Rusya Transit Vize

2023'te Rusya Transit Vize Başvuru İşlemleri ve Güncel Şartlar

Rusya transit vizesi, Rusya’ya giriş yapmak veya Rusya toprakları üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Rusya toprakları üzerinden kara yolu ile veya Rusya havaalanlarını kullanarak geçiş yapmak için Rusya transit vizesi alınması gerekmektedir.

Rusya üzerinden başka bir ülkeye aktarma yapacak kişiler Rusya transit vize başvurularında akredite acente Vizem.net’ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Rusya Transit Vize İstiyor Mu?

Rusya’dan kara veya hava yolu ile geçiş yapmak isteyen kişilerin geçiş sürelerine bağlı olarak Rusya transit geçişi için vize gereklilikleri değişmektedir.

Rusya’daki havalimanlarından aktarma yapacak kişilerin, aktarma sürelerinin 24 saati geçmemesi ve kişilerin transit bekleme alanlarından ayrılmamaları şartı ile transit vize almalarına gerek yoktur.

Rusya Federasyonu üzerinden transit geçişlerde vize almadan geçmek isteyen kişilerin, transit geçişin yapılacağı havalimanında transit geçiş bekleme alanı bulunup bulunmadığını bilmesi gereklidir. Transit geçiş bekleme alanının bulunmadığı havalimanlarından transit geçiş yapacak kişilerin Rusya transit vizesi almaları gerekir. Örneğin Moskova aktarmalı uçuşlarda vize almadan transit geçiş yapacak kişi Moskova’da bulunan ve ülkenin en büyük uluslararası havaalanı olan Domodedovo Uluslararası Havalimanını ve buradaki transit geçiş bekleme alanını 24 saatten uzun olmayacak şekilde kullanarak transit geçişini vizesiz olarak sağlayabilir. Rusya Federasyonu’nda transit geçiş bölgesi bulunan havaalanlarına verilebilecek diğer örnekler Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı, Pulkovo Uluslararası Havalimanı, Vnukovo Uluslararası Havaalanı olabilir.

Kişi eğer Rusya Federasyonu topraklarına iniş yapmadan hava yolu ile üzerinden geçecek ise, transit vize alınmasına gerek yoktur.

T.C. Vatandaşlarına Rusya Aktarmalı Uçuşlarda Vize Gerekli Mi?

T.C vatandaşlarına Rusya aktarmalı uçuşlarda vize gerekliliği kişinin pasaport türüne göre değişiklik gösterir.

Umuma mahsus pasaport (bordo) pasaport sahibi kişilerin aktarma süresinin 24 saati aşmaması ve bekleme sürecinde transit bölgesinde ayrılmamaları koşulu ile Rusya aktarmalı uçuşlarda transit vize almaları gerekmemektedir. Bordo pasaport sahibi kişiler belirtilen şartları sağlayamayacak Rusya aktarmalı uçuşları için transit vize almaları gerekir.

Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport hamillerinin ise Rusya aktarmalı uçuşlarda transit vize almaları gerekmez.

Hangi Durumlarda Rusya Transit Vize Alınmasına Gerek Yoktur?

Turizm ve diğer amaçlarla Rusya’ya vizesiz girebilme hakkı bulunan ülkelerin vatandaşı olunması, uçuş değiştirmeden Rusya Federasyonu toprakları üzerinden geçilen yolculuklar ve uluslararası bir uçuş firması ile uçulan ve Rusya Federasyonu topraklarında transit alanı bulunan bir havalimanında uçuş değiştirilen yolculuklar için kişilerin Rusya transit vize almasına gerek yoktur.

Rusya Federasyonu Transit Geçiş Vizesi için Yeni Düzenlemeler Nasıldır?

Rusya Federasyonu transit geçiş vizesi için yeni düzenlemeler kapsamında, Gümrük Birliği Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte Rusya Federasyonu ile Beyaz Rusya ve Kazakistan arasındaki tüm uçuşlar iç uçuş olarak kabul edilmektedir; bu sayede, sınır ve pasaport kontrolü gibi gerekli prosedürler belirtilen ülkelerden yalnızca birinde yapılır. Beyaz Rusya ve Kazakistan’a seyahat edecek kişiler eğer Rusya üzerinden aktarmalı geçiş yapacaklar ise transit vize almaları zorunludur.

Rusya Transit Vize Türleri Nelerdir?

Rusya transit vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Tek girişli transit vize: Üç günlük süre için Rusya Federasyonu topraklarından transit geçmek isteyen kişilere verilir. Tek girişli transit vizenin verilmesi için kişinin biletlerinin, güzergah üzerinde gideceği ülke veya varış ülkesi için geçerli vizesinin ve pasaportunun bulunması gerekmektedir.
  • Çift girişli transit vize: Çift girişli transit vizenin geçerlilik süresine konsolosluk karar vermektedir. Kişinin Rusya’dan transit geçerek bir başka ülkeye gitmesi halinde kişi, eğer o ülkede bir aydan daha fazla kalıyorsa, bulunduğu ülkenin Rusya konsolosluğundan tekrar bir transit vize almalıdır.

Rusya Transit Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya transit vizesi başvurusu, şahsen veya akredite acenteler aracılığı ile yapılabilir. Başvurular Rusya Büyükelçiliğine, Rusya Başkonsolosluklarına veya Rusya vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır.

Rusya transit vizesi başvurusunu Rusya dış temsilciliklerine yapacak kişiler Ankara Rusya Büyükelçiliği, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu, Trabzon Rusya Başkonsolosluğu ya da Antalya Rusya Başkonsolosluğuna başvuruda bulunabilir. Konsolosluklardan Rusya transit vize başvurusunda bulunacak kişilerin, başvuru öncesinde konsoloslukların online randevu sitelerinden mutlaka randevu oluşturmaları gerekmektedir.

Rusya transit vize başvurusunda bulunmak için konsolosluklardan alınan randevu gününe kadar gerekli olan online başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, başvuru ücretinin başvurunun yapılacağı yerin kurallarına göre başvuru öncesinde veya sonrasında ödenmesi ve randevunun alındığı gün ve saatte, randevunun verildiği konsolosluğa tüm bu belgelerin teslim edilmesi gerekir. Tüm bu aşamalar doğru bir şekilde tamamlandığı takdirde başvuru tamamlanır.

Rusya Vize Merkezi üzerinden transit vize başvurusu, İstanbul, Ankara, Antalya ve Trabzon’da bulunan vize merkezlerine gidilerek yapılabilir. Vize merkezine yapılacak başvurular için online sistem üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Online Rusya vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların eksiksiz olarak toplanması, randevu günü veya öncesinde vize ücretinin ödenmesi ve randevu gününde vize merkezine evrakların teslim edilmesi ile vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Rusya transit vize başvurusu, gerekli evrakların Türkiye Rusya Vize Başvuru Merkezi’ne posta yolu ile gönderilmesi ile de yapılabilir. Vize başvurusunun kurye ile yapılabilmesi için öncelikle başvuru formu eksiksiz bir biçimde doldurulmalı, gerekli tüm evraklar hazırlanmalı, banka havalesi yolu ile ödeme yapılmalı ve Rusya Vize Merkezi ofislerine tüm başvuru dosyası eksiksiz olarak iletilmelidir.

Rusya Transit Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Rusya transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Uçak bileti: Rusya Federasyonu’na giriş ve çıkış tarihlerini gösteren uçak biletleri gereklidir.
  • Pasaport: Vize bitiş tarihinden itibaren en az altı ay geçerli ve en az iki boş sayfası bulunan pasaport sunulmalıdır.
  • Rusya transit vize başvuru formu: Rusya transit vizesi için başvuru formu visa.kdmid.ru websitesi üzerinden eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
  • Fotoğraf: İki adet, son altı ay içerisinde çekilmiş, 3,5 cm x 4.5 cm ölçülerinde biyometrik fotoğraf beyan edilmelidir.
  • Giriş belgeleri: Rusya Federasyonu'ndan sonra giriş yapılacak diğer ülkeye ait geçerli vize, pasaport veya giriş yapılmasının gerekliliğini gösteren belgeler sunulmalıdır.
  • Oturma izni: Yabancı ülke vatandaşları için Türkiye’de en az üç ay geçerli oturma izni örneği sunulmalıdır.
  • Sağlık sigortası: İran vatandaşları için Rusya Federasyonu sınırları içerisinde kalınan süreyi kapsayan sağlık sigortası yaptırılmalıdır.

Belirtilen tüm evraklar eksiksiz ve doğru bilgileri içerecek şekilde tamamlanıp teslim edilir ve başvuru süreci bu şekilde başlatılır. Rusya Konsolosluğu Rusya vize başvurusu için gerekli evraklar haricinde ek belgeler isteyebilir, mülakata çağırabilir ya da vize için belirtilen değerlendirme süresini uzatabilir.

Rusya için Transit Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Rusya için transit vize başvuruları express vize başvurusu şeklinde en erken üç iş günü içinde sonuçlanır; standart vize başvurularında bu süre on iş gününü bulabilir. Vize başvurusunun türüne göre işlem süreleri değişebilse de, Rusya için transit vize başvurusunun seyahat tarihinden 3 ile 10 gün öncesinde yapılması gerekir.

Rusya Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Rusya transit vizesi için ücret, vizenin giriş çıkış sayısına ve işlem günü süresine bağlı olarak değişmektedir. İşlem süresi 1-3 gün olan, tek girişli vize ücreti 160 dolar, çift girişli vize ücreti ise 256 dolardır. İşlem süresi 4-10 gün olan, tek girişli vize ücreti 80 dolar, çift girişli vize ücreti ise 128 dolardır.

2022 yılı için tek girişli Rusya transit vize başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 180 dolar tutmaktadır.

Rusya Transit Geçiş Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Rusya transit geçiş vizesinin geçerlilik süresi hava yolu ile transit geçiş yapacak kişiler için üç gündür. Kara yolu veya demir yolu ile transit geçiş yapacak kişiler için transit geçiş vizesinin geçerlilik süresi on güne kadar çıkabilir.

Çift girişli Rusya transit vizesi 30 güne kadar geçerli olabilir. 30 günden sonra Rusya’dan transit geçiş ile geri dönecek kişilerin, tekrar transit vize almaları gerekmektedir.

Rusya Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Rusya transit vizesi ile Rusya sınırları içerisinde eğitim alma, çalışma, iş kurma ve turistik faaliyetlerde bulunma gibi faaliyetlere izin verilmemektedir. Rusya transit vizesinin, sadece Rusya Federasyonu sınırları içerisinden transit olarak geçileceği durumlar için alınması gerekir.

Rusya Havaalanlarından Transit Vize Alınabilir Mi?

Hayır, Rusya havaalanlarından transit vize alınamaz.

Rusya Federasyonu’nda kapıda vize uygulaması bulunmaz, bu nedenle Rusya sınırlarında transit vize alınamaz. Rusya’dan transit geçiş yapmak için vizeye ihtiyacı olan kişilerin, Rusya kapıda vize uygulaması bulunmadığı için seyahatlerinden önce Rusya konsolosluklarından veya Rusya Vize Merkezi’nden transit vize için başvuruda bulunmaları gerekir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: