Rusya Vize Ücreti

2023 Yılında Rusya Vize Ücreti ve Başvuru Masrafları

Vize başvuru harcı, yurt dışına seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları tarafından vize başvuru işlemleri için ödenmesi gereken ve seyahat edilecek ülkenin ilgili dış temsilcilikleri tarafından belirlenen ücrettir. Rusya vize başvuru ücreti; ülkeye giriş ve çıkış sayısı, vize işlem süresi ve başvuru sahibinin milleti gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Rusya Konsolosluğu vize ücretleri için ödeme şekli vize başvurusunun vize aracı kurumunun başvuru merkezine ya da konsolosluklara yapılmasına bağlı olarak değişmektedir. Rusya vize fiyatları bilgilerinin vize başvuru işlemlerinden önce başvuru sahipleri tarafından araştırılması önerilmektedir.

Akredite acente Vizem.net'in Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılacak Rusya vize başvuruları için sunduğu vize danışmanlık hizmeti kapsamında vize başvuru ücretine ek olarak online vize başvuru formunun doldurulması, vize evraklarının uzmanlar tarafından kontrol edilmesi ve vize sorgulama işlemleri de dahil olmak üzere tüm işlemler bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Rusya Vize Ücretinden Muaftır?

Rusya vizesinden muaf tutulan ülkelerin vatandaşları Rusya vize ücretinden de muaf tutulmaktadır. Rusya’ya seyahat etmek isteyen Azerbaycan, Güney Afrika ve Fiji gibi ülkelerinin vatandaşları 90 güne kadar sürecek seyahatler için vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

Rusya’ya seyahat etmek isteyen Brezilya, Kolombiya, Şili, Arjantin ve Peru gibi ülke vatandaşları ise 180 gün içerisinde en fazla 90 gün sürecek ve ticari amaç gütmeden yapılacak seyahatler için Rusya vizesinden muaf tutulmaktadır.

Türkiye Vatandaşları Rus Vize Ücretinden Muaf Mıdır?

Türkiye vatandaşlarının Rus vize ücretinden ve vize başvuru işlemlerinden muaf olma durumu başvuru sahibinin sahip olduğu pasaport türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, her 180 günlük bir süre içerisinde 90 günü aşmayacak Rusya seyahatleri için 30 gün süreyle vizeden ve vize ücretinden muaf tutulmaktadır.

Diplomatik (siyah) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 gün süreyle Rusya vizesinden muaf tutulmaktadır.

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya seyahat edebilmek için vize başvurusunda bulunmaları ve vize ücretini ödemeleri gerekmektedir.

2022'de Rusya Vize Ücretleri Nasıldır?

2022’de Rusya vize ücretleri vize türüne ve vize işlem süresine göre aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Vize TürüVize İşlem SüresiVize Ücreti
Tek girişli vize4 ila 10 gün arası80 $
Tek girişli vize1 ila 3 gün arası160 $
Çift girişli vize4 ila 10 gün arası128 $
Çift girişli vize1 ila 3 gün arası256 $
Çok girişli vize4 ila 10 gün arası240 $
Çok girişli vize1 ila 3 gün arası480 $

2022 yılı için başvuruda bulunulacak tek girişli vize türünden Rusya vize başvuruları için toplam masraflar; vize ücreti, başvuru formunun doldurulması, ulaşım ve konaklama rezervasyonlarının alınması, seyahat sağlık sigortası poliçesi düzenlenmesi, gerekli olduğu durumlarda yeminli çeviri yapılması ve danışmanlık hizmeti gibi işlemlerin ücretleri dahil olmak üzere ortalama olarak 180 dolar tutmaktadır.

Rusya Elektronik Vize Ücreti Ne Kadardır?

E-vize, birçok aşaması olan vize başvuru süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla uygulamaya konulmuş olan ve internet üzerinden vize başvurusu yapılmasına imkan kılan bir vize türüdür.

Rusya için yapılacak olan Rusya e vize başvuruları için herhangi bir ücret uygulaması bulunmamaktadır. Rusya online vize ücreti talep eden kişi ve kuruluşlardan kaçınmaya dikkat edilmesi gerekir.

Rusya Hızlı Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Ekspress vize, normal vize başvuru süreçlerine kıyasla oldukça kısa bir süre içerisinde sonuçlanan ve söz konusu yurt dışı seyahatinden birkaç gün önce başvurusu yapılabilen bir vize türüdür.

Kısa süreli vize türleri için Rusya express vize ücreti 245 dolar olarak belirlenmiştir. Rusya için Rusya express vize başvurusunda bulunan kişiler için vize sonuçlanma süresi 3 ya da 5 güne kadar inebilmektedir.

Vize Türlerine Göre Rusya Vize Harcı Ne Kadardır?

Farklı vize türlerine göre Rusya vize harcı aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Vize TürüVize Harcı
Turist vizesi (Tek girişli)75,2 euro
Turist vizesi (Çift girişli)120,3 euro
Turist vizesi (Çok girişli)225,7 euro
Çalışma vizesi (Tek girişli)75,2 euro
Çalışma vizesi (Çift girişli)120,3 euro
Çalışma vizesi (Çok girişli)225,7 euro
Öğrenci vizesi (Tek girişli)75,2 euro
Öğrenci vizesi (Çift girişli)120,3 euro
Öğrenci vizesi (Çok girişli)225,7 euro
Aile vizesi (Tek girişli)75,2 euro
Aile vizesi (Çift girişli)120,3 euro
Aile vizesi (Çok girişli)225,7 euro
Ticari vize (Tek girişli)75,2 euro
Ticari vize (Çift girişli)120,3 euro
Ticari vize (Çok girişli)225,7 euro
Özel vize (Tek girişli)75,2 euro
Özel vize (Çift girişli)120,3 euro
Özel vize (Çok girişli)225,7 euro
İnsani vize türleri (Tek girişli)75,2 euro
İnsani vize türleri (Çift girişli)120,3 euro
İnsani vize türleri (Çok girişli)225,7 euro
Transit vize75,2 euro

Rusya için Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Rusya vize harcı; vize başvuru merkezine şahsen başvuru yapılıyorsa randevu sırasında elden dolar cinsinde, posta ile başvuru yapılıyorsa banka havalesiyle ve ilgili konsolosluğa başvuru yapılıyorsa anlaşmalı bankalardan dolar cinsinde ödenir.

Rusya Vize Başvurusu Reddedilirse Vize Ücreti İade Edilir Mi?

Hayır, Rusya vize başvurusu reddedilirse vize ücreti iade edilmez.

Rusya Vizesi için Randevu Alma İşlemi Ücretli Midir?

Hayır, Rusya vizesi için randevu alma işlemi ücretli değildir.

Rusya vizesi başvuru sahiplerinden Rusya vize randevusu için ücret talep eden kişi ve websitelere itibar edilmemesi gerekmektedir.

Rusya Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Bedeli Ne Kadardır?

Akredite danışmanlık şirketi Vizem.net üzerinden alınan Rusya vize danışmanlık ücreti başvurulacak vize türüne göre değişmekte olup Rusya vize masrafları ortalama 35 dolar ile 50 dolar arasında değişmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Saint Petersburg için Vize Ücreti Ne Kadardır?

St. Petersburg vize ücreti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Rusya tarafından Saint Petersburg e-vize uygulaması sunulması nedeniyle ücretsizdir.

Rusya'nın en temel liman kentlerinden biri olan St. Petersburg şehrine seyahat etmek isteyen kişilerin gerekli vize belgelerini eksiksiz bir biçimde hazırlayarak e-vize başvurusu yapmaları gerekir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: