Rusya VKS Vizesi

Rusya VKS Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Rusya VKS vizesi Rusya’ya girmeyi ve Rusya’da 3 yıl işçi olarak çalışmayı sağlayan uzun süreli Rusya çalışma vizesidir.

Rusya VKS vizesi, Rusya’da çalışmak üzere iş teklifi almış kişilerin başvurabileceği bir Rus Vizesi türüdür. Rusya VKS vizesi ile Rusya’da çalışan kişi Rusya VKS vize süresi dolmadan 20 gün önce başvurularak Rusya VKS vizesinin süresi 3 yıla kadar uzatılabilmektedir.

Rusya 3 yıllık Çalışma (VKS) Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya 3 yıllık çalışma (VKS) vizesi alabilmek için gerekli adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’dan iş teklifi alınmalıdır: Rusya’da bulunan bir şirketten iş teklifi almak gerekmektedir ve iş teklifini kanıtlayan işveren tarafından gönderilmiş bir davet mektubu gerekmektedir.
 • Rusya’da çalışma davetiyesi alınmalıdır: İşveren Rusya İçişleri Bakanlığına müracaat ederek yabancı işçi çalışma davetiyesi talebinde bulunulmalıdır.
 • Rusya 3 yıllık çalışma (VKS) vize başvuru formu doldurulmalıdır: Rusya 3 yıllık çalışma (VKS) vize başvuru formu, Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi internet adresi üzerinden çevrimiçi olarak doldurulmalıdır.
 • Rusya 3 yıllık çalışma (VKS) vizesi için gerekli belgeler toplanmalıdır: Tüm evraklar eksiksiz şekilde elde edilmelidir.
 • Rusya 3 yıllık çalışma (VKS) vize başvurusu yapılmalıdır: Rusya Konsolosluğuna bizzat giderek ya da bir vize işlem merkezine başvurarak Rusya 3 yıllık çalışma (VKS) vize başvurusu yapılabilmektedir.
 • Rusya 3 yıllık çalışma (VKS) vize ücreti ödenmelidir: Rusya 3 yıllık çalışma (VKS) vize ücretleri 30 EUR ila 500 EUR arasında değişmektedir.

Rusya 3 yıllık çalışma (VKS) vizesi alabilmek için yukarıda listelenen adımlar tamamlandıktan sonra, vizenin işleme konulması beklenilmelidir. Rusya 3 yıllık çalışma (VKS) vize işlemleri sırasında Rus dış temsilcilikleri gerekli görülen durumlarda başvuru sahibini görüşmeye çağırabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya VKS Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rusya VKS vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya İçişleri Bakanlığından vize daveti: Rus işverenden Rusya İçişleri Bakanlığı tarafına ait Rusya VKS vize daveti talep edilmelidir. Rusya VKS vize davetinin orijinal, baskılı ya da elektronik formda olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Rusya’da planlanan ikametin bitiş zamanından, 6 ay daha geçerliliği olan bir pasaport gerekmektedir.
 • Rus işveren mektubu: Rus işveren tarafından yazılmış ve imzalanmış iş teklifi niteliğinde bir mektup olmalıdır.
  • Rusya VKS vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, Rusya seyahatinin tarihi, varış noktası ve Rusya seyahatinin amacının açıkca anlatılması gerekmektedir.
  • Rusya’da çalışılacak firmanın adı ve yetkili kişilerin iletişim bilgilerini içermelidir.
  • Rusya seyahatinin masraflarını kimin karşılayacağı net bir şekilde belirtilmelidir.
 • HIV Testi (AIDS) Sertifikası: Rusya VKS vize başvurusundan önce, son üç ay içerisinde yapılmış olması gerekmektedir.
 • Çalışma izninin onaylandığına dair belge
 • Devlet harcı ödemesi: 800 rublelik devlet harcının ödendiğine dair belge gerekmektedir.

Rusya VKS Vizesi Ücreti Nedir?

Rusya VKS vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HİZMETLERÜCRET
Rusya VKS Vize Harcı160 USD
Başvuru Formu ve Dilekçe Doldurma60 USD
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri42 USD
Danışmanlık Hizmeti50 USD
TOPLAM312 USD

Rusya VKS vizesi konsolosluk ücretleri; biyometri işlemleri, randevu, form doldurma gibi birçok Rusya Vize Ücreti içeren hizmeti sağlamaktadır.

Rusya VKS Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Rusya VKS vize başvurusu 10 iş günü içerisinde değerlendirilip Rusya VKS vizesinin başvuru sahibine verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir.

Rusya VKS vize başvurularını Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu işleme koymaktadır ve yoğunluğa bağlı olarak işlem süresi değişebilmektedir.

Rusya VKS vizesi için acil vize başvurusu yapılacağı yönünde Rusya Dışişleri Bakanlığı veya Rusya Federasyonu Büyükelçisi veya Başkonsolosu tarafından emir verildiyse işlem süresi 3 iş günü içerisinde ya da daha kısa sürede sonuçlandırılabilmektedir.

Konsolosluk tarafından gerekli bulunursa Rusya VKS vize işlem süresi 30 güne kadar sürebilmektedir.

Rusya VKS Başvurusu Nereye Yapılır?

Rusya VKS vize başvuru formu, Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi internet adresi üzerinden çevrimiçi olarak doldurulmaktadır ve gerekli diğer belgeler de toplandıktan sonra Rusya Konsolosluğuna bizzat giderek ya da bir vize işlem merkezine başvurarak Rusya VKS vize başvurusu yapılabilmektedir.

Rusya Türk İşçi Alımı Gerçekleştirmekte Midir?

Rusya Türk işçi alımı, Türk işçilerin deneyim ve becerilerine uygun bir iş teklifi işçiye Rus firma tarafından yapıldığında Türk işçi alımı gerçekleşebilmektedir.

Rusya VKS Vizesine Benzer Vize Türleri Nelerdir?

Rusya VKS vizesine benzer vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya çalışma vizesi: Rusya çalışma vizesi, yabancıların Rusya’da 90 güne kadar tek girişle Rusya’da çalışmalarına olanak sağlayan vize türüdür, vize süresini uzatabilmek mümkündür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: