Rusya Vize Başvuru Formu

Rusya Vize Başvuru Formu Doldurma İşlemi ve Püf Noktaları

Rusya vize başvuru formu, Rusya vizesine başvurmak için, başvuran kişiye ait kişisel bilgileri içeren ve başvuru aşamasında gerekli olan bir formdur. Rusya vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması olumlu bir vize sonucu almak için önemlidir; başvuru formunun eksik veya yanlış bilgilerle doldurulması vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Türkiye’den yapılacak Rusya vizesi başvurularında online vize başvuru formu doldurma hizmeti akredite kuruluş Vizem.net’in Rusya vize danışmanlık paketi kapsamında verilmektedir.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur?

Rusya online vize başvuru formu https://visa.kdmid.ru adresinden doldurulabilir.

Rusya vize başvuru formu örneğine ait görseller aşağıda verilmiştir.

Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur?
Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur?
Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur? 2
Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur? 2
Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur? 3
Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur? 3
Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur? 4
Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur? 4
Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur? 5
Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur? 5
Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur? 6
Rusya Online Vize Başvuru Formu Nereden Doldurulur? 6

Rusya Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya vize formu doldurulması işleminin aşamaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Forma ulaşmak için https://visa.kdmid.ruadresine gidilir.
 • Sitede “Country” yazan kısmında hangi ülkeden başvuru yapılıyorsa o ülke seçilir.
 • “Hints and help language” kısmından ipuçları ve yardım için dil seçilir.
 • Devam etmek için “Complete new application” kısmına basılır.
 • Daha önce tamamlanan bir başvuru formunu görüntülemek, düzenleme yapmak veya yazdırmak için “Open previously completed application” butonuna basılır.
 • Sağ üst köşede görülen başvuru formu numarasının kaydedilmesi gerekir. Eğer sayfa zaman aşımına uğrarsa başvuruyu tamamlamaya devam edebilmek için başvuru formu numarası gereklidir.
 • Başvuru taslağını kaydetmek için “Save draft” butonu kullanılır.
 • Her sayfada belirtilen ve başvuru formunun doldurulması aşamasında önemli olan talimatlar vardır. Belirtilen talimatların dikkatlice okunması ve formun bu talimatlara uygun olarak doldurulması önemlidir.
 • Formda yanında “*” işareti bulunan kısımların doldurulması zorunludur.
 • Vize başvuru formu tamamlandıktan sonra formun yazdırılması gerekir.
 • Vize başvuru formunun üzerinde belirtilen yere, 6 aylık süreden daha eski olmayan ve uygun ölçülerde bir fotoğraf yapıştırılmalıdır.
 • Vize başvuru formunun tamamlanması için son olarak üzerine tarih yazılır ve imzalanır.

Rusya Vize Başvuru Formu Doldurma İşlemi Ücretli Midir?

Rusya vize başvurusu için form doldurma işlemi ücretsizdir.

Rusya Vize Online Başvuru Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir?

Rusya vizesi için online başvuru formunda istenilen bilgiler öncelikle başvuran kişinin uyruğu, daha öncesinde bir Rusya ya da SSCB vatandaşlığının bulunup bulunmadığı; eğer bulunduysa bu vatandaşlığı neden kaybettiğidir. Devamında kişinin ziyaret amacı, başvurduğu vize tipi, giriş sayısı, Rusya’ya giriş ve Rusya’dan çıkış tarihleri bilgileri yer alır. Kişisel bilgiler kısmında ise kişinin isim soyisim, doğum tarihi ve yeri, cinsiyeti ve Rusya’da doğum doğmadığı gibi sorulara cevap verilir. Bir sonraki aşama olan pasaport bilgileri kısmında başvuruyu yapan kişinin pasaport numarası, pasaport veriliş tarihi ve pasaportun geçerlilik süresi gibi bilgilere yer verilir. Ziyaret bilgileri olarak ziyaret edilecek şehir, kurum veya şirkete dair bilgiler istenir. Kişinin Rusya’da geçerli bir sağlık sigortası olup olmadığı ve daha önce Rusya’ya gelip gelmediği gibi bilgiler de bu aşamada verilmelidir.

Son aşamada ise kişinin ikametgah bilgileri, işyeri ve işyeri telefonu gibi bilgiler istenir ve devamında randevu tarihi ve bilgileri oluşturulup form doldurma aşaması tamamlanır.

Rusya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Hangi Dilde Doldurulur?

Rusya Konsolosluğu vize başvuru formunda ülke olarak Türkiye seçildikten sonra form; İngilizce, Rusça, Arapça, Çekçe, Danca, Almanca, Yunanca, İspanyolca, Farsça, Fince, Fransızca, Hırvatça, İtalyanca, Japonca, Çince, Korece, Makedonca, Lehçe, Portekizce, Slovakça, Slovence, Sırpça ve Çince doldurulabilir. Rusya konsolosluğu vize başvuru formu Türkçe doldurulamaz.

Rusya Federasyonu Vize Başvuru Formuna Fotoğraf Eklenir Mi?

Evet, Rusya Federasyonu vize başvuru formuna fotoğraf eklenmelidir. Rusya vizesi başvurusunda kullanılacak olan fotoğraf bazı temel özelliklere sahip olmalı ve başvuru formuna eklenirken net bir şekilde çıktısı alınmış, kırışıksız, çiziksiz ve işaretlenmemiş olmalıdır.

Başvuran kişi Rusya vizesi için fotoğraf çekilirken kendini en iyi yansıtan doğal bir yüz ifadesiyle, ağzı kapalı ve gözleri açık durumda olmalıdır. Fotoğraf vize başvurusundan önceki son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı, beyaz bir arka planla sadece kişinin kendisini içerecek bir açı ile çekilmelidir. Fotoğraf karesinde başka herhangi bir kişi veya nesne olmamalıdır. Fotoğraf belirgin, odaklanmış ve ışık, kontrast gibi özellikleriyle oynanmamış olmalıdır. Rusya vizesi için kullanılacak olan fotoğrafta kişinin yüzünün tamamı ve omzun yalnızca üst tarafı çıkmalıdır. Rusya vize fotoğraf ölçüsü 3,5 cm x 4.5 cm’dir.

Rusya Federasyonu vize başvuru formuna eklenecek fotoğrafı için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Federasyonu Vize Başvuru Formuna Fotoğraf Eklenir Mi?
Rusya Federasyonu Vize Başvuru Formuna Fotoğraf Eklenir Mi?

Rusya Vize Başvuru Formunun Çıktısı Alınmalı Mıdır?

Evet, vize başvuru formunu online olarak doldurulduktan sonra kaydedilmeli ve çıktısı alınmalıdır. Rusya vize başvuru formu PDF formatında çıkarılmalıdır.

Rusya Vize Formu Nereye Teslim Edilir?

Rusya vize formu, vize randevusu sırasında vize başvuru merkezine veya ilgili Rusya Federasyonu konsolosluğunun vize birimine teslim edilir.

Rusya vize randevusu dış temsilciliklerden veya başvuru merkezlerinden verilir. Ankara’da bulunan Rusya Büyükelçiliği'nden veya Rusya Konsolosluğu bulunan İstanbul, Antalya ve Trabzon gibi şehirlerden vize başvurusu için randevu alınabilir. İstanbul, Ankara, Antalya ve Trabzon’da bulunan Rusya vize merkezi aracılığı ile Rusya vize randevusu alınabilir.

Online Rusya Vize Formu Doldurma Hizmeti Nereden Alınır?

Online Rusya vize formu doldurma hizmeti akredite acente Vizem.net’ten alınabilir.

Vizem.net üzerinden alınacak vize danışmanlık hizmeti kapsamında form doldurma işlemi başvuru sahiplerinin kişisel bilgileri ve seyahat amaçları göz önünde bulundurularak yapılır. Vizem.net üzerinden Rusya vize danışmanlık hizmeti uzman danışmanlar tarafından verilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: