Rusya İnsani Vize

Rusya İnsani Vize Nedir, 2023'te Başvuru Şartları ve İşlemleri Nelerdir?

Rusya insani vizesi; Türkiye vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına spor aktivitelerinde, dini aktivitelerde veya hayır işlerinde yer almak amacıyla ya da Rusya Federasyonu topraklarına bilimsel, kültürel ve sosyo-politik bağların düzenlenmesi, geliştirilmesi veya yenilenmesi amaçları ile verilmektedir.

Rusya insani vizesi, 90 gün geçerliliği olan tek veya çift girişli ya da 1 yıl geçerliliği olan çok girişli olarak verilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan Rusya insani vize başvurularında tüm süreç için uzman desteği ve danışmanlık hizmeti sağlayan akredite kururuştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Rusya İnsani Vize Hangi Durumlarda Alınabilir?

Rusya insani vizenin alınabildiği durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • Akademik, kültürel ya da sosyo-politik bağların kurulması, yenilenmesi ve güçlendirilmesi
  • Herhangi bir spor aktivitesinde yer almak
  • Dini aktivitelere katılmak
  • Hayır işlerinde bulunmak
  • İnsani yardım desteği vermek

Rusya Hümaniter Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya hümaniter vize başvurusu için kişilerin şahsen veya akredite acenteler aracılığı ile Rusya Büyükelçiliği’ne, Rusya vize başvuru merkezlerine ya da Rusya başkonsolosluklarına başvuru yapması gerekmektedir.

T.C vatandaşları, Rusya hümaniter vize başvurusunu e-vize yolu ile yapabilmektedir.

Rusya Konsolosluklarına İnsani Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya konsolosluklarına insani vize başvurusu yapmak için kişilerin Ankara Rusya Büyükelçiliği’ne, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu’na, Antalya Rusya Başkonsolosluğu’na veya Trabzon Rusya Başkonsolosluğu’na müracaat etmeleri gerekmektedir. Rus konsolosluklarına yapılacak insani vize başvurusu için konsoloslukların online randevu sistemi üzerinden vize randevusunun alınması gerekmektedir.

Online Rusya vize başvuru formunun ve anketinin doldurulması, gerekli evrakların tamamlanması, anlaşmalı bankalar aracılığı ile vize ücretinin ödenmesi, randevu gününde randevu alınan konsolosluğa gidip evrak tesliminin yapılması ve gerekli görülüyorsa vize mülakatının yapılması ile Rusya insani vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Hümaniter Vize Rusya Vize Merkezi'nden Nasıl Alınır?

Rusya hümaniter vize başvurularını Rusya Vize Merkezi’ne yapacak kişilerin İstanbul, Ankara, Antalya ve Trabzon’da bulunan vize başvuru merkezlerine başvurmaları gerekmektedir. Rusya Vize Merkezi’ne yapılacak başvuru için öncesinde online randevu sistemi üzerinden Rusya insani vize randevusu alınması gerekmektedir.

Rusya insani vize işlemlerinin tamamlanması için online Rusya vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların tamamlanması, başvurulan vize merkezine bağlı olarak randevu öncesinde veya sırasında vize ücretinin ödenmesi ve randevu gününde başvurulan randevu merkezine gidip evrak tesliminin yapılması gerekmektedir.

Rusya vize başvurusu için gerekli olan evrakların posta yoluyla Rusya Vize Merkezi’ne gönderilmesi mümkündür.

Rusya İnsani Vize için E-Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya insani vizesi için e-vize, Rusya’ya giriş için elektronik izin türüdür ve başvuru için herhangi bir ücretin ödenmesine gerek yoktur.

Diğer başvuru yöntemlerinin aksine Rusya hümaniter vizesi için yapılan online başvuruda kişilerin vize davetiyesi (voucher belgesi) almasına gerek yoktur. Rusya e vize başvurusu sırasında kişilerin sistemde var olan başvuru formunu doldurmaları, JPEG formatında renkli bir fotoğrafı sisteme yüklemeleri, geçerli pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.

Rusya İnsani Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Rusya insani vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: En az 6 ay geçerli olan ve en az 2 sayfası boş olan pasaport
  • Rusya vize başvuru formu: Online olarak visa.kdmid.ru adresi üzerinden doldurulan başvuru formu
  • Fotoğraf: 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
  • Davetiye (voucher belgesi): Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu ve Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen resmi voucher belgesi

Rusya İnsani Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya insani vize başvuru formu online olarak visa.kdmid.ru adresinden doldurulur. Rusya insani vize başvuru formunda ilk olarak başvurunun yapıldığı ülke ve dil seçeneklerinin seçilmesi gerekmektedir ancak dil seçenekleri arasında Türkçe bulunmamaktadır.

Rusya insani vize başvuru formundaki şartların okunup onaylanması ile yeni form oluşturulması gerekmektedir ve şifrenin belirlenip onaylanması ile insani vize başvuru formunu doldurma izni verilmektedir. Rusya insani vize başvurusu formu doldurulduktan sonra formun çıktısının alınması gerekmektedir.

Rusya insani vize başvuru formunda yer alan ad, soyad, seyahat amacı, gidiş tarihi, dönüş tarihi, Rusya’da gitmek istenilen şehir, ikamet adresi, cep telefon numarası, meslek, işyeri adresi gibi bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Rusya insani vize başvurusunda müracaat edilecek vize merkezinin belirtilmesi gerekmektedir.

Rusya İnsani Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Rusya İnsani Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya Hümaniter Vize için Voucher Belgesi Nereden Alınabilir?

Rusya Voucher belgesi kişilerin seyahatini onaylayan belgedir. Rusya davetiyesi, Rusya Federasyonu Dışişleri veya İçişleri Bakanlığı’ndan ya da doğrudan Rus ev sahibinin daveti ile alınabilen onaylı bir belgedir.

Rusya Federasyonu İçişleri veya Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen bir davet mektubu ya da Rusya’dan doğrudan gelen bir davet mektubu, Rusya hümaniter vizesi için voucher belgesi sayılmaktadır. Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’ndan gelen davet mektubunun Rusya’da konaklanacak yerdeki ev sahibi tarafından talep edilmesi gerekmektedir. Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan gelen Rusya voucher belgesi orijinal kağıt formunda veya elektronik formda olabilmektedir.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan alınacak olan Rusya davetiyesi, Rus ev sahibi tarafından talep edilmektedir. Rusya Dışişleri Bakanlığı, davetiyeyi başvuru sahibinin ülkesindeki büyükelçiliğe gönderir.

Doğrudan Rusya davetiyesi ise Rus ev sahibi tarafından yazılmaktadır ve davet mektubunun kuruluş veya kişi tarafından resmi kağıda basılması ve damgalanıp imzalanması gerekmektedir.

Rusya İnsani Vize için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Rusya insani vize için gerekli olan fotoğrafın arka fonunun beyaz olması, kişinin yüzünde herhangi bir mimiğin olmaması ve boyutunun 3,5 x 4.5 cm olması gerekmektedir.

Rusya insani vize için gerekli fotoğraf örneği aşağıda verilmiştir.

Rusya İnsani Vize için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?
Rusya İnsani Vize için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Rusya İnsani Vizesi için Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Hayır, T.C. vatandaşları için Rusya insani vizesi başvurusunda sağlık sigortası gerekli değildir.

Rusya Federasyonu; Avrupa Birliği, İrlanda, Çin, İran ve İsrail vatandaşları dışındaki ülke vatandaşlarının vize başvurularında sağlık sigortası yaptırmasını zorunlu tutmamaktadır ancak Rusya’ya seyahat edecek kişilerin seyahatleri sırasında meydana gelebilecek beklenmedik ve riskli durumlara karşı önlem amaçlı olarak seyahat sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Rusya Federasyonu İnsani Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Rusya Federasyonu insani vizesi ücreti giriş- çıkış sayısına ve işlem süresine bağlı olarak değişmektedir.

Tek girişli Rusya insani vize ücreti işlem süresi 1-3 gün arasında ise 160 USD, 4-10 gün arasında ise 80 USD tutmaktadır. Çift girişli Rusya insani vize ücreti için 1-3 gün arasındaki işlem süresine 256 USD, 4-10 gün arasındaki işlem süresine 128 USD ödenmektedir.

Rusya hümaniter vize ücreti vize başvurusunun yapıldığı yere bağlı olarak elden veya belirlenen bankalar aracılığıyla dolar cinsinden ödenmektedir.

2022 yılı için Rusya insani vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 180 dolar tutmaktadır.

Rusya Hümaniter Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Rusya hümaniter vize başvurusu için randevu; vize başvuru merkezinden yapılması durumunda vize merkezinin online randevu sisteminden, konsolosluktan yapılması durumunda konsoloslukların online randevu alma sistemi üzerinden alınmaktadır.

Rusya Konsolosluğu’ndan vize almak için internet sitesinden elektronik randevu sistemine girilmesi gerekmektedir. Rusya vize başvurusu için elektronik sistemde ilk randevu seçeneğine tıklanması, kayıt kurallarının kabul edilmesi ve sonrasında çıkan başvuru sahibi hakkındaki bilgiler kısmının doldurulması gerekmektedir; bu işlemler yapıldıktan sonra Rusya hümaniter vizesi için Rusya Konsolosluğu’ndan randevu günü oluşturulmaktadır.

Rusya vize başvuru merkezinden online randevu almak için randevu yapılacak vize başvuru merkezinin sitesine girilmesi ve randevu al seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Rusya hümaniter vizesi almak isteyen kişilerin sitede karşılarına çıkacak olan randevu talep formunun doldurmaları gerekmektedir. Online olarak formun doldurulmasından sonra Rusya hümaniter vize başvurusu için gün oluşturulmaktadır.

Rusya Konsolosluğu randevu alma ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya Hümaniter Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?
Rusya Hümaniter Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Rusya Vize Merkezi randevu alma ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya Vize Merkezi Randevu Alma Görseli
Rusya Vize Merkezi Randevu Alma Görseli

Rusya İnsani Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Rusya insani vize için standart vize başvurusu 4-10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Rusya insani vize başvurusunun sonuçlanma süresi, başvuru yapılan konsolosluğun yoğunluğuna, ek belge talep etmesine veya değerlendirme sürecinin resmi tatillere denk gelmesine bağlı olarak daha uzun sürebilmektedir.

Rusya insani vize başvurusu için express vize başvuruları 3 iş gününde sonuçlanmaktadır.

İnsani Vize ile Rusya Federasyonu'nda Ne Kadar Kalınabilir?

Rusya insani vize, 90 gün geçerliliği olan 1 veya 2 girişli ya da 1 yıl geçerliliği olan çok girişli olarak verilmektedir.

Çok girişli Rusya insani vize ile Rusya’da kalma süresinin her 180 günde 90 günü geçmemesi gerekmektedir.

Hümaniter Vize ile Rusya'ya Gittikten Sonra Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Hümaniter vize ile Rusya’ya girişte başvuru sahibine iki adet göçmen kartı verilir ve karttaki bilgiler doldurulduktan sonra kartın biri başvuru sahibine verilirken diğeri gümrük polisinde kalır.

Rusya’da 1 haftadan fazla kalacak kişilerin vizelerini kaydettirmeleri gerekmektedir. Hümaniter vize ile Rusya’ya giriş yapan kişilerin vizelerinin kayıt işlemleri kalacakları yere bağlı olarak değişmektedir. Otelde konaklandığı durumlarda oteldeki yetkili kişilerin vizeyi kaydettirmeleri gerekmektedir. Özel bir evde konaklayacak kişilerin vize kayıt işlemleri ise evin sahipleri tarafından yapılmaktadır. Rusya vizesini kaydettirmek için oteldeki yetkililer veya ev sahipleri kişilerin pasaport, Rusya insani vizesi ve göçmenlik kartını istemektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: