Rusya Özel Vize

Rusya Özel Vize Nedir, Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Rusya özel vize, Rusya’ya aile üyelerini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek gibi kişisel sebeplerle seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür.

Rusya özel vize alabilmek için başvuru sahiplerinin Rusya mevzuatına uygun bir davet mektubu sahibi olmaları gerekmektedir. Rusya davet mektubu, Rusya vatandaşları veya Rusya'da oturum izni bulunan kişilerin sorumluluğu altındadır.

Rusya özel ziyaret vizesi olarak da adlandırılan Rusya özel vize, hamiline 90 güne kadar ülkede bulunma ve seyahat etme hakkı sağlamaktadır.

Türkiye'den başvurulacak Rusya özel ziyaret vizesi için akredite danışmanlık şirtketi Vizem.net üzerinden tüm süreci kapsayan bir vize danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Rusya Özel Ziyaret Vizesi Alabilir?

Rusya özel ziyaret vizesi, Rusya’ya aile üyelerini veya arkadaşını ziyaret etmek amacıyla seyahat edecek kişiler tarafından alınabilir. Rusya’da özel ziyaret vizesi alabilmek için, Rusya’da ziyaret edilecek kişinin Rusya vatandaşı olması ya da Rusya oturma iznine sahip olması gerekmektedir.

Rusya özel vizesi, Rusya vizesine tabi ülkelerin vatandaşları tarafından alınabilmektedir ve vize sahibine 14, 30, 60, veya 90 gün ülkede kalma izni sağlamaktadır. Belarus ve Güney Osetya vatandaşlarına Rusya’da vizesiz sınırsız olarak bulunma hakkı sunulmaktadır.

Rusya özel ziyaret vizesi, yabancı vatandaşların ekstra tedavi görmesi, yakın akrabalarının ağır hastalığı veya ölümü gibi sebeplerle Rusya Federasyonu’na giriş yapmaları gereken durumlarda veya bu durumları tasdik eden belgelerin bulunması durumunda yabancı vatandaşlara verilebilmektedir.

T.C. Vatandaşlarının Rusya Özel Vizesi Alması Gerekli Midir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip oldukları pasaport türüne göre Rusya özel vizesi alması gerekmektedir.

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Rusya ziyaretlerinde vize alması gerekirken; diplomatik pasaport sahipleri 90 günlük Rusya ziyaretlerinde, hususi ve hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları her 180 günde 90 günü aşmamak şartıyla 30 güne kadar vizeden muaftır.

Rusya Özel Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya özel vize başvurusu yapabilmek için, öncelikle başvuru sahipleri Rusya’da ikamet eden kişiler tarafından yazılmış Rusya vize davetiyesi sahibi olmalıdır. Rusya özel vize başvuruları, şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Rusya Büyükelçiliği'ne, Rusya başkonsolosluklarına veya Rusya vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir.

Rusya konsolosluklarına yapılacak Rusya özel vize başvuruları için Ankara Rusya Büyükelçiliği'ne, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu'na, Trabzon Rusya Başkonsolosluğu'na veya Antalya Rusya Başkonsolosluğu'na müracaat edilmesi gerekmektedir. Konsolosluklara yapılacak Rusya özel vize başvurusu öncesinde online randevu sistemi üzerinden vize randevusu alınması gerekmektedir. Rusya özel vize başvurusu için online olarak vize başvuru formu ve anketi doldurulmalı, istenen evraklar tamamlanmalı, anlaşmalı bankalar aracılığıyla vize ücreti ödenmeli, randevu gününde ilgili konsolosluğa giderek evrakların teslimi yapılmalı ve gerekli görülen durumlarda vize mülakatı gerçekleştirilmelidir.

Rusya özel vize için Rusya Vize Merkezi’ne yapılacak başvurularda; İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya'da bulunan vize başvuru merkezlerine müracaat edilmesi gerekmektedir. Rusya Vize Merkezi’ne yapılacak başvuru öncesinde, online randevu sistemi üzerinden Rusya özel vize için randevu alınması gerekmektedir. Rusya özel vize başvurularının tamamlanması için online Rusya vize başvuru formunun doldurulması, istenen evrakların tamamlanması, başvurulacak vize merkezine bağlı olarak randevu öncesinde veya esnasında vize ücretinin ödenmesi ve randevu gününde ilgili başvuru merkezine gidip evrak tesliminin yapılması gerekmektedir.

Konsolosluğa veya Vize Merkezine Gitmeden Rusya Özel Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Rusya konsolosluklarına yapılan başvurularda konsolosluğa gitmeden Rusya özel vize başvurusu yapılamaz ancak Rusya Vize Merkezi’ne gidilmeden posta yoluyla Rusya özel vize başvurusu yapılabilir.

Rusya özel vize başvurusunu Rusya Vize Merkezi aracılığı ile posta yoluyla yapmak için online Rusya vize başvuru formu doldurulmalı, istenilen evraklar hazırlanmalı, vize harcı banka havalesi yoluyla ödenmeli, vize başvuru formu ve belgeler Rusya Vize Merkezi’ne posta ile gönderilmelidir.

Rusya özel vize başvurusu, Rusya vize danışmanlık hizmeti sunan akredite vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla da vize başvuru merkezine gitmeden yapılabilmektedir.

Rusya özel ziyaret vizesine başvuracak kişiler gerekli vize evraklarını akredite danışmanlık şirketi Vizem.net'in İstanbul'daki merkez ofisine göndererek vize başvuru merkezine gitmeden vize başvurularını gerçekleştirebilirler.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya Özel Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya özel vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Rusya özel vize başvuru formu: https://visa.kdmid.ruadresinden online olarakeksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir.
  • Pasaport: En az iki boş sayfası olan ve vize bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaport sahibi olunması gerekmektedir.
  • Davetiye: Rusya Federasyonu tarafından tarafından onaylanmış ve ıslak imzalı bir vize davetiye sahibi olunması gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Arkası beyaz fonlu, 3,5 x 4,5 cm boyutlarında, 6 aydan eski olmayan vesikalık fotoğraf istenmektedir.
  • Sağlık sigortası: Rusya sınırları içerisinde oluşabilecek sağlık masraflarını karşılayan sağlık sigortası çok girişli bir senelik vize sahiplerinden istenmektedir.
  • Vize talep mektubu: Rusya vatandaşlarının evlat, kardeş, ebeveynler veya büyükanne ve büyükbaba gibi aile üyeleri adına konsolosluğa hitaben yazılı vize talebi istenmektedir.
  • Sağlık raporu: Ziyaret edilecek kişinin birinci dereceden akraba olunmaması halinde HIV (eliza testi) virüsünün bulunmadığını gösteren sağlık raporu gerekmektedir.

Rusya Vize Davetiye Örneği Nereden Alınır?

Rusya davetiye örneği aracı kuruluşların internet sitelerinden alınabilir. Rusya davetiyesi, kişilerin Rusya’yı belirli bir sebeple ziyaret edeceğini ve bu sebep doğrultusunda Rusya’ya davet edildiğini tasdik eden belgedir.

Vize sahibinin Rusya’yı ziyaret etme amacı hakkında bilgi sunan davetiye ile Rusya vizesi alınabilmektedir. Rusya davetiyesi aynı zamanda Rusya voucher belgesi ve vize destek mektubu olarak da bilinmektedir.

Rusya vize davetiyesinin alınabileceği yerler aşağıda listelenmiştir.

  • Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı: Rusya’da yaşayan ve ziyaret edilecek kişi tarafından yazılması ve elektronik veya bireysel olarak teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Rusya Konsolosluğu: Rusya’ya, Rusya vatandaşı bir aile üyesi veya arkadaşla seyahat edileceği durumlarda, Rus vatandaşı kişiler tarafından, vize başvurusunda bulunacak kişilerin ülkelerindeki Rusya Konsolosluklarına iletilmesi gerekmektedir.
  • Rusya’daki noterler: Rusya’da ikamet eden Avrupa Birliği vatandaşlarının aile üyelerini Rusya’ya davet ettiği durumlarda geçerlidir. Rusya’da ikamet eden kişilerin Rusya oturma izni kopyası ve vize başvuru sahibi ile akrabalık bağı kanıtı vize başvurusunda gereklidir.

Özel Vize İçin Rusya Davetiyesi Kaç Günde Çıkar?

Özel vize için Rusya Davetiyesi çıkma süresi kesin olmamakla birlikte 3 ila 7 gün içinde çıkmaktadır.

Rusya Özel Ziyaret Vizesi için Talep Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Rusya özel ziyaret vizesi için talep mektubu; Rusya vatandaşı kişiler tarafından; eş, ebeveyn, evlat, torun, büyükanne, büyükbaba gibi aile üyeleri adına, Rusya başkonsolosluklarına hitaben yazılmış olmalıdır.

Rusya talep mektubunda pasaport bilgileri, ülkede ikamet edilecek yerler, iletişim bilgileri ve ödeme bilgilerine yer verilmelidir. Rusya’dan davet eden kişinin Rusya Federasyonu evlilik ve adres sayfalarının da dahil olduğu iç ve dış pasaport aslı ve kopyası, başvuruda bulunan kişiyle ilişki derecesini tasdik eden Formül A ve Formül B belgeleri dilekçe ile sunulması gereken evraklardır.

Rusya Özel Vize için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Rusya özel vize için başvuru randevusu; vize başvuru merkezinden yapılan başvurularda vize merkezinin online randevu sistemi üzerinden, konsolosluklardan yapılan başvurularda konsoloslukların online randevu sistemi üzerinden alınabilmektedir.

Konsoloslukların online randevu alma sistemi üzerinden randevu alınırken ad, soyad, telefon, e-mail ve doğum tarihi bilgileri girilerek randevu alınmalıdır.

Rusya Vize Merkezi üzerinden randevu alınırken başvuru yapılan yer, konum, vize türü, üye numarası ve mail adresi girilmelidir.

Rusya özel vize için konsolosluk randevu sistemine ait görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Özel Vize için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?
Rusya Özel Vize için Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Rusya özel vize için Rusya Vize Merkezi'ne ait randevu görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya Özel Vize için Başvuru Randevu Görseli
Rusya Özel Vize için Başvuru Randevu Görseli

Rusya Özel Vize Ücreti Ne Kadardır?

Rusya özel vize ücreti, giriş çıkış sayısına ve işlem günü süresine bağlı olarak değişmektedir.

İşlem süresi 4-10 gün süren Rusya vizesi işlemlerinde tek girişli vize 80$, çift girişli vize 128$; işlem süresi 1-3 gün süren Rusya vizesi işlemlerinde tek girişli vize 160$, çift girişli vize 256$ tutmaktadır.

Rusya vize ücretlerinin vize başvurusunun yapıldığı yere bağlı olarak elden veya belirlenen bankalar üzerinden dolar cinsinden ödenmesi gerekmektedir.

2022 yılı için tek girişli Rusya özel vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 180 dolar tutmaktadır.

Özel Rusya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Özel Rusya vizesi, standart vize başvurularında 4-10 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Özel Rusya vizesi çıkma süresi; konsoloslukların yoğunluğu, ek belge talep edilmesi veya değerlendirme sürecinin resmi tatillere denk gelmesine bağlı olarak daha uzun sürebilmektedir.

Özel Rusya vizesi için express vize başvuruları 3 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Rusya Özel Vize için Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Rusya özel vize için başvuru sorgulama işlemi, başvuru konsolosluğa yapıldıysa, konsoloslukların herhangi bir takip veya sorgulama sistemi olmadığı için yapılamaz ancak konsolosluklara telefon veya e-posta yoluyla ulaşıp bilgi talep edilebilir.

Rusya Vize Merkezi’nden yapılan vize başvurularında online takip sistemi üzerinden pasaport veya referans numarası ve doğum tarihi bilgileri girilerek Rusya vize sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

Rusya Özel Vize için Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Rusya Özel Vize için Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan Rusya özel ziyaret vizeleri için takip ve sorgulama işlemi hem 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile hem de online olarak yapılmaktadır.

Rusya Özel Ziyaret Vizesinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Rusya özel ziyaret vizesinin geçerlilik süresi, tek girişli ve iki girişli vizelerde 90 gündür.

Özel Vize ile Rusya'ya Gidenlerin Yapması Gereken İşlemler Nelerdir?

Özel vize ile Rusya’ya gidenlerin göçmen kartlarını almaları ve Rusya özel vize kaydı oluşturmaları gerekmektedir.

Rusya göçmen kartı; Rusya giriş kapılarındaki sınır polislerinden alınabilen bir belgedir. İki eş parçadan oluşan Rusya göçmen kartı, aynı bilgilerle doldurulmalıdır. Doldurulan Rusya göçmen kartlarından biri sınır polisine verilir, diğeri Rusya’yı ziyaret eden kişilerde kalır.

Rusya özel vize kaydı, Rusya’da 7 gün veya daha fazla süreyle kalınacağı durumlarda oluşturulmalıdır. Rusya özel vize kaydı oluşturabilmek için pasaport kopyası, vize ve göç kartı gerekmektedir. Kayıt süreci Rusya’da ikamet edilecek lokasyona göre değişiklik gösterebilmektedir. Kişilerin otelde ikamet edeceği durumlarda, otel tarafından kayıt oluşturulmalıdır. Kişilerin hususi evlerde ikamet edeceği durumlarda, Rusya özel vize kaydı ev sahipleri tarafından oluşturulmalıdır ve bu durumlarda harç ödenmesi gerekebilir.

Özel Vize Hamiline Rusya'da Çalışma Hakkı Verir Mi?

Hayır, özel vize hamiline Rusya’da çalışma hakkı vermemektedir. Rusya’da çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişiler çalışma vizesi ile Rusya’da çalışabilmektedir.

Rusya çalışma vizesi alabilmek için öncelikle kişilerin Rusya’dan iş teklifi almaları gerekmektedir. Rusya’dan iş teklifi alan kişilerin ülkeye davet işlemleri, işveren kurumların sorumluluğundadır. Rusya devletinin kişilere çalışma izni vermesi halinde, Rusya çalışma vizesi alınabilir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: