Rusya Aile Vizesi

2023'te Rusya Aile Vizesi Başvuru Şartları ve İşlemleri

Rusya aile vizesi; Rusya vatandaşı olmayan ancak Rusya vatandaşı kişiler ile akrabalık veya evlilik bağı bulunan yabancı uyruklu vatandaşların Rusya’da yaşamak için talep edebileceği vize türüdür. Rusya aile vizesi, hamiline geçici oturum izni sağladığından dolayı süre bakımından uzun süreli bir özel vizedir. Aile birleşimi vizesi olarak da bilinmektedir.

Rusya aile vizesinin alınabilmesi için Rusya’da yaşayan bireyin Rusya’da uzun süreli iş vizesine, çalışma vizesine, diğer uzun süreli vize türlerinden birine veya daimi oturma iznine sahip olması gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Rusya'da bulunan aile üyesinin yanına gitmek isteyen kişilerin yapacakları Rusya aile vizesi başvurularında vize danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Rusya Aile Vizesi Hangi Durumlarda Alınabilir?

Rusya aile vizesinin alınabileceği durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya aile vizesi genellikle eşin veya bağımlı akrabaların Rusya’da bir daimi oturma iznine sahip olması halinde alınabilmektedir. Rusya’da geçici olarak çalışmak, okumak, iş yapmak gibi sebeplerle bulunan kişilerin eşleri veya bağımlı akrabaları refakatçi aile üyesi vizesi kullanarak Rusya’ya gidebilmektedir.
 • Rus vatandaşlarının eşleri, 18 yaşından küçük çocukları ve 18 yaşından büyük ehliyetsiz çocuklarının Rusya aile vizesine hak kazanabilmek için vize talep formunu imzalaması gerekmektedir.
 • Rusya’ya yüksek nitelikli göçmen vizesi ile giriş yapan bireylerin eşleri, çocukları ve ebeveynleri herhangi bir davetiye gerekmeksizin aile vizesi alabilmektedir.
 • Rusya’da mülteci statüsüne sahip bireylerin aile üyeleri, Rusya aile birleşimi yasaları kapsamında aile vizesi alabilmektedir.

Rusya Aile Birleşimi için Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Rusya aile birleşimi için vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’da bulunan aile bireyinin bir Rus vatandaşı olması, Rusya’da daimi oturma iznine sahip olması ya da Rusya’da geçici oturma izni veren uzun süreli bir vizeye sahip olması gerekmektedir.
 • Rusya’ya gelmesi istenen aile bireyi için yazılmış geçerli bir davetiyenin bulunması gerekmektedir.
 • Rusya aile birleşimi vizesine başvuran bireyin yeterli finansal kaynaklara sahip olması veya Rusya’da bulunan aile bireyi tarafından sponsorlu olması gerekmektedir.
 • Rusya’ya aile birleşimi vizesi ile gitmek isteyen bireyin adli sicil kaydında herhangi bir suç bulunmaması gerekmektedir.

Rusya Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya aile birleşimi vizesi şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Rusya konsolosluklarına veya Rusya tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezlerinde vize başvuru yapılması sonucunda alınabilmektedir.

Rusya aile birleşimi vizesi işlemleri başvurulacak merkeze veya konsolosluğa göre değişiklik gösterebilmekte olup; online Rusya vize başvuru formunun doldurulması, Rusya aile birleşimi vizesi için gerekli olan evrakların hazırlanması, vize başvurusunun yapılacağı merkezden randevu alınması, vize ücretinin ödenmesi ve gerekli görülmesi halinde vize mülakatının yapılması gibi işlemler Rusya evlilik vizesi veya aile vizesi için temel işlemler arasında bulunmaktadır.

Rusya Aile Birleşimi Vizesi için Konsolosluklara Nasıl Başvurulur?

Rusya aile birleşimi vize başvurularını Rus konsolosluklarına yapacak bireylerin Ankara Rusya Büyükelçiliğine, İstanbul Rusya Başkonsolosluğuna, Trabzon Rusya Başkonsolosluğuna veya Antalya Rusya Başkonsolosluğuna müracaat etmesi gerekmektedir. Rus konsolosluklarına yapılacak aile birleşimi vize başvuruları için konsoloslukların kendi internet sitesinde bulunan online randevu sistemi üzerinden mutlaka randevu alınmalıdır.

Online Rusya vize başvuru formunun ve vize anketinin doldurulması, Rusya aile birleşimi vizesi için gerekli olan evrakların tamamlanıp hazırlanması, anlaşmalı bankalar aracılığı ile vize ücretinin ödenmesi ve randevu alınan günde ilgili Rus Konsolosluğuna gidip evrak teslimi ve gerekli görüldüğü durumlarda vize mülakatı işlemlerinin yapılması ile Rusya aile birleşimi vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Rusya Aile Birleşimi Vizesi için Vize Başvuru Merkezine Nasıl Başvurulur?

Rusya aile birleşimi vize başvurularını vize başvuru merkezlerinden yapacak olan bireylerin İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya’da bulunan vize başvuru merkezlerine müracaat etmesi gerekmektedir. Rusya Vize Merkezi’ne yapılacak olan başvurular için, başvuru öncesinde online randevu sistemi üzerinden randevu alınması gerekmektedir.

Rusya aile birleşimi vize başvuru süreci; online Rusya vize başvuru formunun doldurulması, Rusya aile vizesi için gerekli olan evrakların tamamlanması, başvurulacak vize merkezine bağlı olarak randevu öncesinde veya randevu sırasında vize ücretinin ödenmesi ve randevu sırasında ilgili başvuru merkezine evrakların teslimi işlemleri ile tamamlanmaktadır.

Rusya Aile Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya aile vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Davetiye: Rusya’ya giriş için Rusya Göçmen Bürosu veya Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış ve ıslak imzalı davetiye alınması gerekmektedir. İstanbul Konsolosluğuna yapılan aile birleşimi vize başvurularında Rusya Göçmen Bürosu tarafından elektronik formatta gönderilen davetiyenin onay çıktısı alınmalıdır.
 • Yazılı vize talebi: Rus vatandaşlarının yabancı uyruklu aile üyelerinin Rusya’ya gelmesi için Başkonsolosa hitaben yazılmış bir vize talep mektubu gerekmektedir. Davet eden kişinin Rusya pasaportunun aslı ve fotokopisi, başvuru sahibi ile olan ilişki derecesini onaylayan evlilik cüzdanı, Formül A veya Formül B belgesi gibi belgeler gibi evrakların da vize talep mektubuna ek halinde sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: En az iki sayfası boş olan ve alınacak olan Rusya aile vizesinin bitiminden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan pasaportun aslı gerekmektedir.
 • Rusya vize başvuru formu: Rusya vize başvuru formunun online olarak doldurulmuş, yazıcıdan çıktısı alınmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 6 aydan daha uzun bir süre önce çekilmemiş 3,5 cm genişliğinde ve 4,5 cm uzunluğunda, yüksek kaliteli, arka fonu beyaz olan, tüm yüzü kapsayan ve gülme ifadesi olmayan bir adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: E-devlet sistemi üzerinden alınabilen adli sicil kaydıRusçaya çevrilmiş ve noter onaylı olarak savcılıkta apostil işlemi ile tasdik edilmiş olmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin tüm aile bireylerinin ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri, medeni hali, dini, tescil bilgisi gibi bilgilerinin yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği e-devlet sistemi üzerinden veya Türkiye Nüfus Müdürlüklerinden alınmalıdır. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği Rusçaya çevrilmiş ve apostilli olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Rusya’da bulunulacak tüm süreyi kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • HIV (Elisa) Testi: Rusya’da bulunan kişinin, başvuru sahibinin birinci dereceden akrabası olmaması halinde başvuru sahibinde HIV virüsünün bulunmadığına dair doktor tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş sağlık raporu gerekmektedir.

Vize tesliminden önce, vize başvurusunun değerlendirme aşamasında ilgili Rus konsolosluğu başvuru sahibinden yukarıda verilen belgelere ek olarak farklı belgeler isteyebilmekte veya başvuru sahibini mülakata davet edilebilmektedir.

Rusya Aile Birleşimi Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Rusya aile birleşimi vizesi için gereken belgelerden biri olan adli sicil kaydı Türkiye Cumhuriyeti e-devlet sistemi üzerinden alınabilmekte olup, sistem üzerinden alınan adli sicil kaydının Rusçaya çevrilmiş ve noter onaylı olarak savcılıkta apostil işlemi ile tasdik edilmiş olması gerekmektedir.

Rusya Aile Vizesi için Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Rusya aile vizesi için gerekli olan evraklardan biri tam vukuatlı nüfus kayıt örneğidir; tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinde başvuru sahibinin aile bireylerinin tümünün ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri, medeni hali, dini, tescil bilgisi gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği e-devlet sistemi üzerinden veya Türkiye Nüfus Müdürlüklerinden alınabilmektedir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin Rusçaya çevrilmesi ve noter tasdikli olarak apostil işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Rusya Aile Vizesi Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Rusya aile vizesi başvuru randevusu, başvurunun vize başvuru merkezinden yapılması halinde ilgili vize merkezinin online randevu sisteminden; konsolosluklara yapılması halinde konsoloslukların online randevu sistemi üzerinden alınabilmektedir.

Rusya Vize Başvuru Merkezi online sistemi üzerinden randevu almak isteyen bireylerin adresinde bulunan ana ülke, il, vize tipi, başvuran sayısı, e-posta gibi bilgileri doldurması ve sonrasında e-posta adresine gelen onay kodunu sisteme girip randevu için uygun olan tarihi seçmesi gerekmektedir.

Rusya Vize Başvuru Merkezi randevu alma sistemi ekran görseli aşağıda gösterilmiştir.

Rusya Aile Vizesi Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?
Rusya Aile Vizesi Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Rus Konsolosluklarının online sistemi üzerinden randevu almak isteyen bireylerin http://istanbul.kdmid.ru/queue/ adresine girerek en altta yer alan Первичная запись (birincil giriş) bağlantısına tıklamaları gerekmekte olup; açılan sekmede gerekli izinler onaylandıktan sonra kişisel bilgilerin ve seyahate ilişkin istenen bilgilerin doldurulması gerekmektedir.

Rus Konsolosluklarının randevu alma sistemi ekran görseli aşağıda belirtilmiştir.

Rus Konsolosluğu Randevu Alma Ekranı Görseli
Rus Konsolosluğu Randevu Alma Ekranı Görseli

Rusya Aile Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Rusya aile vizesi ücreti giriş-çıkış sayısına ve vize işlem süresine bağlı olarak değişebilmektedir. 4-10 gün arasında işlem süresine sahip olan tek girişli Rusya aile vizesi ücreti 80 dolar, çift girişli Rusya aile vizesi ücreti 128 dolar, çok girişli Rusya aile vizesi ücreti 240 dolar iken; 1-3 gün arasında işlem süresine sahip olan tek girişli Rusya aile vizesi ücreti 160 dolar, çift girişli Rusya aile vizesi 256 dolar, çok girişli Rusya aile vizesi ücreti 480 dolar olarak belirlenmiştir.

Vize ücretleri vize başvurusunun yapıldığı yere bağlı olarak; elden veya belirlenen bankalar üzerinden dolar cinsinden ödenebilmektedir.

2022 yılı için tek girişli Rusya aile vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 180 dolar tutmaktadır.

Rusya Aile Vizesi Başvuru Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Rusya aile vizesi başvuru sonucu normal şartlarda 4-10 iş gününde çıkmaktadır. Belirtilen süre; konsolosluğun yoğunluğuna, ek belge istenmesine, mülakat talep edilmesine, başvuru sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesine bağlı olarak uzayabilmektedir. Standart vize başvurularına göre farklı olan express vize başvuruları ise 3 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Rusya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Rusya aile birleşimi vize başvurusu için konsoloslukların herhangi bir takip sistemi bulunmamakta olup; e-posta yolu ile konsolosluğun vize birimine ulaşılabilmekte ve vize başvuru durumu ile ilgili bilgi talep edilebilmektedir.

Rusya Vize Merkezi’nden yapılan Rusya aile birleşimi vizesi başvuruları online takip sistemi üzerinden pasaport numarası, referans numarası ve doğum tarihi bilgileri ile takip edilebilmektedir.

Rusya Vize Merkezi aile birleşimi vize başvuru takip ekran görseli aşağıda belirtilmiştir.

Rusya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Rusya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Akredite acente Vizem.net danışmanlığında yapılan Rusya aile vizesi başvuruları hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile takip edilmektedir.

Aile Birleşimi için Rusya'ya Gidenler Çalışabilir Mi?

Aile birleşimi için Rusya’ya giden kişilerin çalışması, Rusya’da bulunan aile bireyinin vatandaşlık ve oturum durumuna göre değişmektedir.

Rusya aile birleşimi vizesi başvuru sahipleri, Rusya’da bulunan aile üyesinin Rus vatandaşlığı veya Rusya’da daimi oturma izni bulunması halinde çalışabilmektedir; bu şartların sağlanamaması ve Rusya’daki aile bireyinin geçici oturum izni olması halinde Rusya özel vize hamili olsa bile Rusya’da çalışmak mümkün olmamaktadır.

Rusya Aile Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınır?

Rusya aile vizesi için danışmanlık hizmeti akredite danışmanlık şirketi olan Vizem.net’ten alınabilmektedir. Vizem.net’in sunduğu Rusya aile birleşimi vizesi danışmanlık hizmeti kapsamında; online vize başvuru formunun doldurulması, Rusya aile birleşimi vizesi için gerekli olan tüm evrakların uygunluğunun kontrol edilmesi, gerekli olduğu durumlarda evrakların tercümesi ve noter işlemlerinin yapılması, isteğe bağlı olarak seyahat sağlık sigortasının yaptırılması, vize takip ve sorgulama işlemleri gibi tüm vize başvuru süreci işlemleri bulunmaktadır.

Rusya aile birleşimi vizesi için danışmanlık hizmeti almak isteyen bireylerin Vizem.net’in ofislerini ziyaret etmesi veya telefon ile çağrı merkezini araması gerekmektedir. Tüm ülkeler için danışmanlık ve takip hizmeti veren, Türkiye’nin vize onay oranı en yüksek akredite kuruluşu olan Vizem.net, Rusya vize başvurusu sürecinde de bireylere kapsamlı danışmanlık hizmeti vermektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: