Rusya Ticari Vize

Rusya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya ticari vizesi, bir kişinin Rusya’ya iş kapsamında kısa süreli gerçekleştireceği ziyaret için verilen vizedir. Rusya ticaret vizesi, iş toplantısı, konferans, iş eğitimi, fuar, iş görüşmesi gibi resmi veya özel iş kapsamına giren ziyaretler için verilmektedir.

Rusya ticari vizesi, 30 gün içerisinde iş ile ilgili görüşmeler, toplantılar, tanıtım ve ürün geliştirme nedeni ile birden fazla kez Rusya’ya girecek kişilerin alabileceği vizedir.

Rusya Ticari Vizesi Hangi Durumlarda Alınır?

Rusya ticaret vizesi; Rusya’da seminere, konferansa, eğitime katılacak, iş görüşmesi veya anlaşması yapacak, işi ile alakalı gelişim programlarına katılacak, işini tanıtabileceği faaliyetlerde bulunacak, spor müsabakalarında yer alacak veya spor faaliyetlerinde bulunacak, kültürel etkinliklere katılım gösterecek, din ile alakalı faaliyetlerde ve yardım faaliyetlerinde bulunacak kişilere verilmektedir.

Rusya ve Türkiye Arasında Vize Kalktı Mı?

Rusya ve Türkiye arasında vize uygulaması devam etmektedir. Rusya’ya ziyaret, iş seyahati eğitim gibi amaçlarla gitmek isteyen Türk vatandaşları, Rusya Konsolosluğuna veya Rusya vizesi almaya yardımcı olan aracı kurumlara başvuru yapmaktadır.

Rusya’yı vize almadan ziyaret edebilmek için diplomatik (siyah) pasaporta sahip olmak gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaporta sahip olan Türk vatandaşları, 90 gün boyunca vize almadan Rusya’yı ziyaret edebilmektedir.

Rusya Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya ticari vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • En az 6 aylık süresi ve 2 temiz sayfası bulunan pasaport
 • Rusya ticari vizesine başvuru formu
 • Başvuru formu ile birlikte verilecek 1 adet vesikalık fotoğraf (6 aydan eski olmamalı)
 • Rusya Ulusal Turist Ofisi rezervasyon formu
 • Rusya’da davet eden şirketin adı, adresi, seyahat tarihleri, ne için davet edildiğine - dair bilgiler, davet edilen kişinin Rusya’da kalma süresi boyunca yapacağı maddi harcamaların sorumluluğunun kabul edildiğini belirten davet mektubu
 • Rusya’yı ziyaret eden serbest meslek sahibi kişilerin, Rusya’da geçirecekleri süre boyunca yapılacak harcamaları karşılayabileceğini belirten banka hesap dökümü (son 3 aylık)

Rusya Ticari Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya ticari vizesi başvuru formu doldurulurken formda istenen bilgilerin eksiksiz, doğru ve düzgün bir şekilde yazılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Rusya ticari vizesi başvuru formu doldurulurken yanlış bilgilerin forma yazılmaması gerekmektedir. Rusya ticari vizesi başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra, istenen ebatlarda biyometrik fotoğraf ve formu dolduran kişinin imzası eklenmelidir.

Rusya ticari vizesi başvuru formunda, formu dolduran kişinin adı, soyadı, ikamet ettiği adresi, cep telefonu numarası, mesleği, iş yeri adı, adresi ve telefon numarası, seyahat amacı, seyahat başlangıç ve bitiş tarihi ve başvuru yapan kişinin Rusya’da gitmek istediği şehir adı gibi bilgiler istenmektedir.

Rusya İş Vizesi için Davetiye Mektubu Nedir?

Rusya iş vizesi için davetiye mektubu, Rusya vatandaşlığına sahip bir kişinin veya Rusya’da bulunan bir kurumun, şirketin Rusya’ya ticari amaç ile ziyaret edecek kişileri davet etmesidir. Rusya iş vizesi için davetiye mektubu, davet eden kişinin veya kurumun konsolosluğa başvurması ile gerçekleşmektedir. Rusya iş vizesi için davetiye mektubunun, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanması gerekmektedir.

Rusya iş vizesi için davetiye mektubunun belirli bir yazım kalıbı bulunmamaktadır. Rusya iş vizesi için davetiye mektubunun Rusya konsolosluğuna hitaben yazılması gerekmektedir. Rusya iş vizesi için davetiye mektubunda sol üst köşede tarih ve davetiyeyi hazırlayan kişi veya kurumun bulunduğu şehir belirtilmelidir. Rusya iş vizesi davetiye mektubunda davet edilen kişinin adı soyadı, doğum tarihi, adresi, telefon numarası, davet edilme nedeni, Rusya’da ne kadar süre kalacağı, kaldığı süre boyunca nerede konaklayacağı ve Rusya’da kalacağı süre boyunca gerekli finansal yeterliliği sağlayıp sağlayamayacağı gibi konulara yer verilmektedir.

Rusya Ticari Vizesi için Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Rusya ticari vizesi için fotoğraf özellikleri, 3,5 cm genişliğinde 4,5 cm uzunluğunda, güneş gözlüğü, şapka gibi aksesuarlar olmadan,nötr ifadeyle ve tam yüzü kapsayacak şekilde olmalıdır. Rusya ticari vizesi için fotoğraflarda dini ve etnik aksesuarlar hariç, yüzü kapatan bir aksesuar takılmamalıdır.

Rusya Ticari Vizesisi için Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Rusya ticaret vizesi alabilmek için Türk vatandaşlarına sağlık sigortası gerekli değildir. Rusya’yı ziyaret etmek için yapılacak başvurularda Türk vatandaşları için sağlık sigortası zorunlu olmamasına rağmen kişilerin kendi güvenlikleri için yaptırmaları konsolosluklar tarafından tavsiye edilmektedir.

Rusya Ticari Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya ticari vize başvurusu için Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı bir davetiye alınması gerekmektedir. Rusya’ya iş, eğitim gibi maksatlarla gidecek kişinin ticari vize alabilmesi için Rusya’da kişiyi davet eden şirketin, kurumun veya kişinin Rusya Dışişleri Bakanlığına başvurarak Rusya’ya gelecek kişiye davetiye yollaması gerekmektedir. Rusya ticari vizesi, Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı davetiye olmadan çıkarılamamaktadır.

Rusya Dışişleri Bakanlığında onaylanan ticari vize için davetiye, vize başvurusu yapılacak kişiye ulaştırılmaktadır. Rusya ticari vize başvurusu yaparken, vize davetiyesinin istenilen belgelerle birlikte Rusya Konsolosluğuna teslim edilmesi gerekmektedir. Rusya ticari vizesi için başvuru yapan kişinin vize alıp alamayacağı Rusya Konsolosluğunun kararına bağlıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya Ticari Vize Fiyatı Ne Kadar?

Rusya ticari vize fiyatı, tek girişli ve çok girişli vizelerde farklılık göstermektedir. 10 iş günü işlem süresi olan tek girişli Rusya ticari vizesi 80 dolar, 3 iş günü işlem süresi olan tek girişli Rusya ticari vizesi 160 dolardır.

Çift girişli Rusya ticari vizesinde 10 iş günü işlem süreli vize ücreti 128 dolar, 3 iş günü işlem süreli vize ücreti 256 dolardır. Çok girişli Rusya vizesi ücretleri ise 10 iş işlem günü süresi için 240 dolar, 3 iş işlem günü süresi için 480 dolardır.

Rusya Ticari Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Rusya ticari vizesi başvurusunun sonuçlanması süresi standart olarak 4 ila 10 iş günü arasındadır. Bununla birlikte bazı Rusya ticari vizesi başvuruları, Rusya Konsolosluğunun yoğunluğuna veya isteğine bağlı olarak 30 iş gününü bulmaktadır. Express Rusya ticari vizesinin başvurusunun tamamlanma süresi 1 ila 3 iş günü arasındadır.

Rusya Ticari Vizesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Rusya ticari vizesi, tek girişli, çift girişli veya çok girişli olarak 90 gün veya 1 yıl süreli olarak verilmektedir. Rusya’yı ziyaret etmek için verilen farklı vize türlerinde geçerlilik süresi değişim göstermektedir.

Rusya Ticari Vizesisi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Rusya ticari vizesi ile Rusya’da konferanslara, toplantılara, eğitimlere, iş görüşmelerine, işi ile alakalı tanıtım etkinliklerine, spor müsabakalarına, kültürel ve dini etkinliklere, insani yardım etkinliklerine katılma hakkına sahip olunmaktadır.

Rusya ticari vizesi sahibi olan kişiler vize çeşidine bağlı olarak bir veya birden fazla Rusya’ya giriş-çıkış yapabilmekte ve Rusya topraklarında konaklayabilmektedir.

Rusya Ticari Vizesi ile Nerelere Gidilebilir?

Rusya, geniş topraklarında birçok tarihi ve doğal güzelliği bulunan bir ülkedir. Rusya ticari vizesi alınması durumunda ülkedeki birçok önemli mimari yapıyı ve göllerden dağlara kadar birçok doğal güzelliği ziyaret edebilmek mümkündür.

Kremlin ve Kızıl Meydan, Rusya’da Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler arasında yer almaktadır. Rusya’nın sembollerinden biri olan Kremlin ve Kızıl Meydan, Moskova’nın en eski bölümüdür. Kremlin, Rusya cumhurbaşkanının yaşadığı Kremlin Sarayı’nın bulunduğu bölgedir. 12. yüzyıla kadar dayanan tarihi ile Kremlin ve Kızıl Meydan; Aziz Basil Katedrali, Vladimir Lenin’in anıt mezarı gibi yapıların bulunduğu bölgedir.

Rusya’da yer alan Lena sütunları, ülkedeki doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Lena nehri kıyısında yer alan Lena sütunlarının tarihinin 530 milyon yıl öncesine dayandığı düşünülmektedir. Rusya’da yer alan bir diğer doğal güzelliklerden bir diğeri de Baykal Gölü’dür. Baykal Gölü, dünyadaki en eski tatlı su deposu olma özelliğine sahiptir.

Solovetsky Adaları, Rusya’da ziyaret edilecek yerlerden biridir. 6 adadan oluşan Solovetsky Adaları’nın tarihi, MÖ. 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Solovetsky Adaları üzerinde birçok tarihi sit alanı bulunmaktadır. Solovetsky Adaları’ında, Solovetsky Manastırı ve Ortodoks Kalesi bulunmaktadır.

Rusya Ticari Vizesi ile Schengen Ülkelerine Gidilir Mi?

Rusya ticari vizesi ile Schengen ülkelerine giriş yapılamamaktadır. Aynı şekilde Schengen vizesine sahip kişiler, Rusya’ya bu vize ile giriş yapamamaktadır. Rusya ticari vizesi ile Schengen vizesi için istenilen belgeler birbirinden farklıdır.

Rusya Ticari Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Rusya ticari vizesi başvurusunun reddedilme nedenlerinden biri Rusya’ya yapılacak ziyaretin amacının doğru şekilde belirtilmemesidir. Rusya’ya yapılacak ziyaretin amacı ile başvurunun ve ilgili belgelerin uyuşmaması durumunda vize talebi reddedilmektedir. Rusya’da insani vize gibi ticari amaçlı olmayan vizeler ile Rusya’ya giriş yapan kişinin Rusya’da ticari faaliyetlerde bulunması yasaktır. Rusya’da ziyaret amacından farklı faaliyetlerde bulunulduğu tespit edilmesi halinde kişiler hakkında cezai işlem başlatılmaktadır.

Rusya ticari vizesi başvuru sürecinde gerekli olan başvuru formunda istenilen bilgilerin yanlış ve eksik verilmesi vize başvurusunun reddedilme sebeplerinden biridir. Rusya ticari vize başvurusu yaparken istenilen evrakların eksik veya yanlış olması da vize başvurusunun reddedilmesine yol açmaktadır.

Rusya ticari vizesi başvurusu için gerekli olan davetiyenin sahte olması veya davetiyede yer alan bilgilerin yanlış veya eksik yazılması vize başvurusunun reddedilmesine yol açan nedenler arasındadır.

Rusya Ticari Vizesi Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Rusya ticari vizesi reddine itiraz, dilekçe yazılarak mümkün olmaktadır. Rusya ticari vizesinin reddi için yazılan itiraz dilekçesinde itiraz etmek için bir neden sunulması gerekmektedir. Rusya ticari vizesi reddi için yazılan itiraz dilekçesinin kabul edilmesi durumunda vize için yeniden başvuru yapılabilmektedir.

Rusya Ticari Vizesisine Benzer Vize Türleri Nelerdir?

Rusya ticari vizesine benzer vize türleri aşağıdaki listelenmiştir.

 • Rusya Çalışma Vizesi
 • Rusya Turistik Vizesi
 • Rusya Transit Vizesi
 • Rusya İnsani Vizesi
 • Rusya Öğrenci Vizesi

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: