Rusya İnsani Vize

Rusya İnsani Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Rusya insani vize; Rusya’da akademik gelişim, kültürel ve sosyo- politik etkinlik, spor aktivitelerinde rol alma, dini aktivitelerde bulunma ve insani yardım düzenlenmesine olanak sağlayan vize türüdür. Rusya insani vizenin, 90 gün süreyle ve 1 sene süreyle geçerliliği olan iki türü bulunmaktadır.

Rusya İnsani Vize Hangi Durumlarda Alınır?

Rusya insani vize başvurusunda bulunmak için; akademik gelişim ve yenilenme, kültürel ve sosyo-politik etkinlik, spor aktivitelerinde rol alma, dini aktiviteler yürütme ve insani yardım amaçlarından birinin gerçekleştirilebilmesi için Rusya’daki bir akademik kurumdan, Rusya Federasyonu’ndan veya Rusya’da bir organizasyondan davet alınması gerekmektedir.

Rusya İnsani Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rusya insani vize başvurusunda bulunmak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Davet mektubu: Rusya insani vize başvurusunda bulunmak için, Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’nun ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan davet mektubu alınmış olması gerekmektedir.
  • Pasaport: Rusya insani vize başvurusunda bulunmak için, en az 2 boş sayfası bulunan ve vizenin bitiş tarihinden itibaren minimum 6 ay geçerliliği olan orjinal pasaportun sunulması gerekmektedir.
  • Rusya insani vize başvuru formu: Rusya insani vize başvurusunda bulunmak için; visa.kdmid.ru sitesinden doldurulmuş, bilgisayardan çıktısı alınmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formunun sunulması gerekmektedir.
  • Rusya vize fotoğrafı: Rusya insani vize başvurusunda bulunmak için, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, arka planı beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet fotoğrafın sunulması gerekmektedir.

Rusya İnsani Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya insani vize başvuru formu doldurulurken, ilk olarak başvurunun gerçekleştiği ülke ve tercih edilen dilin seçilmesi gerekmektedir.

Rusya insani vize başvuru formunda; pasaportta yer alan haliyle kişisel bilgiler, evli olunması halinde partnerin kişisel bilgileri, Rusya davet mektubunu gönderen kişi ya da organizasyonun bilgileri, pasaport numarası ve pasaportun geçerlilik süresi, eğitim ve iş deneyimi bilgileri, son on yılda ziyaret edilmiş tüm ülkeler ve daha önce alınmış ise Rusya vizesi bilgileri girilmekte ve başvurunun yapılacağı vize merkezi seçilmektedir.

Rusya İnsani Vize için Davetiye Mektubu Nedir?

Rusya insani vize için davetiye mektubu; Rusya Federasyonu Göçmen bürosu ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’nın belirlediği kurallara uygun bir akademik kurum, organizasyon ya da Rusya Federasyonu’ndan alınması gereken ve vizenin amacını belirten mektup türüdür.

Rusya İnsani Vize için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Rusya insani vize için fotoğrafların, son 6 ay içerisinde çekilmiş, 3.5 cm genişliğinde 4.5 cm uzunluğunda, beyaz ya da açık renkli fonlu olması ve yüzün tamamını kapsaması gerekmektedir.

Rusya İnsani Vizesi için Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Rusya insani vizesi için, Türk vatandaşlarının sağlık sigortası yaptırması gerekli değildir. Rusya insani vizesi için sağlık sigortası, İran vatandaşları için zorunludur.

Rusya İnsani Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya insani vize başvurusu yapmak için, davet mektubu alındıktan sonra visa.kdmid.ru sitesinden Rusya insani vizesi online başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Daha sonra Rusya Konsolosluğundan, Rusya Büyükelçiliğinden ya da vize başvuru merkezlerinden randevu talep edilmelidir. Randevu günü gelene kadar, pasaport hazırlanmalı ve online vize başvuru formunun çıktısı alınarak imzalanmalıdır. Randevu günü geldiğinde vize başvurusu yapılacak merkeze giderek başvuru evrakları sunulmalı ve vize harç ücreti ödemelidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya İnsani Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Rusya insani vize başvurusu ortalama 4 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Rusya insani vize başvurusunun sonuçlanma süresi Rusya Konsolosluğu’nun yoğunluğuna bağlı olarak 30 günü bulabilmektedir. Rusya insani vize alış süresi ekstra ücret ödenerek kısaltılabilmektedir.

Rusya İnsani Vizesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Rusya insani vizesinin, tek veya çift girişli olarak 90 gün süre ile veya çok girişli olarak 1 sene süre ile geçerliliği bulunmaktadır.

Rusya İnsani Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Rusya insani vizesi ile; vizenin geçerli olduğu süre içerisinde Rusya’da barınma ve davet mektubunda belirtilen kültürel veya sosyo- politik etkinlik, spor aktivitesi, dini aktivite ve insani yardım aktivitelerine katılım gösterilebilmektedir.

Rusya İnsani Vize ile Nerelere Gidilebilir?

Rusya insani vize alınması durumunda, St. Petersburg ve Kaliningrad Bölgesi dahil Rusya’nın her bölgesine gidilebilmektedir.

Rusya’da UNESCO tarafından koruma altına alınmış birçok bölge bulunmaktadır. Rusya insani vize ile Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra Rusya’da Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler listesinin başında UNESCO tarafından koruma altında tutulan Moskova Kremlin Kızıl Meydanı, St. Petersburg Tarihi Merkezi ve Lena Sütunları bulunmaktadır.

Rusya İnsani Vize ile Schengen Ülkelerine Gidilir Mi?

Rusya insani vize ile Schengen ülkelerine giriş yapılamamaktadır.

Rusya İnsani Vize Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Rusya insani vize; başvuru sırasında eksik belge, geçersiz pasaport sunulması durumunda, başvuru formundaki bilgiler ile davet mektubunun uyuşmaması durumunda, daha önce Rusya’da bulunurken vize ihlalinin gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi durumunda ve kişinin Rusya’nın ya da Rus vatandaşlarının güvenliğine tehdit oluşturması halinde reddedilebilmektedir.

Rusya İnsani Vize Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Rusya insani vizesi başvurusunun reddedilmesi halinde, kişinin Rusya Konsolosluğu’na veya Rusya Büyükelçiliği’ne itiraz dilekçesi yazarak itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Rusya İnsani Vizesine Benzer Vize Türleri Nelerdir?

Rusya insani vizesine benzer vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Rusya Turist Vizesi
  • Rusya Özel Vize
  • Rusya Aile Birleşimi vizesi
  • Rusya E- Tipi Vize

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: