Rusya VKS Vizesi

Rusya VKS Vizesi Başvuru Süreci 2023

Rusya VKS vizesi Rusya’ya girmeyi ve Rusya’da 3 yıl işçi olarak çalışmayı sağlayan uzun süreli Rusya çalışma vizesidir. Rusya Federasyonu, yurt dışındaki yüksek nitelikli işçilere Rusya’da çalışmaları için VKS vizesi vermektedir.

Rusya VKS vizesi almak için Rusya’da bir işe kabul edilmek, işverenden davetiye almak ve gerekli belgeleri hazırlayıp vize için başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Rusya Federasyonu kalifiye işçiler için gerekli evraklar arasında İçişleri Bakanlığı’ndan alınan davet mektubu, işveren mektubu, eliza testi sonucu, pasaport gibi belgeler bulunmaktadır.

Vizem.net, Türkiye'den Rusya VKS vizesine başvuracak kişilere gerekli vize evraklarının hazırlanıp uygunluğunun kontrol edilmesinden vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

VKS Nedir?

VKS, yüksek nitelikli personelleri ifade etmektedir ve VKS vizesi, Rusya Federasyonu tarafından uzman işçiler için verilen bir vize türüdür. Rusya Federasyonu, VKS vizesini Rusya’dan iş teklifi almış gerekli şartları sağlayan yabancı kişilere vermektedir. VKS vizesine başvuracak kişilerin Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’ndan onaylı resmi davetiyeye sahip olmaları gerekmektedir.

Kimler Rusya Yüksek Nitelikli Çalışma Vizesi Alabilir?

Kalifiye işçi düzeyinde olan ve gerekli şartları taşıyan yabancı kişiler, Rusya VKS vizesi alarak Rusya’ya çalışma amacıyla gelebilmektedir.

3 Yıllık Rusya Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

3 yıllık Rusya vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Müdür vasfıyla başvuracak kişilerin, yükseköğretim eğitimi almış olması ve üst düzey yönetim pozisyonlarında minimum 5 yıl iş deneyimi bulunması gerekmektedir.
 • Finans direktörü vasfıyla başvuracak kişilerin, ekonomi yükseköğretim bitirmeleri gerekmektedir. Kıdemli yönetim pozisyonları da dahil olmak üzere finans ve muhasebe alanında minimum 5 yıllık iş deneyimi bulunmalıdır.
 • İnsan kaynakları müdür yardımcısı vasfıyla başvuracak kişiler, yükseköğretim eğitimi almış, insan kaynakları pozisyonlarında en az 5 yıl iş deneyime sahip olmalıdır.
 • Daire başkanı vasfıyla başvuracak kişiler, yükseköğretim eğitimi almış olmalı ve en az 5 yıl iş tecrübesine sahip olmalıdır.
 • Ticari müdür yardımcısı pozisyonu için ekonomide yükseköğretim tamamlanmış olmalı ve aynı pozisyonda 5 yıl deneyime sahip olunmalıdır.
 • Rusya Federasyonu, Rusya’da çalışacak yüksek nitelikli uzmanlar için bazı istisnalar dışında asgari maaş olarak en az 167.000 ruble belirlemiştir.
 • Dubna, Moskova, Petersburg ve Tomsk teknoloji geliştirme özel ekonomik bölgelerinde çalışacak yüksek nitelikli uzmanlar için aylık 58.500 ruble belirlenmiştir.
 • Akademik araştırmacı veya öğretmen olarak çalışan, araştırma veya öğretim görevlileri için aylık 83.500 ruble verilmektedir.
 • Tıp ve araştırma çalışanlarına yıllık 1 milyon ruble verilmektedir.

Rusya VKS Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya Federasyonu VKS vize başvuruları şahsen ya da akredite acenteler vasıtasıyla Rusya Büyükelçiliği’ne, Rusya başkonsolosluklarına ya da aracı kurumun vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir.

Rusya dış temsilcilikleri aracılığıyla yapılan vize başvuruları İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya illerinde bulunan Rusya konsolosluklarında gerçekleştirilmektedir. Konsolosluklara yapılacak Rusya vize başvurularında konsolosluktan randevu alınmalıdır. Online Rusya vize başvuru formu ve anket eksiksiz doldurulmalı, gereken evraklar eklenmeli ve vize harç ücreti anlaşmalı bankalar üzerinden ödenmelidir. VKS vize randevu gününde belgeler eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir. Rusya Konsolosluğu’nun gerekli görmesi halinde vize mülakatı gerçekleştirilmektedir.

Rusya Vize Merkezi üzerinden Rusya vize başvurusu yapmak için İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya'da bulunan vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmaktadır. Rusya Vize Merkezi’ne başvuru yapmak için online randevu alınması gerekmektedir. Rusya vize başvuru formunun doldurulması, gerekli belgelerin hazırlanması, başvurulacak vize merkezine bağlı olarak randevu öncesinde veya sırasında vize ücretinin ödenmesi ve son olarak evrak teslimi yapılması ile Rusya Vize Merkezi üzerinden Rusya vize başvuruları tamamlanmaktadır.

Rusya Federasyonu VKS Vizesi için Randevu Nereden Alınır?

Rusya VKS vizesi için vize başvuru merkezinden başvuru yapılması durumunda vize merkezinin çevrimiçi randevu sisteminden; konsolosluklardan başvuru yapılması halinde konsoloslukların çevrimiçi randevu sistemleri üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

Rusya VKS vize randevusu konsolosluklardan alınacaksa, konsolosluğun elektronik randevu sistemi üzerinden ad, soyad, telefon, email ve doğum tarihi girilerek üye olunması ile randevu alınır.

Rusya VKS vizesi vize başvuru merkezlerinden alınacaksa, vize online randevu sistemi üzerinden başvurulan yer, ikamet yeri, vize tipi, başvuru numarası ve mail adresi bilgileri girilerek çevrimiçi olarak doldurulmalıdır.

Rusya VKS vizesi için konsolosluktan randevu alma görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya Federasyonu VKS Vizesi için Randevu Nereden Alınır?
Rusya Federasyonu VKS Vizesi için Randevu Nereden Alınır?

Rusya VKS vizesi için Rusya Vize Merkezi’nden randevu alma görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya Federasyonu VKS Vizesi için Randevu Alma Ekranı
Rusya Federasyonu VKS Vizesi için Randevu Alma Ekranı

Rusya VKS Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rusya VKS vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya İçişleri Bakanlığından vize daveti: Rus işverenden Rusya İçişleri Bakanlığı tarafına ait Rusya VKS vize daveti talep edilmelidir. Rusya VKS vize davetinin orijinal, baskılı ya da elektronik formda olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Rusya’da planlanan ikametin bitiş zamanından, 6 ay daha geçerliliği olan bir pasaport gerekmektedir.
 • Rus işveren mektubu: Rus işveren tarafından yazılmış ve imzalanmış iş teklifi niteliğinde bir mektup olmalıdır.
  • Rusya VKS vize başvuru sahibinin kişisel bilgileri, Rusya seyahatinin tarihi, varış noktası ve Rusya seyahatinin amacının açıkca anlatılması gerekmektedir.
  • Rusya’da çalışılacak firmanın adı ve yetkili kişilerin iletişim bilgilerini içermelidir.
  • Rusya seyahatinin masraflarını kimin karşılayacağı net bir şekilde belirtilmelidir.
 • HIV Testi (AIDS) Sertifikası: Rusya VKS vize başvurusundan önce, son üç ay içerisinde yapılmış olması gerekmektedir.
 • Çalışma izninin onaylandığına dair belge
 • Devlet harcı ödemesi: 800 rublelik devlet harcının ödendiğine dair belge gerekmektedir.

Rusya VKS Vize Ücreti Ne Kadardır?

Rusya VKS vize ücretleri, Rusya’ya giriş sayısına ve vize işlem günü süresine göre değişmektedir.

Rusya vizesi için 4- 10 gün süren işlemlerde tek girişli vize 80 dolar, çift girişli vize 128 dolar ve çok girişli vize 240 dolardır. Rusya vizesi için 1- 3 gün süren işlemlerde tek girişli vize işlemi 160 dolar tutarken, çift girişli vize 256 dolar ve çok girişli vize 480 dolar tutmaktadır.

Rusya vize ücretleri vize başvurusunun yapıldığı yere bağlı olarak elden veya bankalar vasıtasıyla dolar cinsinden ödenmektedir.

2022 yılı için tek girişli Rusya VKS vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme, noter onayı ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 180 dolar tutmaktadır.

Rusya VKS Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Rusya VKS vize başvurusu 10 iş günü içerisinde değerlendirilip Rusya VKS vizesinin başvuru sahibine verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir.

Rusya VKS vize başvurularını Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu işleme koymaktadır ve yoğunluğa bağlı olarak işlem süresi değişebilmektedir.

Rusya VKS vizesi için acil vize başvurusu yapılacağı yönünde Rusya Dışişleri Bakanlığı veya Rusya Federasyonu Büyükelçisi veya Başkonsolosu tarafından emir verildiyse işlem süresi 3 iş günü içerisinde ya da daha kısa sürede sonuçlandırılabilmektedir.

Konsolosluk tarafından gerekli bulunursa Rusya VKS vize işlem süresi 30 güne kadar sürebilmektedir.

Rusya VKS Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Rusya VKS vizesi için konsoloslukların herhangi bir takip ve sorgulama sistemi yoktur, fakat telefon ya da e-posta vasıtasıyla ilgili konsoloslukların vize birimine ulaşılarak başvuru ile alakalı bilgi talep edilebilmektedir.

Rusya Vize Merkezi’nden yapılan VKS vizesi başvuruları çevrimiçi takip sistemi üzerinden pasaport numarası/ referans numarası ve doğum tarihi bilgileri ile öğrenilmektedir.

Rusya Vize Merkezi’ne ait başvuru takip görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya VKS Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Rusya VKS Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak başvurulan Rusya VKS vizeleri hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile sorgulanmaktadır.

Rusya VKS Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Rusya VKS vizesinin geçerlilik süresi 3 yıldır.

Rusya'da 3 Yıllık Çalışma Vizesi Uzatılabilir Mi?

Rusya’da 3 yıllık çalışma vizesinin süresi uzatılabilmektedir.

3 yıllık vizenin bitmesine 20 gün kala Rusya’dan çıkış gerçekleştirilmeden Rusya VKS vizesi yine 3 yıl süre ile uzatılabilir. 3 yıllık çalışma vizesinin uzatılması için Rusya Federasyonu Göç Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne kayıt yaptırılmalıdır.

Çalışma vizesiyle Rusya Federasyonu’na giriş yapılıp ilgili kurumlara kayıt olduktan sonra uzun süreli bir çalışma vizesi için başvuru süreci 2 hafta içinde sonuçlanmaktadır.

Rusya VKS Vizesinin Avantajları Nelerdir?

Rusya VKS vizesinin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Yabancı vatandaşlar için çalışma izni başvuruları kontenjanlara bakılmaksızın gerçekleştirilmektedir.
 • Yabancı personelleri işe almak için izin başvurularına gerek yoktur.
 • Yabancı personel için birkaç Rusya bölgesini kapsayan çalışma izni verilebilir.
 • Yüksek nitelikli uzmanlar için üç yıl süreyle çalışma izni süresini kapsayan çok girişli çalışma vizeleri verilir.
 • Yüksek nitelikli uzmanlar için çalışma izni başvuru süreleri 14 gündür.
 • Çok girişli vizelerin geçerlilik süresi Rusya Federasyonu'ndan çıkış yapılmasına gerek duyulmadan uzatılabilir.
 • Yüksek nitelikli uzman vizesi ile Rusya'da bulunan yüksek nitelikli uzman çalışanlarının aile üyeleri çalışma hakkına sahiptir ve kolay bir şekilde iş bulunabilmektedir.
 • Yabancı vatandaş, farklı bir tüzel kişilik için düzenlenmiş çalışma vizesi kapsamında Rusya Federasyonu'nda bulunuyorsa, söz konusu vize ile Rusya Federasyonu'ndan ayrılma durumunda kalmadan düzenlenebilir.
 • Yüksek nitelikli uzman çalışanları, Rusya Federasyonu'nun herhangi bir idari bölgesine iş gezilerinde çalışmalarını gerçekleştirebilir.
 • Yüksek nitelikli uzman çalışanlarına ve aile üyelerine, Rusya Federasyonu'na girişlerinden itibaren 90 gün içinde göçmenlik kaydı izni verilir ve eğer Rusya Federasyonu'nda dolaşıyorlarsa, 30 güne kadar göçmenlik siciline kayıt etmelerine gerek yoktur.
 • Yüksek nitelikli uzmanların geliri %13 oranında vergilendirilir ve işveren Sosyal Sigortalar Fonu'na yalnızca %0,2 oranında vergi ödemekle yükümlüdür.
 • Yüksek nitelikli uzmanlara ve aile üyelerine, çalışma izni süresi boyunca kolay bir şekilde oturma izni başvurusunda bulunma hakkı verilir.
 • Yüksek nitelikli uzmanlar için çalışma izni, bir Rus şirketi veya yabancı bir şirketin şubesi adına verilir.

Rusya’da çalışmak isteyen yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya Federasyonu çalışma vizesi kapsamında elde edeceği avantajlar uzmanlara iş hayatlarında kolaylık sağlayacaktır.

VKS Vizesi ile Rusya Kalıcı Oturma İzni Alınabilir Mi?

Evet, VKS vizesi ile Rusya kalıcı oturum izni alınabilmektedir.

Rusya'da iki yıl süreyle yüksek nitelikli çalışan olarak kalıcı oturma izni doğrultusunda ikamet edenlere süresiz kalıcı Rusya oturma izni verilmektedir.

Rusya 3 Yıllık Çalışma Vizesinin Dezavantajları Nelerdir?

Rusya 3 yıllık çalışma vizesinin dezavantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’da VKS vizesi ile çalışanlar ayda minimum 167.000 ruble (2,300 euro) maaş almakla yükümlüdür ve ödenecek ücretin, üç ayda bir muhasebeleştirilmesi gerekmektedir.
 • Rusya’da VKS vizesi ile çalışanların tüm aile üyeleri için geçerli bir sağlık sigortası poliçesi veya tıbbi bakımla ilgili bir sözleşme zorunluluğu bulunmaktadır.
Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: