Rusya Vizesi için Pasaport Özellikleri

Rusya Vizesi için Pasaport Süresi ve Diğer Kriterler

Rusya vize başvurusu için pasaport tüm vize başvurularında olduğu gibi zorunlu bir evraktır.

Rusya vizesi için sunulacak pasaportun Rusya Federasyonu’nun öngördüğü kriterleri karşılaması ve Rusya vize türüne göre başvuru için talep edilen geçerlilik süresine sahip olması şarttır, aksi takdirde süresi dolmuş geçersiz pasaportlar ile tamamlanan başvurular kabul edilmemektedir.

Pasaportun öngörülen kriterleri karşılamaması durumunda başvuru sahibinin yetkili makamlardan pasaport yenileme talebinde bulunması ve yeni pasaportu ile Rusya vize işlemlerine başlaması gerekmektedir.

Rusya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Rusya Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Rusya vize başvurusu için pasaportun geçerli olması ve vize ile giriş damgası için en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.

Rusya vize başvuruları için öngörülen pasaport geçerlilik süresi başvurulan Rusya Federasyonu vizesi türlerine göre değişiklik göstermektedir.

Rusya Vizesi için Pasaport Geçerlilik Süresi En Az Ne Kadar Olmalıdır?

Rusya vizesi için başvuru sahibinin pasaportunun turistik, transit ya da iş vizesi gibi kısa süreli Rusya vizeleri için en az 6 ay; çalışma ve eğitim vizesi gibi uzun süreli Rusya vize türleri için talep edilen vize süresinden en az 18 ay daha geçerlilik süresi bulunması gerekmektedir.

Rusya vize başvurusu için kullanılan pasaportların geçerlilik süresinin uzun olması başvuruların olumlu sonuçlanması için önem taşımaktadır.

Türkiye'den Rusya Vizesine Yabancı Ülke Pasaportu İle Başvurulabilir Mi?

Türkiye’den Rusya vizesine başvurmak için çifte vatandaşlığa sahip olan kişilerin bu vatandaşlıklardan birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda yabancı pasaportla başvuru yapmaları mümkün değildir; bu kişilerin vize başvurusunda Rusya'nın öngördüğü şartları sağlayan Türk pasaportu sunmaları gerekmektedir.

Türkiye’de yasal olarak ikamet eden yabancılar için Rusya vizesi, yabancı pasaport ve Türkiye'de yasal olarak ikamet edildiğini gösteren oturum izinlerinin ibrazı ile Türkiye’den tamamlanabilir.

Rusya Federasyonu Vizesi için Pasaport Nereye Teslim Edilmelidir?

Rusya Federasyonu vizesi için pasaportun Ankara, İstanbul, Antalya veya Trabzon’da bulunan Rusya dış temsilciliklerine ya da Rusya vize başvuruları için yetkilendirilmiş RussiaVisaCentre başvuru merkezine vize randevusu sırasında teslim edilmesi gerekmektedir.

RussiaVisaCentre başvuru merkezi üzerinden yürütülen başvurularda Rusya vize başvuru evrakları ve geçerli pasaportun başvuru merkezine şahsen ya da 250 TL karşılığında posta yolu ile teslim edilmesi mümkündür.

Rusya Vize Başvurusu Pasaport Teslim Edilmeden Yapılabilir Mi?

Hayır, Rusya vize onaylanma süresi kısa olduğundan vize başvurularında pasaport teslimi şarttır.

Rusya Federasyonu Vizesi için Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

Rusya Federasyonu vizesi başvuru dosyasına geçerlilik kriterlerini sağlayan pasaportun aslı ve pasaportta yer alan, kişisel bilgiler ve pasaportun düzenlenme ve geçerlilik tarihlerinin bulunduğu kimlik sayfasının fotokopisi eklenmelidir.

Rusya Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Rusya vize başvurusu için verilen pasaport, vize başvurusu sonuçlandığında başvurunun yürütüldüğü Rusya dış temsilciliğine ya da vize başvuru merkezine şahsen gidilerek veya yetkili vize başvuru merkezi RussiaVisaCentre’da 55 TL karşılığında sunulan kargo hizmeti ile seçilen adresten teslim alınabilmektedir.

Kargo talebinin Rusya vizesi başvurusu sırasında başvuru için yardımcı olan vize görevlisine bildirilmesi gerekmektedir.

RussiaVisaCentre vize başvuru merkezinden pasaport geri teslim alınırken başvuru sırasında verilen orijinal ödeme makbuzunun, pasaportun teslim edildiğinin kanıtı olarak sunulması gerekmektedir ancak makbuzun olmaması halinde kimlik ile pasaportun teslim alınması mümkündür.

Rusya vizesi için teslim edilen pasaportun başvuru sahibi adına başka biri tarafından alınması durumunda ödeme makbuzuna veya başvuru sahibinin kimlik kartına, pasaportu teslim alacak kişinin TC kimlik numarası ve ad soyad bilgilerini vererek yetki yazısı yazması gerekmektedir, aksi takdirde pasaport başka kişilere teslim edilmemektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: