Rusya Federasyonu Üniversiteleri

Rusya Üniversiteleri: En Başarılı Rus Üniversiteleri ve Kayıt İşlemleri

Rusya'daki yükseköğretim, yapı olarak birkaç temel farklılık dışında, merkezi Avrupa sistemine benzer özelliklerdedir. Rusya'nın yükseköğretim sistemi, Avrupa çapında yüksek öğretim sistemlerini birleştirmeyi amaçlayan Bologna sürecine dayanmaktadır. Rusya'da 82 bölgede 776 yükseköğretim kurumu uluslararası öğrencileri kabul etmektedir. Rusya’da üniversiteler her düzeyde geniş bir program yelpazesi sunmaktadır.

Rusya’da akademiler, normalde sanat, mimari veya bilim gibi belirli konu alanlarına adanmış araştırma ve pratik becerilere daha fazla önem vermektedir. Rusya’da enstitüler ise profesyonel eğitim kursları sunan üniversitelerin veya akademilerin bağımsız şubeleridir.

Rusya'da eğitim almak isteyen öğrenciler, Rusya'nın oldukça çeşitlilikteki nüfusunun yarattığı kültürel açıdan zengin ortamı merak etmektedir. Rusya, dünyadaki en iyi kitle eğitim sistemlerine ve uzun süredir devam eden yüksek kaliteli eğitim geleneğine sahiptir.

Yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen Rusya'nın üniversiteleri, kolejleri, tıp okulları, mühendislik okulları ve hukuk okulları, eğitim ve akademik topluluklarda oldukça saygı duyulan ve iyi bilinen kurumlardır. En iyi Rus üniversiteleri arasında Moskova Üniversitesi, Rusya Kazan Federal Üniversitesi, Perm Üniversitesi, Rusya Rudn Üniversitesi ve Rusya Petersburg Üniversitesi yer almaktadır. QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2022 verilerine göre Rusya Üniversiteleri dünya sıralaması değerlendirildiğinde Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi ilk sıradadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya'da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Rusya’da üniversite eğitim sistemi, lisans, uzmanlık, yüksek lisans derecesi, doktora, klinik staj gibi eğitim seviyelerini içermektedir. Rusya’daki üniversiteler bazında lisans programı, seçilen çalışma alanına dayalı olarak hem temel disiplinleri hem de uzmanlık konularını kapsayan dört yıllık bir eğitim sürecidir. Rusya’da lisans programının son yılında öğrenciler tez yazmak zorundadır ve daha sonra yazılan tez final sınavında bir komitenin önünde savunulmalıdır. Rusya’da öğrencinin seçtiği alanda uygulamalı eğitime yönelik beş veya altı yıllık bir programın sonunda uzmanlık derecesi verilmektedir.

Rusya üniversitelerinde yüksek lisans programı genellikle iki yıllık bir süreçtir. Rusya’da yüksek lisans eğitimi, lisans programı boyunca edinilen bilgileri derinleştirmeyi amaçlamaktadır. Rusya’da lisans ve uzmanlık programları gibi, yüksek lisans programının son yılı tez yazmaya ve savunmaya adanmıştır. Rusya özel üniversiteler ve devlet üniversitelerinde tez savunmasından sonra bir Yüksek Lisans Derecesi sertifikası verilmektedir. Rusya Üniversiteleri doktora programları üç ila beş yıl arasında sürebilmektedir.

Rusya’yı tercih eden yabancı öğrenciler arasında popüler olan uzmanlık alanları arasında klinik tıp, ekonomi ve yönetim, eğitim ve pedagojik bilimler, dilbilim ve edebi çalışmalar, uzmanlık alanı olarak Rusça yer almaktadır.

Rusya'nın En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2022 yılı verilerine göre Rusya en iyi üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Moskova’da bulunan Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi
 • Moskova’daki Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü
 • Moskova’da yer alan HSE Üniversitesi
 • Petersburg’da bulunan St. Petersburg Devlet Üniversitesi
 • Rusya’nın Novosibirsk şehrinde konumlanan Novosibirsk Devlet Üniversitesi
 • Tomsk’da bulunan Tomsk Devlet Üniversitesi
 • Moskova’da yer alan Bauman Devlet Teknik Üniversitesi
 • Kazan’da bulunan Rusya Kazan Üniversitesi
 • Moskova’daki Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi

Moskova Devlet Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Moskova Devlet Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Moskova Devlet Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Moskova Devlet Üniversitesi, 1755'te Aydınlanma'nın seçkin bir bilim adamı olan Mikhail Lomonosov'un girişimiyle Moskova’da kurulan ilk Rus üniversitesidir. Rusya Moskova Üniversitesi profesörleri derslerini halka açık hale getirerek Rusya'da bilim ve öğrenmenin yaygınlaştırılmasında olağanüstü bir rol oynamıştır. QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2022 yılı verilerine göre Moskova Devlet Üniversitesi dünya sıralaması 75. sıradadır. Moskova Devlet Üniversitesi uluslararası öğrenci sayısı 10.341 ve oranı %91.9’dur.

Moskova Devlet Üniversitesi, Rusya'da büyük bir geleneksel eğitim kurumudur, modern bilim ve beşeri bilimlerin neredeyse tüm dallarında eğitim sunmaktadır. Moskova Devlet Üniversitesi’nde lisans öğrencileri 39 fakültede 128 yeterlilikten birini seçebilirken, lisansüstü öğrencileri 18 bilim ve beşeri bilimler dalında ve 168 farklı alanda uzmanlaşabilmektedir. Moskova Devlet Üniversitesi öğrencilerinin toplam sayısı 40.000'i aşmaktadır, Moskova Devlet Üniversitesi’nde yaklaşık 10.000 lise öğrencisi çeşitli kulüp ve kurslara devam etmektedir.

Moskova Üniversitesi bünyesinde 39 fakültenin yanı sıra 15 araştırma enstitüsü, 4 müze, Rusya'da ve yurt dışında 6 yerel şube, yaklaşık 380 bölüm, bilim parkı, botanik bahçeleri, kütüphane, üniversite yayınevi ve bir eğlence merkezi içermektedir. Moskova üniversite fiyatları lisans düzeyi için 325.000 ruble civarındadır. Moskova Devlet Üniversitesi fiyatları her program ve bölüm için değişiklik gösterebilmektedir. Moskova Devlet Üniversitesi’nde İngilizce öğretilen lisans derecesi bulunmamaktadır ve öğrenciler MSU Rus Dili ve Kültürü Enstitüsü'nde Rusça hazırlık kursu alabilmektedir.

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nün Eğitimi Nasıldır?

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nün Eğitimi Nasıldır?
Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nün Eğitimi Nasıldır?

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü eğitim ve araştırma konusunda önde gelen bir Rus üniversitesidir. Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü 17 Eylül 1951'de Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Fizik ve Teknoloji Bölümü temelinde Sovyet Bakanlar Kurulu'nun kararı ile kurulmuştur. Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü, Times Higher Education tarafından doğa bilimleri için en iyi 100 üniversite arasında yer almaktadır. Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü Rusya'nın Dolgoprudny kentindeki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. QS Dünya Üniversite Sıralaması 2022’de 265. sırada yer alan Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü uluslararası öğrenci oranı %51’dir.

Moskova üniversiteleri içerisinde yer alan Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü stratejisi, kuantum ve elektronik teknolojileri, nanofotonik ve plazmonik, biyoteknoloji, uygulamalı matematik, uzay araştırmaları, yaşlanma karşıtı bilim ve daha pek çok son teknoloji alanda yüksek kaliteli araştırmalar yürütmeyi ve geliştirmeyi içermektedir.

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü öğrenim ücretleri 290.000- 315.000 ruble arasında değişmektedir. Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nde uluslararası öğrencilerin devlet bursuna başvurma hakları bulunmaktadır. MIPT, üstün akademik performans potansiyeli gösteren seçkin uluslararası öğrencilere burs imkanları da sunmaktadır.

Rusya Kazan Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

Rusya Kazan Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?
Rusya Kazan Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

Kazan Federal Üniversitesi, 1804 yılında kurulan çeşitli uluslararası işbirliği biçimleriyle uğraşan tanınmış bir akademi merkezidir. Rusya'nın en eski ikinci üniversitesi, İngilizce olarak öğretilen bir dizi lisans ve lisansüstü program sunmaktadır. Kazan Federal Üniversitesi, Rusya'nın Kazan kentindeki en iyi devlet üniversitelerinden biridir. Kazan Federal Üniversitesi dünya sıralaması QS World University Rankings 2023'e göre 322’dir.

Kazan Federal Üniversitesi başvuru yapılabilecek 81 lisans ve 65 lisansüstü programa sahiptir. Yaklaşık 101 ülkeden 10.500'den fazla ve %93.1 oranında uluslararası öğrenci, Kazan Federal Üniversitesi'ndeki akademik programlara kayıtlıdır. Alana Göre QS Dünya Üniversite Sıralamasında Kazan Federal Üniversitesi mühendislik - petrol için küresel olarak ilk yüzde, eğitim için ilk yüz ellide, dilbilim, tarih ve İngilizce için ilk iki yüzde ve modern diller için ilk iki yüz ellide konumlanmaktadır. Kazan Federal Üniversitesi lisans programları, tam zamanlı eğitim ile dört yıl sürmekte ve genellikle haftada 26 ila 30 saat çalışma süresi içermektedir.

Rusya Kazan Federal Üniversitesi fiyatları tercih edilen bölüme göre değişiklik gösterse de genellikle 150.000- 200.000 ruble arasındadır. Rus Hükümeti her yıl yabancı uyruklulara 15.000 burs tahsis etmektedir.

Rusya St. Petersburg Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Rusya St. Petersburg Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Rusya St. Petersburg Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Rusya St. Petersburg Üniversitesi 1724 yılına dayanan bir geçmişi olan Rusya'daki ilk yükseköğretim kurumudur. St Petersburg Üniversiteleri önde gelen uluslararası eğitim, bilim ve kültür merkezlerinden biridir. 2022 QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasına göre dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasında St. Petersburg Üniversitesi dünya sıralaması 270’dir ve

Doğu Avrupa ve Orta Asya'da ikinci sırada yer almaktadır. Rusya St. Petersburg Üniversitesi dinamik bir kurum olarak, temel teorik sorunları gerçek dünyadaki pratik uygulamalarla birleştiren çok disiplinli eğitim programları tasarlamaktadır.

Her yıl 117 ülkeden 5.000'den fazla uluslararası öğrenci St. Petersburg Üniversitesi’ne kayıt olmaktadır. St. Petersburg Devlet Üniversitesi uluslararası öğrenci oranı %44.2’dir. St. Petersburg Üniversitesi’nde öğrencilere İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca dillerinde öğretilen 10 çift diploma programı, 24 yüksek lisans programı ve Rusça olarak öğretilen 490'dan fazla lisans, yüksek lisans ve doktora programı arasından bir seçim sunulmaktadır. Üniversite, dünya çapında 65 ülkede 500'den fazla üniversite ile güçlü ortaklıklar sürdürmektedir.

St. Petersburg Üniversitesi uluslararası başvuru sahipleri için, öğrenim ücretlerini tamamen karşılayan ve aylık akademik ödenek ve düşük yurt ücretleri sağlayan Rusya Federasyonu Devlet Bursuna başvurma fırsatı tanımaktadır. St. Petersburg Üniversitesi fiyatları başvurulan lisans programına göre ortalama 300.000 ruble ile 500.000 ruble arasında değişiklik göstermektedir.

Rusya'da Okumak için En Çok Tercih Edilen Bölümler Hangileridir?

Rusya’da okumak için en çok tercih edilen bölümler aşağıda sıralanmıştır.

 • Rusya’da tıp eğitimi
 • Rusya’da biyoenerji eğitimi
 • Rusya’da nükleer eğitim
 • Rusya’da pilotaj eğitimi
 • Rusya’da pedagojik bilimler eğitimi
 • Rusya’da dilbilim ve edebi çalışmalar eğitimi
 • Rusya’da mühendislik eğitimi

En Başarılı Rusya Tıp Üniversiteleri Hangileridir?

En Başarılı Rusya Tıp Üniversiteleri Hangileridir?
En Başarılı Rusya Tıp Üniversiteleri Hangileridir?

En başarılı Rusya tıp üniversiteleri aşağıda verilmiştir.

 • LomonosovMoskova Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Kazan Federal Üniversitesi
 • Novosibirsk Ulusal Araştırma Devlet Üniversitesi
 • RUDN Üniversitesi
 • Belgorod Devlet Üniversitesi
 • Immanuel Kant Baltık Federal Üniversitesi
 • Petersburg Devlet Üniversitesi
 • Sechenov Birinci Moskova Devlet Tıp Üniversitesi

Temel olarak, Rusya'da tıp eğitimi altı yıl sürmekte ve kural olarak ayrı bir eğitim şeklinde uzmanlık programları olarak devam etmektedir. Rusya'da pratisyen hekim olmak için genel tıp programını tamamlamak ve temel tıp eğitimi almak gerekmektedir. Rusya’da tıp okumak uzmanlığa bağlı altı yıl haricinde ek olarak 2- 4 yıl daha uzun sürebilmektedir.

Rusya'da Pilotaj Okumak için En İyi Üniversiteler Hangilerdir?

Rusya'da Pilotaj Okumak için En İyi Üniversiteler Hangilerdir?
Rusya'da Pilotaj Okumak için En İyi Üniversiteler Hangilerdir?

Rusya’da pilotaj okumak için en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Moskova Havacılık Enstitüsü
 • Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi
 • Don Devlet Teknik Üniversitesi
 • Samara Devlet Havacılık ve Uzay Üniversitesi
 • Rybinsk Devlet Havacılık Teknik Üniversitesi
 • Saint Petersburg Devlet Havacılık ve Uzay Üniversitesi
 • Ulyanovsk Sivil Havacılık Enstitüsü

Rusya, öğrencilere gerekli tüm olanakları sunduğu ve deneyimlerini geliştirdiği için, dünyanın her yerinden öğrenciler Rusya’da pilotaj eğitimi almak için Rusya'ya gelmektedir. Rusya'da aralarından seçim yapılabilecek farklı Rusya pilotaj eğitimi programları sunan yaklaşık 6 uçuş okulu bulunmaktadır.

Rusya'da pilotluk eğitimi için başlama yaşı en az 17’dir. Uluslararası havacılığın dili İngilizce olduğu için Rusya pilot lisansını almadan önce en az 4. seviye İngilizce standardına sahip olmak gerekmektedir. Rusya pilot okulları tarafından verilen havacılık diploması, ticari pilot olmaktan uçak inşa etmeye, tasarlamaya veya tamir etmeye, bilgisayar programlamaya veya hava trafik kontrolüne kadar her şey anlamına gelebilmektedir.

2022'de Rusya Üniversite Fiyatları Ne Kadardır?

2022’de Rusya devlet üniversiteleri lisans derecesinin tam zamanlı bölümünde eğitim, yılda yaklaşık 240.000- 260.000 ruble tutarındadır. Rusya üniversite ücretleri uzmanlık derecesinin tam zamanlı bölümünde yılda ortalama 240.000- 260.000 ruble civarındadır. Rusya’da tam zamanlı yüksek lisans bölümünde eğitim ortalama olarak yılda 260.000- 280.000 ruble arasında değişmektedir. Rusya üniversitelerinde doktora düzeyinde tam zamanlı bölümde eğitim, yılda ortalama 280.000- 300.000 ruble dolaylarındadır.

Kazan Federal Üniversitesi Rusya’daki en uygun fiyatlı üniversite iken, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü en pahalı fiyatlara sahiptir. Rusya özel üniversite fiyatları ortalama 880.000 rubleye kadar çıkabilmektedir. Rusya genelinde en pahalı lisans programlarına sahip üniversiteler Moskova ve St. Petersburg'da bulunmaktadır.

Rusya Federasyonu’nde Üniversite Burs İmkanları Nasıldır?

Rusya Federasyonu’nda bazı yabancı gruplar, yurt dışında yaşayan Ruslar ve göçmenler, giriş sınavlarını veya Tekdüzen Devlet Sınavını (EGE) geçtikten sonra Rus vatandaşlarıyla aynı koşullarda devlet burslarına başvurabilmektedir. Rusya devleti tarafından sağlanan burslar da bulunmaktadır. Rusya Federasyonu devlet bursu içeriği seçilen programın tüm süresi boyunca ücretsiz eğitim; bakım ödeneği (adayın başarısından bağımsız olarak tüm eğitim süresi boyunca) ve yurtta konaklama imkanları sunulmaktadır.

Rusya hükümet bursları başvurusu için web sitesine kayıt olarak, elektronik bir form doldurulmakta ve sonraki adımda başvuru gönderilmektedir. Adaylarla ilgili bilgiler, Rusya Federasyonu Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı tarafından alındıktan ve Rusya-edu.ru bilgi tabanına eklendikten sonra, Moskova'daki Rossotrudnichestvo merkez ofisine ulaşmaktadır. Kayıttan sonra başvuru sahipleri, Russia-edu.ru bilgi sistemine erişmelerine ve başvuru durumunu takip etmelerine izin veren bir kimlik almaktadır.

Rusya'da Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya’da üniversite başvurusu 5 adımda gerçekleşmektedir. Rusya üniversiteleri öğrenci adaylarının, kriterlerine göre kendilerine en uygun programı seçmeleri gerekmektedir. Rusya’da program ve üniversite seçimi adımından sonra finansman ve burslar hakkında araştırma yapmak ve bilgi edinmek önemlidir. Rusya üniversite kabul şartları doğrultusunda bildirilen belgelerin hazırlanması üçüncü aşamadır. Rusya üniversiteleri başvurusu için dördüncü aşama giriş sınavları, mülakatlar ve testlerin geçilmesidir.

Rusya'da bir üniversitede rekabetçi seçim şartlarını sağlayan adaylar, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın talimatı üzerine davet almaktadır. Rusya’da üniversite okumak isteyen başvuru sahibi, üniversitedeki yerini standart bir prosedürle aldıysa veya ücretli bir öğrenciyse, davetiye üniversite tarafından gönderilmektedir. Rusya üniversite başvurusu için son aşama ise öğrenci vize başvurusunda bulunmaktır.

Rusya Üniversite Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rusya üniversite başvurusu için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Diploma ya da transkript gibi eğitim düzeyini, çalışılan alanları ve elde edilen notları listeleyen bir belgenin Rusça tercümesi ile birlikte kopyası
 • Kimlik fotokopisi
 • Bir üniversite veya Rossotrudnichestvo ofisi tarafından verilen başvuru formu
 • Fotoğraf
 • HIV testinin (veya tıbbi sertifikanın) sonuçlarıyla ilgili notla birlikte, Rusya'da okumak için herhangi sağlık problemi olmadığını gösteren standart tıbbi formdaki rapor

Rusya'da Üniversite Okumak İçin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya öğrenci vizesinin alınabilmesi için öncelikle başvuru sahiplerinin Rusya'da bir üniversiteye başvurması ve ilgili kurumdan davetiye (voucher belgesi) alması gerekmektedir.

Rusya öğrenci vizesi başvuruları şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Rusya Büyükelçiliği'ne, Rusya başkonsolosluklarına ya da aracı kurum vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Rusya’da okumak için gerekenler; Rusya öğrenci vizesi online vize başvuru formunun doldurulması, vize evraklarının hazırlanması, vize randevusunun alınması, evrak teslimi, vize ücretinin ödenmesi ve gerekli görülürse vize mülakatına katılınması sürecidir.

Türkiye'den Rusya'ya üniversite okumak için gidecek kişiler gerekli vize evraklarını akredite acente Vizem.net'in İstanbul'daki ofisine göndererek Rusya öğrenci vizesi başvurularını vize merkezine gitmeden tamamlayabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Rusya'da üniversite eğitimi alacak kişiler tarafından danışmanlarımıza sıkça sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Rusya'da Erasmus Yapılabilir Mi?

Rusya’da Erasmus yapılması mümkündür. Rusya Erasmus ülkesi olmasa da Erasmus+ projelerine başvuru sahibi ve ortak olarak katılabilmektedir. Erasmus’la Rusya’ya gitmek hedefinde olan öğrenciler Erasmus+ Yüksek Lisans kredilerine başvuru yapabilmektedir.

Rusya Üniversitelerinde Master İmkanları Nasıldır?

Rusya’da master dereceleri değerli görülmekte ve işverenler tarafından da oldukça takdir edilmektedir. Rusya'da akademik yıl eylülden hazirana kadardır ve lisansüstü çalışmalar tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak tamamlanma seçeneği sunmaktadır. Rusya’da bir yüksek lisans programı genellikle iki yıl sürmektedir ve lisans programı boyunca edinilen bilgileri derinleştirmeyi amaçlamaktadır. Rusya’da lisans ve uzmanlık programları gibi, yüksek lisans programının son yılı bir tez yazmaya ve savunmaya adanmıştır. Rusya’da bir yüksek lisans derecesi ile mezun olduktan sonra, işgücüne girmek veya doktora eğitimine devam edebilmek mümkündür.

Rusya’da yüksek lisans için bir fon bulamamış olan kişiler, devlet üniversitesinde 2 yıllık bir program için 3.000 ile 8.000 euro arasında ödeme yapmaktadır. Uluslararası bir öğrenci olarak Rus devlet bursuna başvurmak mümkün olsa da Rusya yüksek lisans eğitimi için burslar performansa dayalıdır ve yalnızca iyi notlara sahip kişilere verilmektedir. Rusya'nın Bağımsız Devletler Topluluğu, Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İnsani İşbirliği Federal Ajansı da çeşitli burslar düzenlemektedir.

Rusya'da Üniversite Okumanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Rusya’da üniversite okumanın avantajları arasında Rus üniversitelerinin dünya çapında saygı görmesi, hem yerel hem de uluslararası alanda büyük bir üne sahip olması yer almaktadır. Rusya’daki üniversiteler, küresel üniversite sıralamasında yer aldıkları gibi fizik, mühendislik, tıp ve sosyal bilimler gibi disiplinler söz konusu olduğunda diğerlerinden üstün özelliktedir. Rusya üniversite okumak ve yaşamak için Batılı muadilleriyle karşılaştırıldığında oldukça ekonomik bir destinasyondur. Rusya’daki üniversiteler, öğrencilerin akademik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için tesislerinde son teknolojiler kullanmakta, laboratuvarlar ve araştırma merkezleriyle de gurur duymaktadır.

Rusya’da üniversite eğitimi alan yabancı öğrenciler için oldukça az iş fırsatlarının bulunması, dezavantajlarından biridir. Rusya’da ulaşım ücretleri oldukça yüksektir. Rusya’da üniversite eğitimi almak isteyen kişinin Rusça dilini öğrenmesi gerekmektedir çünkü Rus toplumu İngilizce konuşmayı tercih etmemektedir.

Rusya'da Üniversite Öğrencilerinin Aylık Giderleri Nasıldır?

Rusya’da üniversite öğrencilerinin aylık giderleri konaklama, yemek, ulaşım ve kişisel harcamalar dahil ortalama olarak 18.000- 25.000 rubledir.

Üniversite Eğitimi Sırasında Rusya'da Çalışılabilir Mi?

Üniversite eğitimi sırasında Rusya’da çalışmak mümkündür.

Rusya’da bazı durumlarda üniversitelerin Uluslararası Ofisleri, Rusya İçişleri Bakanlığı Göç İşleri Genel Müdürlüğü'nden ilgili izin alınması gerekmeden öğrencilerin sözleşmeli çalışma gibi iş bulmalarına yardımcı olmaktadır. Rusya hükümeti, üniversite dışındaki kurum ve kuruluşlarda çalışılması durumunda Rusya çalışma izni alınmasını talep etmektedir. Rusya’da öğrencilere bir yıllık izin verilmekte ve ilgili iş sözleşmesinin süresi kadar uzatılması gerekmektedir.

Rusya üniversitelerinde izinler yalnızca devlet tarafından akredite edilmiş üniversitelerde tam zamanlı kurslarda bulunan öğrencilere verilmektedir. Rusya’daki öğrenciler ancak izinde belirtilen mesleğe göre ve üniversitelerinin bulunduğu bölgede veya şehirde çalışabilmektedir.

Rusya Eğitim Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

Rusya eğitim danışmanlığı ücreti, Rusya'da üniversite eğitimi için kayıt yaptırılacak yükseköğrenim eğitiminin türüne göre 125- 450 euro arasında değişmektedir.

Vizem.net, Rusya'da üniversite eğitimi alacak kişilerin kayıt, denklik ve vize başvurusu işlemlerinde kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: