Rusya Transit Vize

Rusya Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Transit vize, bir ülkeye yolculuk edilirken, başka bir ülkeden aktarma yapılması gereken durumlarda, aktarma yapılması gereken ülkeye giriş yapabilmek için kullanılan vize türüdür.

Rusya transit vizesi, tek girişli veya çift girişli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Tek girişli transit vizesi, Rusya’ya 10 gün (karayolu veya tren) veya 3 gün (havayolu) süreli olmak üzere verilmektedir. Bilette belirtilen Rusya’ya giriş çıkış süresi, gidilecek ülkeye yapılacak olan giriş tarihi ve gidilecek ülke için alınan vizenin süresine göre Rusya transit (tek girişli) vizesinin süresi belirlenmektedir.

Çift girişli ve çıkışlı transit vizelerin geçerlilik süreleri en fazla 1 aydır ve 1 ayı aşmamalıdır. Üçüncü bir ülkeye Rusya üzerinden gidiş ve dönüş için, dönüş seyahat tarihi 1 ayı aşıyor ise, dönüş yapılacakları ülke üzerinden tekrar tek girişli transit vizeye başvururulması gerekmektedir.

Rusya Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Rusya transit vizesi, havaalanlarının serbest bölgesinden ayrılmak istenmesi durumunda gerekmektedir.

Rusya Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

Rusya’dan aktarmalı uçuşlar için Türk vatandaşlarından transit vize istenmektedir. Varış yapılacak olan ülkeye gidiş için verilen aktarma Rusya üzerinden ise ve Rusya havalimanı gümrük bölgesinden ayrılmak isteniyorsa, Rusya transit vizesine sahip olunmalıdır.

Rusya Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya transit vizesi için gerekli olan belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Seyahat biletleri: Rusya üzerinden aktarması olan biletler istenmektedir.
 • Varış ülkesinin vizesi: Varış yapılacak olan ülkenin vizesine ihtiyaç vardır. Seyahat edecek kişinin, varış ülkesine vizesiz giriş hakkı bulunuyorsa, transit vizeye ihtiyaç bulunmamaktadır.
 • Pasaport: Vize süresinin bitiminden itibaren 6 ay geçerli olan ve en az 2 boş sayfası bulunan bir pasaporta sahip olunmalıdır.
 • Vize talep formu: Rusya Dışişleri Bakanlığı üzerindeki vize talep formu doldurulmalı ve çıktısı alınmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet fotoğraf önden çekilmiş, 3.5 cm genişliğinde ve 4.5 cm boyunda, arka planı açık renkte olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sağlık sigortası alınması tavsiye edilmektedir.

Ek olarak, araba veya otobüs ile yolculuk ediliyor ise, Rusya içerisinde otobüsle gidilecek güzergahların bilet rezervasyonları sunulmalı ve kilometre bazında hesaplanıp yazılması gerekmektedir.

Rusya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya transit vizesine başvurmadan önce, Rusya transit vizesine ihtiyaç olup olmadığı kontrol edilir. Rusya transit vizesi için istenilen belgeler temin edilir. Başvuru formu doldurulup çıktısı alındıktan sonra dış temsilciliklerden randevu alınır. Randevu tarihinde dış temsilciliklere belge teslimi yapılır. Belgelerin tesliminden sonra vize ücreti ödenir ve Rusya transit vize sonucu beklenir.

Rusya Transit Vize Ücretleri Ne Kadar?

Rusya transit vize ücretleri; tek girişli vize için 280 TL, iki girişli vize için 448 TL ve çoklu girişli vize için 840 TL’dir. Rusya transit vize ücretleri başvurulan ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Rusya topraklarından iniş yapmadan havayolu ile geçen kişilerin Rusya transit vize almasına gerek yoktur.

Rusya transit vizesinden muaf olan kişilerin listesi aşağıda sıralanmıştır.

 • Uçuş görevlileri
 • Rusya’da geçici ikamet ve ikamet izni bulunanlar
 • Diplomatik pasaport sahipleri
 • Hususi pasaport sahipleri
 • Hizmet pasaportu sahipleri
 • Uluslararası taşımacılık yapan sürücüler

Rusya Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Rusya transit vize başvurusu 4 ve 10 iş günü aralığında sonuçlanmaktadır. Rusya transit vize başvurusunun onaylanabilmesi için istenilen belgelerin eksiksiz olmasına ve ödenmesi gereken ücretlerin gerektiği şekilde ödenmesi gerekmektedir.

Rusya Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Rusya transit vizesi, yalnızca Rusya sınırları içerisinden transit geçiş gerçekleşiyorsa başvurulması gereken bir vize çeşididir. Eğitim alma, çalışma, iş kurma ve turistik faaliyetlerde bulunma gibi haklar tanımamaktadır.

Rusya Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Rusya transit vizesi başvuru süresince, Rusya Başkonsolosluğu bazı durumlarda başvuru sahiplerinden ek belgeler isteyebilmektedir. Bu durum genellikle başvuru sahibinin mesleki ve sosyal durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Mevcut pasaport ve önceki pasaportların tam kopyaları talep edilebilmektedir.
 • Varış ülkesine ait olan vize talep edilebilmektedir.
 • Davet mektubu istenebilmektedir.

Çocuklar için Rusya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya transit vizesi çocuklar için, ebeveynleri tarafından alınmalıdır. 18 yaşın altındaki çocukların Rusya transit vize başvuruları ebeveynleri tarafından gerçekleştirilir.

Vize başvuru sürecinde, başvuru merkezinde 18 yaşından küçük çocuklar da ebeveynleri ile birlikte bulunmalılardır.

Rusya Transit Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Rusya transit vize başvurusu reddedildiği durumlarda, itiraz işlemleri Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliğine yapılabilir. Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliğine itiraz mektubu yazılmalıdır. Rusya transit vize reddi itiraz mektubu belirtilen şartlara göre yapılmaktadır. Transit vize red belgeleri ile birlikte, transit vize reddine itiraz mektubu da sunulmaktadır. Transit vize reddine itiraz mektubu doldurulurken imzalanmalı ve redde neden olan durumların düzeltildiğini ispat eden belgelerle kararın yeniden değerlendirilmesi için konsolosluk randevusu alınarak sunulmalıdır.

Rusya Transit Vizesine Benzer Diğer Rusya Vize Türleri Nelerdir?

Rusya transit vizesi dışında diğer Rusya vize çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya Turist Vizesi
 • Rusya Ticari Vizesi
 • Rusya Öğrenci Vizesi
 • Rusya Özel Vize
 • Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Rusya Çalışma Vizesi
 • Rusya Eğitim Vizesi

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: