Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Rusya çalışma vizesi, Rusya’ya girmek ve Rusya’da çalışmak için verilen bir Rus vizesidir. Rusya’ya çalışmaya gitmek ve çalışma vizesi alabilmek için halihazırda iş bulmuş olmak gereklidir.

Rusya çalışma vizesi tek girişlidir ve 90 güne kadar geçerlidir, ancak Rusya İçişleri Bakanlığı aracılığıyla vizeyi uzatma imkanı vardır. Belarus ve Güney Osetya vatandaşları dışında diğer tüm dünya vatandaşlarının Rusya’da çalışmak için Rusya çalışma izni ve Rusya çalışma vizesi almaları gerekmektedir.

Moskova ve St. Petersburg, Rusya’nın en iyi iş fırsatlarını sunan başlıca ekonomi merkezleridir. Hizmet sektörü, perakende, turizm, sağlık ve eğitim sektörleri Rusya’daki tüm işlerin yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Madencilik, imalat ve inşaat ise en büyük sanayi sektörlerindendir. Büyük Rus şehirlerinde İngilizce konuşulan birçok iş bulmak mümkündür.

Rusya’da çalışmak; cinsiyet eşitliği, ekonomik çıkarların iyi korunması, eğitimli ve vasıflı işgücü ve çalışmak için iyi konumlara sahip olması yönleriyle avantajlıdır. Uzun çalışma saatleri ve sıkı kıyafet yönetmelikleri Rusya’da çalışmanın dezavantajları arasındadır.

Vizem.net, Rusya’da bir şirket veya kurumdan iş teklifi almış kişilere Rusya çalışma vizesi başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Ön bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kimler Rusya Çalışma Vizesi Alabilir?

Belarus ve Güney Osetya vatandaşları dışında diğer tüm dünya vatandaşları Rusya’da çalışmak için Rusya çalışma vizesi almalıdır.

Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya’da çalışma vizesi alabilmek için öncelikle Rusya’da bir işe başvurulmuş, başvurunun kabul edilmiş ve Rusya Göçmen İdaresi veya Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi davetiye alınmış olması gerekmektedir. Rusya’da çalışmak için gerekli evraklar ve davetiye hazırlandıktan sonra şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Rusya konsolosluklarına veya Rusya Vize Merkezi’ne yapılan başvuru ile Rusya çalışma vizesi alınabilmektedir.

Konsolosluk Üzerinden Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya konsolosluklarına yapılacak vize başvurularında; Ankara Rusya Büyükelçiliğine, İstanbul Rusya Başkonsolosluğuna, Trabzon Rusya Başkonsolosluğuna veya Antalya Rusya Başkonsolosluğuna müracaat edilmesi gerekmektedir.

Konsolosluklara yapılacak Rusya çalışma vizesi başvuruları öncesinde mutlaka konsoloslukların online randevu sistemi üzerinden vize randevusu alınması gerekmektedir. Online Rusya vize başvuru formunun ve anketinin doldurulması, gerekli evrakların tamamlanması, anlaşmalı bankalar aracılığıyla vize ücretinin ödenmesi ve randevu gününde ilgili konsolosluğa gidilerek evrak teslimi ile gerekli görülüyorsa mülakatının yapılmasıyla Rusya çalışma vizesi başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Vize Başvuru Merkezi Üzerinden Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya Vize Merkezi’ne yapılacak vize başvurularında; İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya’da bulunan vize başvuru merkezlerine müracaat edilmesi gerekmektedir. Rusya Vize Merkezi’ne yapılacak başvuru için öncesinde online randevu sistemi üzerinden vize randevusu alınması gerekmektedir.

Rusya çalışma vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için online Rusya başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların tamamlanması, başvurulacak vize merkezine bağlı olarak randevu öncesinden veya sırasında vize ücretinin ödenmesi ve randevu gününde ilgili başvuru merkezine gidip evrak tesliminin yapılması gerekmektedir.

İstanbul’daki Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla başvuru yapılıyorsa, Başkonsolosluktan doğrulama için vize başvurusundan bir gün önce davetiye (TELEX) gönderilmesi gerekmektedir.

Rusya Vize Merkezi’ne posta yoluyla da başvuru yapılabilmektedir. Posta yolu ile başvuru yapmak için ilk olarak online başvuru formu doldurulmalı ve çıktısı alınıp imzalanmalıdır. Başvuru formları tarihli ve imzalı olmalıdır aksi takdirde başvuru işleme alınamamaktadır. Başvuru evrakları hazırlanıp vize ücretinin ödenmesinin ardından ilgili adreslere evraklar posta yoluyla gönderilerek başvuru işlemi gerçekleştirilir.

Rusya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Rusya vize başvuru formu: Online olarak visa.kdmid.ru adresi üzerinden doldurulup, çıktısı alınmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olan vize başvuru formu gereklidir.
  • Pasaport: En az 2 adet boş sayfası bulunan ve vize başlangıç tarihinden itibaren en az 18 ay geçerliliği bulunan pasaporta sahip olunmalıdır.
  • Davetiye: Rusya Göçmen İdaresi veya Dışişleri Bakanlığından hazırlanan ıslak imzalı resmi davetiye sunulmalıdır.
  • Fotoğraf : Arkası fonu beyaz, 2 adet fotoğraf istenmektedir.
  • HIV testi sertifikası: Türkiye’deki hastaneden alınmış olan, imzalı ve kaşeli HIV (AIDS) testi sunulmalıdır.
  • Sağlık sigortası poliçesi: Rusya Federasyonu içerisinde geçerli ve tüm seyahat süresini kapsar nitelikte seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.

Rusya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Rusya çalışma vizesi ücreti, Rusya’ya giriş sayısına ve işlem günü süresine bağlı olarak farklılaşmaktadır. Vize ücretleri, vize başvurusunun yapıldığı yere bağlı olarak elden veya belirlenen bankalar üzerinden dolar cinsinden ödenebilmektedir.

Rusya çalışma vizesi ücreti 4-10 gün işlem süresi ile tek girişli olarak alınırsa 80 dolar, 1-3 gün işlem süresiyle tek girişli olarak alınırsa 160 dolar; Rusya çalışma vizesi 4-10 gün işlem süresi ile çift girişli olarak alınırsa 128 dolar, 1-3 gün işlem süresiyle çift girişli olarak alınırsa 256 dolar ve Rusya çalışma vizesi 4-10 gün işlem süresi ile çok girişli olarak alınırsa 240 dolar, 1-3 gün işlem süresiyle çok girişli olarak alınırsa 480 dolar ücretindedir.

2022 yılı için tek girişli Rusya çalışma vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme noter onayı ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 180 dolar tutmaktadır.

Rusya Federasyonu Çalışma Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Rusya çalışma vizesine vize başvuru merkezinden başvuru yapılacaksa vize merkezinin online randevu sisteminden; konsolosluklardan başvuru yapılacaksa konsoloslukların online randevu alma sistemi üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

Konsolosluklardan randevu başvurusu yaparken, online randevu alma sistemine ad, soyad, telefon numarası, e-posta, doğum tarihi ve cinsiyet bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra devam tuşuna tıklanmalı ve bilgiler kontrol edildikten sonra tekrar devam tuşuna tıklanmasının ardından e-posta adresine gelen doğrulama kodu girilerek başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir.

Rusya Konsolosluğu online randevu alma sistemi görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya Federasyonu Çalışma Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?
Rusya Federasyonu Çalışma Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Rusya vize merkezinden online randevu alırken; başvuru yapılacak şehir, vize tipi, başvuran kişi sayısı, e-posta adresi girildikten sonra e-posta adresine gelen kod girilerek randevu aşamasına gelinir. Başvuru sayfasına ad, soyad, doğum tarihi, pasaport numarası, telefon numarası ve pasaport bitiş tarihi girildikten sonra randevu tarihi seçilerek başvuru işlemi gerçekleştirilir.

Vize merkezinin online randevu alma sistemi görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya Federasyonu Çalışma Vizesi Randevu Alma Ekranı
Rusya Federasyonu Çalışma Vizesi Randevu Alma Ekranı

Rusya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Standart Rusya çalışma vizesi başvuru sonuçları 4-10 iş gününde çıkmaktadır. Rusya çalışma vizesi çıkma süresi konsolosluğun yoğunluğuna, ek belge veya mülakat talep etmesine ve tatil günlerine bağlı olarak daha uzun sürebilmektedir.

Express vize başvuru sonuçları ise 3 iş gününde çıkmaktadır.

Rusya Çalışma Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Rusya çalışma vizesi 90 gün geçerlidir ve tek girişlidir. Rusya İçişleri Bakanlığı aracılığıyla vize uzatma imkanı bulunmaktadır.

Rusya'da Çalışma Vize Süresi Nasıl Uzatılır?

Rusya çalışma vizesi yeni bir dönem için geçerli iş sözleşmesi ve çalışma izni ibraz edilerek, ülkeden çıkış yapmadan uzatılabilir.

Çalışma Vizesi ile Rusya'ya Gittikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Çalışma vizesi ile Rusya’ya giriş yaptıktan sonra iki bölümden oluşan göçmen kartı belgesi doldurulmalıdır. Giriş kapısında doldurulan belgenin biri sınır polisinde, diğeri kişinin kendisinde kalmaktadır. Form, Rusya’dan çıkarken tekrar beyan edilmelidir.

Rusya’ya varıştan itibaren yedi gün içerisinde vizenin kaydedilmesi gerekmektedir. Rusya’da bulunulan süre boyunca otelde konaklanacak ise pasaport, vize ve göçmenlik kartı gibi belgelerin fotokopisini verdikten sonra otel tarafından vize kişi adına kaydedilebilir. Evde konaklanacak ise ev sahibinin vizeyi kişi adına kaydettirmesi gerekmektedir, bu işlem için ücret ödenmesi gerekebilir.

Sık Sorulan Sorular

Rusya çalışma vizesi ve Rusya’da çalışma koşulları hakkında merkezimize sıklıkla yönetilen sorulara ve cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Rusya 3 Yıllık Çalışma Vizesi Nedir?

Rusya 3 yıllık çalışma vizesi, Rusya’da 3 yıl işçi olarak çalışmayı sağlayan uzun süreli Rusya çalışma vizesidir. Rusya 3 yıllık çalışma vizesi aynı zaman Rusya VKS vizesi olarak da bilinmektedir.

Rusya 3 yıllık çalışma vizesine, Rusya’dan iş teklifi almış ve 1 milyon rublenin üzerinde kazanan vasıflı işçiler başvurabilmektedir. Türk vatandaşları için Rusya 3 yıllık çalışma vizesi ücreti 40.000 Rus rublesidir. Rusya’da çalışma izni süresi bitmesi durumunda ülkeden çıkış yapmadan, vizenin bitiş tarihine kadar 20 iş gününden önce Rusya VKS vizesi 3 yıl olarak uzatılabilir.

Çalışma Vizesi Sahibinin Aile Üyeleri Rusya'ya Gelebilir Mi?

Rusya çalışma vizesi sahibinin aile üyeleri Rusya’ya giriş yapabilmektedir.

Rusya’da aile birleşiminden genellikle eşler, çocuklar ve bağımlı akrabalar faydalanabilir. Rusya’da çalışma iznine sahip kişilerin, Rusya aile vizesi başvurusu için aile üyelerine davetiye yollaması gerekmektedir.

Rusya İşçi Vizesi ile Kalıcı Oturma İzni Alınabilir Mi?

Rusya işçi vizesi ile kalıcı oturum izni almak mümkündür.

Rusya’da kalıcı oturum izni almak için, kişinin en az bir yıl Rusya’da resmi olarak ikamet etmesi gerekmektedir. Geçici oturma izninin sona erme süresinden 6 ay önce Rusya oturma izni almak için başvuru yapılmalıdır.

Rusya Çalışma Vizesi ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Rusya çalışma vizesi ile vatandaşlık almak mümkündür.

Rusya’da yasal olarak beş yıllık daimi ikametten sonra vatandaşlık için başvuruda bulunulabilir. Tam vatandaşlık alabilmek için, kendi ülkenin vatandaşlığından vazgeçilmesi ve Rusya vatandaşlık ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Rusya Federasyonu'nda Çalışma Koşulları Nasıldır?

Rusya’da çalışanlar iş kanunu ve yönetmeliği tarafından korunmaktadır. İş kanunu asgari ücret, sosyal sigorta, işten çıkarma, çalışma saatleri, tatil izni gibi konuları güvence altına almaktadır.

Rusya’da ortalama saatlik ücret 600 Rus rublesidir. Bir işçiye yasal olarak ödenebilecek en düşük ücret olan Rusya asgari ücret miktarı 2022 yılı için ayda 7.500 Rus rublesidir. Rusya’da asgari ücret miktarının 2023 yılı için %5,3 oranında artması beklenmektedir.

Rusya’da çalışma saatleri, haftada 40 saati geçmemektedir. Çalışanlara en az 30 dakika yemek ve dinlenme molası verilmektedir. Rusya’da zorunlu ücretli tatil izni ise yılda 28 gündür. İşverenler, ücretin yaklaşık %3 oranında bir kısmını sosyal sigorta olarak kesilmektedir.

Rusya’da Çalışma Saatleri Nasıldır?

Rusya’da çalışma saatleri ortalama haftalık 40 saattir; mesai süresi iki gün ard arda dört saati ve yılda 120 saati geçmemelidir. Rusya’da bir çalışana fazla mesai bir işveren tarafından yalnızca çalışanın onayı ile yaptırılabilir. Rusya’da fazla mesai yapan işçiye, ilk 2 saatlik fazla mesai için normal saatlik ücretin %150’si ve sonraki her saat için normal saatlik ücretin %200’ü ödenmektedir.

Rusya'da İş İmkanları Nasıldır?

Macro Trends verilerine göre 2022 yılında Rusya’daki işsizilik oranı %5,01’dir. Rusya inşaat ve enerji sektöründe daha fazla deneyim kazanmak isteyen kişiler için oldukça uygun bir ülkedir.

İngilizce öğretmenliği Rusya’da çalışmak için en uygun mesleklerden biridir. Madencilik, imalat ve inşaat Rusya’nın en büyük sanayi sektörlerindendir. Moskova ve St. Petersburg gibi büyük şehirlerinde İngilizce konuşulan birçok iş bulmak mümkündür.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: