Rusya Göçmenlik Başvurusu

Rusya Göçmenlik Başvurusu: 2023'te Rusya'ya Yerleşmek için Gerekenler

Rusya Federasyonu düşük nüfuslu bölgeleri yeniden doldurmak için yabancıları ve göçmenleri çekmek üzere tasarlanmış Devlet Göç Politikası Konsepti 2019- 2025 politikasını yürürlüğe koymuştur.

Rusya, vasıflı işçileri düşük nüfuslu bölgelerde yaşamaları için aktif olarak desteklemeyi, işçilerin Rusya ile daha yakın bağlar kurması halinde Rusya'nın ekonomik, sosyal ve kültürel gelişime katkıda bulunabilecek dil, tarih ve kültür öğrenmelerine yardımcı olmayı ve daimi ikametgahı teşvik etmeyi planlamaktadır. Göçmen yasasına göre, beş yıl ikamet ettikten ve Rusça sınavını geçtikten sonra kişi Rusya vatandaşlığı alabilir.

Haziran 2019 itibariyle, Rusya Federasyonu'nda 10,13 milyon yabancı ikamet etmekte olup, göçmenlerin %85 oranındaki büyük çoğunluğu Doğu Avrupa ve Asya ülkeleri vatandaşıdır. Birleşmiş Milletler’in Dünya nüfus ölçümlerine göre, Rusya'nın 2022'deki mevcut net göç oranı, 2021'e göre %14,42'lik bir düşüşle 1000 nüfus başına 0,748 olmuştur.

Rusya göçmenlik başvurusu, Rusya Federasyonu topraklarında uzun süreli yaşama izni isteyen kişilerin yapması gereken vize başvurusudur. Rusya göçmenlik vizesi; geçici göçmenlik, daimi göçmenlik ve Rusya vatandaşlığı almak üzere 3 kategoriye ayrılmaktadır. Rusya göçmenlik işlemleri, Rusya Göç İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Rusya’da beş yıl boyunca çalışan ve Rusça’yı akıcı şekilde konuşan herkes adli sicil kaydı temiz olması şartıyla Rusya göçmeni olabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Rusya'ya göçmen olarak gidecek kişilere vize başvuru işlemlerinde ilgili vize için gereken evrakların kontrolü ve vize takip işlemleri dahil olmak üzere tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren yüksek onay oranlı akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Rusya Göçmenlik Şartları Nelerdir?

Rusya göçmenlik şartları aşağıda verilmiştir.

 • Rusya göçmenlik başvurusunda bulunan kişinin Rus dili, Rusya tarihi ve Rusya mevzuatını bildiğini kanıtlayan belgeye sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin tehlikeli veya bulaşıcı bir hastalık taşımadığına dair tıbbi rapora sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin terör faaliyetleri ile ilgili herhangi bir kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Rusya göçmenlik başvuru sahibinin ağır ve tekrarlanması tehlikeli olarak görülen ve Rusya halkı için tehlike oluşturabilecek bir suçtan ceza almamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Rusya’dan ayrılarak başka bir ülkeye kalıcı olarak yerleşmemiş olması gerekmektedir.

Rusya Göçmenlik Başvuru Programları Nelerdir?

Rusya Federasyonu’nun yürürlükte olan başvuru programları ve türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’da eğitim almak veya staj yapmak isteyen öğrencilerin başvurusu
 • Rusya’da çalışmak isteyenlerin göçmenlik başvurusu
 • Girişimciler ve serbest meslek sahipleri için Rusya göçmenlik başvurusu
 • Rusya vatandaşı ile evlilik yapacak ya da Rusya’da aile birleşimi gerçekleştirecek kişilerin göçmenlik başvurusu

Eğitim Yoluyla Rusya'ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?

Eğitim yoluyla Rusya’ya göçmen olarak gitmek isteyen kişilerin Rusya'da 90 günün üzerinde sürecek olan yüksek lisans, doktora, dil eğitimi gibi bir eğitim için bir eğitim kurumuna başvurmaları, ardından resmi davetiye almaları ve sonrasında Rusya öğrenci vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Rusya öğrenci vizesi onaylanan başvuru sahipleri eğitim amacı ile Rusya’ya göçmen olarak gidebilmektedir.

Çalışma Yoluyla Rusya Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışma yoluyla Rusya’ya göç etmek isteyen kişilerin ilk olarak Rusya'da kendilerine uygun bir işe başvurmaları, ardından başvurularının kabul edilmesi ve iş sözleşmesinin yapılması, son olarak da resmi davetiye almaları ve tüm bu belgeler ile Rusya çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Rusya çalışma vizesi onaylanan başvuru sahipleri çalışma amacıyla Rusya'ya göçmen olarak gidebilmektedir.

Yüksek Nitelikli İşçi Olarak Rusya'ya Nasıl Göç Edilir?

Yüksek nitelikli işçi olarak Rusya’ya çalışma amacıyla göç etmek isteyen kişiler bir çalışma vizesi türü olan Rusya VKS vizesi ile Rusya’ya göçmenlik hakkı kazanabilmektedir.

Rusya VKS vizesi alabilmek için gerekli kriterlerin sağlanması ve Rusya'dan bir iş teklifi alınmış olması gerekmektedir. Yüksek nitelikli işçi olarak Rusya’ya göç etmek isteyen kişiler, resmi davetiyelerinin gönderilmesi ve iş sözleşmesinin hazırlanması ile Rusya VKS vizesi başvurularını yapabilir ve olumlu sonuç almaları durumunda yüksek nitelikli işçi olarak Rusya'ya göçmen olarak gidip çalışabilmektedir.

Evlilik Yoluyla Rusya Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik yoluyla Rusya göçmenlik başvurusunda bulunan kişilerin bir Rus vatandaşı ile veya Rusya’da oturma izni bulunan yabancı birisi ile evli olmaları gerekmektedir.

Bir Rus vatandaşı ile veya Rusya’da oturma izni bulunan başka birisi ile evli olan kişiler, gerekli kriterleri sağlamaları durumunda Rusya evlilik vizesi almaya hak kazanarak Rusya'ya eşlerinin yanına göçmen olarak gidebilmektedir.

Aile Birleşimi Yoluyla Rusya'ya Nasıl Göç Edilir?

Aile birleşimi yoluyla Rusya’ya göç etmek isteyen kişinin, bir Rus vatandaşının ya da Rusya'da çalışan, eğitim gören, yatırımcı olan ve oturma iznine sahip olan yabancı birinin aile üyesi olması ve gelir şartı gibi kriterleri sağlaması gerekmektedir.

Yatırım Yolu ile Rusya'ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?

Yatırım yolu ile Rusya’ya göçmen olarak gitmek isteyen kişiler için Rusya Federasyonu 2022 yılında yabancı yatırımcılar için uygulamaya koymayı planladığı bir yatırımcı vizesi programının bulunduğunu açıklamıştır.

Yatırımcı vizesi kapsamında belli bir miktarın üzerinde Rusya’da yatırım yapan, ev alan veya iş kuran kişilere oturma izninin verilmesi planlanmaktadır. Yatırım yolu ile Rusya’ya göçmen olarak gitmek isteyen kişiler Rusya yatırımcı vizesi alarak oturma iznine sahip olabilmektedir.

Rusya Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya göçmenlik başvurusu çalışma, öğrenci, aile birleşimi gibi uzun süreli Rusya vize başvurularının yapılması ile gerçekleşmektedir.

Rusya vize başvurusu için başvuru sahibinin şahsen kendisi veya akredite acenteler aracılığı ile Türkiye’de bulunan Rusya konsolosluklarına ya da Rusya vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunması gerekmektedir. Rusya vize başvurularının yapılabilmesi için online vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması ve ilgili konsolosluk ya da başvuru merkezinden vize randevusu alınması gerekmektedir.

Rusya göçmenlik vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin, başvuracakları yerin vize başvuru kabulü uygulamalarına bağlı olarak şahsen veya posta yoluyla evrak teslimi, elden veya havale yoluyla vize ücretinin ödenmesi ve gerektiğinde vize başvuru mülakatına katılım sağlanması işlemleri ile başvuruları tamamlanır.

Rusya Göçmenlik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya göçmenlik başvurusu için gerekli evrakların listesi aşağıda verilmiştir.

 • Rusya vize başvuru formu: Online olarak visa.kdmid.ru adresinden doldurulmalı ve çıktısı alınıp imzalanmalıdır.
 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, en az 2 boş sayfası olan, özel vizeye sahip kişiler için vize bitiminden minimum 6 ay sonrasına kadar geçerliliği olan ve öğrenci- işçi vizesine sahip olan kişiler için vize başlangıç tarihinden itibaren minimum 18 ay boyunca geçerlilik süresi olan pasaport gerekmektedir.
 • Davetiye: Rusya Göçmen Bürosu’ndan veya Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan temin edilen davetiyeler elektronik formatta olabilmektedir ancak İstanbul Konsolosluğu’ndan başvuru yapılması halinde davetiye için konsolosluktan onay çıktısının alınması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Arkası beyaz fonlu 2 adet fotoğraf temin edilmelidir.
 • İkamet ve oturma izni: Yabancı vatandaşların Türkiye’de en az 3 ay geçerli oturma izni ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Özel vize sahiplerinin çok girişli bir senelik vize almaları halinde seyahat sağlık sigortası almaları gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: HIV (eliza testi) virüsünün bulunmadığına dair ıslak kaşeli ve imzalı sağlık raporu göstermelidir.
 • Vize talebi: Özel vize sahipleri, Rus vatandaşının yabancı uyruklu aile üyeleri için Başkonsolosa hitaben yazılı vize talebinde bulunmalıdır ve davet eden kişinin Rusya dış pasaportunun aslı ve fotokopisi, Rusya iç pasaportunun aslı ve fotokopisi (adres, evlilik sayfaları ile birlikte) ve başvuran ile ilişki derecesini onaylayan belge (evlilik cüzdanı gibi) gösterilmelidir.

Rusya'ya göç etme amacına bağlı olarak başvuru sahiplerinin hazırlayıp sunması gereken vize başvurusu için gerekli belgeler farklılık gösterebilmektedir.

Rusya Göçmenlik Kayıt Ücreti Ne Kadardır?

Rusya göçmenlik kayıt ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize giriş- çıkış sayısıİşlem süresiVize ücreti
Tek girişli vize4-10 gün80 $
Tek girişli vize1-3 gün160 $
Çift girişli vize4-10 gün128 $
Çift girişli vize1-3 gün256 $
Çok girişli vize4-10 gün240 $
Çok girişli vize1-3 gün480 $

Rusya Göçmenlik Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir?

Rusya göçmenlik kayıt ücreti için vize başvuru merkezlerine yapılan başvurularda, başvuru sahibinin randevu sırasında elden ödeme yapması gerekmektedir.

Rusya göçmen vizesi için Türkiye Rusya Konsolosluğu üzerinden yapılan başvurularda, başvuru sahibinin kayıt ücretini anlaşmalı bankalar üzerinden havale yolu ile ödemesi gerekmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: