Danimarka'da Politika ve Siyaset

Danimarka'da Politika ve Siyaset Yapısı Nasıldır?

Danimarka, anayasal monarşi ile yönetilen bir ulus devlettir. Danimarka’nın hükümdarı törensel olarak kral veya kraliçedir ancak hükümetin başında başbakan bulunmaktadır.

Danimarka’da halkın büyük çoğunluğu sol görüşü desteklemektedir. Danimarka’da 2019 yılında yapılan son seçimlerde de sol görüşlü partiler üstünlük kurmuştur. Danimarka’da iktidarda bulunan parti, Sosyal Demokrat partidir. Danimarka’daki en büyük muhalefet partileri ise Danimarka Halk Partisi ve Danimarka Liberal Parti’dir.

Danimarka’nın Yönetim Şekli Nedir?

Danimarka’nın yönetim şekli anayasal monarşidir. Danimarka, anayasal monarşi ile yönetilmeye 1849 yılında başlamıştır.

Danimarka cumhurbaşkanı bulunmamakta; anayasal monarşi kabul edildiği için kraliçe tarafından yönetilmektedir. Danimarka’da hükümetin başında ise başbakan bulunmaktadır.

Danimarka Krallığı’nın Siyasi Yapısı Nasıldır?

Danimarka Krallığı, parlamenter demokrasiye dayanan bir anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Danimarka Krallığı’nın başında temsili olarak kraliçe bulunmaktadır. Ancak hükümetin yönetimi, başbakanın yönetiminde bakanlar kurulunun görevidir. Danimarka’da karar alma yetkisi Folketing adı verilen parlamentoya aittir. Danimarka Kraliçesi’nin tavsiye hakkı, danışılma hakkı ve uyarma hakkı bulunmaktadır.

Danimarka Kraliyet Ailesi Kimlerden Oluşur?

Danimarka kraliyet ailesi, Kraliçe II Margrethe, oğulları Prens Frederik ile Prens Joachim ve oğullarının eşleriyle çocuklarından oluşmaktadır. Kraliçe’nin eşi olan Prens Henrik, 2018 yılında vefat etmiştir.

Danimarka Kraliçesi Kimdir?

Danimarka kraliçesi, II. Margrethe veya tam adı ile Margrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid’dir.

Danimarka Prensesi Kimdir?

Danimarka prensesi, Prenses Mary ve Prenses Marie’dir. Prenses Mary, veliaht prens olan Prens Frederik’in eşidir ve veliaht prensestir. Prenses Marie, Prens Joachim’in eşidir.

Danimarka Kralı Kimdir?

Danimarka’da günümüzde kral bulunmamaktadır. Danimarka kraliyet ailesindeki en rütbeli kişi, Kraliçe II. Margrethe’dir.

Danimarka Prensi Kimdir?

Danimarka prensleri, Prens Frederik (veliaht) ve Prens Joachim’dir.

Danimarka Başbakanı Kimdir?

Danimarka başbakanı, Mette Frederiksen’dır.

Danimarka’da Başbakan Nasıl Seçilir?

Danimarka başbakanı, 4 yılda bir yapılan genel seçimler ile seçilmektedir. Danimarka başbakanının seçilmesi için gereken şartlar; aday olan kişinin Danimarka’da yaşaması, 18 yaşını geçmiş olması ve üye olduğu partinin çoğunluk oyu alması gerekmektedir.

Danimarka’nın başbakanı Mette Frederiksen’dır. Mette Frederiksen, Danimarka’nın 43. başbakanıdır. Danimarka başbakanı, bakanlar kurulu toplantılarına başkanlık etme ve gündemi belirleme yetkisine sahiptir

Danimarka Meclisinde Hangi Partiler Vardır?

Danimarka meclisindeki partiler aşağıda listelenmiştir.

 • Sosyal Demokratlar
 • Danimarka Liberal Parti (Venstre)
 • Danimarka Halk Partisi
 • Sosyalist Halk Partisi
 • Danimarka Sosyal Liberal Parti
 • Kırmızı-Yeşil İttifak
 • Muhafazakar Halk Partisi
 • Liberal İttifak

Danimarka meclisinde, 8 parti bulunmaktadır.

Danimarka’da Meclis Yapısı Nasıldır?

Danimarka meclisi, Folketing ismi ile anılmaktadır. Folketing, tek meclisli bir yasama organıdır. Danimarka meclisinde 179 milletvekili bulunmaktadır. Danimarka meclisi, hükümetin yaptığı çalışmaları denetleme, yasalar kabul etme ve kabineyi onaylama yetkisine sahiptir. Folketing, devletin bütçelerini kabul etme yetkisini de elinde bulundurur.

Danimarka Hükümetinin Görevleri Nelerdir?

Danimarka hükümetinin görevleri aşağıda listelenmiştir.

 • Bakanları seçmek
 • Bakanların görevlerini Danimarka yasalarına uygun bir şekilde yapmalarını sağlamak
 • Yasaların uygulanmasını denetlemek ve yeni yönetmelikler çıkartmak

Danimarka’da Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

Danimarka’da genel seçimler 4 yılda bir yapılmaktadır. Danimarka’da en son genel seçim 2019 yılında yapılmıştır. Danimarka’da yerel seçimler de genel seçimler gibi 4 yılda bir yapılmaktadır. En son yerel seçim 2017 yılında yapılmıştır.

Danimarka’da Kaç Bakanlık Vardır?

Danimarka’da 20 tane bakanlık bulunmaktadır. Danimarka’da bulunan bakanlıklar aşağıda listelenmiştir.

 • Başbakanlık
 • Dışişleri Bakanlığı
 • Adalet Bakanlığı
 • Savunma Bakanı
 • Sosyal ve İçişleri Bakanlığı
 • Maliye Bakanlığı
 • Vergi Bakanlığı
 • Ticaret Bakanlığı
 • Yabancılar ve Uyum Bakanlığı
 • Çalışma Bakanlığı
 • Çocuk ve Öğretim Bakanlığı
 • İklim ve Enerji Bakanlığı
 • Gıda, Balıkçılık, Eşitlik ve Kuzey Ülkeleri İşbirliği Bakanlığı
 • Sağlık ve Yaşlılar Bakanlığı
 • Ulaştırma Bakanlığı
 • Gelişme İşbirliği Bakanlığı
 • Eğitim ve Araştırma Bakanlığı
 • Konut Bakanlığı
 • Çevre Bakanlığı
 • Kültür ve Kilise Bakanlığı

Danimarka Özerk Bölgeleri Nelerdir?

Danimarka’nın özerk bölgeleri, Faroe Adaları ve Grönland’dır. Faroe Adaları, Birleşik Krallık’ın 200 kilometre kuzeybatısında bulunmaktadır. Grönland, Arktik ve Atlas Okyanusları arasında yer almaktadır. Grönland, dünyanın en büyük adasıdır.

Danimarka Faroe Adaları Nerededir?

Faroe Adaları, Birleşik Krallık’ın 200 kilometre kuzeybatısında İzlanda ile Norveç arasında yer almaktadır. Faroe Adaları’na hava yolu ve deniz yolu ile ulaşılmaktadır. Faroe Adaları Danimarka’ya bağlıdır. Faroe Adaları’nda yerel siyasette yürütme hakkı yerel hükümete aittir. Faroe Adaları’nın yerel hükümeti 33 milletvekilinden oluşmaktadır.

Faroe Adaları, Danimarka himayesine devredilmeden önce Norveç Krallığı’nın bir parçası olarak varlığını sürdürmüştür. Faroe Adaları’nın kontrolü, 1814 yılında Kiel Antlaşması ile Danimarka’ya devredilmiştir. 2007 yılında daha önce 7 seçim bölgesine ayrılmış olan Faroe Adaları, tek bir seçim bölgesinde birleşmiştir.

Danimarka’da gezilecek yerler arasında yer alan Faroe Adaları’na gitmek için en ideal mevsim yaz aylarıdır. Faroe adalarında yaz aylarında hava durumu 13 derece civarındadır.

Danimarka Anayasası Ne Zaman Kabul Edilmiştir?

Danimarka Anayasası, 1849 yılında kabul edilmiştir. Danimarka Anayasası’nda yapılan son değişiklik, 1953 yılında Danimarka’nın tek meclisli oluşunun kabul edilmesidir. Danimarka Anayasası, 89 maddeden oluşmaktadır. Danimarka Anayasası’nın en önemli maddeleri; hükümet biçimi, kraliyet ailesi, meclis yapısı ve görevleri ile ilgili bölümlerdir

Danimarka Avrupa Birliği Üyesi Midir?

Evet, Danimarka Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biridir. Danimarka, Avrupa Birliğine 1973 yılında girmiştir.

Danimarka Halkının Genel Siyasi Görüşü Nasıldır?

Danimarka halkının büyük çoğunluğu sol görüş içerisinde yer alan sosyal demokratları ve sosyal liberalleri desteklemektedir. Danimarka’da 2019 yılında yapılan son seçimlerde %25,9 oy ile en fazla oyu alan Sosyal Demokrat Partisi’nin düşüncesinin sosyal demokrasi olduğu görülmektedir.

Danimarka nüfusu içerisindeki diğer kesimde ise muhafazakar görüş hakimdir. Danimarka’da 2019 yılında yapılan seçimlerde %23,4 oy alan Venstre (Danimarka Liberal Partisi) partisinin ise siyasi görüşünün muhafazakar liberalizm olduğu görülmektedir.

Türkiye Danimarka İlişkileri Nasıldır?

Türkiye ve Danimarka arasındaki ilişki, 1756 yılında Osmanlı İmparatorluğu ve Danimarka Krallığı arasında imzalanan Dostluk, Seyr-i Sefain ve Ticaret Antlaşması ile başlamıştır. Cumhuriyet döneminde Türkiye ile Danimarka arasında ilişkilerin pekiştirilmesi amacı ile dostluk antlaşması imzalanmıştır.

Danimarka’ya Gitmek İsteyenlerin Siyasi Görüşüne Bakılır mı?

Danimarka’ya gitmek isteyen kişilerin siyasi görüşü, Danimarka vize başvurusu sürecine etki etmemektedir. Danimarka’ya gitmek isteyen kişilerin, siyasi görüşü, duygu ve düşünceleri gibi kişisel bilgiler vize başvuru sürecini etkileyecek öneme sahip değildir. Danimarka Konsolosluğu, Danimarka vizesi başvuru sürecinde kişisel bilgiler araştırmamaktadır.

Danimarka vize işlemleri, Danimarka Konsolosluğuna bağlı vize merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Vize merkezleri de Danimarka vizesi başvurularında kişisel bilgileri dikkate almamaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: