Rusya İş İlanları

Rusya İş İlanları: Rusya'da Çalışmak için Gerekenler ve 2023'te Rusya İşçi Alımı

Rusya’da çalışmak isteyen kişiler, kendilerine uygun iş ilanlarını işe alım ajansları veya iş ilanı verilen siteler gibi kaynaklardan bulabilmektedir. İnternet sitelerinin yanı sıra Rusya’daki iş ilanlarına ulaşmanın başka bir yolu da doğrudan uluslararası şirketlerle iletişime geçip, özgeçmiş iletilerek Rusya’da iş yapıp yapmadıklarını ve eksik pozisyonları öğrenmek olabilir.

Rusya ekonomisinin önemli bir kolu doğal kaynaklar, üretim ve ürünlerin işlenmesine dayanır. Rusya’da önemli iş fırsatları üretim bantlarının bulunduğu büyük tesisler veya gaz satışı yapan firmalarda mevcuttur. Rusya’da mühendislik, enerji ve finans sektörleri, çeviri hizmeti sunan yerel şirketlerde de iş imkanları bulunmaktadır.

Rusya’da çalışmanın en büyük avantajı, kişinin kariyerine başlayabilmesi ve başladığı seviyeden yükselebilmesi için uygun iş modeline sahip bir ülke olmasıdır. Rusya’da çalışmakla ilgili gösterilebilecek en büyük dezavantaj ise dil problemidir. Ülkede ikinci bir dilin konuşulma seviyesi çok düşük olduğu için Rusça bilmeyen kişiler için istihdam oranı oldukça düşüktür.

Vizem.net, gerekli dil yeterliliğine sahip ve Rusya voucher belgesi bulunan kişilerin çalışma amaçlı Rusya vize işlemleri için hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

T.C. Vatandaşları Rusya'da Çalışabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya’da bir şirkete veya kuruma yaptıkları iş başvurusu olumlu sonuçlandığı takdirde, Rusya çalışma vizesi alarak Rusya’da çalışabilmektedir.

Rusya İş İmkanları Nasıldır?

Rusya’da iş imkanı, çok sayıda sektör için mevcuttur. Ülke genelinde çalışana en çok ihtiyaç yazılım ve bilişim teknolojileri, tıp, eczacılık, insan kaynakları ve finans gibi alanlarda duyulur. Belirtilen alanların dışında mühendisler, teknik bilgi gerektiren üretim ve sanayi kollarında çalışacak insanlar, yabancı dil eğitmenleri, lojistik operasyonlar için şoförler gibi diğer birçok meslek dalından kişi için de ülkede çalışmak üzere istihdam sağlanabilmektedir.

Çalışma Olanaklarının En Fazla Olduğu Rus Şehirleri Hangileridir?

Çalışma imkanlarının en fazla olduğu Rus şehirleri arasında bulunan Nizhny Novgorod, ülkenin en büyük beşinci kentidir. Moskova’nın 500 kilometre kadar güneydoğusunda bulunan şehir, gerek yaşam şartlarının elverişliliği gerek ise kira ve yaşam masraflarının ulaşılabilir düzeyde olmasıyla yabancılar tarafından sıkça tercih edilir. Nizhny Novgorod, Rusya’nın bilişim teknolojileri ve yazılım geliştirme alanlarında ana merkezlerinden biri olarak gösterilmektedir ve ayrıca şehirde otomotiv sektörü de çok gelişmiştir.

Yekaterinburg ise ülkenin yabancılar için iş imkanları bulunan ve gelişmekte olan bölgelerinden biridir. Ural Dağları’nın doğusunda bulunan bölgede önemli sanayi ve ticaret merkezleri bulunmaktadır. Yekaterinburg bölgesi en sık, sahip olduğu çok sayıda doğal kaynaktan dolayı maden endüstrisi ile öne çıkmaktadır.

Novosibirsk, ülkenin uzak bir bölgesinde olmasına rağmen; bilişim teknolojileri, araştırma merkezleri ve teknoloji alanındaki birçok kuruluşu ile iş imkanlarının yoğun olduğu bölgelerden biridir. Ülkenin en büyük üçüncü şehri olarak, iş arayan yabancılara birçok alanda iş imkanı sağlar.

Belirtilen bölgelerin dışında, Moskova ve St. Petersburg gibi ülkenin en büyük ve en önemli şehirleri de iş imkanlarının çokluğu ve sektörlerin genişliği bakımından, Rusya’da iş arayan kişilerce en çok tercih edilen yerlerin başındadır.

Rusya'da İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Sektörler Hangileridir?

Rusya’da iş fırsatlarının en fazla olduğu sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Bilişim teknolojileri sektörü
 • İş geliştirme sektörü
 • Finans sektörü
 • İnsan kaynakları sektörü
 • Sağlık sektörü
 • Eczacılık sektörü
 • Satış danışmanlığı sektörü
 • Teknikerlik sektörü
 • Mühendislik sektörü
 • Hizmet sektörü
 • İnşaat sektörü
 • Turizm sektörü

2022'de Hangi Meslekler için Rusya İşçi Alımı Yapılmaktadır?

2022'de Hangi Meslekler için Rusya İşçi Alımı Yapılmaktadır?
2022'de Hangi Meslekler için Rusya İşçi Alımı Yapılmaktadır?

Rusya’da işçi alımı yapılan ve en çok işgücüne ihtiyaç duyulan meslekler risk yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, bilişim teknolojileri personelleri, gemi kaptanlığı, muhasebecilik ve doktorluktur.

Rusya’da özellikle bilişim teknolojileri, insan kaynakları, finans ve tıp alanlarında sektörel olarak çalışan ihtiyacı bulunduğundan Rusya işçi alımı başvuruları bu alanlarda daha fazladır. Rusya’ya Türk işçi alımı da genellikle aynı sektörlerde daha sık görülmektedir.

Rusya'da Şöför Arayan Şirketler Hangileridir?

Rusya’da şoför alımı ülkede yapılan çok sayıda ithalat, ihracat ve taşımacılık faaliyetinden dolayı oldukça fazladır. Çeşitli ülkelerden gelip Rusya’da şoför olarak çalışmak isteyen kişiler için çeşitli düzenlemeler ve imkanlar bulunmaktadır.

Rusya’da şoför alımı yapan şirketlerin başlıcaları; MST Shipping Service, ULSI Logistics Services, DB Schenker, MOLCOM, Proft Logistic, Gruz-Transport, Limco Logistics, Polar Logistics, APL Logistics gibi Rusya’nın önde gelen lojistik ve taşımacılık şirketleridir.

Rusya’da şoför olarak çalışan yabancı uyruklu şoförlerden, 2019 yılında Rusya şoför vizesi uygulaması kaldırıldığı için, meslekleri gereği kısa süreli seyahatlerinde vize talep edilmemektedir.

Rusya'da İş Bulma Yolları Nelerdir?

Rusya’da iş bulmak için kullanılan en yaygın yol iş bulma siteleri ve uygulamalarından iş ilanlarının düzenli takip edilmesidir. Rusya’da iş ilanlarını takip edebilmek için birçok site mevcuttur ve işverenler bu sitelere düzenli olarak ilan eklemesi yapmaktadır. Özellikle Rusya’da yaşamayan ama Rusya’da iş bulmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yol, iş ilanlarının yüklendiği online siteler veya uygulamalardan yararlanmaktır.

Rusya İş İlanları Nereden Takip Edilir?

Rusya’daki iş ilanlarının takibi için kullanılabilecek en popüler iş ilanı siteleri aşağıda listelenmiştir:

 • Superjob.ru
 • Headhunter.ru
 • Jobsinmoscow.eu
 • Expat.ru
 • Russia.xpatjobs.com
 • Career.ru
 • Moscowjob.net
 • Job.ru
 • Bankir.ru
 • Irr.ru
 • Careerjet.ru
 • Learnforgood.com
 • Ru.jobrapido.com
 • Rabota.ru
 • Ru.trovit.com
 • Antalrussia.ru

Rusya’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Rusya iş imkanları arasında en çok ihtiyaç duyulan alanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Risk yöneticisi: Rusya’daki en yüksek ücretli işler arasındadır.
 • Bilgisayar programcısı ve bilişim teknolojileri personeli: Rusya’nın hemen hemen tüm şehirlerinde talep görmektedir.
 • Gemi kaptanı: Rusya’da yüksek ücretli ve popüler işlerden biridir.
 • Muhasebeci: Rusya’da muhasebecilik iş başvurularında rekabet oldukça yüksektir. İstihdam fırsatı, sertifikalar ve deneyim seviyesine bağlıdır.
 • Doktor: Rusya’da en çok talep gören iş kollarının başında gelmektedir.

Türkiye’deki Rusya Yurt Dışı İşleri Hangi Sitelerde Yayınlanır?

Türkiye’deki Rusya iş ilanlarının yayınlandığı bazı siteler aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Kariyer.net
 • Jooble.org
 • İskur.gov.tr
 • Ronesans.com
 • Enka.com

İş Aramak için Rusya'ya Gidilebilir Mi?

Hayır, iş aramak için Rusya’ya gidilemez.

Rusya, iş arama amacıyla Rusya’ya gitmek isteyen yabancı kişilere vize vermemektedir ve Rusya Federasyonu'nun iş arama vizesi uygulaması yoktur.

Türkiye'den Rusya'ya Çalışmak için Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Rusya’ya çalışmak için gitmek isteyen kişiler Rusya’da kendilerine uygun bir işe başvurmuş ve kabul edilmiş olmalıdır.

İş başvurusu kabul edilen kişilerin iş sözleşmelerinin yapılmış olması gereklidir. İş sözleşmesinin yapılmasından sonra işveren tarafından kişiye Rusya vizesi için voucher yani davetiyenin yollanması gerekir. Davetiye ile birlikte diğer vize için gerekli evrakların hazırlanması ile Rusya çalışma vizesine başvuru yapılabilir. Kişiler ancak Rusya çalışma vizesi başvurusunu tamamladıktan ve vizeleri onaylandıktan sonra Rusya’ya çalışmak amacıyla gidebilmektedir.

Rusya'da Çalışmak için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya’da çalışmak için vize başvurusu, şahsen ya da akredite acenteler aracılığı ile Rusya konsolosluklarına ya da Rusya vize başvuru merkezlerine yapılabilir.

Rusya çalışma vizesi başvurusunda bulunacak kişinin mutlaka online randevu sistemi üzerinden vize randevusu alması gerekmektedir. Online Rusya vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz şekilde doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, vize ücretinin ödenmesi ve ardından vize randevusunda evrakların teslimi ve yetkili kurum tarafından gerekli görüldüğü durumlarda vize mülakatının yapılması ile konsolosluk üzerinden Rusya çalışma vizesi başvurusu tamamlanabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye’den yapılan Rusya çalışma vizesi başvurularında gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için kapsamlı bir danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Rusya’da çalışma imkanları ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Yabancılar için Rusya'da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Yabancılar için Rusya’da çalışma saatleri günlük olarak 8 saat ve haftada 5 gündür. Rusya’da çalışanların günlük olarak en az 30 dakika dinlenme hakları mevcuttur. Belirtilen saatler dışındaki çalışma saatleri ekstra mesai ücreti getirir. Rus yasalarına göre çalışan kişi üst üste iki gün dört saatten fazla ve yılda da 120 saatten fazla ekstra mesaiye kalamaz.

Rusya’da çalışan kişilerin, işverenleri tarafından sağlanması gereken haklarının başında tatil izni gelmektedir. Altı ay hizmet veren çalışanlar, 28 günlük izin hakkına sahip olmaktadır. Rusya’da çalışan kişilerin sahip olduğu haklardan biri de hastalık izinleridir. Çalışan kişi kendi hastalığı için izin alabildiği gibi; eşi, ailesi ve çocukları için de hastalık izni alabilir. Üç iş gününü geçen izinlerde çalışanlar normal maaşlarını almazlar, sağlık sigortaları tarafından maaşlarına orantılı olarak ödenek üzerinden ödeme alırlar. Kişilerin alabileceği diğer bir izin türü de ebeveynlik iznidir. Ebeveynlik izni sırasında, ebeveynlerden biri 18 aya kadar bu izinden faydalanabilir ve bu süre zarfında ödenek alabilir. Rusya’daki kadın çalışanlar için ek olarak doğumdan 70 gün önce ve 70 gün sonrasında kullanılabilir olmak üzere, doğum izni hakkıbulunmaktadır.

Rusya Federasyonu kanunlarına göre, işverenler işçilerine iş sözleşmesi yapıldığından itibaren sigorta yapmak zorundadır. Sigorta için işveren, sözleşmede belirtilen ve yasalarla belirlenen ölçüde aylık olarak prim ödemesi yapar. İşveren, işçisi için emeklilik fonu, sosyal sigorta ve sağlık sigortası primini aylık olarak ödemek zorundadır.

Rusya’da çalışanlar için belirtilen izinlerin dışında yılda 14 tane resmi tatil vardır. Rusya’da işverenler çalışanlarının resmi tatil olarak belirtilen günlerde çalışmasını istiyorsa, yasalara göre günlük ücretinin %200’ü tutarında ödeme yapmalıdır.

Rusya’da İşçi Hakları Nasıldır?

Rusya Federasyonu Anayasasına göre, onurlu bir yaşam ve insanın özgür gelişimini sağlayan sosyal bir devlettir. Rusya, halkının işini ve sağlığını korur, garantili bir asgari ücret belirler, aile, engelliler ve yaşlılar için devlet desteği sağlar ve bir sosyal hizmet sistemi geliştirir.

Rusya Federasyonu anayasanın 37. maddesi, serbest meslek ve faaliyet türü seçimi, zorla çalıştırılma yasağı, güvenlik ve hijyen gerekliliklerini karşılayan çalışma koşulları, ayrım gözetmeksizin ücretlendirme, federal kanunla belirlenen asgari ücret, işsizliğe karşı koruma, bireysel ve toplu iş uyuşmazlıkları hakkı, grev hakkı, garantili yasal çalışma süresi, izin ve tatil günleri ve yıllık ücretli izni Rusya’da çalışanlara sağlamaktadır. Anayasanın 30. maddesi; herkesin çıkarlarını korumak için, sendika kurma hakkı da dahil olmak üzere örgütlenme hakkı da sağlamaktadır.

Rusya'da Ortalama Maaşlar Ne Kadardır?

Rusya’da ortalama maaşlar, Mayıs 2022 tarihli verilere göre yaklaşık 65.000 Rus rublesi civarındadır. Rusya’da en yüksek maaşlı meslekler arasında doktorluk, avukatlık, bilişim teknolojileri uzmanlığı ve yazılım uzmanlığı, mimarlık ve öğretmenlik sayılabilir.

2022'de Rusya'da Asgari Ücret Ne Kadardır?

2022’de Rusya’da asgari ücret 15.279 Rus rublesidir.

2022 yılı Ağustos ayı itibari ile 1 ABD doları, 62,25 Rus rublesine denk gelmektedir. 15.279 Rus rublesi olarak belirlenen Rusya asgari ücret tutarı 2022 Ağustos ayı itibariyle yaklaşık 245 ABD dolarıdır.

Rusya Federasyonu'nda Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Rusya Federasyonu’nda çalışmanın avantajları arasında sayılabilecek ilk şey çalışılabilecek alanların genişliğidir; çeşitli sektörlerde eleman açığının olması Rusya’da iş bulabilmeyi kolay hale getirmektedir. Rusya’da çalışmakla ilgili avantajlardan bir diğeri, Rusya’nın sektöre başlamak için uygun bir yer olması ve kişinin Rusya iş kültüründen dolayı kariyerinde adım adım yükselebilmesine imkan tanınmasıdır.

Rusya Federasyonu'nda çalışmanın dezavantajları arasında öncelikle dil problemi yer alır. Ülke nüfusunun çok büyük bir bölümü ikinci bir yabancı dil bilmemekte ve yaşamın her alanında sadece Rusça kullanmaktadır. Rusça bilmeden Rusya’da çalışmak. önemli bir dezavantajdır. Diğer bir dezavantaj olarak ülkenin konumunun beraberinde getirdiği yaşam şartlarının zorluğu sayılabilir. Rusya’nın çok büyük bir kısmı çok soğuk bir iklim kuşağında yer alır ve aynı zaman coğrafi koşullar da insan yaşamı için zorlayıcı şartlara sahiptir; soğuk hava şartları Rusya’ya gitmiş birinin adapte olmasını zorlaştırmaktadır.

Rusya'da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Rusya’da kaçak çalışmanın cezası işveren ve kaçak olarak çalışan kişi bazında değişiklik göstermektedir.

Çalışan kişinin, kaçak olarak çalıştığının yakalanması durumunda ülkenin kendi kanunları dolayısıyla kişinin işine son verilir; bunun yanı sıra kişi pasaport ve vizesi kontrol edilerek ülke dışına çıkarılabilir ve para cezası ödemek zorunda kalabilir.

Rusya’da kaçak işçi çalıştıran işveren için yüklü bir para cezası söz konusudur. İşverenin birden fazla işçiyi kaçak çalıştırırken ya da sürekli olarak kaçak işçi çalıştırırken yakalanması durumunda işyeri kapatma cezası alması çok olasıdır. Rusya kanunları gereği işe alınacak yabancı uyruklu kişilerin pasaport ve çalışma izni belgelerinin kontrol edilmesi zorunludur ve bu denetleme görevi işverene aittir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: