Rusya Vize Kaydı

Rusya Vize Kaydı Nedir, Nasıl Yapılır?

Rusya vize kaydı, Rusya’da 7 günden uzun bir süre kalacak olan kişiler tarafından yaptırılması gereken bir kayıt işlemidir. Rusya vize kaydı yapıldıktan sonra Rusya’da kalacak olan kişiye Rusya göçmen kartı verilmektedir, Rusya vize kaydı yaptırılmış olan kişiler yasal olarak Rusya’da 7 günden uzun bir süre için kalma hakkına sahip olmaktadırlar.

Rusya Göçmen Polisi Nedir?

Rusya göçmen polisi (eski adıyla Rusya Federal Göçmenlik Servisi) Rusya’da göçle ilgili faaliyetleri yürüten, Rusya göçmenlik devlet politikasının uygulanmasından ve Rusya’daki göçmenlik faaliyetlerinin kontrolünden sorumlu kurumdur.

Rusya Vize Kaydı Hangi Durumlarda Yaptırılmalıdır?

Rusya vize kaydı, Rusya’da 7 günden uzun bir süre için ikamet etme durumunda ve Rusya’da yapılacak olan hukuki işlemlerden (evlilik, alım-satım işlemleri gibi) önce yaptırılmalıdır.

Rusya vize kaydı Rusya’ya giriş yapıldıktan sonraki 7 gün içinde yaptırılmalıdır. Rusya’da 7 günden uzun sürecek seyahatlerde ilk 7 gün içinde vize kaydı yaptırmayan kişilere Rusya hükümeti tarafından yaptırım uygulanabilmektedir.

Rusya Vize Kaydını Kimler Yaptırmalıdır?

Rusya’da kalacak olan kişiler eğer Rusya’da otel ve pansiyon gibi konaklama hizmeti veren kurumlarda konaklayacaksa Rusya’da kalacak kişinin vize kaydı kurumun sahibi tarafından yapılabilmektedir. Rusya’da kalacak olan kişi eğer otelde konaklamayacaksa, vize kaydı kişinin kalacağı özel mülk sahibi tarafından yapılabilmektedir.

Özel mülkünde kalacak kişilerin Rusya vize kaydını yaptıracak olan kişilerin Rusya vize kaydı esnasında şahsen bulunması gerekmektedir.

Rusya Vize Kaydı Nerede Yaptırılır?

Rusya vize kaydı Rusya’da bulunan MFC (Multifunctional Center) merkezlerinde ve Rusya postanelerinde yaptırılabilmektedir. Yabancı vatandaş varış bildirim formu doldurulduktan sonra MFC merkezlerinde ya da Rusya postanelerinde teslim edilerek kayıt işlemi başlatılmaktadır.

Rusya Vize Kaydı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Rusya vize kaydı Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra 7 gün içerisinde yaptırılmalıdır. Rusya’ya giriş yapan yabancı uyruklu vatandaşlara Rusya’da 7 gün boyunca vize kayıtsız seyahat hakkı verilmektedir. Rusya’da 7 günden daha uzun bir süre kalacak olan bireylerin ilk 7 gün içinde vize kaydı yaptırmamaları durumunda Rusya’da kalmaları yasadışı olmaktadır.

Rusya Vize Kaydı Yaptırılmazsa Ne Olur?

Rusya’da kalan kişi Rusya vize kaydının Rusya’ya varıştan sonraki 7 gün içerisinde yaptırılmaması durumunda Rusya vize kaydı yaptırılırken Rusya vize kurallarının ihlal edilmesi gerekçesiyle 2000 ila 5000 ruble arasında para cezasına tabi tutulmaktadır. Rusya’ya varıştan sonraki ilk 7 gün içerisinde Rusya vize kaydını yaptırmamış olan bireyler Rusya polisi tarafından tutuklanabilmektedirler.

Rusya Göçmen Kartı Nedir?

Rusya göçmen kartı Rusya pasaport kontrol memurları tarafından verilen ve doldurulan, Rusya’da göçmen olarak kalan kişinin kişisel bilgilerini ve seyahat bilgilerini içeren kağıt formundaki belgedir. Rusya göçmen kartı Rusya’daki seyahat süresi boyunca Rusya’da kalacak kişi tarafından taşınmalı ve ülkeye giriş çıkışlarda pasaport kontrol memurlarına teslim edilmelidir. Rusya göçmen kartı Rusya’dan çıkış yapılırken pasaport kontrol memurlarına teslim edilmelidir. Rusya’ya yeniden yapılacak girişlerde Rusya göçmen kartı yeniden oluşturulmaktadır.

Rusya Varış Bildirimi Nedir?

Rusya varış bildirimi Rusya’da kalacak yabancı uyruklu kişilerin Rusya vize kayıtları esnasında doldurularak teslim edilmesi gereken formdur. Rusya vize kaydı yaptırılabilmesi için Rusya varış bildirim formunun doldurularak istenen tüm evraklar ile birlikte Rusya postanelerine ya da MFC (Multifunctional center) merkezlerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Rusya varış bildirimi için Rusya’daki mülk sahibi tarafından teslim edilmesi gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Rusya’da kalacak kişi adına doldurulmuş Rusya varış bildirim formu eklenmelidir. Bazı durumlarda 2 kopya gerekmektedir.
  • Rusya’da kalacak kişiye ait pasaport kopyası eklenmelidir. Kişinin Rusya’da yaşama hakkını ya da Rusya’da bir mülke sahip olma durumunu gösteren başka bir belge de kullanılabilmektedir.
  • Tüm pasaport sayfalarının, vizenin ve göçmen kartının kopyaları eklenmelidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: