Rusya Oturum İzni

Rusya Oturma İzni Başvuru Şartları ve İşlemleri

Rusya’ya yerleşmek isteyen ve Rus vatandaşı olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, diğer ülke vatandaşları ve vatanı olmayan kişiler Rusya oturum izni almalıdır. Rusya’da oturma iznine sahip olan kişiler kolaylıkla Rus vatandaşlığına başvuruda bulunabilir, oturma izni geçerlilik tarihi süresince vize almadan ülkede kalabilir, şahıs şirketi açabilir, devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi olabilir, Rusya’nın herhangi bir yerinde çalışabilir ve ihtiyaç olması durumunda uygun fiyatlarda hukuki yardım alabilir. Oturma izni başvuru sürecinin uzun olması, yılda en az altı ay Rusya’da kalma zorunluluğu, sahip olunan mal varlıklarını Rusya Vergi Dairesi’ne bildirilmesi şartı, Rus vergilerini ödemek ve diğer tüm vatandaşlık ve oturma izni belgelerini beyan etmek, Rusya’da yaşamanın dezavantajları olarak sayılabilir.

Rusya’da oturum izni almak, Rusya’nın belirli vize prosedürleri çerçevesinde gerçekleşmektedir. Eğitim, çalışma ve yatırım yollarıyla, iş kurarak, ev alarak ya da evlilik yoluyla Rusya Federasyonu’nda oturum izni alabilmek mümkündür.

Rusya oturum izni türleri aşağıda belirtilmektedir.

 • Rusya geçici oturma izni
 • Rusya kalıcı oturma izni

Rusya geçici oturma izni almak için; Rus bir aile üyesine sahip olmak, Rusya’da doğmuş olmak, Rus vatandaşı ile evli olmak, Rusya’da çalışan veya iş yapan bir yatırımcı olmak, Rusya kalıcı oturma izni almak için, geçici oturma iznine sahip olup en az 1 yıl Rusya’da yaşamış olmak gerekmektedir. Rusya yatırımcı oturma izni başvurusunda bulunmak için, Rusya Federasyonu tarafından belirlenmiş; yatırım, petrol ve gaz, tarım, enerji, tıp, bilgi teknolojisi gibi sektörlerde minimum 100.000 USD yatırım yapılması gerekmektedir.

Vizem.net, Rusya'da oturma izni almak isteyenlere Rusya vize başvuru işlemlerinin tümü için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Rusya Geçici Oturum İzni Nedir?

Rusya geçici oturum izni, Rusya’da yaşamak isteyen yabancı kişilerin alması gereken oturma izni türüdür.

Rusya geçici oturum izni alabilmek için; Rus bir aile üyesine sahip olmak, Rusya’da doğmuş olmak, Rus vatandaşı biriyle ile evli olmak, Rusya’da çalışan veya bir yatırımcı olmak gerekmektedir.

Rusya geçici oturma izninin geçerlilik süresi 3 yıldır fakat her yıl doğrulanması gerekmektedir. Rusya geçici oturma izni, Rusya Federal Göçmen Dairesi’nin bölgesel ve yerel ofisleri tarafından verilmekte ve 3 yılın ardından uzatılamamaktadır.

Rusya Geçici Oturma İzni Kontenjanı Nedir?

Rusya, geçici oturma izni için her yıl güncellenen bir kontenjan belirlemektedir. Rusya, çeşitli bölgelerdeki nüfus durumuna, bölgelerin yabancılar için barınma olanaklarına ve kanunla belirlenen diğer kriterlere göre geçici oturma izni kontenjanını belirlemektedir.

Rusya geçici oturma izni kontenjanının ana nedeni göç akışını kontrol etmek ve işgücü kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlamaktır.

Rusya Geçici İkamet İzninin Ret veya İptal Edilme Nedenleri Nelerdir?

Rusya geçici oturum izninin reddedilme ya da iptal edilme nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya geçici oturma izni başvurusunda, Rusya’nın anayasal sisteminin temellerini değiştirmeye çalışmak ya da değişmesini savunmak veya Rusya’nın ya da Rus vatandaşlarının güvenliğine tehdit oluşturulması durumunda Rusya geçici oturma izni alınamamaktadır.
 • Rusya geçici oturma izni başvurusunda, Rusya’da terör eylemlerinin veya terörist faaliyetlerinin desteklenmesi durumunda Rusya geçici oturma izni alınamamaktadır.
 • Rusya geçici oturma izni başvuru tarihinden önceki 5 yıl içerisinde, Rusya’dan ihraç edilmiş ya da sınır dışı edilmiş olunması durumunda Rusya geçici oturma izni alınamamaktadır.
 • Rusya geçici oturma izni başvurusunda, sahte belge sunulması durumunda Rusya geçici oturma izni alınamamaktadır.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, ağır veya tekrarlanması tehlikeli olan bir suçtan hüküm giymiş olunması durumunda Rusya geçici oturum izni alınmamaktadır.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, ikamet düzenlemeleriyle ilgili mevzuatın bir bölümünü ihlal ettiği için bir yıl boyunca 2 veya daha fazla kez dava edilmiş olunması durumunda Rusya geçici oturum izni alınmamaktadır.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, başka bir ülkede yaşamak için Rusya’dan ayrılmış olunması durumunda Rusya geçici oturum izni alınmamaktadır.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, 6 aydan fazla süredir Rusya sınırlarının dışında olunması durumunda Rusya geçici oturum izni iptal edilmektedir.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, Rus vatandaşı ile geçici oturma izni almak için evlilik yapıldığının tespit edilmesi durumunda Rusya geçici oturum izni iptal edilmektedir.
 • Rusya geçici oturum izni başvurusunda, kişinin uyuşturucu bağımlılığı veya HIV virüsü bulundurmadığına dair belge sunulamaması ve insanlar için tehlike oluşturan bulaşıcı hastalıklardan birine sahip olması durumunda Rusya geçici oturum izni alınmamaktadır.

Rusya Kalıcı Oturum İzni Nedir?

Rusya kalıcı oturum izni, yabancı bir vatandaşın Rusya’da 5 yıl yaşama hakkını onaylayan izin türüdür. Rusya kalıcı oturum izni, süresiz olarak yenilenebilmektedir.

Rusya kalıcı oturum iznine sahip olan kişiler; herhangi ek bir izne ihtiyaç duymadan Rusya’nın her bölgesinde çalışabilmekte ve sosyal hizmetlerden yararlanabilmektedir.

Rusya kalıcı oturum iznine, Rusya geçici oturma iznine sahip olup en az 1 yıl Rusya’da yaşamış kişiler başvurabilmektedir.

Rusya’da Kalıcı Oturma İzni Alma Yolları Nelerdir?

Rusya’da kalıcı oturma izni alma yolları aşağıda listelenmiştir:

 • Rusya’da öğrenci oturum izni: Rusya, öğrenciler için ayrı bir oturum izni istememektedir. Rusya’daki bir üniversiteden mezun olunması durumunda Rusya’da kalıcı oturum izni alma hakkına sahip olunmaktadır.
 • Rusya’da iş bularak oturma izni: Rusya, ülkeye çalışmak için gelen kişilerden Rusya çalışma izni ve Rusya çalışma vizesinin yanında Rusya geçici oturum izni de istemektedir.
 • Rusya’da iş kurarak oturma izni: Rusya’da 10 milyon ruble veya üstü yatırım yapıp en az 10 işçi çalıştıran yatırımcılar, Rusya’da kalıcı oturum izni alabilmektedir.
 • Rusya’da ev sahibi olarak oturma izni: Rusya’da minimum 30 milyon ruble değerinde gayrimenkul satın alımı yapan kişiler, Rusya’da kalıcı oturum izni alabilmektedir.

Eğitim Yoluyla Rusya Kalıcı Oturma İzni

Rusya’da eğitim görmek için oturum izni alınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Rusya öğrenci vizesinin geçerlilik süresi boyunca öğrenciler, Rusya’da yaşama hakkında sahip olmaktadır.

Rusya’da eğitim görmek için, Rusya öğrenci vizesi daveti alınması gerekmektedir. Rusya öğrenci vizesi daveti, Rusya’da bulunan bir üniversite tarafından Rusya Dışişleri Bakanlığı’na başvurulması ile alınmaktadır. Rusya öğrenci vizesi daveti ile Rusya Büyükelçiliği’ne başvurularak Rusya öğrenci vizesi alınabilmektedir.

Rusya’da eğitim görüp mezun olan kişi, Rusya kalıcı oturum izni başvurusu yapabilmektedir.

Çalışma Yoluyla Rusya Federasyonu Kalıcı Oturma İzni

Çalışma yoluyla Rusya’da iş bularak geçici ya da kalıcı oturma izni alınmaktadır. Standart Rusya çalışma iznine sahip kişiler Rusya geçici oturma iznine, yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma iznine sahip kişiler Rusya kalıcı oturma iznine başvuruda bulunabilmektedir.

Rusya ekonomisinin temelini oluşturan sektörler; enerji, madencilik, tarım, ormancılık, balıkçılık ve sanayi sektörüdür. Savunma sanayisi, uçak ve uzay sanayisi, otomotiv sanayisi, Rusya İş Olanakları bakımından zengin olan sanayi sektörlerini oluşturmaktadır.

Yatırım Yoluyla Rusya Kalıcı Oturma İzni

Yatırım yoluyla Rusya kalıcı oturma izni alabilmek için yatırım yapacak girişimcilerin, yüksek vasıflı yabancı uyruklu kişilerin veya serbest meslek sahibi başarılı bir işe sahip kişilerin, 30 milyon Rus rublesi yatırım yapmaları, gayrimenkul satın almaları, devlet tahvillerine veya şirketlere yatırım yapmaları gerekmektedir. Yatırım yoluyla oturma izni alanlar 3 yıl içerisinde potansiyel vatandaş olmaya hak kazanmaktadır.

2022 yılında yabancı yatırımcılarla alakalı vize ve oturma izni uygulamasının Rusya yatırımcı vizesi olarak yürürlüğe girmesi beklenirken, yabancı yatırımcıların yapacakları yatırımdan 6 ay sonra oturma izni alabileceği tahmin edilmektedir.

İş Kurarak Rusya Kalıcı İkamet İzni

Rusya’da iş kurarak oturum izni alınabilmesi için belirli koşullar bulunmakta ve koşullardan en az birinin karşılanması halinde kalıcı oturum izni alınabilmektedir.

Rusya’da iş kurarak oturum izni alınabilmesi için; en az 15 milyon ruble yatırım yaparak iş kurmak, en az 3 yıldır kurulmuş, 6 milyon ruble vergi ödemiş ve 25 çalışanı bulunan bir Rus şirketine 15 milyon ruble yatırım yapmak, 3 yıldan önce kurulmuş yabancı bir şirkete en az 50 milyon ruble yatırım yapmak, oturum iznine başvurmadan önce toplam değeri en az 30 milyon ruble edecek devlet tahvili satın almak koşullarından birine uyulması gerekmektedir.

Ev Alarak Rusya Kalıcı Oturum İzni

Rusya’da ev ya da gayrimenkul alarak kalıcı oturma izni alınabilmektedir. Rusya’da ev alan kişinin, Rusya’da yaşamak için geçici oturma izni alması gerekmektedir.

Rusya’da ev alan kişi, Rusya’da 3 yıl yaşadıktan sonra kalıcı oturma izni alabilmektedir. Rusya’da ev alarak kalıcı oturum izni alınabilmesi için toplam 30 milyon Ruble değerinde gayrimenkul satın almak ve 3 yıl boyunca bu gayrimenkulleri elinde tutmak gerekmektedir.

Satın alınan gayrimenkuller, satın alan kişiye 3 yıl geçici oturma izni ile Rusya’da yaşam hakkı tanımakta ve 3 yılın ardından kişi kalıcı oturum izni alabilmektedir.

Evlilik Yoluyla Rusya'da Kalıcı Oturma İzni

Rusya’da evlilik yaparak, Rusya kalıcı oturma izni ve Rusya vatandaşlığı alınabilmektedir.

Rusya’da kalıcı oturum izni almak için, kişinin evlendikten sonra geçici oturum izni alıp 6 ay Rusya’da yaşaması gerekmektedir. Rusya’da geçici oturum izni ile 6 ay yaşayan kişi Rusya kalıcı oturum izni alabilmektedir.

Rusya Kalıcı Oturum İzni Şartları Nelerdir?

Rusya kalıcı oturum izni şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’da kalıcı oturum izni başvurusu yapmak için, en az 2 yıl süreyle geçici oturum iznine sahip olunması gerekmektedir.
 • Rusya’da kalıcı oturum izni başvurusu yapmak için, en az 1 yıl Rusya’da yaşamış olunması gerekmektedir.
 • Rusya’da kalıcı oturum izni başvurusu yapmak için kişilerin Rus dili, Rusya tarihi ve Rusya mevzuatını bildiğini kanıtlaması gerekmektedir.
 • Rusya’da kalıcı oturum izni başvurusu yapmak için, Rus şirketlerinde çalışan yüksek nitelikli uzmanların, engelli bireylerin, 18 yaş altı ve 60 yaş üstü kişilşerin Rus dili, Rusya tarihi ve Rusya mevzuatını bildiğini kanıtlaması gerekmemektedir.
 • Sabıka kaydı olan kişiler, Rusya’dan sınır dışı edilmiş kişiler ve bulaşıcı ya da tehlikeli hastalık taşıyan kişiler, Rusya oturum izni alamamaktadır.

Rusya'da Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da oturma izni almak için öncelikle başvuru formunun iki kopya olarak doldurulması ve fotoğraf, pasaport, adli sicil kaydı gibi gerekli evrakların hazırlanması gereklidir. Başvuru sahipleri bir sağlık kontrolünden geçerek sağlık raporu almalı ve Rus dili, Rusya tarihi ile temel Rusya hukuk bilgisi sınavlarına girerek geçer sonuca sahip olmalıdır. Hem sağlık raporunun hem de sınav sonuçlarının sertifikalı merkezlerden alınması zorunludur. Başvuru için devlete ödenecek ücret ödenmeli ve gerekli tüm evraklarla birlikte oturum izni için Rusya’da ikamet edilecek yerdeki göçmenlik bürosuna başvuru yapılmalıdır.

Rusya oturma izni başvurusunun onaylanması halinde, kişinin parmak izi kaydı alınmakta ve pasaportuna Rus oturma iznine ilişkin damga basılır. Oturma izni için vize alındıktan sonra, Rusya’da ikamet kaydı yaptırılır ve Rusya vergi numarası alınır. Tüm aşamalar yaklaşık 6 ile 7 ay sürmektedir ve tüm işlemlerin tamamlanması ile başvuru sahibine Rusya oturum izninin onaylandığına dair bildirim gönderilir.

Rusya Oturma İzni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rusya oturma izni için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru formu: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, visa.kdmid.ru sitesinden doldurulacak online başvuru formu gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, beyaz fonlu, 3.5 cm genişlik 4.5 cm uzunlukta, son 6 ay içerisinde çekilmiş 4 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Pasaport: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için; son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az iki boş sayfası bulunan ve en az 6 ay geçerlilik tarihi bulunan pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Harç ücreti makbuzu: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, Rusya oturum izni harç ücretinin ödendiğine dair makbuzun sunulması gerekmektedir.
 • Geçici oturum izni kanıtı: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, kişinin geçici oturum izni bulunduğunu kanıtlayan belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, son 6 ay içerisinde alınmış, bulaşıcı ve tehlikeli hastalıkların bulunmadığına dair tıbbi rapor bulundurulması gerekmektedir
 • Yeterlilik belgesi: Rusya kalıcı oturum izni başvurusunda bulunmak için, Rus dili, Rusya tarihi ve Rusya mevzuatını bildiğini kanıtlayan yeterlilik belgesinin (Rusya’da 18 yaş altı ve 60 yaş üstü kişiler yeterlilik belgesinden muaftır) sunulması gerekmektedir.
 • Doğum belgesi: Rusya’da kalıcı oturum izni alınmak istenen çocuklar için, doğum belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik belgesi: Rusya’da kalıcı oturum izni alınmak istenen çocuklar için, çocuk bakımı için yeterli finansal varlığını kanıtlayan belgenin sunulması gerekmektedir.

Rusya’da Oturma İzni Alarak Vizesiz AB Ülkelerine Gidilebilir Mi?

Rusya’da geçici ya da kalıcı oturum izni alarak AB ülkelerine gidilememektedir.

Rusya’da Oturma İzni Alarak Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Rusya’da oturma izni alarak vizesiz gidilebilecek bir ülke bulunmamaktadır. Rusya’da oturma izni alan kişiler için başka ülkelere seyahatlerde, kişinin vatandaşı olduğu ülkenin vize şartları geçerlidir.

Rusya Oturma İzni Alındıktan Sonra Re-Entry Visa Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya’dan oturum izni alındıktan sonra kişi ülkeden çıkarak 6 ay içinde ülkeye yeniden giriş yapmaz ise Rusya oturum izni iptal olmaktadır.

Rusya oturum izni iptal olan kişinin, yeniden oturum izni almak için normal süreci takip ederek tekrardan Rusya geçici oturum iznine başvurması ve Rusya geçici oturumu aldıktan 1 sene sonra Rusya kalıcı oturum iznine başvurması gerekmektedir.

Rusya Göçmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Rusya göçmenlik başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’ya göçmenlik başvurusu yapmak için, Rus dili, Rusya tarihi ve Rusya mevzuatını bildiğini kanıtlayan belgeye sahip olması gerekmektedir.
 • Rusya’ya göçmenlik başvurusu yapmak için, kişinin, bulaşıcı ve tehlikeli hastalık bulundurmadığına dair tıbbi rapora sahip olması gerekmektedir.
 • Rusya’ya göçmenlik başvurusu yapmak için, kişinin herhangi bir terör faaliyetini desteklememiş olması gerekmektedir.
 • Rusya’ya göçmenlik başvurusu yapmak için, kişinin ağır ve tekrarlanması tehlikeli olarak görülen bir suçtan hüküm giymemiş olması ve Rusya halkı için tehlike oluşturmaması gerekmektedir.
 • Rusya’ya göçmenlik başvurusu yapmak için, kişinin Rusya’dan ayrılarak başka bir ülkeye kalıcı olarak yerleşmemiş olması gerekmektedir.
Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: