Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

2023'te Rusya Arkadaş ve Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2023

Rusya arkadaş ziyareti vizesi, Rusya'da yaşayan veya bir Rus vatandaşı arkadaşı ya da akrabası olan yabancı ülke vatandaşı kişilerin Rusya'ya ziyaret amacıyla gitmesine izin veren bir vize türüdür. Aile arkadaş ziyareti amacıyla Rusya'ya gitmek isteyen kişilerin vize almaları gerekiyorsa, vize başvurusundan önce mutlaka Rusya'da yaşayan kişiden bir davet mektubu (voucher belgesi) alınması gerekir.

Rusya arkadaş ziyareti vizesi, Rusya özel vize olarak da adlandırılmaktadır; ancak bu vize türü Rusya'da yaşayan bir arkadaşı ziyaret etme amacıyla alınacağı zamanlarda genellikle Rusya arkadaş ziyareti vizesi olarak anılır. Başvuru sahibinin Rusya’da ziyaret etmek istediği kişi bir aile üyesi ya da akraba olduğu durumlarda söz konusu arkadaş vizesi Rusya aile ziyareti vizesi olarak adlandırılır.

Akredite acente Vizem.net, Türkiye Cumhuriyeti'nden Rusya'ya arkadaşlarını ve akrabalarını ziyaret etmek için seyahat edecek kişilere Rusya ziyaret vizesi başvurularında online vize başvuru formunun doldurulmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya Aile Ziyareti Vizesine Kimler Başvurabilir?

Rusya aile ziyareti vizesine, Rusya vatandaşı ya da Rusya'da oturma iznine sahip bir arkadaşı olan yabancı ülke vatandaşları onları ziyaret etme amacıyla başvurabilir.

Rusya’ya aile ya da arkadaş ziyareti için seyahat eden kişilerden yalnızca Beyaz Rusya ve Güney Osetya vatandaşları vize alma gerekliliği olmadan ve süre sınırı olmadan Rusya’da kalma hakkına sahiptir. Rusya, belirli ülkelerin vatandaşlarına vize muafiyeti uygulaması dahilinde ülkeye giriş hakkı vermektedir. Vize muafiyeti uygulamasına dahil ülkelerin vatandaşları 14, 30, 60 veya 90 güne kadar özel nedenlerle Rusya’da kalma hakkına sahip olmaktadır. Vize muafiyet istisnaları dışında kalan tüm kişilerin Rusya’da yaşayan bir arkadaşını ya da aile bireyini ziyaret etmek için vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Türk Vatandaşlarının Rusya Misafir Vizesi Alması Gerekli Midir?

Türk vatandaşlarının Rusya misafir vizesi alması, kişilerin sahip oldukları pasaport türüne ve söz konusu Rusya seyahatinin süresine bağlı olarak gerekebilmektedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının her türden Rusya seyahati için vize almaları gerekir. Hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak arkadaş ziyareti amaçlı Rusya seyahatleri için 30 gün süreyle vizeden muaf tutulmaktadır. Diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, aile ya da arkadaş ziyareti amaçlı Rusya seyahatleri için 90 gün süreyle vizeden muaf tutulmaktadır.

Rusya Arkadaş ve Aile Ziyareti Vizesi için Başvuru Nasıl Yapılır?

Rusya arkadaş ve aile ziyareti vizesi için başvuru işlemleri; şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Rusya Büyükelçiliğinde, Rusya başkonsolosluklarında ya da Rusya vize başvuru merkezlerinde yapılır. Rusya için yapılacak olan aile ve arkadaş vizesi başvuru işlemleri, başvurulacak yere göre değişiklik gösterebilmektedir. Rusya aile ve arkadaş ziyareti başvuru işlemleri için öncelikle kişilerin online başvuru platformu üzerinden Rusya vize başvuru formunu doldurmaları ve gerekli evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir.

Gerekli Rusya vize başvuru evraklarının hazırlanmasının ardından kişilerin vize başvurusunda bulunacağı yerden randevu almaları ve randevu tarihinde; gerekli evrakların yetkili kişilere teslimi, biyometri işlemleri ve vize harcı ödemesi gibi işlemlerin yapılması ile başvuru sürecini tamamlamaları gerekir.

Rusya Aile Ziyareti Vizesine Konsolosluk Üzerinden Nasıl Başvurulur?

Rusya aile ziyareti vizesine konsolosluk üzerinden; Ankara Rusya Büyükelçiliğine, İstanbul Rusya Başkonsolosluğuna, Trabzon Rusya Başkonsolosluğuna veya Antalya Rusya Başkonsolosluğuna müracaat edilmesi yolu ile başvurulur. Rusya konsolosluklarına yapılacak vize başvurusu öncesinden mutlaka konsoloslukların online randevu sistemi üzerinden vize randevusu alınması gerekmektedir.

Online Rusya vize başvuru formunun ve anketinin doldurulması, gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması, anlaşmalı bankalar aracılığıyla vize ücretinin ödenmesi ve randevu gününde ilgili konsolosluğa gidilip evrak teslimi ve gerekli durumlarda vize mülakatının yapılması ile Rusya aile ziyareti vizesi başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Rusya Vize Merkezi Üzerinden Ziyaret Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya Vize Merkezi üzerinden ziyaret vizesi başvurusu; İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya illerinde bulunan vize başvuru merkezlerine müracaat edilmesi yolu ile yapılır. Rusya Vize Merkezi üzerinden yapılacak başvuru işlemleri için öncesinde online randevu sistemi üzerinden vize randevusu alınması gerekmektedir. Rusya arkadaş ziyareti vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için; online Rusya vize başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması, gerekli evrakların tamamlanması, başvurulacak vize merkezine bağlı olarak randevu öncesinde veya sırasında vize ücretinin ödenmesi ve randevu gününde ilgili başvuru merkezine gidip evrak tesliminin yapılması gibi işlemlerin tamamlanması gerekir.

Rusya Vize Merkezi üzerinden posta yoluyla vize başvurusunda bulunmak mümkündür. Aracı kurum Rusya Vize Merkezi üzerinden posta yoluyla Rusya vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin; online başvuru formunu doldurmaları, vize başvuru evraklarını hazırlamaları, banka havalesi ile vize harcı ödemesini yapmaları ve ardından vize başvurusu için tüm gerekli belgeleri aracı kurumun vize merkezlerinden birine posta ile göndermeleri gerekir.

Rusya Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Rusya vize başvuru formu: Rusya vize başvuru formu, online olarak visa.kdmid.ru adresi üzerinden eksksiz bir biçimde doldurulduktan sonra çıktısı alınıp imzalanmalıdır.
  • Davetiye belgesi: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ve ıslak imzalı davetiye belgesinin ibraz edilmesi gerekir.
  • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibinin güncel olarak biyometrik standartlara uygun bir biçimde çektirmiş olduğu 1 adet fotoğrafın sunulması gerekir.
  • Pasaport: Başvuruda bulunulan Rusya vizesinin bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaportun aslının ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Davet eden kişiye ait belgeler: Davet eden kişi tarafından başvuru sahibi için ilgili başkonsolosa hitaben yazılmış vize talebi yazısı ve başvuru sahibini Rusya’ya davet eden kişiye ait; dış ve iç pasaport aslı ve fotokopisi ile kişinin başvuru sahibi ile ilişki derecesini gösterir nitelikte evlilik cüzdanı ya da doğum belgesi gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
  • HIV virüsü test sonucu: Birinci dereceden akraba olmayan kişilerin HIV virüsü (elize virüsü) taşınmadıklarına dair sağlık raporunu ıslak imzalı ve kaşeli olarak sunmaları istenmektedir.

Rusya Ziyaret Vizesi için Voucher Belgesi Nasıl Alınır?

Rusya ziyaret vizesi için voucher belgesi, diğer adıyla davet mektubu, vize başvuru sahibini Rusya’ya davet eden kişiden alınır. Rusya aile ve arkadaş ziyareti başvurusu için ibraz edilecek olan davetiye belgesinin Rusya Federasyonu tarafından belirlenmiş olan kriterlere uygun olarak düzenlenmiş olması gerekir.

Vize başvuru sahibini Rusya’ya davet eden kişinin davetiye belgesi için başvuruda bulunması gerekmektedir. Rusya ziyaret vizesi için voucher belgesi davet eden kişi tarafından Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’ndan elektronik ya da yazılı olarak temin edilebilmektedir. Rusya davetiye belgesi başvuruları, başvuru sahibinin Rusya vatandaşı olan bir aile bireyi ya da arkadaşı ile birlikte Rusya’ya seyahat edeceği durumlarda kişinin ikamet ettiği ülkede yer alan ilgili dış temsilciliklere müracaat edilerek yapılabilir.

Rusya vizesi için voucher belgesi başvuruları Rusya’da yer alan bir notere müracaat edilerek yapılabilmektedir. Rusya'da yasal olarak ikamet eden bir Avrupa Birliği vatandaşının bir aile üyesini Rusya’ya davet ettiği durumlar için, davet eden kişinin Rusya oturma izni fotokopisinin ve vize başvurusunda bulunan kişiyle ilişki durumunu belirten belgelerin ibraz edilmesi gerekir.

18 Yaşından Küçükler için Rusya Aile Ziyareti Vizesi Evrakları Nelerdir?

18 yaşından küçükler için Rusya aile ziyareti vizesi evrakları içerisinde, gerekli standart belgelere ek olarak kişinin yasal vasisinin onayını gösteren bir belgenin de ibraz edilmesi gerekir. Reşit olmayan kişilerin Rusya vizesi başvuruları onay belgesi ile birlikte standart süreç izlenerek yapılabilir.

Rusya Arkadaş Ziyareti Vizesi için Başvuru Randevusu Nereden Alınır?

Rusya arkadaş ziyareti vizesi için başvuru randevusu; vize başvurusunun vize başvuru merkezinden yapılacak olduğu durumlarda vize merkezinin online randevu sistemi üzerinden ve vize başvurusunun dış temsilcilikler üzerinden yapılacağı durumlarda konsoloslukların online randevu sistemleri üzerinden alınır. Rusya vize başvuru işlemlerinin aracı kurum Rusya Vize Merkezi’nin vize başvuru merkezinden yapılacağı durumlarda online randevu alma sistemi üzerinden; başvurulan ülke, başvurulan şehir, vize türü, başvuru sahibi numarası ve mail adresi gibi bilgilerin girilmesi ile randevu alınabilmektedir.

Rusya vize başvuru işlemlerinin konsolosluklar üzerinden yapılacağı durumlarda ilgili dış temsilciliğin resmi web sitesi üzerinden; başvuru sahibinin kişisel bilgileri ve iletişim bilgilerinin girilmesi ile randevu alınabilmektedir.

Rusya arkadaş ziyareti vizesi için vize merkezi online randevu sistemine ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Arkadaş Ziyareti Vizesi için Başvuru Randevusu Nereden Alınır?
Rusya Arkadaş Ziyareti Vizesi için Başvuru Randevusu Nereden Alınır?

Rusya arkadaş ziyareti vizesi için konsolosluğun online randevu sistemine ait bir görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Arkadaş Ziyareti Vizesi için Başvuru Randevu Ekranı
Rusya Arkadaş Ziyareti Vizesi için Başvuru Randevu Ekranı

Rusya Özel Ziyaret Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Rusya özel ziyaret vizesi ücreti, vizenin giriş ve çıkış sayısı ile işlem günü süresine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Rusya özel ziyaret vizesi ücreti; tek girişli vize türleri için 4 ila 10 gün işlem süreli vizelerde 80 dolar, 1 ila 3 gün işlem süreli vizelerde 160 dolar, çift girişli vize türleri için 4 ila 10 gün işlem süreli vizelerde 128 dolar, 1 ila 3 gün işlem süreli vizelerde 256 dolar ve çok girişli vize türleri için 4 ila 10 gün işlem süreli vizelerde 240 dolar, 1 ila 3 gün işlem süreli vizelerde 480 dolar olarak belirlenmiştir. Rusya aile ve arkadaş ziyareti vize ücretleri, vize başvuru işlemlerinin yapıldığı yere bağlı olarak elden ya da belirlenen bankalar üzerinden dolar cinsinden ödenebilmektedir.

2022 yılı için tek girişli Rusya özel ziyaret vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 180 dolar tutmaktadır.

Rusya Federasyonu Arkadaş Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya Federasyonu arkadaş ziyareti vizesi ortalama 4 ila 10 iş günü içerisinde çıkar. Rusya aile ve arkadaş vizesi başvurularının değerlendirme süreci; ilgili dış temsilciliklerde olabilecek yoğunluk durumu, başvuru sahibinden ek belge talep edilmiş olması ve değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesi gibi durumlara bağlı olarak ortalama süreden daha uzun sürebilir. Rusya Federasyonu için yapılan vize başvurularında express vize hizmetinden yararlanılması durumunda vize başvurusu 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Rusya Arkadaş ve Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günlük Verilir?

Rusya arkadaş ve aile ziyareti vizesi, tek veya çift girişli olarak en fazla 90 günlüğüne verilir.

Rusya Aile Ziyareti Vizesi ile Aile Birleşimi Vizesi Arasındaki Fark Nedir?

Rusya aile ziyareti vizesi ile aile birleşimi vizesi iki farklı vize türüdür. Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Rusya’da yaşayan bir aile bireyini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilere verilen ve kişiye 3 ay süre ile Rusya’da bulunma hakkı veren bir vize türüdür. Rusya aile ziyareti vizesi için Rusya’da yaşayan kişinin başvuru sahibi adına davetiye göndermesi gerekir.

Rusya aile ziyareti vizesinden farklı olarak Rusya aile birleşimi vizesi, Rusya’da yaşayan bir aile bireyinin yanına yerleşmek ve uzun bir süre burada yaşamak isteyen kişilere verilen bir vize türüdür. Rusya aile birleşimi için vize hamiline 3 yıl süre ile Rusya’da oturma izni hakkı vermektedir.

Rusya Arkadaş ve Aile Ziyareti Vizesi için Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Rusya arkadaş ve aile ziyareti vizesi için danışmanlık hizmeti akredite acente Vizem.net tarafından; online vize başvuru formunun doldurulması, vize evraklarının uygunluğunun kontrol edilmesi, gerekli durumlarda evrakların tercümesi ve noter işlemleri, isteğe bağlı olarak seyahat sağlık sigortasının yaptırılması, vize takip ve sorgulama işlemleri gibi tüm vize başvuru sürecini kapsar biçimde sunulmaktadır.

Akredite acente Vizem.net’in sunduğu Rusya vizesi için danışmanlık hizmetleri kapsamında Rusya arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, Vizem.net ofislerini ziyaret edebilir ya da telefon ile çağrı merkezini arayabilirler.

Rusya arkadaş ziyareti vize başvurularını konsolosluğa ya da vize başvuru merkezine gitmeden yapmak isteyen kişilerin gerekli vize evraklarını Vizem.net'in İstanbul’da yer alan merkez ofisine göndermeleri Rusya vize başvuru işlemlerinin tamamlanması için yeterli olmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: