Danimarka'da İçecek Kültürü

Danimarka'da İçecek Kültürü Nasıldır, En Ünlü Danimarka İçecekleri Nelerdir?

Danimarka içecek kültürü alkol tüketimi esaslı olup Danimarka’nın dünyaca ünlü çeşitli alkollü içecekleri bulunmaktadır. Danimarka’nın en ünlü içkisi bira olmakla birlikte şarap tüketimi Danimarka’da yaygındır. Şarap ve bira, Danimarka içecek kültürünün önemli parçalarıdır. Kahve, çay gibi alkolsüz içecekler Danimarka’da yaygın tüketilmektedir.

Danimarka’da İçki Kültürü Nasıl Gelişmiştir?

Danimarka’da içki kültürü Vikingler’e kadar uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. Vikingler’in kendi mayaladıkları tarihi alkollü içeceklerden biri olan Mead (bal likörü) günümüzde Danimarkalılar tarafından tüketilmektedir ve ulusal içkilerinden biridir. Danimarkalılar tarih boyunca bebeklerine øllebrod denen ekmek artıkları ve biranın karıştırılması ile oluşturulan bir tür yiyecek yedirmişlerdir. Øllebrod, bugün ekmek artıklarını boşa harcamamak için yemeklerin yanında meze olarak tüketilmektedir.

1500’lü yıllardan sonra Asya’da ortaya çıkan damıtma yöntemi Danimarka’ya ulaşınca Snaps denen ve yaygın olarak tüketilen içkiler üretilmiştir.1600’lü yılların ikinci yarısından itibaren alkolün insanlara kötü örnek olduğu öne sürülüp yasaklanmaya çalışılmış ancak Sanayi Devrimi’nin getirdiği kentleşme, yalnızlık ve Fransız Devrimi sonrası yaşanan savaşların neden olduğu toprak kaybı gibi problemler alkolün Danimarka kültürü üzerindeki etkisini arttırmıştır. 1900’lü yılların başlarından itibaren artan gelir ve refah düzeyi tüketilen alkolün kalitesini arttırarak halk arasında daha da yaygınlaşıp günümüzdeki şeklini almasına olanak sağlamıştır.

Danimarkalılar yüzyıllardır süren içki kültürlerine günümüzde bağlıdırlar. Danimarka’da toplumun her kademesi toplanıp içki içerek vakit geçirmekten hoşlandığından Danimarka barlarının Danimarka kültüründe önemli bir yeri vardır. Danimarka barlarında insanlar içmekten ve eğlenmekten hoşlanır ancak bar kurallarına saygı gösterilir. Barmenlere kibar davranılması, barlarda kavga çıkarmamak en temel kurallardandır. Büyük gruplar halinde vakit geçirilmesi Danimarka barlarında normal olsa da müşterilerin kendi masaları dışındaki masalara geçmemesi veya müşterileri rahatsız etmemesi önem arz eder. Barmenler istedikleri kişilere servis yapmama hakkına sahiptir. Danimarka’da 18 yaş altındaki gençlerin barda içki içmeleri yasaktır.

Danimarka İçki Fiyatları Nasıldır?

Danimarka içki fiyatları aşağıda listelenmiştir.

 • Marketten alınan bir şişe Amerikan birası (33 cl) 3-10 Danimarka kronu arasında değişmektedir.
 • Marketten alınan bir şişe şarap (75 cl) 65 DKK üzeridir.
 • Marketten alınan viski/cin 100 Danimarka kronundan başlamaktadır.
 • Gece kulübünde içilen bir şişe bira 65 Danimarka kronundan başlamaktadır.
 • Gece kulübünde içilen bir kokteyl 100 Danimarka kronundan başlamaktadır.
 • Carlsberg, Tuborg şişesi 28 DKK’dir.

En Ünlü Danimarka İçkileri Nelerdir?

Danimarka içecekleri dünya çapında bilinmekte ve tüketilmektedir. Makalenin devamında bilinen ve bilinmeyen Danimarka içkilerine değinilmiştir.

Danimarka’da en çok tüketilen içecekler aşağıda listelenmiştir.

 • Akvavit
 • Mead
 • Brennivin
 • Carlsberg Birası
 • Tuborg Birası
 • Punsch
 • Smorgasbord Eggnog
 • Glogg
 • Danimarka Meyve Şarabı

Kendine has tarihleri ve ortamlarıyla Danimarka barları, Kopenhag’da gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Akvavit Nedir, Nasıl Üretilir?

Yaşam suyu anlamına gelen Akvavit içkisi, Danimarka’nın geleneksel içkilerinden birisidir. Buğday ve patatesten yapılan Akvavit, çeşitli baharatlar ve otların içine eklenmesiyle kendine has bir tat kazanır. Danimarka’da en çok tüketilen içkilerden biri olan Akvavit, çeşitli etkinlikler ve festivallerde tüketilmekte ve Danimarka’daki süpermarketlerden edinilebilmektedir.

Mead Nedir, Nasıl Üretilir?

Dünyanın en eski, en popüler ve geleneksel alkollü içeceklerden biri olduğu kabul edilen Mead (bal likörü) Danimarka’da Vikingler’e kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Bal ve suyun fermente edilmesiyle oluşan Mead’e bazen baharatlar, meyveler veya daha farklı aromalar eklenebilmektedir.

Aromalar, Mead içilmeye hazır kıvama geldikten hemen sonra ve tüketilmeden hemen önce eklenmektedir. Danimarka’nın en çok tüketilen içeceklerinden birisi olan Mead, restoran ve barlarda Danimarka’ya özel olan aromalarıyla birlikte sıcak veya soğuk olarak servis edilmektedir.

Brennivin Nedir, Nasıl Üretilir?

Danimarka’da Brennivin, mayalanmış ancak aroma eklenmemiş bir içecek olarak öne çıkmaktadır. Genellikle buğday ve patatesten üretilmektedir. İçerisindeki yüksek alkol oranı nedeniyle çoğu zaman votkaya benzetilmesine rağmen votkadan daha eskidir.

Danimarka Birası Nedir Nasıl Üretilir?

Danimarka’da uzun yıllardan beri üretimi yapılan ve dünya piyasasında önemli yerlere sahip Danimarka birası Carlsberg’dir. 1847’de kurulan Carlsberg, başka bir Danimarka birası olan Tuborg’u 1970 yılında bünyesine eklemiştir. Danimarka’da bira piyasasını Carlsberg domine etmektedir. Tuborg özellikle Noel aylarında özel olarak satışa sunduğu ve büyük ilgi gören Julebryg birası ile ünlüdür. Tuborg’un Greenfest Festivali’ne adını veren Tuborg Green pilsner birası da hem Danimarka’daki hem de uluslararası diğer festivallerde tüketilir.

Royal Unibrew, bünyesinde çeşitli yerel bira üreticilerini bulundurur ve Danimarka’da, Carlsberg’den sonraki en büyük bira şirketidir. Mikeller, dünyaca ünlü markalardan birisidir. 2020 itibariyle Danimarka’da 300’den fazla bira üretim şirketi bulunmaktadır. Danimarka’da bulunan markaların soluk altın renkli olan pilsner biralarının tüketimi daha fazladır. Brown ale, siyah bira ve nisseøl Danimarka’da yaygın olarak tüketilen bira çeşitlerindendir.

Danimarka Carlsberg Birası Nedir, Nasıl Yapılır?

Danimarka’nın en önde gelen bira üreticilerinden birisi olan Danimarka Carlsberg Birası, dünya çapında oldukça ünlü olan ve en fazla tüketilen biralardandır. 1847 yılında J.C. Jacobsen tarafından kurulmuştur. Carlsberg’in uluslararası piyasalara çıkışı 1868 yılında Büyük Britanya’ya bira ihraç etmesiyle gerçekleşmiştir. 1889 yılında Asya kıtasına bira ihraç etmeye başlayan Carlsberg, 1966’da Danimarka dışında bira üretimine başlayarak uluslararası alanda tanınırlık kazanmıştır. Carlsberg, Danimarka’da en çok satılan biralardandır. Carlsberg’in Türkiye’deki ortağı Türk Tuborg’udur.

Danimarka Tuborg Birası Nedir, Nasıl Yapılır?

1873 yılında kurulduğunda kendi başına bir marka olarak piyasaya sürülen Tuborg, 1970 yılında Carlsberg tarafından satın alındıktan sonra bir alt marka olarak Danimarka Tuborg Birası ismini almıştır ve pilsner türü bira üretmektedir. Özellikle Noel zamanı Danimarkalılar arasında en çok tüketilen biralardan birisidir.

Glogg Nedir, Nasıl Yapılır?

İngilizce konuşulan ülkelerde sıcak şarap olarak bilinen Glogg, şaraptan üretilmekte ve hindistan cevizi, tarçın, karanfil gibi baharatlarla tatlandırılmaktadır. Üretimi Antik Roma’ya kadar uzanan Glogg, günümüz Danimarkasında tüketilmekteye devam etmektedir. Kış ayları için vazgeçilmez bir içki olan Glogg, diğer İskandinav ülkelerinde de tüketilmektedir.

Danimarka Meyve Şarapları Nedir, Nasıl Yapılır?

Soğuk iklimi nedeniyle bazı Avrupa ülkeleri kadar üzüm üretemeyen Danimarka’da, kara mürver, kiraz, vişne gibi daha bol bulunan meyvelerin kullanımıyla Danimarka’nın çeşitli bölgelerine has tatları olan meyve şarapları üretilmektedir. 2000 yılından itibaren ‘şarap üreticisi’ konumuna geçen Danimarka’da iklim değişikliği nedeniyle kış mevsiminin meyveler üzerindeki yıkıcı etkisi azaldığı için şarap üreticilerinin sayısı artmıştır ve meyve şarabı artık daha kolay üretilmektedir. Meyve şarapları, üretimi artmasına rağmen, diğer alkollü içeceklere göre daha az tüketilmektedir.

Punsch Nedir, Nasıl Yapılır?

Rakı, brendi, rom gibi çeşitli alkollü içkilerin Danimarka’ya has meyve aromaları, şeker ve baharatlarının eklenmesiyle hazırlanan Punsch eski yıllarda İsveç’te ortaya çıkmış ve Danimarka’ya ulaşmıştır. Punsch, günümüzde Danimarkalılar arasında giderek yaygınlaşmaktadır.

Smorgasbord Eggnog Nedir, Nasıl Yapılır?

Klasik Eggnog içkisiyle benzerlikleri bulunan Smorgasbord Eggnog, temelde şeker ve sütten yapılmaktadır. Smorgasbord Eggnog; çırpılmış yumurta, krema, süt ve şekerin üzerine rom ya da konyak eklenmesiyle üretilmektedir. Aroma katmak için bazen hindistan cevizi veya tarçın eklenmektedir. Smorgasbord Eggnog Danimarkalıların Noel zamanı en çok tükettikleri içkilerden birisidir. Yerel bira yapımcıları tarafından, rom veya konyak katılmadan alkolsüz olarak satışı da yapılmaktadır.

Danimarka Butik Bira Nedir, Nasıl Yapılır?

Microbrew, büyük şirketlerin dışında kurulmuş küçük ve bağımsız bira şirketleri için kullanılmakta ve Butik bira şirketleri genellikle kendi tariflerini veya yeni aromaları pazarlamaktadır. Yerel şirketlerin butik bira ürünleri süpermarketlerde bulunabilirken, daha küçük şirketlerin ürünleri barlarda ve restoranlarda bulunabilmektedir. Butik bira şirketleri, Danimarka’da genel merkezi bulunan ‘Royal Unibrew’ şirketi altında toplanmıştır. En bilindik butik bira markaları Thor, Ceres, Faxe’dir. Royal Unibrew şirketi, Danimarka’da Carlsberg’den sonraki en büyük şirkettir.

En Popüler Danimarka Kahveleri Hangileridir?

Danimarka, dünya ülkeleri arasında en çok kahve tüketen 4. ülke konumundadır.

En popüler Danimarka kahveleri aşağıda listelenmiştir.

 • Filtre kahve
 • Espresso
 • Latte
 • Hazır kahveler

En Popüler Danimarka Çayları Hangileridir?

En popüler Danimarka çayları aşağıda listelenmiştir.

 • Yeşil çay
 • Siyah çay
 • Oolong
 • Beyaz çay

Danimarka’da Alkol Yasaları Nasıldır?

İskandinavyalı komşularına göre Danimarka’da alkol yasaları daha esnektir. Danimarka’da alkol tüketimi için bir yaş sınırı olmazken alkol satışı için yaş sınırı vardır. Alkollü içecekleri satın alma yaşı marketlerde 16, restoran ve barlarda, yerlerde 18’dir. Danimarka’da televizyon ve radyo kanallarında kurallara uygun şekilde alkol reklamları verilebilmektedir. Danimarka caddelerinde içki içmek, toplum huzurunu bozacak davranışlar sergilenmediği takdirde, yasaldır.

Danimarka’daki İçecek Festivalleri Hangileridir?

Kışların uzun sürdüğü ve gün ışığını az alan Danimarka için festivaller, vakit geçirmek için öncelikli aktivetelerdendir.

Danimarka’daki içecek festivalleri aşağıda listelenmiştir.

 • Olga Fest (Olga Festivali)
 • J- Dag (J- Günü)
 • Mikeller Bira Festivali
 • Tuborg Greenfest Festivali

Danimarka’nın içki kültürüyle iç içe geçmiş festivaller Danimarka kültürü için vazgeçilmezdir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: