Rusya Vizesi için Gerekli Evraklar

2023'te Rusya Vizesi için Gerekli Evraklar ve Hazırlık Süreci

Rusya vizesi için gerekli evraklar, vize başvuru sahibinin mesleki durumu, başvuru sahibinin yaşı ve başvuruda bulunulan vizenin süresi gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Rusya’ya gitmek için gerekli evraklar, başvurulacak olan Rusya vizesi türüne göre hazırlanıp sunulmalıdır. Rusya vizesi için gerekli evraklar eksiksiz ve doğru bir biçimde ibraz edilmelidir ve bu durum vize başvurusunun olumlu sonuçlanması açısından önem taşımaktadır.

Rusya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları, sahip oldukları pasaport türü ve planlanan seyahat süresi gibi değişkenlere bağlı olarak vize işlemlerinden muaf olabilmektedir. Rusya’ya gitmek isteyen hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu hamili T.C. vatandaşları, 180 günlük bir dönem içerisinde en fazla 90 gün sürecek Rusya seyahatleri için 30 gün süreyle vizeden muaf tutulmaktadır. Diplomatik (siyah) pasaport hamili T.C. vatandaşları 90 gün süreyle Rusya vizesinden muaf tutulmaktadır. Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili T.C. vatandaşları Rusya vizesi almak durumundadır.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Rusya vizesi başvurularında vize evraklarının hazırlanması ve uygunluk kontrolü uzman danışmanlar tarafından yapılmakta olup gerekli durumlarda vize dilekçesi yazımı, yeminli tercüme, noter işlemleri ve seyahat sağlık sigortası işlemleri için uzman desteği sağlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Rusya vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Rusya vizesinin uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası bulunan ve en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan pasaportun orijinalinin başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Rusya vize başvuru formu: Visa.kdmid.ru adresi üzerinden online olarak doldurulabilecek olan Rusya vize başvuru formunun çıktısı alınarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Voucher (davetiye) belgesi: Kişinin Rusya seyahati sırasında konaklamayı planladığı otel yetkililerinden ya da Türkiye Cumhuriyeti’nde yetkilendirilmiş olan turizm acentelerinden alınabilecek olan voucher (davetiye) belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonlarına ilişkin belgeler: Rusya seyahati için alınmış uçak bileti gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir. Ulaşım rezervasyon belgelerinin vize başvurusu için ibraz edilmiş voucher (davetiye) belgesinde yer alan bilgiler ile tutarlı olması gerekir.
 • Konaklama rezervasyonlarına ilişkin belgeler: Söz konusu Rusya seyahati sırasında kalınacak yerleri gösteren otel rezervasyonu gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir. Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgelerin voucher belgesi ile uyumlu olması gerekir.

Yukarıda listelenmiş olan Rusya vizesi için gerekli belgeler tüm başvurular için talep edilen standart belgeler olup başvuru belgeleri; başvuru sahibinin yaşına, mesleki durumuna ve başvuracağı vize türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Rusya Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nasıl Hazırlanır?

Rusya vize başvurusu için gerekli evraklar, başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve talep edilen kriterlere uygun bir biçimde hazırlanmalıdır. Gerekli vize evraklarının eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlanması olumlu bir vize sonucu almak için son derece önem taşımaktadır.

Rusya vize başvurusu için talep edilen kimi evrakların noter onaylı bir biçimde sunulması gerekebilmektedir. Vize başvuru işlemleri için tercüme edilmiş olan evrakların yabancı bir ülkede kullanılmaya uygun biçimde ve doğru tercüme edildiğine dair mühürlü olması gerekmektedir.

Vize Başvurusu için Rusya Voucher Belgesi Nasıl Olmalıdır?

Vize başvurusu için Rusya voucher belgesi, yetkili bir kişi tarafından başvuru sahibi için yazılması gereken ve kişinin Rusya’ya davet edildiğini belirten yazıdır. Rusya vize almak için gerekli evraklar arasında yer alan Rusya voucher belgesi, kişinin Rusya’da konaklayacağı otel yetkilileri ya da kişinin katılacağı tur organizasyon şirketinin yetkilileri tarafından yazılabilir.

Tüm Rusya vizesi türleri için davetiye belgesinin ibraz edilmesi gereklidir. Rusya vize başvurusu için sunulacak olan Rusya voucher belgesi; yazan kişinin bağlı olduğu şirketin antetli kağıdına yazılmış olarak kaşeli ve imzalı olarak ibraz edilmelidir. Vize başvurusunun onaylanması için önem taşıyan Rusya davetiye belgesi içerisinde; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, pasaport bilgileri, planlanan seyahat tarihleri, konaklama bilgileri ve ulaşım bilgilerine yer verilmesi gerekir.

Rusya Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya vize formu, visa.kdmid.ru adresi üzerinden online olarak doldurulur. Rusya vize başvuru formu doldurma işlemlerine başlanmadan önce vize başvurusunun yapılacağı ülke ve işlemlerin yapılacağı dil seçeneğinin seçilmesi gerekir ancak dil seçenekleri arasında Türkçe bulunmamaktadır. Gerekli tercihlerin yapılmasının ardından gerekli şartların okunup onaylanması ile yeni form oluşturulabilmektedir.

Rusya vizesi için yeni bir Rusya vize başvuru formu oluşturan kişilerin bir sonraki adımda şifre belirleyip onaylamaları ile form doldurma işlemine başlanabilmektedir. Rusya vize başvuru formu içerisinde talep edilen; başvuru sahibinin kişisel bilgileri, pasaport bilgileri, ikametgah bilgileri, medeni durumu, çalışma durumu bilgileri, başvuruda bulunulan vize türü, finansal yeterlilik durumu, seyahat planı, konaklama ve ulaşım rezervasyonları, planlanan seyahat tarihleri ve varsa seyahat için sponsor olacak kişiye dair bilgilerin doldurulması gerekir.

Rusya vize başvuru formu içerisinde verilen tüm bilgilerin destekleyici belgelerde yer alan bilgiler ile tutarlı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Eksiksiz bir biçimde doldurulan Rusya vize başvuru formu çıktısı alınarak başvuru dosyasına eklenmelidir.

Rusya vize başvuru formu için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Vize Formu Nasıl Doldurulur?
Rusya Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya Vizesi Fotoğraf Ebatı Nasıldır?

Rusya vizesi için fotoğraf ebatı 35 mm x 45 mm’dir. Rusya vize başvuru işlemleri için sunulacak olan fotoğrafın son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmesi gerekir.

Rusya vize başvuru işlemleri için ibraz edilecek olan fotoğrafın; yüksek kaliteli, kişinin yüzüne odaklanılmış, kişinin yüzünün net olarak belli, açık veya beyaz renkli arka fonlu ve Rusya vize fotoğraf ölçüsü kriterlerine uygun biçimde sunulması gerekir. Vize fotoğrafında başvuru sahibinin etnik kökeni ya da dini inancı sebebiyle giymiş olduğu giysiler hariç olmak üzere güneş gözlüğü, şapka veya suratı ya da başı örten herhangi bir aksesuar ya da giysi giymemesi gerekir.

Rusya vize başvuru fotoğrafı için örnek görsele aşağıda yer verilmiştir.

Rusya Vizesi Fotoğraf Ebatı Nasıldır?
Rusya Vizesi Fotoğraf Ebatı Nasıldır?

Rusya Vize Başvurusu için Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Rusya vize başvurusu için sağlık sigortası yalnızca Avrupa Birliği üye ülkeleri, Çin ve İran ülkelerinin vatandaşları için zorunlu tutulmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapacağı Rusya vize başvurusu için gerekli evraklar arasında sağlık sigortası yer almasa da başvuru sahiplerinin Rusya seyahati sırasında yaşanabilecek sağlık problemlerine veya beklenmedik durumlara karşı önlem almak ve yüksek tedavi masraflarından kaçınmak amacıyla Rusya seyahat sağlık sigortası yaptırması tavsiye edilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Rusya vizesi başvuruları için seyahat sağlık sigortaları 2022'de en uygun fiyat garantisi ile Vizem.net'in sigorta birimi tarafından yaptırılmaktadır.

Fiyat bilgisi ve başvuru için: 0850 241 1868

Seyahat Amacına Göre Rus Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Farklı Rus vizesi başvuruları için standart vize evraklarına ek olarak farklı belgelerin hazırlanması ve sunulması gerekmektedir. En çok başvurulan Rus vizesi türleri için talep edilen vize evraklarına aşağıda yer verilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Davetiye: Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış olan davetiye belgesinin ıslak imzalı biçimde vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Pasaport : En az 2 adet boş sayfası bulunan pasaportun aslının vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Rusya vize başvuru formu: Rusya vize başvuru formu, online olarak visa.kdmid.ru adresi üzerinden doldurulmasının ardından çıktısı alınıp imzalanarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş 2 adet fotoğrafın diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvurusu için ibraz edilmesi gerekir.
 • HIV (AIDS) testi: Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan hastanelerden alınması gereken HIV (AIDS) testi sonucunun aslı, imzalı ve kaşeli olarak vize başvuru işlemleri için ibraz edilmelidir.

Rusya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Davetiye: Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi tarafından başvuru sahibi adına düzenlenen resmi davetiyenin başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Pasaport: En az 18 ay geçerlilik süresi olan ve vizenin uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaportun aslının vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Rusya öğrenci vizesi başvuru formu: Visa.kdmid.ru adresi üzerinden online olarak doldurulduktan sonra yazıcıdan çıkarılmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formunun vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, 35 mm uzunluk ile 45 mm genişliğe sahip ve açık renkli arka fonlu biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • HIV (AIDS) testi: Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan hastanelerden alınabilecek olan HIV (AIDS) testinin orijinal imzalı ve kaşeli olarak vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.

Rusya Ticari Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya ticari vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Rusya vize başvuru formu: Rusya vize başvuru formu, visa.kdmid.ru adresi üzerinden online olarak doldurulduktan sonra çıktısı alınarak ve imzalanarak başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Pasaport: En az 2 tane boş sayfası bulunan ve en az 6 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportun aslının vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Davetiye: Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı tarafından kişiye verilen, onaylanmış ve ıslak imzalı davetiye belgesinin başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Fotoğraf: Arka fonu beyaz, biometrik standartlara uygun olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş ve kişinin yüzünün net bir biçimde görünür olduğu 2 adet fotoğrafın vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Rusya vizesinin teslim edilmesinden önce ilgili dış temsilcilik tarafından başvuru sahiplerinden Rusya iş vizesi standart başvuru evraklarından farklı ek belgeler talep edilmesi ve kişilerin mülakata davet edilmesi gibi durumlar olabilmektedir.

Başvuru Sahibinin Kişisel Durumuna Göre Rusya Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Rusya vizesi başvuru evrakları, başvuru sahibinin çalışma durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Makalenin geri kalanında başvuru sahiplerinin mesleki durumlarına göre hazırlayıp sunması gereken Rusya vizesi başvuru evrakları listelenecektir.

Çalışanların Sunması Gereken Rusya Vizesi Evrakları Nelerdir?

Çalışanların sunması gereken Rusya vizesi evrakları arasında; iş sözleşmesi, son 6 aya ait banka hesap cüzdanı, işverenden alınması gereken onay yazısı ve gelir vergi beyannamesi gibi belgeler yer alır.

Başvuru sahibinin serbest çalışan olması durumunda, çalıştığı şirketin son 6 aylık banka hesap hareketlerini gösteren belge de çalışanlar için Rusya vizesi belgeleri arasında ibraz edilmelidir.

Emeklilerin Sunması Gereken Rusya Vize Evrakları Nelerdir?

Emeklilerin başvuru işlemleri için Rusya vizesi için gerekenler arasında; kişinin emeklilik durumunu belirtir nitelikte son 6 aylık döneme ait emeklilik maaşını gösteren evrakın ibraz edilmesi gerekir.

Öğrenciler için Rusya Vize Evrakları Nelerdir?

Öğrenciler için yapılacak Rusya vizesi başvurularında standart belgelerin yanında; eğitim görülen okuldan alınması gereken kayıt belgesi ve yine aynı kurumdan alınmış izin belgesinin ibraz edilmesi gerekir.

Çalışmayan Kişilerin Rusya Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Çalışmayan kişiler için yapılacak Rusya vizesi başvurularında standart belgelere ek olarak; başvuru sahibine ait maddi durum belgeleri ve kişinin yapılmak istenen Rusya seyahati için yeterli maddi gücü olmadığı durumlar için ise seyahate sponsor olacak kişiye ait maddi durum belgelerinin ibraz edilmesi gerekir.

Rusya Vizesi için Evrak Teslimi Nereye Yapılır?

Rusya vizesi için evrak teslimi yapılması gereken kurum, vize başvurusunun yapılacağı yere göre değişiklik göstermektedir.

Rusya vizesi için gerekli evrakların; ilgili Rusya vize başvuru merkezlerine ya da Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan Rusya dış temsilciliklerinin vize birimlerine teslim edilmesi gerekir. Rusya vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş olan aracı kurum Russian Visa Centre’ın (Rusya Vize Merkezi) İstanbul’da yer alan Rusya vize merkezi veya Ankara, İstanbul, Trabzon ve Antalya illerinde yer alan ilgili dış temsilcilikler üzerinden Rusya vizesi evrak teslim işlemleri yapılabilmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: