Rusya Voucher Belgesi

Rusya Voucher Belgesi Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

Rusya voucher belgesi, Rusya’ya seyahat edildikten sonra Rusya’daki konaklama süresi ve konaklama lokasyonu hakkında bilgi veren bir belgedir. Rusya voucher belgesi, Rusya vize davetiye mektubu ve vize destek mektubu olarak da bilinmektedir.

Rusya voucher belgesinin vize türü fark etmeden tüm Rusya vize başvurularında temin edilmesi gerekmektedir. Rusya e-vize başvurusunda bulunacak kişilerin voucher belgesini sunmasına gerek yoktur.

Akredite şirket Vizem.net, Türkiye'den yapılacak Rusya vizesi başvuruları için voucher belgesi alma işlemlerinde başvuru sahiplerine danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Vize Davetiyesi Rusya Vize Başvurusu İçin Zorunlu Mudur?

Vize davetiyesi Rusya vize başvurusu için zorunludur. Rusya vize başvurusunun ilk aşaması davetiye almaktır.

Yalnızca e-vize başvurusu ile Rusya’ya gidecek kişilerden davetiye ile Rusya vizesi talep edilmemektedir.

Rusya Vizesi İçin Voucher Nasıl Alınır?

Rusya vizesi için voucher belgesi Rusya’da bulunan yetkili kişi ve kurumlardan temin edilmektedir. Turistik amaçlı alınacak Rusya turistik voucher belgesi seyahat acentelerinden alınabileceği gibi Rusya voucher veren oteller de bulunmaktadır.

Turistik amaçlar dışındaki Rusya vizesi başvuruları için başvuru sahibini davet eden kişinin voucher belgesini Rusya İçişleri Bakanlığı Göç Genel Müdürlüğü'ne onaylatması gerekmektedir.

Rusya Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Rusya vize davetiyesinin davet edilen kişinin seyahat amacına uygun olarak ve kişinin bilgileri doğrultusunda yazılması gerekmektedir. Rusya vize davetiyesinde Rusya’ya gidecek kişinin gidiş-dönüş tarihleri, konaklama adresi ve otel rezervasyon bilgilerine ek olarak katılım sağlanacak konferans gibi etkinliklerin tarihleri belirtilmelidir. Rusya vize davetiyesi ıslak imzalı ve mühürlü olmalıdır.

Rusya vize davetiye örneği aşağıda verilmiştir.

Rusya Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?
Rusya Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Turist Vizesi için Rusya Voucher Belgesi Nasıl Olmalıdır?

Turist vizesi için Rusya voucher belgesi, Rusya seyahat acenteleri ile anlaşması olan vize başvuru merkezlerinden temin edilmelidir.

Rusya voucher belgesinde başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, eksiksiz pasaport bilgileri, başvuruda bulunduğu vize türü, cinsiyeti, uyruk kimlik numarası, ziyaret edeceği şehirler, konaklama yapacağı otel ve ülkeye giriş-çıkış tarihleri yer almalıdır. Rus turist vizesi için gereken Rusya voucher belgesinde voucher belgesi veren acentanın bilgilerinin eklenmesi gerekmektedir.

Özel Vize için Rusya Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Rusya özel ziyaret vizesi, Rusya Federasyonu’nda ikamet eden Rusya vatandaşı veya Rusya oturum izni olan tanıdığını ziyaret etmek isteyen kişilere verilmektedir. Rusya özel ziyaret vizesi, tek ya da çift girişli olacak şekilde 90 gün kalış süreli olarak verilmektedir.

Rusya özel ziyaret vizesi, Rusya konsolosluklarına veya Rusya vize başvuru merkezlerine bireysel başvuruda bulunarak ve Rusya vize danışmanlık şirketleri vasıtasıyla başvuru yaparak alınabilmektedir. Rusya özel ziyaret vizesi için Rusya davetiyesi, Rusya İçişleri Bakanlığı onayı alınarak davet eden ev sahibinden talep edilmelidir. Rusya davetiyesi kağıt olarak veya elektronik şekilde sunulmalıdır.

Rusya’ya aile üyesi bir kişi veya Rus vatandaşlığı bulunan bir kişi ile seyahat edilmesi durumunda Rusya davetiyesi başvuru sahibinin kendi ülkesinde bulunan Rus büyükelçiliğine iletilmelidir.

En az 6 ay geçerli pasaport, 2 adet arka fonu beyaz 35×45 mm ebatlarında biyometrik fotoğraf, elektronik imzalı veya ıslak imzalı Rusya Göçmenlik Ofisi tarafından onaylı davetiye Rusya özel vize başvuru dosyasında bulunması gereken evraklardır.

Rusya Eğitim Vizesi için Vize Destek Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Rusya’da bulunan üniversite Rusya’ya gelecek öğrencilere davet mektubu vermektedir. Rus üniversitesinden eğitim vize için vize destek mektubu, Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan talep edilmektedir. Rusya’ya öğrenci vizesi ile eğitim görmeye gidecek kişiler Rusya voucher belgesini Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi’nden almalıdır.

Vize davet mektubu başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, eksiksiz pasaport bilgileri, başvuruda bulunduğu vize türü, cinsiyeti, uyruk kimlik numarası yer alacak şekilde konsolosluğa hitaben yazılmalıdır.

Ticari Amaçlı Rusya Voucher Belgesi Nasıl Olmalıdır?

Rusya ticari vize başvurusu için barkodlu davetiye gerekmektedir. Ticari amaçlı Rusya voucher belgesi, başvuruda bulunan kişilerin bağlı bulundukları resmi kurumlardan (Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı) çıkartılmalıdır.

Rusya ticari vizesi Rusya Göçmen Bürosu’nun ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi davet mektubu ile verilir. Rusya Göçmen Bürosu’ndan gönderilen davetiyeler elektronik formatta olabilmektedir. İstanbul Konsolosluğu’ndan başvuru yapılacak ise, voucher belgesinin konsolosluktan onay çıktısının alınması gerekmektedir.

İnsani Nedenlerle Yapılacak Rusya Seyahati için Davetiye Nasıl Olmalıdır?

İnsani vize, Türk vatandaşları, yabancı ülke vatandaşları ve vatandaşlığı olmayan kişilere akademik gelişim, kültürel ve sosyo-politik ilerleme, spor müsabakalarına katılma, dinsel faaliyetlerde bulunma ve insani yardım için verilmektedir.

Rusya insani vize başvurusu için davetiye, Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu'nun, Rusya Hükümeti'nin yasalarına bağlı kalacak şekilde Rusya’da bulunan bir akademik kurum veya davet eden bir kurumdan alınmaktadır. Rusya’ya davet eden kişi davetiyeyi Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan talep etmelidir. Davetiye kağıt olarak veya elektronik biçimde sunulmalı, kuruluşun resmi kağıdına yazılıp imzalanarak davet mektubunun bir kopyası eklenmelidir.

Rusya insani vize başvurusunda gereken evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Rusya'da bulunan makamlar tarafından Rusya insani vize başvuru davetiyesinin onaylanması gerekmektedir.

Çalışma Amaçlı Rus Vizesi için Voucher Belgesi Nasıl Olmalıdır?

Çalışma amaçlı Rus vizesi için voucher belgesi, Rusya'nın Türkiye'deki diplomatik misyonları tarafından kabul edilmekte olup şahsen ya da danışmanlık hizmetinde bulunan kurumlar vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

Rusya çalışma vizesi için gereken evraklar minimum 6 ay geçerliliği bulunan pasaport, kimlik bilgileri ve başvuru formudur. Davet eden firmanın bilgileri ayrıntılı olarak Rusça yazılmalıdır.

Rusya'da Birden Fazla Şehre Gitmek için Kaç Voucher Belgesi Alınmalıdır?

Rusya’da birden fazla voucher ile başvuru yapılmamaktadır; iki farklı şehrin ziyaret edilmesi halinde şehirler tek bir voucherda belirtilmek durumundadır.

Rusya Davetiyesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya davetiyesinin kaç günde çıkacağı kesin olmamakla birlikte ortalama 3-7 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Rusya Federasyonu Vizesi için Voucher Belgesi Nereye Sunulmalıdır?

Rusya Federasyonu vizesi için voucher belgesinin verilmesi gereken yer, Rusya vize başvurusunun yapılacağı merkeze bağlı olarak değişmektedir.

Vize başvuru merkezine yapılacak Rusya vizesi başvurularında voucher belgesi ilgili vize merkezlerine; Rusya başkonsolosluklarına veya Rusya Büyükelçiliği’ne başvuru yapılacak ise Rusya dış temsilciliğinin vize birimine Rusya vize başvuru evrakları ile birlikte verilmelidir.

Rusya Vize Destek Mektubunun Sunulmaması Vize Reddine Neden Olur Mu?

Evet, Rusya vize destek mektubunun sunulmaması durumunda Rusya vize başvuruları kabul edilmemektedir. Rusya vize destek mektubunun mutlaka sunulması gerekli olup Rusya vize voucher belgesi Rusya vizesinin onaylanmasının temel dayanağıdır.

Turistik, ticari, spor ve kültürel amaçlı geziler için Rusya e-vizesi başvurularında Rusya vize voucher belgesine gerek yoktur. Rusya e-vize başvurularında voucher belgesinin eklenmemesi vize reddinin sebepleri arasında sayılmamaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: