Fransa Nice Şehir Rehberi

Fransa Nice Şehri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akdeniz'e kıyısı olan Nice şehri Fransa’nın aynı zamanda sanat ve kültür şehridir. Nice, Paris'ten sonra Fransa'da en fazla müzeye sahip olan şehirdir. Nice Fransa'nın yüzölçümü bakımından en büyük beşinci şehridir. Günümüzde Caz Festivaline ev sahipliği yapan Nice, 1971 yılında Dünya Satranç Şampiyonasına ev sahipliği yapmıştır.

Nice’in turistik yerleri; Cours Saleya, Garibaldi Square, Jarden Albert 1, Le Negresco ve Cours Saleya olarak sıralanmaktadır. Nice’de gezilecek tarihi yerler arasında; Place Massena, Promenade des Anglais, Notre Dame de Nice Bazilikası, Musee Matisse ve Cathedrale Orthodoxe Saint Nicolas bulunmaktadır.

Fransa Nice Nasıl Okunur?

Fransa Nice "Nis" olarak telaffuz edilmektedir.

Nice Nerededir?

Nice Nerededir?
Nice Nerededir?

Nice, batısında Var Nehri, doğusunda Boron Dağı ile çevrili bir alanda kurulmuştur. Nice şehri Fransa'nın Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde Marsilya ile Cenova arasında yer almaktadır. Güney Fransa Nice şehri Monaco Prensliği'ne 10 km, İtalya sınırına 30 km, Paris'e 930 km, Marsilya'ya 200 km mesafededir.

Nice’in Yüzölçümü Kaçtır?

Nice şehrinin yüzölçümü 71,92 kilometrekaredir ve Fransa'nın beşinci büyük şehridir. Nice, Akdeniz kıyısındaki ikinci en büyük Fransız şehri ve Provence-Alpes-Côte d' bölgesindeki en büyük ikinci şehir olarak bilinmektedir.

Fransa Nice Haritası

Fransa Nice haritası aşağıda verilmiştir.

Fransa Nice Haritası
Fransa Nice Haritası

Fransa'nın Nice Nüfusu

2018 yılı cia.gov verilerine göre Fransa Nice şehri nüfusu 342,669 olarak bilinmektedir.

Fransa Nice Şehri İklimi

Fransa Nice hava durumu tipik bir Fransa iklimine sahiptir. Nice’de kışlar ılık, yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir. Fransa Nice’de ortalama sıcaklık yıl içerisinde 5°C- 28°C arasında değişiklik göstermektedir. Fransa Nice’de kış aylarında nadiren don olayları görülmektedir. Nice’de en soğuk aylar kış mevsiminde olurken en sıcak aylar yaz mevsiminde görülmektedir.

Nice'de Yaşam Standartları Nasıldır?

Fransa’da Nice, yaşamak için tercih edilen bir şehirdir. Nice, Akdeniz kıyısında yer alma avantajına sahiptir ve bu nedenle diğer popüler Avrupa destinasyonları için iyi bir başlangıç ​​noktası sayılmaktadır. 2022 yılı cia.gov verilerine göre Nice’de 4 kişilik bir ailenin kira dahil aylık yaşam masrafı 3.723 euro olarak bilinmektedir.

Nice'in en önemli özelliklerinden biri şehirdeki düşük suç oranıdır. Nice’de yazları en yüksek hava sıcaklığı 26 derece civarındayken, kışın 10 derece civarına düşmektedir.

Nice'deki sağlık hizmetleri gelişmiştir. Nice'de toplu taşıma uygun fiyatlı ve güvenilirdir.

Arzu edilen ve kozmopolit bir şehir olarak ünlü olması sebebiyle, Nice'de yaşam maliyeti Fransa'nın diğer şehirlerine göre daha yüksektir.

Nice için Aylık Ortalama Yaşam Masrafı Ne Kadardır?

Fransa Nice’de bir kişi için aylık maliyet ortalama 1.940 euro olarak bilinmektedir. Nice'de yaşamanın maliyeti Fransa'daki şehirlerin %50'sinden daha ucuz olarak bilinmektedir.

Nice’de ortalama bir ev için aylık kira 1.138 euro olarak bilinmektedir. Fransa Nice havaalanından şehir merkezine tramvay ve otobüs 1,5 euro olurken taksi ücreti 32 euro olarak bilinmektedir. Nice’de yarım kg peynir 7 euro, 1 litre süt 1,02 euro ve 500 gr tavuk 5,19 euro olarak bilinmektedir. Nice’de eğitim ücretli olup üniversite eğitimi yıllık ortalama 10.000 eurodur.

Nice’de Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Fransa Nice satılık ev fiyatları ortalama 945.000 euro, kiralık ev fiyatları ortalama 1.362 euro olarak bilinmektedir.

Fransa Nice için ev fiyatları 390.000- 2.790.000 euro arasında değişmektedir. Fransa ev fiyatları metrekare başına ortalama 5.789 euro olarak bilinmektedir.

Nice'in Ulaşım Sistemi Nasıldır?

Fransa Nice şehrine tren, otobüs, uçak ve gemi ile ulaşım sağlanabilmektedir. Nice'de toplu taşıma uygun fiyatlı ve güvenilirdir. Fransa Nice’de şehir içi ulaşım tramvay ve otobüsler ile sağlanmaktadır.

Fransa Nice Havaalanı Nerededir?

Fransa Nice Havaalanı Nerededir?
Fransa Nice Havaalanı Nerededir?

Fransa Nice Cote D Azur Havalimanı, Fransa’nın güneybatısında bulunan uluslararası bir havaalanıdır. Nice Havalimanı Fransa'nın en yoğun üçüncü havalimanıdır. Frans Nice Havaalanı, şehir merkezinin 7 km batısında yer almaktadır. Fransa Nice Havaalanı’ndan şehir merkezine tramvay ile ulaşım sağlanmaktadır.

Fransa Nice’de Gezilecek Yerler

Nice Fransa gezilecek noktalar aşağıda listelenmiştir.

 • Promenade des Anglais sahil yolu
 • Massena Meydanı
 • Nice Operası
 • Nice Milli Tiyatrosu
 • Saint-Reparate Katedrali
 • Nice Rasathanesi
 • Anges Körfezi ve plajı
 • Place Rossetti
 • Palais Lascaris

Nice Fransa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir ve ünlü Nice sahilleri Fransa gezilecek yerler arasındadır.

Nice’de Gece Hayatı Nasıldır?

Fransa Nice gece hayatı popüler ve güvenlidir. Promenade des Anglais'deki sahil şeridindeki hareketli sahil gece kulübü en bilinen gece kulüplerindendir. Deniz kıyısındaki gece kulüplerinden biri olan Place Garibaldi'deki barlar Nice'deki en iyi gece hayatı mekanları arasındadır. Pub Pompeii, punk temalı bir iç mekana sahip ünlü bir gece kulübüdür.

Nice Şehri Nesi İle Meşhurdur?

Nice, Fransız rivierasındaki güzel konumuyla bilinmektedir. Fransız kültürü ve etkili olan Akdeniz iklimi Nice şehrini yüzlerce yıldır popüler bir turizm merkezi haline getirmiştir. Nice şehri yıllık festivali ve geçit töreni olan Carnival de Nice ile ünlüdür.

Fransa Nice Sahili Nasıldır?

Fransa Nice Sahili Nasıldır?
Fransa Nice Sahili Nasıldır?

Nice Fransa plajları içinden en çok ziyaret edilenlere ev sahipliği yapmaktadır. Nice’nin en ünlü plajlarından biri olan La Réserve, liman bölgesinde Nice kasabasının doğusunda yer alan bir halk plajıdır.

Plage Beau Rivage Eski Kent'in eteklerinde yer alan özel bir plaj olup Fransız rivierasındaki en büyük plajdır ve beş yıldızlı olanaklara sahiptir. Villefranche-sur-Mer sahili halka açık bir plaj olup Nice şehir merkezine 15 dakika uzaklıktadır.

Nice'de Hangi Üniversiteler Vardır?

Nice’de bulunan üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • University of Nice Sophia Antipolis
 • National Art School Villa Arson
 • EDJ
 • Higher Institute of Management and Applied Economics of Bafoussam
 • EDHEC Business School
 • Ecole pour l'informatique et les nouvelles technologies
 • ISEFAC Bachelor

Fransa'da üniversite eğitimi almanın avantajları arasında Fransa’nın dünyanın en tanınmış eğitim sistemlerinden birine sahip olması, öğrenci dostu bir ülke olması, kariyer imkanları ve popüler bölümlere sahip olması yer almaktadır. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında olan Fransa üniversiteleri yabancı öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Türkiye'den Nice'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Fransa Nice şehrine ulaşım direkt uçak seferleri ile yapılmaktadır. Türk Hava Yolları'nın İstanbul Havalimanı'ndan haftanın her günü Nice şehrine karşılıklı seferleri bulunmaktadır. İstanbul- Nice arası uçuş 3 saat 10 dakika sürmektedir. Fransa ve Avrupa'nın bazı şehirlerinden Nice'e aktarmalı uçuşlarla ulaşım sağlanmaktadır.

Türkiye’den Fransa’ya seyahat eden umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Türkiye’den Fransa’ya seyahat etmek isteyen diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahatlerinde vizeden muaftır.

Fransa Nice'de Balayı için Hangi Vize Alınmalıdır?

Fransa Nice’de balayı için turist vizesi alınması gerekmektedir.

Fransa turist vizesi VFS Global ya da akredite acentelerden alınabilmektedir. Turistik vize olan balayı i̇çin vize hamiline 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar Fransa'da ve diğer Schengen ülkelerinde bulunma hakkı sağlamaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan turistik Fransa vizesi başvurusu için gerekli evrakların ve başvuru formunun hazırlanmasından pasaport iadesine dek tüm süreç vize uzmanı danışmanlar tarafından yürütülmekte ve takip edilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

En İyi Nice Otelleri Hangileridir?

En iyi Fransa Nice otelleri aşağıda listelenmiştir.

 • Radisson Blu Hotel
 • Hotel West End Hotel
 • Le Negresco
 • Radisson Blu Hotel
 • Hyatt Regency Nice Palais de la Mediterranee
 • Hotel Aston La Scala
 • AC Hotel by Marriott
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: