Rusya Turist Vizesi

2023'te Rusya Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

Rusya turist vizesi, hamiline geçerli olduğu süre boyunca Rusya’ya turistik amaçlarla seyahat gerçekleştirme hakkı veren bir vize türüdür. Rusya turist vizesine Rusya’da yaşayan bir kişi tarafından başvuru sahibi adına yazılmış davetiye (voucher belgesi) ile başvuruda bulunulabilmektedir.

Rusya hem tarihi özellikleri hem de ilgi çekici kültürü ile turistlerin oldukça ilgisini çeken bir ülkedir. Turistlerin en çok ilgisini çeken Rusya şehirleri arasında; Moskova, St. Petersburg ve Kazan şehirleri yer alır. Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi Sınır Muhafaza Servisi’nin verilerine göre Rusya 2019 yılında toplam 32,866,265 turist ağırlamıştır ve bu turistler en çok Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Abhazya ve Tacikistan ülkelerinden Rusya’ya seyahat etmiştir.

Yıllara göre Rusya için vize davetiye sayısı ve vize onayı aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

YılVize davetiye sayısıVize onay sayısı
2015307.86455.37
2016465.66293.91
2017483.80314.91
2018508.27327.40
2019506.45348.46
2020138.28224.67
2021263.37216.44

Vizem.net, Türkiye'den yapılacak Rusya turist vizesi başvurularında online başvuru formunun doldurulmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Rusya'ya Turist Olarak Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Rusya’ya turist olarak gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip oldukları pasaport türüne bağlı olarak vize başvurusunda bulunmaları gerekebilir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik amaçlarla yapacakları Rusya seyahatleri için vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 günlük bir dönem dahilinde en fazla 90 gün sürecek Rusya seyahatleri için 30 gün süreyle vize başvuru işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Diplomatik (siyah) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, turistik amaçlı Rusya seyahatleri için 90 gün süreyle vize başvurusundan muaf tutulmaktadır.

Rusya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya turistik vize başvurusu, başvuru sahibi tarafından şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Rusya Büyükelçiliği'ne, Rusya başkonsolosluklarına ya da Rusya vize başvuru merkezlerine yapılır. Rusya’ya turistik amaçlar ile seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının e-vize başvurusunda bulunma hakları vardır.

Rusya'ya Turist Vizesi Konsolosluklardan Nasıl Alınır?

Rusya’ya turistik vize konsolosluklardan Ankara Rusya Büyükelçiliği'ne, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu'na, Trabzon Rusya Başkonsolosluğu'na veya Antalya Rusya Başkonsolosluğu'na müracaat edilerek alınır. Rusya vizesi için ilgili konsolosluklara yapılacak olan vize başvuru işlemlerinin öncesinde mutlaka konsoloslukların online randevu sistemi üzerinden vize randevusu alınması gerekmektedir.

Rusya vize başvuru formunun ve anketinin online sistem üzerinden doldurulması, gerekli evrakların tamamlanması, anlaşmalı bankalar aracılığıyla vize ücretinin ödenmesi ve randevu gününde ilgili konsolosluğa gidip evrak teslimi ve gerekli görüldüğü durumlarda vize mülakatının yapılması ile Rusya turist vizesi başvuru işlemleri tamamlanır. Rusya turistik vize için gerekli evraklar başvuru dosyası içerisinde eksiksiz bir biçimde sunulmuş olmalıdır.

Turist Vizesi Rusya Vize Merkezi'nden Nasıl Alınır?

İlgili Rusya konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurum Rusya Vize Merkezi üzerinden Rusya turist vizesi Antalya, İstanbul, Ankara ve Trabzon illerinde yer alan vize başvuru merkezlerine müracaat edilmesi yolu ile alınır. Rusya Vize Merkezi üzerinden yapılacak olan vize başvurusu için öncesinde online randevu sistemi üzerinden vize randevusu alınması gerekmektedir.

Rusya turist vizesi işlemlerinin tamamlanması için; online Rusya vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, başvurulacak vize merkezine bağlı olarak randevu öncesinden veya sırasında vize ücretinin ödenmesi ve randevu gününde ilgili başvuru merkezine müracaat edilip evrak tesliminin yapılması gerekmektedir.

Rusya vizesi için başvuru işlemleri, gerekli vize evraklarının Rusya Vize Merkezi’ne posta yolu ile gönderilmesi ile yapılabilir. Posta yoluyla Rusya Vize Merkezi üzerinden vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin online vize başvuru formunu doldurmaları ve çıktısını alarak gerekli olan diğer vize belgeleri ile birlikte vize merkezine iletmeleri gerekir.

İstanbul’dan Rusya turist vizesine başvuru işlemleri; Suriye, Mısır, Irak, Libya, Lübnan, Yemen, Pakistan, Afganistan, Bangladeş ve Filistin ülkelerinin vatandaşları ve vatandaşlığı bulunmayan mülteciler için yapılmamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'nden Rusya turist vizesine başvuracak kişilerin akredite acente Vizem.net'in merkez ofisine gerekli vize evraklarını göndermesi, uzman danışmanların kendileri adına vize başvuru işlemlerini tamamlaması için yeterli olmaktadır.

Rusya Turist Vizesi için E-Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya turist vizesi için e-vize başvurusu online başvuru sistemi üzerinden yapılır. Rusya için e-vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle bu vize türü için uygun olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekir.

Rusya e-vize başvurusu için gerekli şartları sağlayan kişiler, planlanan Rusya seyahatinden en erken 20 gün önceden Rusya elektronik vize başvuru işlemlerini yapabilmektedir. Rusya turist vizesi için e-vize başvurusu; online sistem üzerinden başvuru formunun doldurulması, gerekli bilgilerin girilmesi ve ücret ödemesinin yapılması ile tamamlanır. Rusya turist vizesi başvurusundan farklı olarak Rusya e-vize başvuruları için vize davetiyesi (voucher belgesi) alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Turistik Rusya E-Vizesi ile Hangi Noktalardan Rusya'ya Giriş Yapılabilir?

Turistik Rusya e-vizesi ile Rusya’ya; havayolu ile Vnukovo Havaalanı, Domodedovo Havaalanı, Sheremetyevo Havaalanı, St. Petersburg Havalimanı, Belgorod Havalimanı, Yekaterinburg Havaalanı, Kazan Havalimanı, Krasnodar Havalimanı, Krasnoiarsk Havalimanı, Nizhny Novgorod Havaalanı, Novosibirsk Havaalanı, Rostov-On-Don Havaalanı, Samara Havaalanı ve Volgograd Havaalanı’ndan, denizyolu ile St. Petersburg Yolcu Limanı, St. Petersburg Büyük Limanı, Vladivostok Limanı ve Zarubino Limanı’ndan, demiryolu ile Pogranichny Demiryolu ve Kazan Demiryolu’ndan ve karayolu ile Bagrationovsk Karayolu, Gusev Karayolu, Mamonovo Karayolu, Morskoje Karayolu, Sovetsk Karayolu, Ivangorod Karayolu ve Ubylinka Karayolu’ndan giriş yapılabilir.

Rusya Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya turist vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya vize başvuru formu: Visa.kdmid.ru adresi üzerinden online olarak doldurulması gereken Rusya vize başvuru formu, doldurulduktan sonra çıktısı alınıp imzalanarak vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Pasaport: En az 2 tane boş sayfası olan ve en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan pasaportun aslının vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Voucher (davetiye) belgesi: Vize başvuru sahibi adına söz konusu Rusya seyahati için düzenlenmiş voucher (davetiye) belgesinin başvuru dosyasında sunulması gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Planlanan Rusya seyahati için alınmış otel rezervasyonu gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Rusya seyahati için alınmış uçak bileti gibi ulaşım rezervasyon belgelerinin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibinin güncel bir tarihte biyometrik standartlara uygun olarak çektirmiş olduğu fotoğrafın vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.

Yukarıda listelenmiş olan evraklar Rusya turist vizesi için ibraz edilmesi gerekli olan standart evraklar olup, başvuru için gerekli evraklar başvuru sahibinin yaşına, mesleki durumuna ve başvuracağı vize türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Rusya Turistik Vize için Voucher Belgesi Nereden Alınır?

Rusya turistik vize için voucher belgesi; tur organizasyon şirketleri veya otellerden alınır. Rusya turistik voucher belgesi, bir tur organizasyon şirketi ile anlaşarak Rusya’ya seyahat edecek kişiler için organizasyon şirketi tarafından düzenlenebilir. Voucher belgesini Rusya seyahati sırasında konaklayacağı otelden temin edecek olan kişilerin öncelikle Rusya voucher veren oteller ile görüşmesi gerekir.

Rusya turist vizesi başvuruları voucher belgesi olmadan yapılamamaktadır. Vize başvurusu için ibraz edilecek olan voucher (davetiye) belgesinin içerisinde başvuruda bulunulan vizenin onay numarasına ve referans numarasına yer verilmesi gerekir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Rusya vize başvuruları için voucher anlaşmalı olunan otellerden alınmaktadır.

Rus Turist Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya turist vizesi için başvuru formu, online olarak visa.kdmid.ru adresi üzerinden doldurulur. Rusya turist vizesi için başvuru formu doldurma işlemlerinde öncelikle başvurunun yapıldığı ülke ve dil seçeneklerinin seçilmesi gerekir ancak uygun diller arasında Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır.

Vize başvurusunun yapıldığı ülke ve dil seçeneklerinin seçilmesinin ardından gerekli şartların okunması ve onaylanması ile yeni form oluşturulmaktadır. Yeni oluşturulmuş Rusya online vize başvuru formu için başvuru sahibi adına şifre belirlenip onaylanması ile form doldurma işlemi başlamaktadır.

Vize başvuru formunda gerekli bilgilerin eksiksiz bir biçimde doldurulmasının ardından belgenin çıktısının alınması ve başvuru dosyasına eklenmesi gerekir. Rusya vize başvuru formunda yer verilen bilgilerin doğru ve destekleyici belgelerde yer alan bilgiler ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir. Vize merkezine yapılacak Rusya vize başvurularında müracaat edilecek vize merkezinin belirtilmesi gerekliliği bulunmaktadır.

Rusya vize başvuru formu için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Rus Turist Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Rus Turist Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya Turist Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Rusya turist vizesi için fotoğraf ölçüleri 45 mm uzunluğunda ve 35 mm genişliğinde olmalıdır.

Rusya turist vizesi için ibraz edilmeye uygun bir fotoğraf aşağıda verilmiştir.

Rusya Turist Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?
Rusya Turist Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Rusya Turistik Vize için Randevu Nasıl Alınır?

Rusya turistik vize için randevu; vize başvuru işlemlerinin vize başvuru merkezi üzerinden yapılacağı durumlarda vize merkezinin online randevu sisteminden ve vize başvuru işlemlerinin konsolosluklar üzerinden yapılacağı durumlarda konsoloslukların online randevu alma sistemi üzerinden alınır.

Aracı kurum Russian Visa Centre üzerinden vize randevusu alacak olan kişilerin; başvuruda bulunulan ülke ve şehir, vize türü, başvuru sahibi numarası ve mail adresi gibi bilgiler ile randevu işlemleri yapılabilir. Rusya konsolosluğu vize randevu alma işlemleri online sistem üzerinden başvuru sahibinin kişisel bilgileri ve iletişim bilgileri ile yapılabilir.

Rusya turistik vize için vize merkezinin online randevu sistemine ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Turistik Vize için Randevu Nasıl Alınır?
Rusya Turistik Vize için Randevu Nasıl Alınır?

Rusya turist vizesi randevusu için ilgili dış temsilciliğin online randevu sistemine ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Turistik Vize için Randevu Alma Ekranı
Rusya Turistik Vize için Randevu Alma Ekranı

Rusya Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Rusya turist vizesi ücreti aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Vize türüVize işlem süresiVize başvuru ücreti
Tek girişli vize4 ila 10 gün arası80 dolar
Tek girişli vize1 ila 3 gün arası160 dolar
Çift girişli vize4 ila 10 gün arası128 dolar
Çift girişli vize1 ila 3 gün arası256 dolar

Rusya turist vizesi için çok girişli vize başvurusu yapılmamaktadır. Rusya turistik vize ücreti ödeme işlemleri vize başvurusunun yapıldığı yere bağlı olarak elden veya belirlenen bankalar üzerinden dolar cinsinden ödenebilmektedir. Rusya için yapılacak e-vize başvuruları için herhangi bir ücret ödenmesine gerek bulunmamaktadır.

2022 yılı için tek girişli Rusya turist vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 180 dolar tutmaktadır.

Rusya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya turist vizesi, standart vize başvurularında 6 ile 10 iş günü içerisinde çıkar. Rusya e-vize başvuruları 4 gün içerisinde ve express vize başvuruları 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Rusya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Rusya turistik vize başvurusu için ilgili konsoloslukların herhangi bir takip sistemi bulunmamaktadır. Konsolosluklar üzerinden yapılan Rusya turist vizesi başvuruları online olarak takip edilememektedir ancak telefon veya e-posta yoluyla ilgili konsolosluğa ulaşılarak bilgi talep edilebilir.

İlgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurum Rusya Vize Merkezi üzerinden yapılan vize başvuruları online takip sistemi üzerinden başvuru sahibine ait pasaport numarası veya referans numarası ile doğum tarihi bilgileri girilerek takip edilebilmektedir.

Rusya Vize Merkezi vize takip ekranı aşağıda verilmiştir.

Rusya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Rusya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlığında yapılan Rusya turist vizesi başvuruları hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile takip edilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Rusya Turist Vizesi Kaç Günlük Verilir?

Rusya turist vizesi en fazla 30 günlük süre ile verilir. Rusya turist vizesi hamiline Rusya’da turistik aktiviteler gerçekleştirmenin yanında; kısa süreli iş görüşmelerine katılma, medikal konsültasyon ya da incelemelere gitme ve sergi veya açık artırma gibi etkinliklere katılma hakkı da verir. Rusya turistik vize başvurusunda seyahat amacı, ilgili bölümünde turistik gezi olarak belirtilir ve vize süresi kişinin katılacağı etkinliklere bağlı olarak en fazla 30 gün olmak üzere uygun bir süre ile verilir.

Rusya Seyahat Vizesi Uzatılabilir Mi?

Rusya seyahat vizesi uzatılabilmektedir. Rusya turist vizesinin süresini uzatmak isteyen kişilerin Rusya göçmenlik servisine şahsen başvuruda bulunmaları gerekir.

Rusya seyahat vizesi uzatma işlemlerinin vize süresinin dolmasından önce yapılması gerekir. Rusya vize süresi uzatma işlemleri için; kimlik belgesi, ikametgah belgesi, 2 tane biyometrik fotoğraf, vize uzatma harcı ödeme belgesi ve davetiye belgesi gibi belgelerin ibraz edilmesi gerekir. Rusya turist vizesi süresinin uzatma başvurusunun kabul edilmesi durumunda vize süresi maksimum 10 gün süre ile uzatılabilir.

Turist Vizesi ile Rusya'ya Kaç Kere Giriş-Çıkış Yapılabilir?

Turist vizesi ile Rusya’ya giriş ve çıkış yapma sayısı vizenin veriliş türüne bağlı olarak değişmektedir. Rusya turist vizeleri tek girişli ya da çift girişli olarak verilmekteyken çok girişli olacak biçimde verilmemektedir.

Tek girişli Rusya turist vizesi, hamiline Rusya’ya yalnızca bir kez giriş hakkı tanımaktadır. Çift girişli Rusya vizesi hamili kişiler, ülkeye giriş yaptıktan sonra farklı bir yabancı ülkeyi ziyaret ettikten sonra tekrar Rusya’ya giriş yapabilir. Başvuru sahiplerinin seyahat planında Moğolistan, Çin veya Baltık ülkeleri gibi Rusya’ya yakın yabancı ülkeleri ziyaret etme durumu olduğunda, vizenin çift girişli olarak düzenlenmesi için bu planın vize başvurusunda belirtilmesi gerekir. Bu durumda güzergah, tur operatörünün turistik hizmet sunumu anlaşmasında değil, turistik belgede veya kendisini kabul eden Rus teşkilatı tarafından düzenlenen belgede belirtilmelidir.

Turistik Rusya Seyahati Öncesinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Turistik Rusya seyahati öncesinde bilinmesi gereken bilgilere makalenin geri kalanında yer verilmiştir.

Turist Vizesi ile Rusya'ya Gittikten Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Turist vizesi ile Rusya’ya gittikten sonra, Rusya sınır kapısında yer alan sınır polisinden göçmen kartı alınması gerekir. İki ayrı belge olarak düzenlenen göçmen kartlarının ikisinin de doldurulması ve birinin sınır polisine geri verilmesi gerekir. Göçmen kartı işlemlerini tamamlayan kişilerin 7 günden uzun bir süre ile Rusya’da kalacakları durumlarda vizelerini kaydettirmeleri gerekir.

Rusya seyahati süresince bir otelde konaklayacak olan kişilerin vize kayıt işlemleri söz konusu otel tarafından yapılabilir. Rusya seyahati sırasında özel bir evde konaklayacak olan kişilerin vize kaydı işlemleri evin sahibi tarafından yapılabilir. Vize kayıt işlemleri için başvuru sahibinin pasaportu, Rusya turist vizesi ve göçmenlik kartının ibraz edilmesi gerekir.

Turistik Rusya Seyahati Sırasında Gezilmesi Gereken Şehirler Hangileridir?

Turistik Rusya seyahati sırasında gezilmesi gereken şehirler arasında; ülkenin başkenti ve kültür merkezi olan Moskova, Avrupa’nın en büyük dördüncü şehri olma özelliği taşıyan St. Petersburg, oldukça zengin bir tarihi yapıya sahip olan Krasnodar ve Sibirya Federal Bölgesi’nin başkenti olan Novosibirsk şehirleri yer alır.

Moskova turist vizesi ile gezilebilecek olan turistik yerler arasında; Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, Aziz Vasili Katedrali, Krasnodar Devlet Tarih ve Arkeoloji Müzesi, Alexander Zafer Kemeri ve Alexander Nevsky Katedrali gibi yerler bulunur. Özellikle kışları çok soğuk olan Rusya şehirleri için en uygun gezi döneminin sonbahar mevsimi olduğu söylenebilir.

En Popüler Rusya Turistik Yerleri Nerelerdir?

En Popüler Rusya Turistik Yerleri Nerelerdir?
En Popüler Rusya Turistik Yerleri Nerelerdir?

En popüler Rusya turistik yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Aziz Vasil Katedrali (Moskova)
 • Lena sütunları (Yakutistan)
 • Kazan Kremlini (Kazan)
 • Kul Sharif Camii (Kazan)
 • Central Fountain (Anapa)
 • Fisht Olympic Stadium (Adler)
 • Yaroslavl Embankment (Yaroslavl)
 • Samara Embankment (Samara)
 • Voskresenia Khristova Kilisesi (St. Petersburg)
 • The Motherland Calls Heykeli (Volgograd)

Yukarıda listelenmiş olan turistik yerler dışında birçok ilgi çekici yere sahip olan Rusya gezilecek yerler açısından zengin bir ülkedir.

Turistik Rusya Gezisinde Ne Yenir?

Turistik Rusya Gezisinde Ne Yenir?
Turistik Rusya Gezisinde Ne Yenir?

Turistik Rusya gezisinde tadılması gereken lezzetler aşağıda listelenmiştir.

 • Beef stroganoff
 • Pelmeni
 • Havyar
 • Piroşki
 • Blini
 • Zakuski çar
 • Shchi çorbası
 • Pelmeni
 • Borç çorbası
 • Kvas
 • Votka
 • Mors
 • Ryazhenka
 • Ekmek şarabı

Rus mutfağı Kuzey ve Doğu Avrupa, Kafkasya, Orta Asya ve Sibirya gibi çevre coğrafyaların mutfak kültürlerinden etkilenmiştir. Rus mutfağı balık, havyar, domuz eti, mantar ve meyve gibi yiyecekleri bolca içerir. Rus mutfağında buğday, çavdar, arpa ve tahıl gibi mahsullerin sıkça rastlandığı Rusya yemekleri ile bira ve votka gibi içecekler de yer alır.

Rusya'ya Arkadaş Ziyareti Amaçlı Gitmek için Turist Vizesi Mi Alınmalıdır?

Rusya vize başvuruları davet mektubunun alınmasına bağlıdır. Rusya’ya arkadaş ziyareti amaçlı gitmek için turist vizesi yerine Rusya arkadaş ziyareti vizesi olarak da bilinen özel ziyaret vizesi başvurusunda bulunulması gerekir.

Turist vizesi ile davetiye düzenleyen otellerden davet mektubu alarak Rusya'ya gitmek ve ülkede arkadaş ziyareti gerçekleştirmek mümkündür ancak direkt olarak Rusya'da ziyaret edilecek olan arkadaştan davet mektubu alınarak Rusya arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yapılması daha kolay bir süreçtir.

18 Yaşından Küçükler için Rusya Turist Vizesine Nasıl Başvurulur?

18 yaşından küçüklerin Rusya turist vizesine başvuru işlemleri için çocuğun yasal vasisi tarafından imzalanmış ve noter onaylı muvafakatname belgesinin ibraz edilmesi gerekir. Reşit olmayan çocukların Rusya’ya her iki ebeveyni ile seyahat etmesi durumunda anne ve babanın pasaportu ve nüfus kayıt örneğinin vize işlemleri için ibraz edilmesi gerekir. Anne ve babadan yalnızca biriyle Rusya’ya seyahat edecek olan 18 yaşından küçük bireyler için seyahat etmeyen ebeveynin noter onaylı muvafakatnamesinin sunulması gerekir.

Turist Vizesi ile Rusya'da Çalışılabilir Mi?

Hayır, turist vizesi ile Rusya’da çalışılamaz. Rusya turist vizesi hamiline Rusya’da çalışma hakkı tanımamaktadır.

Turist vizesi ile Rusya'da kazanç sağlayacak bir aktivitede bulunan kişiler vize ihlali yapmış olurlar ve bu nedenle uygun görülen bir cezai yaptırıma maruz kalabilirler. Rusya turist vizesi ile ülkede çalışan kişilere para cezası ve hapis cezası uygulaması yapılmaktadır. Rusya’da yasal olmayan yollarla çalışan kişilere 300.000 ruble (88,913.46 Türk Lirası) para cezası verilir ve ayrıca bu kişilere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: