Rusya Çalışma Vizesi

Rusya Çalışma Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Çalışma vizesi, vatandaşı olunmayan bir ülkede çalışmak isteyen kişiler için düzenlenen vize türüdür. Rusya Federasyonu’nda çalışmak için kişilerin başvurması gereken Rusya çalışma vizesi farklı şekilde alınabilmektedir.

Kontenjana bağlı, kontenjan üstü veya yüksek nitelikli uzman kategorisinde Rusya’da çalışmak için, Rus bir şirketten çalışma daveti almak gerekmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, Rusya’da başvurulan işverenden Rusya çalışma vizesi davet mektubu alınması gerekmektedir. Rusya çalışma vizesi için davet mektubu alındıktan sonra, visa.kdmid.ru adresinden online çalışma vizesi başvuru formu doldurulmaktadır.

Online başvuru formu doldurulurken; çalışma vizesi başvurusunun yapılacağı merkez olarak Rusya Konsolosluğu, Rusya Büyükelçiliği, akredite acenteler ya da vize başvuru merkezlerinden biri seçilmektedir.

Rusya çalışma vizesi için başvuru yapılacak merkez seçilip randevu aldıktan sonra gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Randevu günü geldiğinde hazırlanmış evraklarla birlikte online başvuru formunun bastırılmış ve imzalanmış bir kopyası sunularak başvuru yapılmaktadır.

Rusya Çalışma Vizesi Almak için Başvuru Yöntemleri Nelerdir?

Rusya çalışma vizesi almak için başvuru yöntemleri aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya yüksek nitelikli uzman vizesi
 • Kontenjana bağlı Rusya çalışma vizesi
 • Kontenjan üstü Rusya çalışma vizesi

Rusya Yüksek Nitelikli Uzman (VKS) Vizesi

Rusya Federasyonu, İçişleri Bakanlığı tarafınca verilen davetler üzerine yabancı ülkelerden yüksek nitelikli uzmanlara ve uzmanın aile üyelerine Rusya çalışma vizesi vermektedir. Rusya yüksek nitelikli uzman vizesi (VKS), hamiline 3 yıla kadar Rusya’da yaşama ve çalışma hakkı sağlamaktadır. Rusya nitelikli uzman vizesi, Rusya’dan ayrılmadan başvurularak yenilenebilmektedir.

Rusya VKS Vizesi, işverenin iş merkezinden kontenjan, talep ve yabancı işçi çalıştırma izni almasını gerektirmemektedir. Rusya çalışma izni ve yüksek nitelikli uzman için davet mektubu başvurusu 35000 ruble verilerek yapılabilmekte ve işlem süresi ortalama 20 iş günü sürmektedir.

Rusya VKS vizesi başvurusunda bulunmak için, Rusya’da en az 167.000 ruble aylık maaş alınması gerekmektedir. Rusya VKS Vizesi başvurusunda bulunabilen bazı meslekler; yönetici, finans müdür yardımcısı, reklam müdür yardımcısı, insan kaynakları müdür yardımcısıdır. Bu meslek kollarında istihdam edilen kişilerin, yüksek lisans yapmış olması ve en az 5 yıl iş tecrübesinin bulunması gerekmektedir.

Kontenjana Bağlı Olarak Rusya’da Çalışma Vizesi

Rusya’da yabancı bir vatandaşı çalıştırmak için işveren şirketin kontenjan alması gerekmektedir. Rusya’da çalışacak kişinin senede 2 milyon rubleden fazla maaş aldığı ve yüksek nitelikli bir uzman olarak kabul edildiği durumlarda ya da çalıştığı pozisyonun Rusya Çalışma Bakanlığı’nın belirlediği kontenjan üstü pozisyonları listesinde bulunduğu durumlarda kişi kontenjana bağlı olarak Rusya çalışma vizesi başvurusunda bulunamamaktadır.

Kontenjana bağlı olarak Rusya çalışma vizesi başvurusunun kabul edilmesi için şirketin türü, işçiler için tıbbi destek ve konut sağlanması, işveren tarafından yasaların ihlal edilmemesi, bölgesel işgücü kaynaklarını belirli bir pozisyona çekme fırsatı ve yabancının nitelikleri göz önünde bulundurulmaktadır. Kontenjana bağlı olarak Rusya çalışma vizesi için öncelik, sanayi alanlarında (madencilik, inşaat vb.) çalışan işverenlere veya üst düzey büyük ölçekli projeler yönetecek işverenlere verilmektedir.

Kontenjan Üstü Rusya Çalışma Vizesi

Kontenjandan bağımsız olarak Rusya’da işçi çalıştırmak istenmesi durumunda, işverenin yerel bir İstihdam Merkezi’ne yabancı iş gücü ihtiyacı başvurusunda bulunması gerekmektedir. İstihdam Merkezi’ne yabancı iş gücü ihtiyacı belirtildikten sonra, yabancı işçi çalıştırma izni başvurusu için gerekli belgelerin Rusya İçişleri Bakanlığı’na gönderilmesi gerekmektedir.

Rusya yabancı işçi çalıştırma izni için İçişleri Bakanlığı’ndan onay alınması durumunda, işveren tarafından İçişleri Bakanlığı’na şirketin akreditasyonu için başvuru yapılmakta ve davet mektubu için gerekli belgeler gönderilmektedir. Rusya İçişleri Bakanlığı, belgeleri onaylandıktan sonra yabancı işçiye 3 ay süreli kontenjan üstü çalışma vizesi göndermektedir. Rusya kontenjan üstü çalışma vizesiyle Rusya’ya girildikten sonra, Rusya İçişleri Bakanlığı’na başvurularak çalışma vizesi bir yıla kadar uzatılabilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Hangileridir?

Rusya çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • HIV testi: Rusya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için HIV virüsü bulundurulmadığına dair belge sunulması gerekmektedir.
 • Rusya çalışma vizesi davet mektubu: Rusya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için, Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı Göç Sorunları Genel İdaresi ve veya Rusya Dışişleri Bakanlığı bölgesel kurumlarının göç problemleri ile ilgili bölümleri tarafından yollanmış davet mektubu alınması gerekmektedir.
 • Pasaport: Rusya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için en az iki boş sayfası bulunan ve kişinin vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaportun sunulması gerekmektedir.
 • Rusya çalışma vizesi başvuru formu: Rusya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için visa.kdmid.ru web sitesinden başvuru formu doldurulması, çıktısının alınması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Rusya çalışma vizesi başvurusunda bulunmak için son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

Yabancılar Rusya’da Çalışabilir mi?

Rusya’da çalışmak isteyen yabancılar, çalışma vizesi ya da çalışma patenti alarak Rusya’da çalışabilmektedir. Rusya’da yabancı bir vatandaşı çalıştırmak için; kontenjana bağlı olarak, kontenjan üstü veya yüksek nitelikli uzman kategorisinde çalışma vizesi başvurusu yapılmaktadır. Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerin vatandaşları, çalışma vizesi yerine çalışma patenti başvurusu yaparak Rusya’da çalışabilmektedir.

Kontenjana bağlı ve kontenjan üstü işçi olarak Rusya’da çalışmak için; Rus bir şirketten çalışma daveti almak, yüksek nitelikli uzman kategorisinde Rusya’da çalışmak için; yıllık en az 2 milyon ruble maaş almak, en az 5 yıl iş deneyimine sahip olmak ve alanında yüksek lisans yapmış olmak gerekmektedir. Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerin vatandaşlarının Rusya’da çalışmak için çalışma daveti almasına gerek yoktur.

Rusya’da Çalışma Vizem Olup Olmadığını Nasıl Öğrenirim?

Rusya’da çalışma vizesinin olup olmadığını, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesi olan evisacheck.kdmid.ru üzerinden öğrenilebilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Tek girişli Rusya çalışma vizesinin ücreti; 1- 3 gün iş günü süreyle çıkarılmasının talep edilmesi durumunda 195 USD, 4-20 gün süreyle çıkarılmasının talep edilmesi durumunda 115 USD’dir.

Çok girişli Rusya çalışma vizesinin 1-3 gün iş günü süreyle çıkarılmasının talep edilmesi durumunda 515 USD, 4-20 gün süreyle çıkarılmasının talep edilmesi durumunda 275 USD vize ücreti bulunmaktadır.

Rusya 3 Yıllık Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Rusya’da 1- 3 yıl arasında geçerliliği bulunan çoklu giriş çalışma vizesinin ücreti 1270 USD ile 2070 USD arasında değişiklik göstermektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya çalışma vizesi almak için; HIV belgesi, pasaport, başvuru formu, sağlık sigortası (İran vatandaşları için), Rusya çalışma vizesi daveti ve biyometrik fotoğraf ile Rusya Konsolosluğu’na, Rusya Büyükelçiliği’ne ve vize başvuru merkezlerine gidilerek başvuru yapılabilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya çalışma vizesi başvurusunun sonuçlanması 20 iş günü sürmektedir.

Rusya çalışma vizesi başvurusunun sonuçlanması başvuru yapılan döneme, Rusya Konsolosluğu’nun yoğunluğuna ve ekstra evrak talep edilmesine bağlı olarak uzayabilmektedir.

Rusya’da Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Rusya’da çalışmak için kabul edilen meslekler; satış uzmanları, şoförler, mühendisler, risk yöneticileri, bilgisayar programcıları, bilişim teknolojisi alanında çalışanlar, gemi kaptanları, muhasebeciler ve doktorlardır.

Rusya’da istihdam olanağının kısıtlı olduğu iş kolları; halkla ilişkiler, geleneksel tarım, tekstil, danışmanlık ve pazarlamadır.

Rusya’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Rusya çalışma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’da haftalık çalışma saati ortalama 40 saattir.
 • Rusya’da saatlik ücretler 150 rubleden başlamaktadır.
 • Rusya’da yıllık izinler ortalama 28 gündür.
 • Rusya yasalarına göre Rusya’da fazla mesai süresi, üst üste iki gün boyunca dört saati ve yılda 120 saati geçmemelidir.

Rusya’da Çalışma Saatleri Süresi Nedir?

Rusya’da çalışma saatleri haftalık ortalama 40 saattir. Bir işveren, yalnızca çalışanın yazılı onayı ile bir çalışana fazla mesai yaptırabilmektedir. Rusya’da mesai süresi iki gün üst üste dört saati ve yılda 120 saati geçmemelidir. Rusya’da fazla mesai yapılması durumunda işçiye, ilk 2 saatlik fazla mesai için normal saatlik ücretin %150’si ve sonraki her saat için normal saatlik ücretin %200’ü ödenmektedir.

Rusya’da Nasıl İş Bulunur?

Rusya’da iş ilanlarının yayınlandığı bazı siteler aşağıda listelenmiştir.

 • SuperJob.ru
 • HeadHunter.ru
 • Career.ru
 • Indeed
 • Job.ru
 • ExpatRu

Rusya’da Moskova ve St. Petersburg’da çok sayıda işe alım ajansı bulunmaktadır. Rusya’daki işe alım ajansların çoğu, çalışan adayının İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmişinin e-posta ile gönderilmesini veya web sitelerinin ilgili bölümlerinde iş başvuru formu doldurulmasını istemektedir.

Rusya ekonomisinin temelini oluşturan madencilik, enerji, tarım, ormancılık, balıkçılık ve sanayi sektörleri, Rusya İş İmkanları bakımından zengin olan sektörlerdendir.

Rusya’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Rusya çalışma vizesi bulunmayan yabancı uyruklu bir kişinin Rusya’da çalıştırılması idari suç kapsamına girmektedir. Rusya’da kaçak işçi çalıştırılması durumunda, işveren şirket 1 milyon rubleye kadar bir ceza ödemek zorunda kalmakta veya herhangi bir ekonomik faaliyeti doksan güne kadar askıya alınmaktadır.

Rusya’da geçerli bir çalışma izni olmadan çalışan yabancılar, yetkililer tarafından belirlenen bir para cezası ödemekte ve ülkeden ihraç edilmektedirler.

Paylaş: