Rusya Dil Okulları

2023'te Rusya Dil Okulu Eğitimi ve Ücretleri

Günümüzde Rusya’da yabancı dil öğrenimi zorunludur. Öğrenciler; Almanca, Fransızca ve İspanyolca gibi farklı dillerden birini yabancı dil öğrenmek üzere seçebilmektedir. Rusya’da öğretilen diğer yabancı diller arasında bulunan İngilizce, Rus öğrenciler tarafından en çok tercih edilen dildir.

Rusya dil okulları; seviye farketmeksizin, yüksek eğitim düzeyine sahip sertifikalı öğretmenleriyle dil becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Birçok zaman diliminde çok çeşitli şehirlere, iklimlere ve kültürlere ev sahipliği yapan Rusya, dil eğitimi almak için elverişli ülkelerden biridir. Rusya’da dil okulu tercih etmenin pek çok avantajı bulunmaktadır. Rusya yeni bir dil öğrenmek ve kültür tanımak için oldukça elverişli bir ülkedir. Rusya’da dil kursları, hem Rusça hem de diğer diller için, anadili kurs alınacak dile ait olan öğretmenler tarafından verilmektedir. Rusya’da dil eğitim ücreti diğer ülkelere kıyasla daha uygun maliyetlidir. Eğitim kalitesi, uygun fiyatları ve sağladığı kültür çeşitliliği ile Rusya’da dil eğitimi almak tercih sebebidir.

Vizem.net, Türkiye'den Rusya'ya dil eğitimi almak üzere gitmek isteyen kişilere dil okulu kayıt işlemlerinden vize başvurularına kadar olan tüm süreçte danışmanlık hizmeti sunan akredite danışmanlık acentesidir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Rusya'da Hangi Diller için Eğitim Alınabilir?

Rusça, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca Rusya’da dil kursu alınabilecek dillerdir.

En İyi Rusya Dil Okulları Hangileridir?

En iyi Rusya dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • YCODE Russian Language School: Rusya’nın Soçi şehrinde bulunan dil okulu, hem Rusça hem de İngilizce dil kursları vermektedir. Okul her yaştan ve seviyeden öğrenciye açıktır ve online ders seçenekleri de sunmaktadır.
 • Educa Russian Language School: St. Petersburg şehrinde bulunan dil okulu, online, birebir, uzun dönem veya çocuklar için olmak üzere çok çeşitli Rusça kurslar vermektedir.
 • IClass Education Group: St. Petersburg’da bulunan okul, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Fince ve Rusça dilinde kurslar sunmaktadır.
 • Best Teach: St. Petersburg şehrinde bulunan dil okulunda İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve İtalyanca dillerinde kurslar verilmektedir.
 • Liden & Denz Intercultural Institute of Languages: St. Petersburg ve Moskova’da bulunan dil okulunda, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Çince ve Japonca ile birlikte Rusça dil eğitimleri de verilmektedir.

En Popüler Rus Dili Kursları Hangileridir?

En Popüler Rus Dili Kursları Hangileridir?
En Popüler Rus Dili Kursları Hangileridir?

Rusya’da Rusça kursu veren en popüler dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Liden & Denz Kültürlerarası Dil Enstitüsü
 • CREF Moskova Dil Okulu
 • Ruslanguage Okulu
 • Itec Dil Okulu
 • Derzhavin Enstitüsü
 • Educacentre Dil Okulu
 • Zlatoust Dil Okulu

Rusya’da Dil Okulu Fiyatları Ne Kadardır?

Rusya dil okulu ücretleri, standart 20 derslik bir kurs için haftalık ortalama 150 ila 350 euro arasında değişmektedir. İş için Rusça kursları haftalık ortalama 260 euro, birebir Rusça dersleri ise haftalık ortalama 400 eurodan başlamaktadır.

Rusya’da dil okulu fiyatları; okulun bulunduğu şehre, eğitim süresine ve kurs alınacak dile göre farklılık göstermektedir. St. Petersburg ve Moskova gibi merkezi şehirlerde ücretler daha yüksek iken, Sochi ve Ekaterinburg gibi şehirlerde daha düşüktür.

Dil Eğitimi İmkanları En Gelişmiş Rusya Şehirleri Hangileridir?

Dil eğitimi imkanları en gelişmiş Rusya şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Moskova
 • St. Petersburg
 • Kazan
 • Soçi
 • Irkutsk
 • Kaliningrad

Moskova Dil Okulu İmkanları Nasıldır?

Moskova Dil Okulu İmkanları Nasıldır?
Moskova Dil Okulu İmkanları Nasıldır?

Rusya’nın başkenti Moskova, Rusça öğrenmek isteyen kişiler için dünyanın en popüler şehirlerinden biridir. Moskova dil kursu açısından oldukça zengin bir şehirdir. Liden & Denz ve CERF gibi ünlü dil okullarının bulunduğu şehirde, Rusça’nın yanı sıra İngilizce, Almanca, İtalyanca gibi dillerde de eğitim almak mümkündür. Moskova dil okulları fiyatları, 20 ders için haftalık ortalama 300 eurodan başlamaktadır.

Moskova dil okulları, uluslararası öğrencilere misafir olarak evlerde konaklama imkanı sunmaktadır. Rusya’da kalınacak süre boyunca evinde misafir olarak kalınacak aile, kişinin kişisel isteklerine göre seçilmektedir. Kısa süreli yaz kursları için günlük ortalama 15 euro olan hostelde de kalmak mümkündür.

Moskova’da Rusça dil kursu almak; merkezi konumu yaşam koşulları, kültürel tarihi, ulaşım kolaylığı ve Rusça pratik yapmak açısından oldukça avantajlıdır. Şehrin başkent olması sebebiyle dil kursu ücretleri ve günlük harcamalar diğer şehirlere göre daha pahalıdır. Moskova kaliteli dil kursları, görkemli mimarisiyle Rus dili öğrenmek için elverişli bir şehirdir.

St. Petersburg'da Dil Eğitimi İmkanları Nasıldır?

St. Petersburg'da Dil Eğitimi İmkanları Nasıldır?
St. Petersburg'da Dil Eğitimi İmkanları Nasıldır?

St. Petersburg uluslararası öğrenciler için oldukça kapsamlı dil okulu fırsatları sunmaktadır. St. Petersburg dil okulu fiyatları ortalama haftalık 450 eurodur ve İngilizce, İtalyanca gibi dillerde eğitim almak mümkündür. Educa, IClass ve Derzhavin gibi ünlü St. Petersburg Rusça dil okulu fiyatları ise ortalama haftalık 350 eurodur.

St. Petersburg dil okulları, eğitim alacak öğrenciye, Rusya’da konaklaması için misafir aile, ev arkadaşı ya da hostel bulma konusunda yardımcı olmaktadır.

St. Petersburg’un, Avrupa şehirlerine kıyasla daha uygun fiyatlı olması, hızlı ve sık topluma taşıma sayesinde şehir içi ulaşım kolaylığı şehirde dil eğitimi almanın avantajlarındandır. Yemek çeşitliliğinin az olması, havanın genellikle soğuk olması ve sağlık hizmetinin pahalılığı Saint Petersburg şehrinde dil eğitimi almanın olumsuz yanlarındandır.

Rusya'da Dil Okulu Kaydı Nasıl Yaptırılır?

Rusya’da dil okuluna kayıt yaptırmak, kayıt yaptırılacak dil okulunun uygulamalarına bağlı olarak değişmektedir. Rusya dil eğitimi için genellikle online olarak başvuru yapılabilmektedir. Dil eğitimi alınacak kurumun resmi internet sitesinden gerekli formlar doldurularak online olarak kayıt tamamlanabilmektedir. Eğitim kurumunun uygulamalarına bağlı olarak kayıt yaptırdıktan sonra başvuru sahibinin seviye belirleme sınavına girmesi gerekebilmektedir.

Rusya'da Dil Eğitimi için Gerekenler Nelerdir?

Rusya’da dil eğitimi için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Son 10 sene içerisinde alınmış, geçerli bir pasaport
 • Rusya öğrenci vizesi
 • Dil okulundan alınmış Rusya voucher (davetiye) belgesi
 • Finansal yeterliliği kanıtlayan belgeler

Rusya'da Dil Eğitimi için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya’da 90 günden uzun süreli bir dil eğitimi alacak kişilerin öğrenci vizesi alması gerekmektedir.; ancak 90 günden kısa sürecek Rusya dil kursu için, umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize alması gerekirken, hususi pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu hamilleri vizeden muaftır.

Rusya’da dil eğitimi için vize başvurusunda bulunacak kişilerin, öncelikle Rusya’da ilgili yerlerden voucher (davetiye) belgesi almış olması gerekmektedir. Sonrasında şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla Rusya konsolosluklarına ya da vize başvuru merkezlerine Rusya eğitim vizesi başvurusunda bulunulmaktadır. Rusya öğrenci vizesine başvururken; online vize formu doldurulur, vize evrakları hazırlanır, vize randevusu alınır, evrak teslimi yapılır, vize ücreti ödenir ve gerekli görülürse vize mülakatına katılınır.

Rusya'da Dil Eğitimi Alırken Çalışılabilir Mi?

Rusya’da dil eğitimi ve çalışma imkanına aynı anda sahip olmak mümkündür. Rusya’da yabancı öğrenciler çalışarak ayda ortalama 10.000 Rus rublesi yani yaklaşık 150 ile 175 dolar arasında bir ücret kazanabilse de, 300 ile 400 dolar arasındaki ortalama yaşam masraflarının tümünü karşılamaları zordur.

Uluslararası öğrenciler boş zamanlarında üniversite veya kurumlarında çalışabilir. Üniversitelerin uluslararası ofisleri, öğrencilerin sözleşmeli iş bulmalarına yardımcı olduklarında Rusya çalışma izni alınmasına gerek yoktur; diğer durumlarda Rusya çalışma izni başvurusu yapmak gerekmektedir. Çalışma izni yalnızca devlet tarafından akredite edilmiş üniversitelerde tam zamanlı kurslarda bulunan öğrencilere verilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: