Rusya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Rusya Yüksek Lisans Eğitimi: 2023'te Başvuru Şartları ve Ücretleri

Rusya, son derece prestijli üniversitelere ev sahipliği yapan bir ülkedir ve Moskova ile St. Petersburg şehirleri dünyaca ünlü iki öğrenci merkezidir. Rusya master programları, lisans derslerinden daha yoğun bilimsel içeriğe sahip konuların çalışıldığı iki yıllık bir program türüdür. Ülkede sunulan lisansüstü programların çoğu uluslararası düzeyde tanınmakta ve programı tamamladıktan sonra öğrencilerin mesleki kimliklerine katkı sağlamaktadır.

Rusya’da master eğitiminin öğrencilere sağladığı pek çok avantajı ve tercih edilme sebebi vardır. Rus üniversiteleri hem yerel hem de uluslararası alanda büyük bir üne sahiptir ve pek çoğu küresel üniversite sıralamasında yer almaktadır. Rusya’da yüksek lisans yapmak ve yaşamak çoğu Avrupa ülkesine kıyasla daha ekonomiktir. Öğrenim ücretleri 1.450 ile 7.500 euro arasında değişmektedir ve çoğu uluslararası öğrenci 300 ile 600 euro arasında bir bütçe ile tüm aylık masraflarını karşılayabilmektedir. Üniversiteler, öğrencilerin akademik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için en son teknolojiler, laboratuvarlar ve araştırma merkezlerine sahiptir.

Rusya master programları, işletme yönetiminden Rus çalışmalarına kadar tüm disiplinlerde yüksek lisans derecesi sunmaktadır. Finans, siyaset bilimi, matematik, uluslararası işletme Rusya’da en çok tercih edilen yüksek lisans bölümleridir.

Türkiye’den Rusya Federasyonu’na yüksek lisans eğitimi almak için gidecek kişiler, denklik ve Rusya öğrenci vizesi başvuru işlemleri için akredite acente Vizem.net’ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya'da Yüksek Lisans Eğitimi için En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Rusya’da yüksek lisans eğitimi için en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi
 • Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü (MIPT)
 • Ekonomi Yüksek Okulu (HSE)
 • Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi (MEPhl)
 • ITMO Üniversitesi
 • St. Petersburg Devlet Üniversitesi (SPbU)
 • Peter the Great St. Petersburg Politeknik Üniversitesi (SPbPU)
 • Ural Federal Üniversitesi

Moskova Devlet Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Moskova Devlet Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?
Moskova Devlet Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Moskova Devlet Üniversitesi yüksek lisans mezunları, eğitimleri sırasındaki edindikleri temel bilgi ve beceriler sayesinde çalışma hayatında yüksek talep görmektedir. Moskova Üniversitesi yüksek lisans programına kabul edilmek için; lisans mezunu olmak, bilim sınavını başarıyla tamamlamak ve İngilizce yeterliliğini kanıtlamak gerekmektedir. Rusya master programlarında yüzlük not sistemi uygulanmaktadır. Yüksek lisans programında mezun olabilmek için dersleri başarıyla tamamlamış olmak ve master tezini başarılı bir şekilde yazıp savunmak gerekmektedir.

Moskova Devlet Üniversitesi; Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri ve Matematik, İşletme ve Yönetim, Çevre Çalışmaları ve Yer Bilimleri, Gazetecilik ve Medya, BT ve Mühendislik alanlarında yüksek lisans eğitimi vermektedir. Üniversitede toplam 1.073 uluslararası öğrenci yüksek lisans eğitimi almaktadır. Moskova Devlet Üniversitesi yüksek lisans ücretleri ortalama yıllık 7.000 euro civarındadır. Program ücretleri eğitim alınacak bölüme göre değişiklik göstermektedir.

St. Petersburg Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

St. Petersburg Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?
St. Petersburg Üniversitesi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

St. Petersburg Üniversitesi bir kampüs üniversitesi değildir, Vasilyevsky Adası, Merkez Bölge, Admiralty Bölgesi ve Petergrof çevresinde bulunan birçok farklı binadan oluşmaktadır. St. Petersburg Üniversitesi Rusça verilen master programlarının yanı sıra İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca dillerinde eğitim veren master programları da sunmaktadır. 2 yıllık master programı sunan üniversite yüzlük puan sistemi kullanmaktadır. Master mezunu olabilmek için; dersleri başarılı bir şekilde tamamlamak, tez yazmak ve tez savunması yapmak gerekmektedir.

Sosyal Bilimler, İşletme ve Yönetim, Beşeri Bilimler, BT, Doğa Bilimleri ve Matematik, Sanat Tasarım ve Mimarlık, Mühendislik ve Hukuk alanlarında yüksek lisans eğitimi veren St. Petersburg Devlet Üniversitesi toplam 6.818 uluslararası master öğrencisine eğitim vermektedir. St. Petersburg Devlet Üniversitesi yüksek lisans fiyatları bölüme göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama yıllık 4.000 eurodur.

Rusya Yüksek Lisans Ücretleri Nasıldır?

Rusya’da yüksek lisans fiyatları, yabancı öğrenciler için eğitim kurumuna ve programına göre değişmektedir. Uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen devlet üniversitelerinde 2 yıllık bir yüksek lisans programı için yıllık ortalama 3.000 ile 8.000 euro ödenmektedir.

Altai Devlet Üniversitesi, yıllık ortalama 750 ile 2.500 euro arasındaki ücretiyle uluslararası öğrenciler için eğitimi en uygun fiyatlı şekilde sağlayan kurumdur. Moskova Devlet Üniversitesi gibi köklü ve kaliteli eğitim sağlayan üniversitelerde yabancı öğrencilere sunulan master programı için en yüksek ücret 8.000 eurodur.

Rusya'da Burslu Yüksek Lisans İmkanları Nasıldır?

Rusya’da master öğrencilerine çeşitli burs imkanları sunulmaktadır. Rusya yüksek lisans burs miktarı ortalama 240.000 ile 260.000 Rus rublesi arasında değişmektedir. Alınacak burs tipine bağlı olarak; eğitim programı süresince ücretsiz eğitim, aylık burs ödeneği veya yurt konaklaması imkanları sunulmaktadır.

Rus Hükümeti Bursları, uluslararası master öğrencilerin sınav, mülakat ve testleri başarı ile tamamlaması sonucu program boyunca verilen bir burs programıdır. Bir Rus projesi olan Açık Kapılar bursunu kazanan uluslararası öğrencilere ücretsiz olarak lisansüstü eğitim alma fırsatı verilmektedir.

Rusya Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Rusya’da yüksek lisans şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Herhangi bir üniversiteden lisans mezunu olmak gerekmektedir.
 • Hazırlık kursu şartını arayan üniversiteler için, hazırlık kursu almış olunmalıdır.
 • Programa giriş sınavıyla kabul eden üniversiteler için disiplinler arası sınava girmek gerekmektedir.
 • Okulun lisansüstü komitesi ise görüntülü olarak mülakat yapılmalıdır.
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi sunulmalıdır.
 • Tanıtım yazısı, özgeçmiş, sağlık sertifikaları veya tavsiye mektubu gibi ek belgeler başvurulan üniversite tarafından gerekli görülmesi halinde sunulmalıdır.

Rusya Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya’da yüksek lisans başvurusu yapmak için eksiksiz şekilde kişisel bilgileri, özgeçmişi ve finansal bilgileri içeren belgelerin iki ayrı paket olarak hazırlanması gerekmektedir. Birinci belge paketi, ilk başvuru sırasında sunulur; ikincisi ise Rusya’da üniversiteye sunulmaktadır. İlk başvuru için gerekli belgeler; lisans diplomasının bir kopyası, pasaportun kopyası, usulüne uygun olarak doldurulmuş başvuru formu ve fotoğraftır. Başvuru tamamlandıktan sonra üniversitenin uyguladığı test, mülakat veya akademik yarışmadan oluşan bir elemeden geçtikten sonra üniversitede okumak için davet alınır.

Üniversiteye resmi olarak kabul edildikten sonra sunulacak belgeler; kimlik veya pasaport, HIV testi sonuçlarını içeren sağlık sertifikası ve fotoğraftır. Tüm belgelerin orijinal, Rusça ve noter onaylı olması gerekmektedir. İngilizce eğitim alacak kişilerin TOEFL veya IELTS sertifikası ile dil yeterliliğini kanıtlaması gerekmektedir. Başvuru tarihleri üniversite internet sitesinden takip edilmeli, istenilen belgeler ile birlikte online başvuru işlemi tamamlanmalıdır. Başvuru tarihleri AB üyesi olmayan öğrenciler için genellikle mayıs sonudur. Üniversiteler standart başvuru belgelerinin yanında ek belge talep edebildiği için istenen tüm belgeler üniversitelerin internet sitesinden öğrenilmelidir.

Rusya Master Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rusya’da master başvurusu için iki takım belge dosyası hazırlanmalıdır. Birincisi yüksek lisans başvurusu sırasında, ikincisi ise yüksek lisansa kabul aldıktan sonra Rusya’da üniversiteye sunulmalıdır.

İlk başvuru için gerekli belgeler; lisans diplomasının kopyası, pasaport kopyası, usulüne uygun olarak doldurulmuş başvuru formu ve fotoğraftır.

Üniversiteye resmi olarak kabul edildikten sonra sunulacak belgeler; pasaport veya kimlik, lisans diploması, HIV testi sonuçlarını içeren sağlık sertifikası ve fotoğraflardır.

Teslim edilecek tüm belgeler orjinal, noter onaylı ve yeminli tercüman tarafından Rusça’ya çevrilmiş olmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Rusya’da yüksek lisans eğitimi alacak kişiler tarafından en sık sorulan sorular, yanıtları ile birlikte aşağıda yer almaktadır.

Rusya'da Master Yapmak için Hangi Vize Alınmalıdır?

Rusya’da master yapmak için öğrenci vizesi alınmalıdır. Rusya’da master yapacak kişilerin öğrenci vizesi alabilmesi için öncelikle Rusya’da bir üniversiteye başvurması ve ilgili kurumdan davetiye (voucher belgesi) alması gerekmektedir. Rusya öğrenci vize başvuruları şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Rusya Büyükelçiliğine, Rusya Başkonsolosluklarına ya da aracı kurum vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir.

Online vize formunun doldurulması, vize evraklarının hazırlanması, vize randevusunun alınması, randevuda evrak teslimi yapılması, vize ücretinin ödenmesi ve gerekli görülürse vize mülakatına girilmesi Rusya öğrenci vizesi için gerekli başvuru işlemleridir.

Öğrenci Vizesi ile Yüksek Lisans Sırasında Rusya'da Çalışılabilir Mi?

Evet, öğrenci vizesi ile yüksek lisans sırasında Rusya’da çalışılabilmektedir. Uluslararası öğrenciler boş zamanlarında üniversitede veya kuruluşlarında çalışabilir. Üniversitelerin Ulusal Ofisleri, öğrencilerin sözleşmeli iş bulmalarına yardımcı olmaktadır; bu durumda Rusya İçişleri Bakanlığı Göç İşleri Genel Müdürlüğü’nden çalışma izni alınmasına gerek yoktur. Tatillerde veya akademik kurumların dışında çalışması halinde Federal Göç Servisi’nden (FMS) çalışma izni alınması gerekmektedir. Çalışma izni yalnızca devlet tarafından akredite edilmiş üniversitelerde tam zamanlı programlarda bulunan öğrencilere verilmektedir.

Rusya’da master öğrencileri ancak çalışma izninde belirtilen meslekte ve eğitim aldıkları üniversitenin bulunduğu şehirde çalışabilir. Çalışma izni verilen aylık ücret ayda ortalama 300 ile 400 Amerikan dolarıdır. Üniversite dışında, Rusya çalışma izni sahibi kişiler günde 4 saat veya haftada 20 saate kadar çalışabilir.

Rusya'da Yüksek Lisans Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Rusya’da yüksek lisans yapmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Kapsamlı master eğitim programları, dünya çapında tanınan Rus üniversiteleri tarafından sunulmaktadır.
 • Rusya’da bulunan üniversitelerin master programı öğrenim ücretleri uygun fiyatlıdır.
 • Rusya master programlarında İngilizce eğitim alınabilmektedir.
 • Rusya’da master programına kayıt olmak isteyen kişiler, çeşitli burs programlarından yararlanma imkanına sahiptir.
 • Rusya’da öğrencilerin yaşam maliyeti, Avrupa ülkelerine kıyasla uygun fiyatlıdır.

Rusya'da Master Öğrencilerinin Ortalama Harcamaları Nasıldır?

Rusya’da bir master öğrencisinin aylık ortalama gideri 9.300-18.600 Rus rublesi arasında değişmektedir. Rusya’da öğrenci yurtlarında konaklama harcamaları ayda 500 ile 5.000 Rus rublesi arasında değişirken, kampüs dışında kalmak ayda yaklaşık 15.000-20.000 Rus rublesidir. Aylık gıda harcamaları 8.000 ile 10.000 Rus rublesi arasında değişirken, ulaşım ücreti aylık 500 Rus rublesidir.

Diğer ülkelerde de olduğu gibi, Rusya’da yaşamanın maliyeti büyük ölçüde şehre ve yaşam tarzına bağlı olarak değişmektedir. Moskova ve St. Petersburg’daki yaşam giderleri diğer Rus şehirlerine göre daha yüksek olmasına rağmen, Avrupa ülkelerinde kıyasla Rusya yaşam maliyetleri çok daha ucuzdur.

Yüksek Lisans Eğitimi için En Uygun Rus Şehirleri Hangileridir?

Uluslararası öğrenciler için yaşam masrafları en uygun Rus şehri Krasnodar’dır. Kuban Nehri kıyısında yer alan Krasnodar, Kuban Devlet Üniversitesi, Kuban Devlet Tıp Üniversitesi gibi seçkin üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Kazan, Novosibirsk, Samara, Sochi ve Krasnoyarsk yaşam maliyeti ve eğitim masrafları açısından Rusya’nın ucuz şehirleri arasında yer almaktadır.

Yüksek Lisans Mezuniyeti Sonrasında Rusya'da Çalışılabilir Mi?

Yüksek lisans mezuniyeti sonrasında Rusya’da kalınamaz veya çalışılamaz. Rusya’da kalmak ve iş bulmak için çalışma vizesi veya çalışma izni almak gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: