Kopenhag Havaalanından Ulaşım

Kopenhag Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Danimarka’da Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezlerine gitmek için pek çok yöntem bulunmaktadır.

Kopenhag Havaalanı ulaşım için kullanılabilecek yöntemler aşağıda listelenmiştir.

 • Tren
 • Otobüs
 • Metro
 • Özel araç

Kopenhag Havaalanı, Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag’da bulunan uluslararası bir havalimanıdır. Kopenhag Havaalanı, 1925 yılında yapılmıştır. Dünyanın ilk özel havalimanlarından biri olan Kopenhag Havaalanı, 62.000’den fazla yolcuya hizmet etme kapasitesine sahiptir.

Danimarka vize başvuru merkezi, Kopenhag ve Danimarka’ya gitmek isteyen kişilerin vize almalarına yardımcı olmaktadır.

Kopenhag’da Kaç Havalimanı Vardır?

Kopenhag’da bir tane havaalanı vardır. Kopenhag Havaalanı, dünyanın ilk özel havalimanlarından biridir. Kopenhag Havaalanı, İskandinav ülkelerindeki en büyük havaalanı olma özelliğine sahiptir. 1925’te yapılan Kopenhag Havaalanı, Avrupa’nın en eski havalimanlarından biridir.

Kopenhag Havalimanı Adı Nedir?

Kopenhag’da bulunan havalimanının adı, Danca Københavns Lufthavn yeni Kopenhag Havaalanı’dır. Kopenhag Havaalanı’nın diğer adı Kastrup Havaalanı’dır.

Danimarka Kopenhag Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Kopenhag Havaalanı, Kopenhag şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır.

Danimarka Kopenhag Kastrup Havalimanından Otobüs ile Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyen kişilerin 5C numaralı halk otobüsüne binmesi gerekmektedir. Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezine halk otobüsüyle gitmek ortalama 35 dakika sürmektedir. Şehir merkezine giden halk otobüsleri, Kopenhag Havaalanı’nda Terminal 3’ten kalkmaktadır. Kopenhag halk otobüslerine Kopenhag Kart alarak birden fazla kez binmek mümkündür. 24 saat süre kullanımı olan Kopenhag Kart 57 Euro iken, 120 saat kullanımlı Kopenhag Kart 135 eurodur.

Danimarka Kopenhag Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile 20-30 dakikada ulaşılmaktadır. Taksi ile Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezinin yanı sıra otellere ve çevre bölgelere gitmek de mümkündür. Kopenhag’daki otellerin birçoğu havaalanına gidiş için ücretinin sabit olması için taksilerle anlaşmalıdır. Bu nedenle anlaşmalı otellerden havaalanına ulaşım ücreti trafiğin olmasına bağlı olmadan belirli bir ücrettedir. Kopenhag Havaalanı’nda taksiler Terminal 1 ve 3’ün dışından kalkmaktadır.

Danimarka Kopenhag Havaalanından Şehir Merkezine Tren ile Nasıl Ulaşılır?

Kopenhag Havaalanı’ndan, Kopenhag Merkez İstasyonu’na tren ile 15 dakikada ulaşmak mümkündür. Şehir merkezinde yer alan Kopenhag Merkez İstasyonu, Danimarka’nın diğer şehirlerine otobüs, tren gibi ulaşım yolları bulunan bir istasyondur. Kopenhag Havaalanı’ndan Kopenhag Merkez İstayonu’na giden tren 10 dakikada bir kalkmaktadır.

Danimarka Kopenhag Havaalanından Şehir Merkezine Metro ile Nasıl Ulaşılır?

Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezine ve şehrin birçok yerine metro ile ulaşım mümkündür. Kopenhag Havaalanı’ndan geçen M2 metro hattı 20 dakikalık bir yolculuk ile şehir merkezine gitmektedir. M2 metro hattından şehri diğer bölgelerine giden M1 metro hattına geçiş yapmak mümkündür.

Kopenhag Havaalanı’ndan kalkan M1 metrosu; gündüz ve gece 7 dakikada bir, gece 12’den sonra ise 15 dakikada bir kalkmaktadır. Kopenhag’da metro ücretleri geçilen bölge sayısına göre değişmektedir. Kopenhag şehri bölgelere ayrılmıştır ve bu bölgelerden bazıları metro hattı üzerinde bulunmaktadır. Kopenhag Havaalanı’ndan şehir merkezine gidebilmek için üç bölge geçmek gerekmektedir. Kopenhag metrosunda üç bölge geçmek için verilmesi gereken ücret 36 DDK (Danimarka Kronu)’dır.

Danimarka Kopenhag Havaalanından Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Nasıl Ulaşılır?

Kopenhag Havaalanı’ndan Kopenhag ve Danimarka’nın pek çok yerine araç kiralayarak gitmek mümkündür. Danimarka’nın kırsal kesimleri ziyaret edilecekse araç kiralama seçeneğini kullanmak gerekmektedir. Kopenhag Havaalanı’nda Hertz, Avis, Europcar gibi araç kiralama firmalarından araba kiralamak mümkündür. Araç kiralama fiyatları, günlük 30-40 Euro arasında değişmektedir.

Kopenhag’da Ulaşım Nasıldır?

Kopenhag, refah seviyesi yüksek, barışçıl bir şehirdir. Kopenhag giden kişiler için bir çok tarihi yer ve doğal güzellik bulunmaktadır. Amalienborg Sarayı, Christiansborg Sarayı, Tivoli Bahçeleri bahçeleri Kopenhag’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Danimarka’da çalışma saatleri ortalama 8 saattir. Danimarka’da kış aylarında havanın erken kararması ile çalışma saati 6 saate kadar düşmektedir. Danimarka’da yaşam, uzun kışlar aylarından etkilenmektedir. Metro, otobüs, tren gibi ulaşım araçları kış aylarında Danimarka’da daha çok kullanılmaktadır. Danimarka’da havanın güzel olduğu yaz aylarında ise halk yürüyüş yapmayı veya bisiklet kullanmayı tercih etmektedir.

Danimarka’da Kaç Tane Havaalanı Vardır?

Danimarka’da 10 tane havalimanı bulunmaktadır.

Danimarka havaalanları ve bulunduğu şehirler aşağıda verilmiştir.

 • Kopenhag Havalimanı (Kopenhag)
 • Aalborg Havalimanı (Aalborg)
 • Billund Havalimanı (Billund)
 • Esbjerg Havalimanı (Esbjerg)
 • Midtjyllands Havalimanı (Karup)
 • Bornholm Rønne Havalimanı (Rønne)
 • Aarhus Havalimanı (Tirstrup)
 • Sindal Havalimanı (Frederikshavn)
 • Odense Havalimanı (Odense)
 • Sønderborg Havalimanı (Sønderborg)
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: