Rusya Ticari Vize

2023'te Rusya Ticari Vize İşlemleri ve Gerekli Evrak Listesi

Rusya ticari vizesi, ticari amaçlı olarak Rusya Federasyonu’na seyahat etmek isteyenlere tek veya çok girişli olarak düzenlenebilen vize türüdür. Rusya ticaret vizesi; Rusya’da iş görüşmesi veya anlaşması yapmak, iş ile ilgili toplantılara katılmak, iş eğitimi almak, seminer veya konferansa katılmak, iş ile ilgili faaliyetlerde bulunmak isteyen iş adamlarına verilmektedir. Tek veya çok girişli olarak 90 günlüğüne verilen Rusya ticari vizesi gerekli durumlarda 1 yıl süreli çok girişli vize olarak düzenlenebilmektedir.

Umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya ziyaretlerinde vizeye tabi olduklarından iş amaçlı seyahatlerinde Rusya ticari vize başvurusu yapmalıdır. Hususi ve hizmet pasaport sahipleri her 180 günde bir 90 günü aşmamak kaydıyla 30 gün süresince vizeden muaf tutulurken, diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 gün süreyle vizeden muaf tutulmaktadır.

Son 5 yılda danışmanlık hizmeti verdiği 553 Rusya vize başvurusundan 542'si onaylanan akredite acente Vizem.net, Türkiye'den Rusya ticari vize başvurusu yapacak iş insanlarına gerekli evrakların hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreci kapsayan danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya Ticari Vizesi Hangi Durumlarda Alınır?

Yabancı uyruklu iş insanlarının Rusya Federasyonu’nda ticari faaliyetlerde bulunmak, seminer, konferans veya ticari ortaklarla toplantıya katılmak için Rusya ticari vizesi almaları gerekmektedir.

Kimler Rusya İş Vizesinden Muaftır?

Brezilya, İngiltere, Japonya gibi pek çok ülke vatandaşı 90 güne kadar olan Rusya ziyaretlerinde vizeden muaftır ve Rusya ticari vizesi almalarına gerek yoktur.

Umuma mahsus Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya Federasyonu seyahatlerinde vizeye tabi oldukları için Rusya ticari vizesi almaları gerekmektedir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamillerinin Rusya seyahatleri vizeden muaftır ve Rusya ticari vizesi almalarına gerek yoktur.

Rusya Federasyonuna ticari amaçlı seyahat planlayan birden fazla ülke vatandaşlığı bulunan veya APEC İş Seyahat Kartı bulunan iş insanları Rusya iş vizesinden muaftır.

Kimler Rusya İş Vizesinden Muaftır?
Kimler Rusya İş Vizesinden Muaftır?

Rusya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Rusya ticari vizesi Rusya Büyükelçiliği’ne, Rusya başkonsolosluklarına ya da Rusya vize başvuru merkezlerine şahsen veya akredite acenteler vasıtasıyla başvuru yapılarak alınabildiği gibi online olarak e-vize başvurusuyla da alınabilmektedir.

Rusya Ticari Vize Başvurusu Konsolosluklara Nasıl Yapılır?

Rusya ticari vize başvurularını konsolosluk üzerinden yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ankara Rusya Büyükelçiliği’ne, İstanbul Rusya Başkonsolosluğu’na, Trabzon Rusya Başkonsolosluğu’na veya Antalya Rusya Başkonsolosluğu’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Rusya ticari vize başvurularını konsolosluk aracılığıyla yapmak isteyenlerin başvuru öncesinde konsolosluk online randevu sistemi üzerinden muhakkak vize randevusu talep etmeleri istenmektedir.

Rusya ticari vize başvurusu yapmak isteyenlerin; Rusya vize başvuru formunu ve anketini doldurduktan sonra gerekli evrakı hazırlamaları, vize ücretini anlaşmalı bankalar aracılığıyla yatırmaları ve randevu gününde ilgili konsolosluğa giderek gerekli evrakları teslim etmeleri gerekmektedir. Rusya ticari vize başvurularında konsolosluk tarafından gerekli görüldüğü takdirde başvuru sahibi randevu gününde vize mülakatına davet edilmektedir ve mülakatın ardından başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Rusya Vize Merkezi'ne Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya ticari vize başvurularını Rusya vize merkezi üzerinden yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İstanbul, Ankara, Trabzon ve Antalya’da bulunan vize başvuru merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Rusya Vize Merkezi’nde yapılacak Rusya ticari vize başvurusu öncesinde online randevu sistemi aracılığıyla vize randevusu talep edilmesi istenmektedir.

Rusya ticari vize işlemleri; online olarak Rusya vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakın hazırlanması, başvuru yapılan vize merkezinin prosedürüne göre randevu öncesinde veya sırasında vize ücretinin ödenmesi ve randevu tarihinde bizzat vize başvuru merkezine giderek evrak tesliminin yapılması ile tamamlanmaktadır.

Rusya ticari vize başvurusu İstanbul’da bulunan vize başvuru merkezi aracılığıyla yapılıyor ise vize başvurusunda bulunmadan bir gün önce başkonsolosluktan doğrulama için davetiyenin (TELEX) gönderilmesi gerekmektedir.

Rusya vize merkezi posta yoluyla yapılan vize başvurularını kabul etmektedir. Rusya ticari vize başvurularını posta yoluyla yapmak için online başvuru formu doldurulmakta, başvuru evrakı hazırlanmakta, vize harcı yatırılmakta ve tüm destekleyici evrak vize başvuru merkezi adresine posta ile gönderilmektedir.

Rusya E-Ticari Vize Nasıl Alınır?

Rusya e-ticari vizesi belirli ülke vatandaşlarının Rusya seyahatini onaylayan, ücretsiz bir elektronik izindir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya ticari vize başvurularını online olarak e-ticari vize ile yapmaları halinde vize davetiye (voucher belgesi) şartı aranmamaktadır.

Rusya Federasyonu online ticari vize politikası gereği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları online vize başvurularını evisa.kdmid.ru portalından yapmaktadırlar. Rusya e-ticari vizesi için evisa.kdmid.ru portalı ziyaret edilerek; e-posta adresi, ad, soyad ve doğum tarihi bilgileri girilmekte, istenen bilgiler doldurulmakta ve başvuru formu jpeg formatında dijital fotoğraf yüklemesinin ardından tamamlanmaktadır.

Rusya e-ticari vizesi ile Rusya Federasyonu’nda sadece Vladivostok bölgesindeki havaalanı, limanlar ve demiryolları üzerinden giriş hakkı kazanılmaktadır. Rusya e-ticari vizesi başvurularında 4 gün içinde cevap alınamaz ise normal vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Rusya Ticaret Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rusya ticari vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Davetiye: Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu ve Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış ıslak imzalı davet mektubu
  • Pasaport: Vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerlilik süresi olan ve en az 2 boş sayfası bulunan pasaport
  • Fotoğraf: Arka fonu beyaz olan 2 adet renkli biyometrik fotoğraf
  • Rusya vize başvuru formu: Online olarak doldurulmuş ve çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu

Rusya Ticari Voucher Belgesi Nasıl Alınır?

Rusya Fedarasyonu vize politikası gereğince e-vize başvuruları haricindeki tüm vize başvurularında voucher belgesi talep edilmektedir. Rusya ticari voucher belgesi başvuru sahibinin Rusya ziyareti süresince nereleri ziyaret edeceği, nerelerde konaklayacağının Rus Federasyonu tarafından kayıt altına alınmasını sağlamaktadır.

Rusya vize başvurularında Rusya Göçmen Bürosu ve Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan Rusya vize davetiyesi elektronik formatta alınabileceği gibi İstanbul Konsolosluğu’ndan yapılan başvurularda onaylanmış çıktısının alınması gerekmektedir.

Rusya Ticari Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya ticari vize başvuru formu online olarak visa.kdmid.ru portalı ziyaret edilerek doldurulur ve ilk olarak başvurunun yapıldığı ülke ve dil seçimi yapılır. Online olarak yapılan Rusya ticari vize başvurularında Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır, gereken şartlar okunarak onaylandıktan ve şifre belirlendikten sonra form doldurma işlemine başlanmaktadır. Rusya ticari vize başvuru formu online olarak doldurulduktan sonra formun çıktısının alınması gerekmektedir.

Rusya ticari vize başvuru formunu online olarak doldururken Rusça dışında herhangi bir seçim yapıldıysa tüm yanıtların İngilizce olarak Latin Alfabesi kullanılarak verilmesi istenmektedir. Rusya ticari vize başvuru formu ilk kez doldurulacak ise “Complete New Application Form” seçeneği, farklı nedenlerle yarım kalan başvuru formu düzenlenecek ise “Open Previously Completed Application Form” seçeneği işaretlenmelidir. Rusya ticari vize başvuru online formunda istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir.Rusya ticari vize başvurularını online olarak doldururken kişisel bilgilerin çalınma riskini ortadan kaldırmak için herkesin erişimi olan internet cafe gibi ortamların kulanılması tavsiye edilmemektedir. Online olarak yapılan Rusya ticari vize başvurularında müracaat edilecek Rusya vize başvuru merkezinin seçilmesi gerekmektedir.

Rusya Ticari Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Rusya Ticari Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya Ticari Vize için Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Rusya Federasyonu; Avrupa Birliği, Çin, İrlanda, İsrail ve İran vatandaşları dışında kalan tüm ülke vatandaşlarının Rusya ticari vize başvurularında sağlık sigortası yaptırmalarını zorunlu tutmamaktadır. Rusya ticari vizesi için sağlık sigortasının zorunlu tutulmadığı ülke vatandaşlarının Rusya seyahat tarihlerini kapsayan sağlık sigortası yaptırmaları önerilmektedir. Rusya Federasyonu seyahati sırasında karşılaşılabilecek ani sağlık sorunları, kazalar ve yaralanmalara karşı yüksek tutarlı sağlık harcamalarının karşılanması için tüm ziyaretçilerin seyahat sağlık sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Rusya İş Vizesi Başvurusu için Randevu Nereden Alınır?

Rusya iş vizesi başvuruları; başvuru merkezi üzerinden yapılacaksa vize merkezinin online randevu talep sistemi; konsolosluk üzerinden yapılacaksa konsolosluğun online randevu talep sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Konsolosluk ve vize merkezlerinin web siteleri üzerinde yeni başvuru, daha önce yapılan başvuruların düzenlenmesi ya da iptal işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Rusya iş vizesi başvuruları online olarak yapılırken ilgili platformda istenen bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde verilmeli, randevu tarihinde hazır bulunulacak konsolosluk ya da vize merkezinin işaretlenmesi gerekmektedir.

Rusya iş vizesi için konsolosluğa ait randevu alma ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya İş Vizesi Başvurusu için Randevu Nereden Alınır?
Rusya İş Vizesi Başvurusu için Randevu Nereden Alınır?

Rusya iş vizesi için Rusya Vize Merkezi’ne ait randevu alma ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya İş Vizesi Başvurusu için Randevu Alma Ekranı
Rusya İş Vizesi Başvurusu için Randevu Alma Ekranı

Rusya Ticari Vize Randevusu Başka Bir Güne Ertelenebilir Mi?

Rusya ticari vize randevuları konsolosluk resmi web sitesi ya da Rusya vize merkezi web sitesi üzerinden ertelenebilmekte veya iptal edilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Rusya ticari vize başvurularında vize randevu gününü değiştirmek isteyen kişilerin ilgili vize danışmanını mail göndererek veya telefonla arayarak bilgilendirilmesi yeterli olmaktadır.

Rusya Vize Merkezi’ne ait randevu iptal görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya Ticari Vize Randevusu Başka Bir Güne Ertelenebilir Mi?
Rusya Ticari Vize Randevusu Başka Bir Güne Ertelenebilir Mi?

Rusya konsolosluğuna ait randevu iptal görseli aşağıda verilmiştir.

Rusya Ticari Vize Randevusu İptali Görseli
Rusya Ticari Vize Randevusu İptali Görseli

Rusya Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Rusya ticari vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Giriş-çıkış sayısıİşlem süresiVize ücreti
Tek girişli vize4-10 gün80 $
Tek girişli vize1-3 gün160 $
Çift girişli vize4-10 gün128 $
Çift girişli vize1-3 gün256 $
Çok girişli vize4-10 gün240 $
Çok girişli vize1-3 gün480 $

Rusya ticari vize fiyatı vize başvurusunun yapıldığı yere bağlı olarak elden veya önceden belirlenmiş olan bankalara dolar cinsinden ödenebilmektedir. Rusya ticari vize başvurusu e-vize olarak yapılmışsa herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

2022 yılı için tek girişli Rusya ticari vizesi başvurularında; vize harcı, başvuru formu doldurma, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere toplam masraflar ortalama 180 dolar tutmaktadır.

Rusya Ticari Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Konsolosluklardan yapılan Rusya ticari vize başvuruları için herhangi bir takip sistemi bulunmamaktadır, vize takip işlemleri telefon veya e-posta yoluyla konsoloslukla iletişime geçilerek takip edilebilmektedir.

Rusya Vize Merkezi aracılığıyla yapılan ticari vize başvuruları online başvuru takip sistemine pasaport numarası veya referans numarası ve doğum tarihi bilgileri girilerek takip edilebilmektedir.

Rusya Ticari Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Rusya Ticari Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Akredite danışmanlık hizmeti veren Vizem.net üzerinden Rusya vize takip işlemi hem online olarak yapılmakta hem de başvuru sahibine 5 aşamalı SMS bilgilendirme hizmeti olarak sunulmaktadır.

Ticari Rus Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Standart vize başvurularında Rusya ticari vizesi süreci 6-10 iş günü, e-vize başvurularında 4 iş günü ve express vize başvurularında ise 3 iş günü sürmektedir.

Rusya ticari vize başvurularında eksiksiz belge sunulması ve vize ücretinin yatırılması durumunda Rusya Federasyonu Büyükelçiliği’nin ve Başkonsolosluğu’nun vize başvurularını değerlendirme süresi standart olarak 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Rusya Federasyonu’nun Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nden ve Başkonsolosluğu’ndan ek belge talep etme, başvuru sahibini mülakata davet etme veya diğer sebeplerden dolayı vize onay sürecini uzatma hakkı saklı tutulmaktadır.

Rusya ticari vizesinin acil olarak talep edildiği Rusya express vize başvurularında vize onay süreci hızlandırılmakta ve vize işlem süresi 3 iş günü veya daha az sürede tamamlanabilmektedir. Rusya ticari vize onay süreci münferit durumlarda özel incelemeye tabi tutulabilmekte ve vize onay süresi 30 güne kadar uzayabilmektedir.

Rusya İş Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Rusya ticari vizesini uzatmak için Rusya Göçmenlik Servisine başvuru sahibi tarafından şahsen başvuru yapılmaktadır ve vize uzatma işlemi Rusya Göçmenlik Servisi tarafından kabul edilirse Rusya ticari vizesi en fazla 10 günlüğüne uzatılabilmektedir. Rusya ticari vize süresini uzatmak isteyen başvuru sahiplerinin Rusya ticari vize geçerlilik süresi dolmadan önce; kimlik belgesi, ikamet, 2 adet biyometrik fotoğraf, vize uzatma işlem harcı ödeme dekontu ve davetiye belgesi ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Rusya iş vizesi tek ya da çift girişli olarak 90 gün veya çok giriş ve çıkışlı olarak 1 yıllığına verilmektedir. Rusya iş vizesi çok girişli standart vize olarak alındığında Rusya Federasyonu topraklarında 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma hakkı tanınmaktadır.

Rusya Ticari Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Rusya ticari vize başvuruları; Rusya Federasyonu’na yapılacak ziyaretin amacının doğru olarak beyan edilmemesi, ziyaret amacı ile beyan edilen belgelerin uyuşmazlığı durumlarında reddedilmektedir. Rusya ziyareti ticari olmayan vize başvuruları ile gerçekleştirilmiş ise Rusya’da ticari faaliyetlerde bulunmak yasaklanmıştır ve Rusya’da bulunulan dönem içerisinde ziyaret amacından farklı faaliyetlerde bulunanlar hakkında cezai işlem uygulanmaktadır.

Rusya ticari vize başvuru sürecinde beyan edilen bilgilerin eksik veya yanlış olması vize başvurusunun reddedilmesine sebep olmaktadır. Rusya ticari vize başvurusunda istenen zorunlu belgeler arasında yer alan davet mektubunun sahte olması ya da davet mektubunda verilen bilgilerin eksik ya da yanlış olması vize başvurusunun reddedilmesine yol açmaktadır.

Rusya Ticari Vize Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Rusya ticari vizesi reddedilmesi durumunda geçerli bir sebep belirtilerek itiraz dilekçesi yazılmakta ve itiraz dilekçesinin yetkili makamlarca haklı bulunması durumunda vize için yeniden başvuru hakkı tanınmaktadır.

Ticari Vize ile Rusya'ya Gittikten Sonra Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Rusya ticari vizesi onaylandıktan hemen sonra Rusya Federasyonu’na seyahat hakkı kazanılmaktadır. Rusya Federasyonu’na giriş yapıldıktan sonra kişisel bilgilerin yer aldığı aynı iki sayfadan oluşan göçmen kartının doldurulması gerekmektedir. Rus ticari vizesi ile giriş yaptıktan sonra doldurulan göçmen kartının bir kopyası sınır polisi tarafından alınırken diğer kopyasının başvuru sahibi tarafından muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Rusya ticari vizesi ile Rusya Federasyonu’nda 1 haftadan fazla kalacak olan ziyaretçilerin ticari vizelerini kaydettirmeleri istenmektedir. Rusya Federasyonu ziyaretinde Rusya ticari vizesi konaklanan yere göre otel yönetimi ya da ev sahibi tarafından kayıt ettirilmektedir. Rus vizesi kayıt işlemlerinde; pasaportun kişisel bilgilerinin olduğu sayfa, vize ve göçmenlik kartının bir kopyası talep edilmektedir.

Rusya Ticari Ataşeliği Nerededir?

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ticari ilişkilerin düzenlenmesinde, izlenmesinde ve anlaşmaların hazırlanmasında rol alan Rusya ticaret ateşelikleri; St.Petersburg, Novorossisk, Kazan ve Moskova ticaret ateşeliği olmak üzere 4 tanedir.

Moskova, Kazan, St. Petersburg ve Novorossisk’te bulunan Rusya ticaret ataşelikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Ticari ataşelikŞehirAdresİletişim
T.C. MOSKOVA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİMoskova7. Rostovskiy Pereulok 12, 115127 Moskova / Rusya Federasyonu+7 499 246 29 89
T.C. KAZAN TİCARET ATAŞELİĞİKazanGorkova Ulitsa 23/27 P.O. BOX:141 420015 Kazan, Tataristan / Rusya Federasyonu+ 7 843 238 24 27
T.C. ST. PETERSBURG TİCARET ATAŞELİĞİSt.Petersburg191124, Smolniy Pr., 6A/1N, St.Petersburg - Rusya Federasyonu+7 812 336 23 57
T.C. NOVOROSSİSK TİCARET ATAŞELİĞİNovorossiskUlitsa Svabodı 73 P.O. Box:68 353907 Novorossisk- Rusya Federasyonu+7 861 764 44 23
Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: