Rusya Çalışma İzni

Rusya Çalışma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Rusya çalışma izni, Rusya’da çalışabilmek için başvurulması gereken izin türüdür. Rusya çalışma izninin alınabilmesi için Rus bir şirketten yasal iş teklifi alınması gerekmektedir. Rusya çalışma izni hamillerine Rusya’da oturma ve çalışma hakkı tanımaktadır.

Rusya’ya çalışmak üzere gelecek kişilerin, Rusya Çalışma Vizesi ile ülkeye girmesi ve Rusya çalışma izninin yanında geçici oturum iznine başvurması gerekmektedir. Rusya daimi oturum iznine sahip kişiler, Rusya çalışma izninden muaftır.

Rusya Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Rusya çalışma izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Standart Rusya çalışma izni: Standart Rusya çalışma izni, Bağımsız Devletler Topluluğu (CIS) dışındaki ülkelerden Rusya’ya çalışmaya gelen kişilerin Rusya’da çalışmasına olanak sağlayan izin türüdür. Standart Rusya çalışma iznini almak için Rus bir şirketten iş teklifi alınması gerekmektedir. Standart Rusya çalışma izninin iş sözleşmesi süresince geçerliliği bulunmaktadır. Rusya’da bulunan işin bir yıldan uzun süreli olması durumunda Rusya çalışma izninin yıllık olarak yenilenmesi gerekmektedir.
 • Yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma izni: Yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma izni, yıllık 2 milyon ruble üzeri maaş ile Rusya’da çalışacak kişilerin başvurması gereken çalışma izni türüdür. Yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma izninin 3 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır.
 • Bağımsız devletler topluluğu vatandaşları için Rusya çalışma patenti: Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerin vatandaşlarının, Rusya çalışma izni başvurusu yapmasına gerek yoktur. Bağımsız Devletler Topluluğu vatandaşlarının, Rusya’ya geldikten sonra 30 gün içerisinde Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü (GUVM)’ne Rusya çalışma patenti başvurusu yapmaları gerekmektedir. Rusya çalışma patenti alınabilmesi için Rus dili, Rus tarihi ve Rusya mevzuatı hakkında bilgilerin ölçüldüğü bir sınavın geçilmesi gerekmektedir. Rusya çalışma patenti alındıktan sonra 60 gün içerisinde iş bulunması gerekmektedir. Rusya çalışma patentinin 1 yıl geçerlilik süresi bulunmakta ve Rusya çalışma patenti 1 kere yenilenebilmektedir.

Rusya’da Çalışma İzni için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Rusya’da çalışma izni için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Rusya vize fotoğrafı: Rusya çalışma izni başvurusunda bulunmak için, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta, beyaz fonlu, son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafın başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Rusya çalışma izni başvurusunda bulunmak için son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az iki boş sayfası bulunan ve en az 6 ay geçerlilik tarihi bulunan pasaportun başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Rusya çalışma izni başvurusunda bulunmak için, işveren tarafından gönderilen davet mektubunun başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Rusya iş sözleşmesi: Rusya çalışma izni başvurusunda bulunmak için, işveren tarafından gönderilmiş iş detayı, iş konumu ve iş geçerlilik süresini içeren sözleşmenin başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Rusya çalışma izni başvuru formu: Rusya çalışma izni başvurusunda bulunmak için, visa.kdmid.ru sitesinden doldurulacak online başvuru formunun başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Sağlık raporu: Rusya çalışma izni başvurusunda bulunmak için, son 6 ay içerisinde alınmış Eliza (HIV) test sonucunun başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.

Rusya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da çalışma izni alabilmek için, işverenin çalışandan talep ettiği gerekli belgeleri Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü (GUVM)’ne sunması gerekmektedir. Rusya çalışma izni başvurusu yapıldıktan sonra çalışana Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü’nden bir Rusya çalışma izni davetiyesi gelmektedir.

Rusya çalışma izni davetiyesi alındıktan sonra, kişinin Rusya çalışma izni başvuru formu ve gerekli evraklar ile birlikte Rusya Büyükelçiliği’ne veya Rusya Konsolosluğu’na giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

Rusya Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya çalışma izni başvurusu yapmak için, kişinin kendine uygun çalışma izni başvuru türünü belirlemesi gerekmektedir. Rusya’da 3 adet çalışma izni türü bulunmaktadır. Standart Rusya çalışma izni ve yüksek nitelikli uzmanlar için Rusya çalışma izni başvuruları gerekli evraklar ile işveren tarafından yapılmaktadır. Bağımsız Devletler Topluluğu vatandaşları için Rusya çalışma izni başvurusu, çalışan tarafından Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.

Rusya çalışma izni başvurusu sonuçlandırıldıktan sonra başvuru sonucu ve iş sözleşmesinin işveren tarafından Moskova göç polisine 3 gün içerisinde gönderilmesi gerekmektedir.

Rusya Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü (GUVM)’nün Rusya çalışma iznini sonuçlandırması ortalama 20 iş günü sürmektedir.

Rusya çalışma izninin sonuçlandırılması Göçmen İşleri Genel Müdürlüğü’nün yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Hangi Meslekler Rusya’da Çalışmaya Gitmek için Uygundur?

Rusya’da çalışmaya gitmek için uygun meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Risk yöneticiliği
 • Bilgisayar programcılığı
 • Bilişim teknolojisi programcılığı
 • Gemi kaptanlığı
 • Muhasebecilik
 • Doktorluk
Paylaş: