Rusya Oturum İzni

Rusya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da oturum izni almak için gerekli olan şartlar başvurulan oturum izni türüne göre farklılık göstermektedir. Rusya’da oturma izinleri, geçici oturma izni, kalıcı oturma izni ve yatırımcı oturma izni olarak üçe ayrılmaktadır.

Rusya geçici oturma izni almak için; Rus bir aile üyesine sahip olmak, Rusya’da doğmuş olmak, Rus vatandaşı ile evli olmak, Rusya’da çalışan veya iş yapan bir yatırımcı olmak, Rusya kalıcı oturma izni almak için, geçici oturma iznine sahip olup en az 1 yıl Rusya’da yaşamış olmak gerekmektedir. Rusya yatırımcı oturma izni başvurusunda bulunmak için, Rusya Federasyonu tarafından belirlenmiş; yatırım, petrol ve gaz, tarım, enerji, tıp, bilgi teknolojisi gibi sektörlerde minimum 100.000 USD yatırım yapılması gerekmektedir.

Rusya Oturum İzni Türleri Nelerdir?

Rusya’da oturum izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya geçici oturum izni
 • Rusya kalıcı oturum izni
 • Rusya yatırımcı oturma izni

Rusya Geçici Oturum İzni

Rusya geçici oturum izni, Rusya’da yaşamak isteyen yabancı kişilerin alması gereken oturma izni türüdür.

Rusya geçici oturum izni alabilmek için; Rus bir aile üyesine sahip olmak, Rusya’da doğmuş olmak, Rus vatandaşı biriyle ile evli olmak, Rusya’da çalışan veya bir yatırımcı olmak gerekmektedir.

Rusya geçici oturma izninin geçerlilik süresi 3 yıldır fakat her yıl doğrulanması gerekmektedir. Rusya geçici oturma izni, Rusya Federal Göçmen Dairesi’nin bölgesel ve yerel ofisleri tarafından verilmekte ve 3 yılın ardından uzatılamamaktadır.

Rusya Geçici Oturma İzni Kontenjanı Nedir?

Rusya, geçici oturma izni için her yıl güncellenen bir kontenjan belirlemektedir. Rusya, çeşitli bölgelerdeki nüfus durumuna, bölgelerin yabancılar için barınma olanaklarına ve kanunla belirlenen diğer kriterlere göre geçici oturma izni kontenjanını belirlemektedir.

Rusya geçici oturma izni kontenjanının ana nedeni göç akışını kontrol etmek ve işgücü kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlamaktır.

Rusya Geçici İkamet İzninin Reddedilme ya da İptal Edilme

Rusya geçici oturum izninin reddedilme ya da iptal edilme nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya geçici oturma izni başvurusunda, Rusya’nın anayasal sisteminin temellerini değiştirmeye çalışmak ya da değişmesini savunmak veya Rusya’nın ya da Rus vatandaşlarının güvenliğine tehdit oluşturulması durumunda Rusya geçici oturma izni alınamamaktadır.
 • Rusya geçici oturma izni başvurusunda, Rusya’da terör eylemlerinin veya terörist faaliyetlerinin desteklenmesi durumunda Rusya geçici oturma izni alınamamaktadır.
 • Rusya geçici oturma izni başvuru tarihinden önceki 5 yıl içerisinde, Rusya’dan ihraç edilmiş ya da sınır dışı edilmiş olunması durumunda Rusya geçici oturma izni alınamamaktadır.
 • Rusya geçici oturma izni başvurusunda, sahte belge sunulması durumunda Rusya geçici oturma izni alınamamaktadır.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, ağır veya tekrarlanması tehlikeli olan bir suçtan hüküm giymiş olunması durumunda Rusya geçici oturum izni alınmamaktadır.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, ikamet düzenlemeleriyle ilgili mevzuatın bir bölümünü ihlal ettiği için bir yıl boyunca 2 veya daha fazla kez dava edilmiş olunması durumunda Rusya geçici oturum izni alınmamaktadır.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, başka bir ülkede yaşamak için Rusya’dan ayrılmış olunması durumunda Rusya geçici oturum izni alınmamaktadır.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, 6 aydan fazla süredir Rusya sınırlarının dışında olunması durumunda Rusya geçici oturum izni iptal edilmektedir.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, Rus vatandaşı ile geçici oturma izni almak için evlilik yapıldığının tespit edilmesi durumunda Rusya geçici oturum izni iptal edilmektedir.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, kişinin uyuşturucu bağımlılığı veya HIV virüsü bulundurmadığına dair belge sunulamaması ve insanlar için tehlike oluşturan bulaşıcı hastalıklardan birine sahip olması durumunda Rusya geçici oturum izni alınmamaktadır.

Rusya Kalıcı Oturum İzni

Rusya kalıcı oturum izni, yabancı bir vatandaşın Rusya’da 5 yıl yaşama hakkını onaylayan izin türüdür. Rusya kalıcı oturum izni, süresiz olarak yenilenebilmektedir.

Rusya kalıcı oturum iznine sahip olan kişiler; herhangi ek bir izne ihtiyaç duymadan Rusya’nın her bölgesinde çalışabilmekte ve sosyal hizmetlerden yararlanabilmektedir.

Rusya kalıcı oturum iznine, Rusya geçici oturma iznine sahip olup en az 1 yıl Rusya’da yaşamış kişiler başvurabilmektedir.

Rusya’nın başkenti Moskova’da kalıcı oturum izni almak için, kişinin Moskova’da bir evi olması ya da ev sahibinin kişiye kefil olması gerekmektedir.

Rusya’da Oturma İzni Almayı Gerektiren Süreçler Nelerdir?

Rusya’da oturma izni alınması için gereken süreçler aşağıda listelenmiştir:

 • Rusya’da öğrenci oturum izni: Rusya, öğrenciler için ayrı bir oturum izni istememektedir. Rusya’daki bir üniversiteden mezun olunması durumunda Rusya’da kalıcı oturum izni alma hakkına sahip olunmaktadır.
 • Rusya’da iş bularak oturma izni: Rusya, ülkeye çalışmak için gelen kişilerden Rusya çalışma izni ve Rusya çalışma vizesinin yanında Rusya geçici oturum izni de istemektedir.
 • Rusya’da iş kurarak oturma izni: Rusya’da 10 milyon ruble veya üstü yatırım yapıp en az 10 işçi çalıştıran yatırımcılar, Rusya’da kalıcı oturum izni alabilmektedir.
 • Rusya’da ev sahibi olarak oturma izni: Rusya’da minimum 30 milyon ruble değerinde gayrimenkul satın alımı yapan kişiler, Rusya’da kalıcı oturum izni alabilmektedir.

Rusya Eğitim Görmek için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da eğitim görmek için oturum izni alınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Rusya öğrenci vizesinin geçerlilik süresi boyunca öğrenciler, Rusya’da yaşama hakkında sahip olmaktadır.

Rusya’da eğitim görmek için, Rusya öğrenci vizesi daveti alınması gerekmektedir. Rusya öğrenci vizesi daveti, Rusya’da bulunan bir üniversite tarafından Rusya Dışişleri Bakanlığı’na başvurulması ile alınmaktadır. Rusya öğrenci vizesi daveti ile Rusya Büyükelçiliği’ne başvurularak Rusya öğrenci vizesi alınabilmektedir.

Rusya’da eğitim görüp mezun olan kişi, Rusya kalıcı oturum izni başvurusu yapabilmektedir.

Rusya Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da lisans eğitimi için oturum izni alınmasına gerek duyulmamaktadır. Rusya lisans eğitimi süresince, Rusya eğitim vizesi yenilendiği takdirde ülkede yaşama hakkına sahip olunmaktadır. Rusya lisans öğrencisi istediği takdirde Rusya geçici oturum iznine başvuru yapabilmektedir.

Rusya’ya lisans eğitimine yönelik oturum izni almak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Davet mektubu: Rusya lisans öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, Göç Genel Müdürlüğü’nün gönderdiği davet mektubunun başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Rusya lisans öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için; son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, iki ya da daha fazla boş sayfası bulunan ve en az 6 ay geçerlilik tarihi bulunan pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Rusya lisans öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, beyaz fonlu, son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Başvuru formu: Rusya lisans öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, visa.kdmid.ru sitesinden doldurulacak online başvuru formunun başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Rusya lisans öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, son 6 ay içerisinde alınmış Elisa (HIV) test sonucunun başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.

Rusya Yüksek Lisans Eğitimi için Oturum İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da yüksek lisans eğitimi için oturum izni alınmasına gerek duyulmamaktadır. Rusya eğitim vizesi ile ülkede yaşama hakkına sahip olunmaktadır. Rusya yüksek lisans eğitimi süresince, Rusya eğitim vizesini uzatarak ülkede yaşanabilmektedir. Rusya yüksek lisans öğrencisi, Rusya geçici oturum iznine başvuru yapabilmektedir.

Rusya’ya yüksek lisans eğitimi almak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Davet mektubu: Rusya yüksek lisans öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, kişinin Göç Genel Müdürlüğü tarafından davet mektubu alması gerekmektedir.
 • Pasaport: Rusya yüksek lisans öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az iki boş sayfa ve en az 6 ay geçerlilik tarihi bulunduran pasaportun sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Rusya yüksek lisans öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, 3.5 cm genişlik 4.5 cm uzunlukta, beyaz fonlu, son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Başvuru formu: Rusya yüksek lisans öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, visa.kdmid.ru sitesinden doldurulacak online başvuru formunun çıktısı alınarak imzalanması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Rusya yüksek lisans öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, son 6 ay içerisinde alınmış Elisa (HIV) test sonucunun ve vizenin geçerlilik süresini kapsayan sağlık sigortası poliçesinin başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.

Rusya’da Dil Okulu için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da dil okulu eğitimi için herhangi ek bir izin alınmasına gerek yoktur. Rusya eğitim vizesi ile ülkede yaşama hakkına sahip olunmaktadır. Rusya dil okulu eğitimi görülürken, Rusya eğitim vizesi uzatıldığı takdirde ülkede yaşama hakkına sahip olunmaktadır. Rusya dil okulu öğrencisi, Rusya geçici oturum iznine başvuru yapabilmektedir. Rusya dil okulu öğrencisi için özel bir Rusya geçici oturum izni prosedürü bulunmamaktadır.

Rusya’da dil eğitimi almak için, gidilmesi planlanan dil okuluna gerekli belgeler hazırlanarak başvuru yapılmaktadır. Rusya dil okulu başvurusu yapıldıktan sonra Göç Genel Müdürlüğü tarafından gönderilecek davet mektubu beklenmelidir. Rusya Dil Okulları ve Fiyatları, başvurulacak dil okulunun bölgesine ve görülecek toplam eğitim saatine göre değişiklik göstermektedir.

Rusya’ya dil okulu eğitimi almak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Davet mektubu: Rusya dil okulu öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, Göç Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen davet mektubunun başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Rusya dil okulu öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az iki boş sayfası ve en az 6 ay geçerlilik tarihi bulunan pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Rusya dil okulu öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, 3.5 cm genişlik 4.5 cm uzunlukta, beyaz arka planlı, son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru formu: Rusya dil okulu öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, visa.kdmid.ru sitesinden online başvuru formu doldurularak çıktısı alınması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Rusya dil okulu öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, son 6 ay içerisinde alınmış Elisa (HIV) test sonucunun ve tüm vize süresinde geçerliliği bulunan sağlık sigortası poliçesinin sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat izin belgesi: Rusya dil okulu öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için,18 yaşın altındaki kişilerin noter tarafından onaylanmış ebeveyn izni belgesini başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.

Rusya’da İş Bulmak için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da iş bularak geçici ya da kalıcı oturma izni alınmaktadır. Standart Rusya çalışma iznine sahip kişiler Rusya geçici oturma iznine, yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma iznine sahip kişiler Rusya kalıcı oturma iznine başvuruda bulunabilmektedir.

Rusya ekonomisinin temelini oluşturan sektörler; enerji, madencilik, tarım, ormancılık, balıkçılık ve sanayi sektörüdür. Savunma sanayisi, uçak ve uzay sanayisi, otomotiv sanayisi, Rusya İş Olanakları bakımından zengin olan sanayi sektörlerini oluşturmaktadır.

Rusya’da Staj için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da staj için oturum izni alınmasına gerek duyulmamaktadır. Staj yapacak kişiler için, üniversite aracılığı ile öğrenci vizesi daveti düzenlenmesi gerekmektedir.

Rusya’da İş Kurmak için Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da iş kurarak oturum izni alınabilmesi için belirli koşullar bulunmakta ve koşullardan en az birinin karşılanması halinde kalıcı oturum izni alınabilmektedir.

Rusya’da iş kurarak oturum izni alınabilmesi için; en az 15 milyon ruble yatırım yaparak iş kurmak, en az 3 yıldır kurulmuş, 6 milyon ruble vergi ödemiş ve 25 çalışanı bulunan bir Rus şirketine 15 milyon ruble yatırım yapmak, 3 yıldan önce kurulmuş yabancı bir şirkete en az 50 milyon ruble yatırım yapmak, oturum iznine başvurmadan önce toplam değeri en az 30 milyon ruble edecek devlet tahvili satın almak koşullarından birine uyulması gerekmektedir.

Rusya’da Ev Alarak Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da ev ya da gayrimenkul alarak kalıcı oturma izni alınabilmektedir. Rusya’da ev alan kişinin, Rusya’da yaşamak için geçici oturma izni alması gerekmektedir.

Rusya’da ev alan kişi, Rusya’da 3 yıl yaşadıktan sonra kalıcı oturma izni alabilmektedir. Rusya’da ev alarak kalıcı oturum izni alınabilmesi için toplam 30 milyon Ruble değerinde gayrimenkul satın almak ve 3 yıl boyunca bu gayrimenkulleri elinde tutmak gerekmektedir.

Satın alınan gayrimenkuller, satın alan kişiye 3 yıl geçici oturma izni ile Rusya’da Yaşam hakkı tanımakta ve 3 yılın ardından kişi kalıcı oturum izni alabilmektedir.

Rusya’da Evlilik Yaparak Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da evlilik yaparak, Rusya kalıcı oturma izni ve Rusya vatandaşlığı alınabilmektedir.

Rusya’da kalıcı oturum izni almak için, kişinin evlendikten sonra geçici oturum izni alıp 6 ay Rusya’da yaşaması gerekmektedir. Rusya’da geçici oturum izni ile 6 ay yaşayan kişi Rusya kalıcı oturum izni alabilmektedir.

Rusya’ya Work & Study ile Giderek Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’ya work and study ile giderek oturma izni alınamamaktadır.

Rusya’ya Work & Travel ile Giderek Oturma İzni Nasıl Alınır?

Work and travel programları ile Rusya’ya gidilerek oturma izni alınamamaktadır.

Rusya’da Kalıcı Oturum İzni Başvurusu için Şartlar Nelerdir?

Rusya kalıcı oturum izni başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’da kalıcı oturum izni başvurusu yapmak için, en az 2 yıl süreyle geçici oturum iznine sahip olunması gerekmektedir.
 • Rusya’da kalıcı oturum izni başvurusu yapmak için, en az 1 yıl Rusya’da yaşamış olunması gerekmektedir.
 • Rusya’da kalıcı oturum izni başvurusu yapmak için kişilerin Rus dili, Rusya tarihi ve Rusya mevzuatını bildiğini kanıtlaması gerekmektedir.
 • Rusya’da kalıcı oturum izni başvurusu yapmak için, Rus şirketlerinde çalışan yüksek nitelikli uzmanların, engelli bireylerin, 18 yaş altı ve 60 yaş üstü kişilşerin Rus dili, Rusya tarihi ve Rusya mevzuatını bildiğini kanıtlaması gerekmemektedir.
 • Sabıka kaydı olan kişiler, Rusya’dan sınır dışı edilmiş kişiler ve bulaşıcı ya da tehlikeli hastalık taşıyan kişiler, Rusya oturum izni alamamaktadır.

Rusya’da Kalıcı Oturum İzni Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rusya kalıcı oturum izni başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru formu: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, visa.kdmid.ru sitesinden doldurulacak online başvuru formu gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, beyaz fonlu, 3.5 cm genişlik 4.5 cm uzunlukta, son 6 ay içerisinde çekilmiş 4 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Pasaport: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için; son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az iki boş sayfası bulunan ve en az 6 ay geçerlilik tarihi bulunan pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Harç ücreti makbuzu: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, Rusya oturum izni harç ücretinin ödendiğine dair makbuzun sunulması gerekmektedir.
 • Geçici oturum izni kanıtı: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, kişinin geçici oturum izni bulunduğunu kanıtlayan belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, son 6 ay içerisinde alınmış, bulaşıcı ve tehlikeli hastalıkların bulunmadığına dair tıbbi rapor bulundurulması gerekmektedir
 • Yeterlilik belgesi: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, Rus dili, Rusya tarihi ve Rusya mevzuatını bildiğini kanıtlayan yeterlilik belgesinin (Rusya’da 18 yaş altı ve 60 yaş üstü kişiler yeterlilik belgesinden muaftır) sunulması gerekmektedir.
 • Doğum belgesi: Rusya’da kalıcı oturum izni alınmak istenen çocuklar için, doğum belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik belgesi: Rusya’da kalıcı oturum izni alınmak istenen çocuklar için, çocuk bakımı için yeterli finansal varlığını kanıtlayan belgenin sunulması gerekmektedir.

Rusya’da Oturma İzni Alarak Vizesiz AB Ülkelerine Gidilebilir Mi?

Rusya’da geçici ya da kalıcı oturum izni alarak AB ülkelerine gidilememektedir.

Rusya’da Oturma İzni Alarak Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Rusya’da oturma izni alarak vizesiz gidilebilecek bir ülke bulunmamaktadır. Rusya’da oturma izni alan kişiler için başka ülkelere seyahatlerde, kişinin vatandaşı olduğu ülkenin vize şartları geçerlidir.

Rusya Oturma İzni Alındıktan Sonra Re-Entry Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya’dan oturum izni alındıktan sonra kişi ülkeden çıkarak 6 ay içinde ülkeye yeniden giriş yapmaz ise Rusya oturum izni iptal olmaktadır.

Rusya oturum izni iptal olan kişinin, yeniden oturum izni almak için normal süreci takip ederek tekrardan Rusya geçici oturum iznine başvurması ve Rusya geçici oturumu aldıktan 1 sene sonra Rusya kalıcı oturum iznine başvurması gerekmektedir.

Rusya Göçmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Rusya göçmenlik başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’ya göçmenlik başvurusu yapmak için, Rus dili, Rusya tarihi ve Rusya mevzuatını bildiğini kanıtlayan belgeye sahip olması gerekmektedir.
 • Rusya’ya göçmenlik başvurusu yapmak için, kişinin, bulaşıcı ve tehlikeli hastalık bulundurmadığına dair tıbbi rapora sahip olması gerekmektedir.
 • Rusya’ya göçmenlik başvurusu yapmak için, kişinin herhangi bir terör faaliyetini desteklememiş olması gerekmektedir.
 • Rusya’ya göçmenlik başvurusu yapmak için, kişinin ağır ve tekrarlanması tehlikeli olarak görülen bir suçtan hüküm giymemiş olması ve Rusya halkı için tehlike oluşturmaması gerekmektedir.
 • Rusya’ya göçmenlik başvurusu yapmak için, kişinin Rusya’dan ayrılarak başka bir ülkeye kalıcı olarak yerleşmemiş olması gerekmektedir.
Paylaş: