Rusya Teknik Vize

Rusya Teknik Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Rusya teknik vizesi, Rusya’ya giriş amacıyla verilen özel bir vize türüdür.

Tedarikçi olan ya da teknik hizmet sağlayan yabancı bir tüzel kişi bünyesinde çalışan tamirci, teknisyen veya mühendislerin, Rusya’ya bir ekipmanın montajı, garanti ya da garanti sonrası işlemleri için seyahat edecek olmaları halinde, çalışma izni almalarına gerek yoktur ve bu seyahatleri için teknik servis amaçlı Rusya ticari vize almaları yeterlidir; bu vize aynı zamanda Rusya teknik vize olarak da adlandırılmaktadır.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan Rusya teknik vize başvurularında başvuru sürecinin tamamını kapsayan bir danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Rusya'ya Teknik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya’ya teknik vize başvurusunun yapılabilmesi için ilk olarak bir iş sözleşmesinin yapılması ve başvuru sahibi adına bir davetiye düzenlenmesi gerekmektedir. Düzenlenen davetiye ile birlikte başvuru sahipleri şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Rusya konsolosluğuna veya aracı kurum vize başvuru merkezine giderek başvurularını yapabilmektedir.

Vize işlemleri başvuru sahibinin başvuru yapacağı yere göre değişiklik gösterse de, başvuru aşamaları genel olarak vize randevusunun alınması, online olarak vize başvuru formunun doldurulması ve talep edilen belgelerin hazırlanması ile randevuya gidilmesi olarak ilerlemektedir. Randevu günü gerekli belgeler ilgili birimlere teslim edilir, vize ücreti ödenir ve gerekli görülmesi durumunda vize mülakatının gerçekleştirilir.

Rusya Teknik Vize Başvurusu için Randevu Nereden Alınır?

Rusya teknik vize başvurusu, vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilecek ise vize merkezinin online randevu sistemi üzerinden randevu alınmaktadır. Rusya Vize Merkezi’nin websitesi üzerinden başvurulan yer, vize türü, başvuran sayısı ve e-mail adresi bilgileri girilerek randevu günü seçimi yapılabilmektedir.

Rusya Vize Merkezi randevu ekranı görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya Teknik Vize Başvurusu için Randevu Nereden Alınır?
Rusya Teknik Vize Başvurusu için Randevu Nereden Alınır?

Başvuru işlemlerinin konsolosluklar üzerinden yapılması durumunda konsoloslukların online randevu sistemi kullanılmaktadır. Konsolusluk resmi websitesi olan http://istanbul.kdmid.ru/queue/ adresinden, başvuru sahibinin adı, soyadı, e-mail adresi, telefon, doğum tarihi bilgileri girilerek randevu alınabilmektedir.

Rus Konsolosluğu randevu alma ekran görseli aşağıdadır.

Rus Konsolosluğu Randevu Alma Ekranı
Rus Konsolosluğu Randevu Alma Ekranı

Rusya Teknik Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Alınır?

Rusya teknik vizesi için davet mektubu, tedarikçi olan veya teknik hizmet veren yabancı şirket ile Rusya’da bulunan şirket arasındaki sözleşmenin tamamlanarak, göç ofisine sunulması ile alınmaktadır. Rusya’da davet eden konumundaki şirketin göç ofisinde akreditasyona sahip olması ve böylece göç ofisine davet mektubu için başvurması gerekmektedir.

Rusya Federasyonu Teknik Vize Davetiyesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya Federasyonu teknik vize davetiyesi, şirketin göç ofisine başvuru yaptığı tarihten itibaren 21 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Rusya Teknik Vizenin Geçerlilik Süresi Nedir?

Rusya teknik vizesi, tek veya çok girişli olarak 1 ya da 3 aylık geçerlilik süresi ile verilebildiği gibi, çok girişli olarak 6 ya da 12 ay geçerlilik süresi ile de düzenlenebilmektedir. Rusya teknik vizesi kapsamında başvuru sahibinin Rusya’da kalış süresi 180 günlük süre içerisinde maksimum 90 gün olabilmektedir.

Rusya Teknik Vizesi Alındıktan Sonra Çalışma İznine Başvurulmalı Mıdır?

Hayır, Rusya teknik vizesi alındıktan sonra çalışma iznine başvurmaya gerek yoktur.

Teknik amaçlarla Rusya’ya seyahat edecek olan bir kişinin teknik amaçlı Rusya iş vizesi alması yeterlidir; ayrıca Rusya çalışma izni için başvuru yapılması gerekmemektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: