Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Rusya öğrenci vizesi, Rusya’ya eğitim amacıyla giderek, Rusya’daki bir eğitim kurumunda öğrenci olacak kişilere verilen bir vize türüdür. Rusya öğrenci vizesine sahip olan kişilere eğitimleri süresince Rusya’da yaşama hakkı verilmektedir.

Yabancı öğrencilerin Rusya’da eğitim almayı seçmelerinin en büyük sebebi Avrupa’daki üniversiteler ile karşılaştırıldığında Rusya üniversitelerinin daha uygun fiyatlı olmasıdır. Üniversitelerin uygun fiyatlı olmasınının yanı sıra Rusya’da yaşam masrafları da yabancı öğrenciler için çok pahalı değildir. Rusya’daki üniversitelerde İngilizce eğitimin yanı sıra Rusça dilinde eğitim veren programlara katılım sağlanabilir. Rusya eğitim sistemi devlet bütçesinden eğitim alma imkanını da sunmaktadır.

Rusya’da öğrencilerin seçebileceği çok sayıda üniversite ve eğitim programları mevcuttur ve yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler ise inşaat mühendisliği, mimarlık, uluslararası ilişkiler, genel tıp ve mütercim tercümanlıktır.

2017-2022 yılları arasında danışmanlık hizmeti verdiği 467 Rusya öğrenci vizesinden 459'u onaylanan Vizem.net, Türkiye'deki en yüksek onaylanma skoruna sahip olan akredite kurumdur.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya'da Okumak İçin Kimler Öğrenci Vizesi Alabilir?

Rusya’da okumak isteyen yabancıların Rusya’da okumak için genellikle vize alması gerekmektedir. Yalnızca Belarus ve Güney Osetya vatandaşları vizesiz bir şekilde sınırsız süreyle Rusya’da kalabilir.

Bazı ülkelerin vatandaşları ise vizesiz olarak Rusya’ya girebilmekte, ancak 14, 30, 60 ya da 90 güne kadar kısıtlı sürelerle Rusya’da bulunabilmektedir.

Türk Öğrencilerin Rusya'da Eğitim Almak için Vizeye İhtiyacı Var Mıdır?

do pasaport sahibi Türk öğrencilerin Rusya’da eğitim almak için vizeye ihtiyaçları vardır. Hususi pasaport ve hizmet pasaportuna sahip Türk öğrenciler 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile 30 gün süreyle vizesiz Rusya’da eğitim alabilmekteyken, diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmayacak şekilde Rusya’da kısa süreli eğitim alabilmektedir. Rusya’da 90 günden uzun sürecek eğitimlerde ise pasaport türü farketmeksizin tüm Türk vatandaşları Rusya öğrenci vizesi almak zorundadır.

Rusya Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya eğitim vizesi başvurusu yapmak için ilk olarak Rusya’daki bir eğitim kurumuna başvurmak ve başvurulan kurumdan davetiye almak gerekmektedir. Rusya öğrenci vize başvuruları şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Rusya Büyükelçiliğine, Rusya Başkonsolosluklarına ya da aracı kurum vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir.

Öğrenci vize başvuruları Rusya dış temsilciliklerine yapılacak ise Ankara Rusya Büyükelçiliği, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu, Trabzon Rusya Başkonsolosluğu ya da Antalya Rusya Başkonsolosluğuna müracaat edilmelidir. Konsolosluklara vize başvurusu yapmadan önce mutlaka online sistemden vize randevusu almak gerekmektedir. Rusya vize başvuru formunun ve anketin online olarak doldurulması, vize için gerekli evrakların hazırlanması, vize ücretinin anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenmesi; randevu gününde ise konsolosluğa giderek evrak teslimlerinin yapılması ve gerekli görülmesi durumunda vize mülakatının yapılması ile birlikte vize işlemleri tamamlanmaktadır.

Vize başvurusunun Rusya vize merkezine yapılacağı durumlarda ise; İstanbul, Trabzon, Ankara ve Antalya’da bulunan vize başvuru merkezlerine vize başvurusu yapmak gerekmektedir. Vize başvuru merkezine vize başvurusunu yapmadan önce online randevu sistemi üzerinden randevu alınmalıdır. Öğrenci vize başvuru işlemlerini tamamlamak için online olarak Rusya vize başvuru formu doldurulmalı, vize için gerekli belgeler hazırlanmalı, başvuru yapılacak vize merkezine bağlı olarak vize ücreti randevu öncesi ya da sırası ödenmeli ve vize randevu gününde vize merkezine giderek gerekli tüm belgeler teslim edilmelidir. İstanbul Rusya vize merkezinden başvuru yapılacak ise başvurudan bir gün önce konsolosluktan onay alınması gereklidir.

Rusya vize merkezine posta yolu ile de başvuru yapmak mümkündür; başvuru formu ve gerekli belgeler hazırlandıktan sonra vize ücretinin ödenerek, vize başvuru dosyası posta yoluyla ilgili vize merkezine iletilmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Rusya vize başvuru formu: Vize başvuru formu visa.kdmid.ru adresinden online olarak eksiksiz ve doğru bilgiler ile başvuru sahibi tarafından doldurulmalıdır.
 • Davetiye: Başvuru sahibinin eğitim görmek için başvuru yaptığı Rusya eğitim kurumunun müracaat etmesi ile birlikte Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı ve Rusya Göçmen İdaresi tarafından düzenlenen bir davetiye, Rusya’da okumak için gerekenler arasındadır.
 • Pasaport: Başvuru sahibinin en az 18 ay daha geçerli olan bir pasaporta sahip olması ve pasaportun minimum 2 adet sayfasının boş olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Yüzün net bir şekilde göründüğü, arka fonu beyaz olan, 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • HIV Testi: Başvuru sahibinin Türkiye’deki hastanelerden birinde HIV testi yaptırması ve test sonucunu imzalı ve kaşeli bir şekilde sunması gerekmektedir.

Rusya Federasyonu Öğrenci Vizesi için Davetiye Türleri Nelerdir?

Rusya Federasyonu öğrenci vizesi için davetiye, Rusya’ya giriş amacını gösteren bir belgedir ve öğrenci vizesi alabilmek için davetiyenin mutlaka olması gerekmektedir.

Rusya öğrenci vizesi için 3 çeşit kabul edilebilir davetiye türü bulunmaktadır ve bu davetiye türleri aşağıda verilmiştir.

 • Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı davetiyesi: Davetiyeyi başvuru sahibine Rusya’daki eğitim kurumunun sağlaması gerekmektedir. Rusya’daki eğitim kurumu davetiyeyi başvuru sahibine gönderdikten sonra başvuru sahibi çıktısını alarak ya da elektronik olarak davetiyeyi başvurduğu kuruma sunmalıdır.
 • Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığının telex davetiyesi: Başvuru sahibinin Rusya’daki eğitim kurumu davetiyeyi Rusya Dışişleri Bakanlığından temin etmelidir. Rusya Dışişleri Bakanlığı daha sonra davetiyeyi başvuru sahibinin ülkesindeki konsolosluğa göndermektedir. Başvuru sahibine eğitim göreceği üniversitenin, konsolosluğa sunması için 6 haneli bir kod vermesi gerekmektedir.
 • Rusya üniversitesinden davetiye mektubu: Yalnızca kısa süreli eğitimler için geçerlidir. Davetiyeyi üniversitenin rektörü ya da uluslararası biriminin bölüm başkanı üniversitenin resmi kağıdında kaşeli ve imzalı olarak hazırlamalıdır.

Bazı durumlarda Rusya Göçmen Bürosu davetiyeleri elektronik formatta göndermektedir. İstanbul Konsolosluğundan öğrenci vizesi için başvuru yapılması durumunda gönderilen davetiyenin konsolosluktan onay çıktısının alınması gerekmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesi Başvurusu için Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Rusya öğrenci vizesi başvurusu için sağlık sigortası Avrupa Birliği ülkeleri, İrlanda, Çin, İran ve İsrail vatandaşları için zorunludur; ancak diğer ülke vatandaşlarının vize başvurusu için seyahat sağlık sigortası zorunlu evraklardan biri değildir.

Rusya öğrenci vizesi başvurusu yapacak Türk vatandaşları vize başvurularından seyahat sağlık sigortasını sunmaları gerekmemektedir, ancak Rusya’da eğitim alınacak süre içerisinde yaşanabilecek sağlık sorunlarına ve beklenmedik durumlara önlem olarak seyahat sağlık sigortasının yaptırılması önerilmektedir. Rusya seyahat sağlık sigortası yaptırıldığı takdirde öğrencilik esnasında yaşanabilecek sağlık problemleri ya da kazalar gibi beklenmedik durumlarda, masraflar sigorta tarafından karşılanabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Rusya öğrenci vizesi başvurularında, başvuru sahipleri adına tam kapsamlı ve en uygun fiyatlı sağlık sigortaları Vizem.net'in sigorta birimi tarafından yaptırılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Rusya öğrenci vize ücreti vizenin giriş-çıkış sayısına ve işlem günü süresine göre farklı olabilmektedir. Başvuru sahibi vize ücretini başvuru yapacağı yere bağlı olarak elden ya da belirlenen anlaşmalı bankalar aracılığı ile dolar cinsinden ödeyebilmektedir.

4 ile 10 gün arasında işlem süresi olan Rusya öğrenci vizeleri tek girişli için 80 dolar, çift girişli için 128 dolar ve çok girişli için 240 dolardır. 1 ile 3 gün işlem süresi olan tek girişli vizeler 160 dolar, çift girişli vizeler 256 dolar ve çok girişli vizeler 480 dolar olarak ücretlendirilmektedir.

2022 yılı için tek girişli Rusya öğrenci vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formunun doldurulması, seyahat sağlık sigortasının yapılması, otel ve uçak rezervasyonları, gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme hizmeti ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere tüm masraflar ortalama 180 dolar civarında tutmaktadır.

Rusya Eğitim Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Rusya eğitim vizesi için randevular vize başvuru merkezlerinden ya da konsolosluklardan alınmaktadır. Vize başvuru merkezinden randevular online randevu sisteminden başvurunun nereden yapılacağı, vize türü, başvuru sayısı ve e-mail adres bilgilerinin girilmesi ile alınmaktadır.

Rusya vize merkezinin randevu ekranı aşağıda verilmiştir.

Rusya Eğitim Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?
Rusya Eğitim Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Rusya öğrenci vizesi randevusu konsolosluktan ise konsolosluğun online sistemine girerek başvuru numarası ve güvenlik kodunun girilmesi ile birlikte alınabilmektedir.

Konsolosluğun randevu ekranı aşağıdaki görselde verilmiştir.

Rusya Eğitim Vizesi için Randevu Alma Ekranı
Rusya Eğitim Vizesi için Randevu Alma Ekranı

Rusya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya öğrenci vizesi başvuruları genel olarak 4 ila 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır, ancak bu süre konsolosluğun yoğunluğuna, mülakat ve ek belge talep edilmesine ve tatil günlerine bağlı olarak daha uzun sürebilmektedir. Express vize başvuruları ise 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Rusya Eğitim Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Rusya eğitim vizesi takip ve sorgulama işlemi başvuru yapılan yere göre değişkenlik göstermektedir. Konsolosluklara yapılan Rusya öğrenci vizesi başvuruları için konsolosluğun herhangi bir takip ve sorgulama sistemi bulunmadığı için, takip ve sorgulama işlemleri konsolosluk aranarak ya da e-posta göndererek yapılabilmektedir. Rusya eğitim vize başvurularının Rusya vize merkezinden yapılması durumunda ise vize takip ve sorgulama işlemi online takip sisteminden pasaport numarası/referans numarası ve doğum tarihi bilgilerinin girilmesi ile yapılabilmektedir.

Rusya vize merkezinin başvuru takip ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya Eğitim Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Rusya Eğitim Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığı ile yapılacak Rusya eğitim vizesi başvurularında takip ve sorgulama işlemleri hem online vize takibi şeklinde hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile yapılabilmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Rusya öğrenci vizesi 90 günlüğüne ve tek ya da çift girişli olarak verilmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesinin Geçerlilik Süresi Nasıl Uzatılır?

Rusya öğrenci vizesinin geçerlilik süresini uzatmak için yabancı öğrencinin ikamet ettiği ve kayıtlı olduğu Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı şubesine başvuru yapması gerekmektedir. Geçerlilik süresi uzatımı, bir sonraki her bir uzatım 1 yılı geçmemekte ve Rusya Federasyonu kanunları çerçevesinde imzalanan eğitim anlaşmasının süresi içerisinde olmaktadır. Öğrenci vizesinin geçerlilik süresinin uzatılması ile öğrenciye çok girişli vize verilmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesi Onaylandıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Rusya öğrenci vizesi onaylandıktan sonra yapılması gereken 2 prosedür aşağıda verilmektedir.

 • Göçmenlik kartı edinmek: Rusya havalimanı girişinde, göçmenlik kartı teslim alınmalıdır. Kart seyahat ve öğrenci hakkında sorular bulunduran iki bölümden oluşmaktadır ve karta eksiksiz bir şekilde tüm bilgiler doldurulmalıdır. Kartın bir bölümü sınır polisinde kalmalı ve diğer bir bölümünü ise öğrenci taşımalıdır.
 • Rusya öğrenci vizesinin kaydı: Rusya öğrenci vizesinin kaydedilmesi, Rusya’da kalınan özel evin sahibi ya da otelin sorumluluğundadır. Öğrenci olan kişi pasaportunun bilgilerinin bulunduğu sayfaları, öğrenci vizesini ve göçmenlik kartının fotokopilerini kaldığı yerin sahibine vermelidir ve bu şekilde kayıt tamamlanmalıdır.

Rusya Öğrenci Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Rusya öğrenci vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Eksik evrak beyanı
 • Davetiyenin geçersiz olması
 • Geçmişte vize ihlalinin bulunması

Rusya öğrenci vizesi için ret alınması durumunda eksik evraklar tamamlanarak yeniden vize başvurusu yapılabilir ya da vize ret kararına itiraz edilebilir.

Rusya Öğrenci Vize Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Rusya öğrenci vize başvurusu reddedilen kişiler, Rusya öğrenci vizesi reddine itiraz edebilmektedir. İtiraz için vize ret itiraz dilekçesi hazırlanmalı ve Rusya Dışişleri Bakanlığına ya da Rusya Konsolosluğuna mail yoluyla iletilmeli veya randevu alınarak şahsen teslim edilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Rusya öğrenci vizesi ve Rusya'da eğitim alma konularında merkezimize en sık sorulan sorulan sorulara yanıtları ile birlikte aşağıda yer verilmiştir.

Rusya'da Öğrenci Yaşam Maliyeti Ne Kadardır?

Rusya’da öğrenci yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında pahalı değildir.

Rusya’da bir öğrencinin aylık konaklama gideri konakladığı konuma, konut türüne ve büyüklüğüne göre değişse de ortalama 500 ile 35.000 Rus rublesi, yani 200 ila 10.000 Türk lirası arasındadır. Rusya’da ekmek, et, şeker ve balık gibi temel gıda giderleri ortalama aylık 4.000 Rus rublesi, yani 1.200 TL tutmaktadır. Fast food restoranlarında bir öğle yemeği ortalama 180-200 Rus rublesi, yani 50-80 Türk lirası civarındadır. Rusya’daki ulaşım ücretleri şehirlere göre değişmektedir, ancak ortalama metro ile bir seyahat 57 Rus rublesi, yani 16 TL, aylık seyahat bileti ise 1.970 ruble, yani yaklaşık 560 TL olmaktadır.

Rusya’daki üniversitelerin yıllık ücretleri üniversiteye, bölgeye ve uzmanlığa göre değişkenlik göstermektedir. Rusya’daki üniversitelerin ortalama yıllık ücreti 122.500 ila 880.000 Rus rublesi, yani 35.000 ila 253.000 TL arasındadır. Rusya yaşam maliyetleri öğrenciler için karşılanabilir derecededir.

Öğrenci Vizesi ile Rusya'da Çalışılabilir Mi?

Öğrenci vizesi ile Rusya’da öğrenciler aynı zamanda boş günlerinde çalışabilmektedir. Öğrencilere çalışma izni 1 yıl süre ile verilmektedir ve öğrencilerin çalışabilmeleri için Rusya Göçmenlik İdaresinden izin almaları ve 18 yaşından büyük olmaları gerekmektedir.

Rusya’da öğrenciler üniversite bünyesinde asistan olarak çalışabileceği gibi, en sık tercih edilen iş ise yabancı dil eğitmenliğidir. Rusya’da yabancı öğrenciler boş zamanlarında çalışarak saatlik 50 dolara kadar kazanç elde edebilmektedir.

Mezuniyet Sonrası Rusya'da Çalışılabilir Mi?

Rusya üniversitelerinden mezun olduktan sonra, yabancı öğrenciler herhangi bir çalışma izni ya da vizesi olmadan Rusya’da kalamamaktadır.

Rusya üniversitelerinin programlarını tamamlayan yabancı öğrenciler, mezuniyet sonrası Rusya’da çalışabilmek için çalışma izni ya da Rusya çalışma vizesi başvurusu yapmalıdır.

Rusya'da Dil Eğitimi için Öğrenci Vizesi Mi Alınmalıdır?

Rusya’da 90 günden fazla sürecek dil eğitimlerinde kişilerin öğrenci vizesi almaları gerekmektedir; ancak 90 günden kısa süren dil eğitimlerinde kişilerin pasaport türlerine bağlı olarak bazı Türk vatandaşlarının vize almalarına gerek kalmadan Rusya’da dil eğitimi alabilmeleri mümkündür.

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, Rusya dil okulu eğitimleri için vize almak zorundadır. Hizmet ve hususi pasaport sahipleri 30 gün, diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günden kısa dil okulu eğitimleri için vizesiz olarak Rusya’ya seyahat edebilmektedir.

Bir Rus Üniversitesi'nden Mezun Olan Kişi Rusya Vatandaşlığı Alabilir Mi?

Bir Rus üniversitesinden mezun olan kişi, bazı gereklilikleri karşıladığı takdirde Rus vatandaşlığı alabilmektedir. Rus vatandaşlığı ile kişilere, Rusya’da yaşama, okuma ve çalışma gibi haklar verilmektedir.

Rus vatandaşlığı alabilmek için öğrencilerin ilk olarak Rusya topraklarında bulunan bir devlet üniversitesinde eğitimini tamamlamış olması gerekmektedir. Rusya’da eğitimini tamamladıktan sonra mesleklerinde 1 yıllık bir deneyime de sahip olan kişiler Rusya vatandaşlık için başvuruda bulunabilmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesi Sahibinin Aile Üyeleri Rusya'ya Gelebilir Mi?

Rusya öğrenci vizesi, sahibinin aile üyelerinin de kişiye eşlik etmesine izin veren bir vize türüdür. Aile üyelerinin Rusya’ya gelebilmesi için Göç İşleri Müdürlüğünden bir davetiye alınması ve vize ücretinin ödenmesi gereklidir.

Rusya öğrenci vizesi sahiplerinin aile üyeleri, Rusya’ya gelmeden önce konsolosluktan Rusya aile vizesi başvurusu yapmalıdır. Rusya aile vizesi sahibi kişiler, Rusya’da çalışma ya da uzun süreli yaşama hakkına sahip değildir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: