Rusya Çalışma İzni

2023'te Rusya Çalışma İzni Şartları ve Başvuru İşlemleri

Rusya’da çalışma izni alarak çalışmak kolay olmaktadır ve çalışma izni şartları arasında bir şirketten iş teklifi almak bulunmaktadır.

Rusya’da çalışabilecek yabancı sayısı, kotayla belirlenmektedir ve bir işverenin yabancı işçi alması için İhtiyaç Beyanı doldurarak Rusya Göç İşleri Müdürlüğü'ne (GUVM) çalışma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Rusya’da işverene verilen çalışma izni, kaç yabancı personelin istihdam edilebileceğini, hangi milletlerden istihdam yapılabileceğini ve hangi pozisyonların doldurulabileceğini belirtmektedir.

Rusya’da çalışan hakları İş Kanunu tarafından korunmaktadır ve asgari ücret, sosyal sigorta, işten çıkarma, çalışma saatleri, tatil izni gibi konuları kanunla güvence altına alınmaktadır.

Rusya’da asgari ücret miktarı 2022 yılı için ayda 7.500 Rus rublesidir ve ortalama saatlik ücret 600 rubledir. Rusya’da çalışma saatleri ortalama haftalık 40 saattir, mesai süresinin iki gün art arda dört saati ve yılda 120 saati geçmemesi gerekmektedir ve Rusya’da fazla mesai yapan işçiye, ilk 2 saatlik fazla mesai için normal saatlik ücretin %150’si ve sonraki her saat için normal saatlik ücretin %200’ü ödenmektedir.

Rusya’da çalışma izni alarak en yüksek maaşla çalışabilecek meslekler; bilgisayar programcıları, bilişim teknolojisi programcıları, gemi kaptanları, muhasebeciler ve doktorlardır.

Rusya’da çalışmanın olumlu yanları arasında 2020 US News & World Report araştırmasına göre dünyanın kariyere başlamak için en iyi koşullara sahip olan ülkesi konumunda olması bulunmaktadır. Rusya’da çalışmanın olumsuz yanı, İngilizce istihdam yapan işlerin az olmasıdır.

Vizem.net, Türkiye'den Rusya'ya çalışma amacıyla gidecek kişilere Rusya çalışma vizesi ve çalışma izni başvurularında tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan yüksek onay oranlı akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Rusya'ya Çalışmak için Nasıl Gidilir?

Rusya'ya çalışmak için gitmek isteyen kişilerin, öncelikle Rusya'da uygun bir iş bulmaları, işe başvuru yapmaları ve başvurularının kabul edilmesi gerekmektedir.

Rusya’daki bir işten kabul almış kişiler, iş yeri tarafından davetiye (voucher) gönderilmesiyle birlikte Rusya çalışma vizesi başvurusu yapabilmektedir ve başvurunun onaylanması durumunda Rusya'ya giderek çalışabilmektedir.

Kimlerin Rusya'da Çalışmak için İzne İhtiyacı Yoktur?

Rusya’da çalışmak için izne ihtiyacı olmayan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’da kalıcı oturma izni bulunan yabancılar
 • Yabancı bir şirket için en fazla 1 yıllığına Rusya’da çalışacak yabancı uyruklu çalışma vizesi sahipleri
 • Rusya'da bulunan denizaşırı ülkelerin diplomatik misyonları veya konsolosluk kurumlarının çalışanları ile çalışanların özel işçileri
 • Ekipman kurulumu, servisi veya onarımı yapan yabancı ülke çalışanları
 • Rusya Hükümeti tarafından akredite edilmiş gazeteciler
 • Geçerli bir Rusya öğrenci vizesi olan ve tatil günlerinde veya öğrenim gördükleri kurumlarda çalışan öğrenciler
 • Eğitim kurumlarında açıkta bulunan öğretim pozisyonları için Rusya'ya davet edilenler

Rusya Çalışma İzni Başvuru Şartları Nelerdir?

Rusya çalışma izni başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya'daki bir iş yeri veya kurumdan iş teklifi almak
 • Rusya Göçmen İdaresi'nden veya Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan resmi davetiye almak
 • Çalışılacak yerle iş sözleşmesi yapmak
 • Rusya'da geçinebilmek için yeterli düzeyde olan maaş almak
 • Adli sicil kaydında Rusya halkını tehdit edecek herhangi bir suç bulundurulmaması

Rusya Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Kendi içinde 3 türe ayrılan Rusya çalışma izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Standart Rusya çalışma izni: Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) dışındaki ülkelerin vatandaşlarının, Rusya’da çalışmasına olanak sağlayan izin türüdür. Standart Rusya çalışma izninin iş sözleşmesi süresince geçerliliği bulunmaktadır ve Rusya’da çalışılacak işin bir yıldan uzun süreli olması durumunda yıllık olarak yenilenmesi gerekmektedir.
 • Yüksek nitelikli işçiler için Rusya çalışma izni: Yıllık 1 milyon ruble üzeri maaş ile Rusya’da çalışacak kişilerin başvurması gereken çalışma izni türüdür ve 3 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. Yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma izni sahipleri, beraberinde ailelerini de Rusya’ya getirebilmektedir.
 • Bağımsız devletler topluluğu vatandaşları için Rusya çalışma izni: Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) üyesi ülkelerin vatandaşları için çalışma izni, Rusya’ya gittikten sonra 30 gün içerisinde Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü’ne (GUVM) Rusya çalışma patenti başvurusu yaparak alınabilen bir izin türüdür. Rusya çalışma patenti alınabilmesi için Rusça, Rus tarihi ve Rusya mevzuatı hakkında bilgilerin ölçüldüğü bir sınavın geçilmesi ve patent alındıktan sonra 60 gün içerisinde iş bulunması gerekmektedir. Rusya çalışma patenti 1 yıl geçerli olmaktadır ve 1 kere yenilenebilmektedir.

Yüksek Nitelikli İşçiler için Çalışma İzni Kimlere Verilir?

Yüksek nitelikli işçiler için çalışma izni; mühendislik, bilim insanlığı, doktorluk, bilgisayar operatörlüğü, finans teknisyenliği gibi meslekleri icra kişilere verilmektedir.

Rusya VKS vizesi olarak da bilinen yüksek nitelikli işçiler için çalışma izni almak için gerekli şartlar, en az 167.000 ruble aylık maaş almak ve sağlık sigortasına sahip olmaktır.

Rusya yüksek nitelikli işçi vizesi (VKS), hamiline 3 yıla kadar Rusya’da yaşama, çalışma ve beraberinde ailesini Rusya’ya getirebilme gibi haklar vermektedir. Rusya nitelikli uzman vizesi, Rusya’dan ayrılmadan başvuru yapılarak yenilenebilmektedir.

Rusya Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya çalışma izni başvurusu, başvuru sahibinin belgeleriyle beraber işvereni tarafından Rusya Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü’ne (GUVM) gidilmesiyle yapılmaktadır.

Rusya çalışma izni başvurusu yapıldıktan sonra başvuru sahibine Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü’nden Rusya çalışma izni davetiyesi gönderilmektedir ve davetiye alındıktan sonra, kişinin Rusya çalışma izni başvurusunda bulunmak için Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği’nden randevu alması gerekmektedir. Rusya çalışma izni için alınan randevu günü geldiğinde başvuru formu, pasaport, davetiye gibi gerekli evraklar ile birlikte dış temsilciliğe gidilerek başvuru tamamlanmaktadır.

Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü (GUVM) tarafından Rusya çalışma izninin sonuçlandırması ortalama 20 iş günü sürmektedir.

Rusya Çalışma İzni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rusya’da çalışma izni için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport
 • Başvuru sahibinin mesleğe dair yeterliliğini kanıtlayan belgeler
 • Sağlık raporu
 • Başvuru ücretlerinin ödendiğine dair makbuz

Rusya Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Rusya çalışma izni, 7- 20 gün arasında çıkmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Rusya çalışma izni ve Rusya'da çalışma konularında en sık sorulan sorulara ve cevaplarına aşağıda değinilmiştir.

Rusya'da Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Rusya’da çalışmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya’da işsizlik oranı %3.9’dur.
 • 2020 US News & World Report araştırmasına göre Rusya, yabancı işçi olarak kariyere başlamak için dünyada bir numaralı ülkedir.
 • Doktor, bilgisayar programcısı gibi meslekler için istihdam ve maaşlar oldukça yüksektir.
 • Rusya’da yaşamanın masrafları, Amerika’dan %26 daha ucuzdur.
 • Yabancı vatandaşların Rusya’da tek başına şirket kurmasına ve mülk almasına izin verilmektedir.

Rusya Çalışma İzni ile Kalıcı Oturma İzni Alınabilir Mi?

Rusya çalışma izni ile kalıcı oturma izni alınabilmektedir.

Rusya çalışma izni ile kalıcı oturma izni almak için, en az 2 yıl Rusya’da çalışılması gerekmektedir.

Rusya kalıcı oturma izni, 5 yıllığına verilmektedir ve süresi bitmeden en az 2 ay önce Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü’ne giderek yeniletilmektedir.

Freelancer Çalışanlara Rusya'da Çalışma İzni Verilir Mi?

Freelancer çalışanlara Rusya çalışma izni verilmektedir.

Freelancer çalışan kişilerin, Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü’ne giderek çalışma izni alması gerekmektedir. Rusya’da yaşayan birinden veya kurumdan destek mektubu alınması gerekse de freelancer çalışanlar için vize alınırken çalışma vizesi alanların aksine bir şirketten mektup alınması zorunlu olmamaktadır.

Rusya'da Şirket Kuranlara Çalışma İzni Verilir Mi?

Rusya’da şirket kuranlara çalışma izni verilmektedir.

Rusya’da ülkeye gelir getirebilecek ve istihdam yaratabilecek bir iş kurmak isteyen girişimcilere yatırımcı vizesi verilmektedir. Rusya'da şirket kurmak isteyen girişimcilerin ülke ekonomisine yatırım yapması halinde Rusya oturma izni almaları da mümkün olmaktadır.

Rusya'da Çalışacak Teknisyenlerin Çalışma İzni Alması Gerekir Mi?

Rusya’da çalışacak teknisyenlerin çalışma izni alması gerekmemektedir.

Yabancı bir şirkete ekipman kurulumu, servisi veya onarımı yapan kişilerin Rusya teknik vize alarak ülkeye giriş yapması mümkün olmaktadır.

Rusya Federasyonu'nda Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Çalışma vizesi veya çalışma izni olmayan yabancı kişiler Rusya'da çalışamamaktadır, çalışmaları halinde vize ihlali işlemektedir.

Rusya Ceza Kanunu'na göre 30 günden fazla Rusya'da kaçak çalışan işçilerin Rusya'ya girişleri 3 yıllığına yasaklanmaktadır ve Rusya vize ihlali cezası, 300 bin ruble para cezası ile 2 ila 5 yıl hapis cezası olmaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: