güney Ural Dağlarının batısındaki Ufa platosunu oluşturan tepelerde, 1 milyondan fazla nüfusuyla yer almaktadır. Ufa, Rusya'nın en kalabalık on birinci şehri ve Volga Federal Bölgesi’nin en kalabalık dördüncü şehridir.

Amerikan iş dünyası dergisi Forbes’un 2013 yılında yaptığı bir araştırmaya göre Ufa, Rusya’da nüfusu 1 milyonu aşan şehirler içinde iş potansiyeli en yüksek şehirdir. Ufa’nın önde gelen endüstrileri arasında makine, kimya ve petrol arıtma yer almaktadır ve şehir 200 büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşuna ev sahipliği yapmaktadır.

Rusya'da Yaşamak için En Uygun Şehirler Hangileridir?

Rusya, geniş coğrafyası ve dünya ekonomisine yön veren ticaret hacmi sebebiyle yaşamak için tercih edilen ülkelerden biridir. Yaşam standartları, refah seviyesi, iş ve eğitim imkanları gibi pek çok unsur göz önüne alındığında Rusya’da yaşamak için en sık tercih edilen şehirler arasında Moskova, St. Petersburg, Sochi, Nizhny Novgorod, Yekaterinburg, Krasnodar ve Tyumen gibi şehirler yer almaktadır.

Moskova, Rusya’nın başkenti olması sebebiyle multikültürel toplumsal yapısı, canlı gece hayatı, diplomasiden finansa birçok sektörde iş imkanı ve gelişmiş ulaşım sistemi sebebiyle tercih edilmektedir ancak diğer şehirlere oranla yaşam maliyetleri biraz daha fazladır. St. Petersburg; Rusya’nın kültürel ve tarihi başkenti olmasının yanı sıra tıp, hukuk, eğitim gibi farklı alanlarda iş imkanı sunmaktadır. St. Petersburg’daki maaşlar Moskova’ya göre daha düşüktür ancak yaşam maliyetleri de bu oranda azalmaktadır.

Sochi, Rusya’nın tatil şehri olarak bilinmektedir ve yılda 4 milyondan fazla yerli turist, şehri ziyaret etmektedir. Sochi, üniversite öğrencilerinin ve turizm sektöründe çalışmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği şehirler arasında yer almaktadır. Nizhny Novgorod; gelişen bilgisayar teknolojileri endüstrisi, 18. yüzyıldan kalma estetik mimarisi, Volga ve Oka nehirlerine bakan nefes kesici manzarası, Moskova ve St. Petersburg gibi şehirlere kıyasla daha ucuz yaşam maliyeti ile yaşamak için en uygun şehirler arasında bulunmaktadır.

Yekaterinburg; madencilik ve perakende ticaret alanlarında gelecek vadeden ve yeşil alanı bol olan bir şehir olması sebebiyle tercih edilmektedir. Krasnodar; kaplıcaları, plajları, tarım ve gıda sektöründeki önemli yeri ve gastronomi turizmiyle Rusya’da yaşam arayanlar için en gözde şehirler arasında yer alır. Tyumen; gelişmiş petrol endüstrisi ve sanayisi sayesinde geniş iş fırsatları ve ucuz maliyetli yaşam sunmaktadır.

Rusya'nın Ucuz Şehirleri Hangileridir?

Rusya’nın en ucuz şehirleri arasında Cheboksary, Penza, Nalchik, Belgorod ve Omsk yer almaktadır; bu şehirlerde merkezi bölgelerde ortalama kiralar aylık 270 USD- 350 USD, toplu taşımada tek yön bilet ortalama 0.41 USD- 0.56 USD, pahalı olmayan bir restoranda bir öğün yemek ortalama 4.88 USD- 11.38 USD; elektrik, su ve ısıtma toplamı fatura fiyatları ortalama 70.34 USD- 133.65 USD, aylık market alışverişleri ortalama 130 USD- 150 USD, ortalama maaş ise 452 USD- 569 USD arasında değişmektedir.

Rusya'da Gezilecek Şehirler Hangileridir?

Turistler tarafından en çok ziyaret edilen Rusya şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Moskova
 • St. Petersburg
 • Kazan
 • Kaliningrad
 • Yekaterinburg
 • Yaroslavl
 • Novosibirsk
 • Irkutsk
 • Krasnodar
 • Suzdal

Rusya Tatil Şehirleri Hangileridir?

Rusya’nın yaz tatili için en çok tercih edilen şehirleri arasında Sochi ve Krasnodar yer almaktadır ve bu şehirlerde yazın tadını çıkarabilmek için temmuz- ağustos aylarında gidilmesi gerekmektedir. Sochi şehrinde en çok yapılan aktiviteler arasında Adler plajına gidip yüzmek, Krasnaya Polyana Dağı’na tırmanmak, Riviera Dolphinarium’da yunuslarla yüzmek, Adler akvaryumunda su altı dünyasını keşfetmek yer almaktadır. Krasnodar şehrinde kaplıcalar, göl kıyısındaki serin plajlar, safari park, hipodrom, birbirinden büyüleyici tarihi eserler yaz ayında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yerler arasındadır.

Rusya’daki şehirler çoğunlukla kış aylarını yoğun yaşar ancak bazı şehirler kış turizmini ve aktivitelerini sevenler için daha ideal olabilmektedir. Rusya’da kış tatilinin en iyi geçirilebileceği yerler arasında Krasnaya Polyana (Sochi) ve Kizhi Adası yer almaktadır. Krasnaya Polyana doğayla iç içe kış yürüyüşleri, kayak merkezleri ve teleferik sistemleriyle kış mevsiminin güzelliklerini deneyimlemek isteyenlere hitap etmektedir. Kizhi Adası’nda kar motosikleti kullanmak, karla kaplı orman patikalarında ve buz tutmuş göllerin üzerinde yürümek, Rus ahşap mimarisinin sıradışı eserlerine tanıklık etmek en sık yapılan aktiviteler arasında bulunmaktadır.

En Güzel Rusya Sahil Şehirleri Hangileridir?

En Güzel Rusya Sahil Şehirleri Hangileridir?
En Güzel Rusya Sahil Şehirleri Hangileridir?

En güzel Rusya sahil şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Sochi
 • Moskova
 • Azak
 • Anapa
 • St. Petersburg
 • Astrahan
 • Vladivostok
 • Kaliningrad
 • Novorossiysk

Üniversite Eğitimi için En İyi Rusya Şehri Hangisidir?

Moskova; üniversite eğitimi için yabancı öğrencilerin en sık tercih ettiği şehirdir. Moskova mühendislik, tıp, ekonomi, hukuk, uluslararası ilişkiler, işletme, kamu yönetimi gibi uluslararası disiplinlerde verilen yüksek seviyeli eğitim; şehrin birçok bölgesinde yer alan ve 24 saat açık olan kütüphaneler, yıl boyu devam eden kültürel ve sanatsal etkinlikler ve gelişmiş ulaşım ağıyla Rusya’daki öğrenci dostu şehirler arasında başı çekmektedir.

Moskova’nın en iyi üniversiteleri arasında Moskova Devlet Üniversitesi, Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, Moskova Ekonomi Yüksekokulu, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü ve Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi yer almaktadır. Moskova Devlet Üniversitesi Rusya üniversiteleri arasında birinci, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ise ilk 100’e dahil olma başarısı göstererek 78. sırada yer almıştır.

İş Fırsatları Açısından En İyi Rusya Şehri Hangisidir?

Rusya, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması ve neredeyse her sektörde faaliyet göstermesi sebebiyle yurt dışında istihdam arayanların tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır.

İş imkanlarının en yüksek olduğu Moskova, St. Petersburg, Novosibirsk, Kazan, Ufa, Sochi, Nizhny Novgorod, Yekaterinburg ve Tyumen şehirleri, Rusya’da çalışmak isteyenler için başlıca şehirler arasında yer almaktadır.

Moskova’da kimya, metalurji, gıda, tekstil, finans, enerji üretimi; St. Peterburg’da gemicilik, havacılık, elektronik, askeri teçhizat üretimi, madencilik; Novosibirsk’de havacılık, nükleer yakıt, tekstil, tarım; Kazan’da makine, kimya, petrokimya, finans, gıda; Ufa’da makine, kimya ve petrol arıtma; Sochi’de turizm; Nizhny Novgorod’da bilgisayar teknolojileri ve yazılım; Yekaterinburg’da madencilik ve perakende ticaret; Tyumen’de petrol ve makine en çok istihdam sağlanan ve rağbet gören endüstriler arasında bulunmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: