Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu

Hindistan Başkonsolosluğu İstanbul | Consulate General of India

Hindistan İstanbul dış temsilciliği başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu 1994 yılının Nisan ayında açılmıştır ve açılış tarihinden beri İstanbul’da Hindistan’ın konsolosluk hizmetlerini yürütmektedir.

Başkonsolosluk statüsündeki dış temsilcilikler, temsil ettiği ülkenin vatandaşlarının işlemlerini yürütme ve kendi ülkesi adına diplomatik olmayan çeşitli resmi görevleri yerine getirme yetkilerine sahiptir.

Türkiye Hindistan Başkonsolosu Kimdir?

Türkiye Hindistan Başkonsolosu Sudhi Choudhary’dir. Sudhi Choudhary, 2020 yılından beri Hindistan İstanbul Başkonsolosudur.

Hindistan Başkonsolosluğu Türkiye'de Nerededir?

Hindistan Başkonsolosluğu Türkiye’de İstanbul’da bulunmaktadır. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu, Cumhuriyet Caddesi, No: 42, Daire No: 11-12, Kat 6 , Dörtler Apartmanı, Elmadağ, İstanbul adresinde yer almaktadır.

Hindistan Başkonsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Hindistan Başkonsolosluğu telefon numarası; 0212 296 21 31 ile 0212 296 21 32’dir.

İstanbul Hindistan Konsolosluğu E-Posta Adresi Nedir?

İstanbul Hindistan Konsolosluğu e-posta adresi; cgoff.istanbul@mea.gov.in ve vc.istanbul@mea.gov.in’dir.

Hindistan Başkonsolosluğu Resmi İnternet Sitesi Nedir?

Hindistan Başkonsolosluğu resmi internet sitesi; https://www.cgiistanbul.gov.in/’dir.

Hindistan İstanbul Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nasıldır?

Hindistan İstanbul Konsolosluğu çalışma saatleri hafta içi 09.00-17.30 saatleri arasındadır. Hindistan İstanbul Konsolosluğu vize başvuru kabul işlemleri hafta içi 09.30 ve 11.30 saatleri arasında, pasaport ve diğer belgelerin teslimi ise hafta içi 16.45-17.15 saatleri arasında yapılmaktadır.

Hindistan Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri Hangileridir?

Hindistan Başkonsolosluğu resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • 26 Ocak, Cumhuriyet Günü
 • 18 Mart, Holi Festivali
 • 14 Nisan, Mahavir Jayanti Festivali
 • 15 Nisan, Kutsal Cuma
 • 2 Mayıs,Idu'l Fitr
 • 16 Mayıs, Buddha Purnima
 • 9 Temmuz, İd-ul Fitr
 • 15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 15 Ağustos, Bağımsızlık Günü
 • 30 Ağustos, Zafer Bayramı
 • 2 Ekim, Mahatma Gandhi'nin Doğum Günü
 • 5 Ekim, Dussehra
 • 9 Ekim, Hz Muhammed'in Doğum Günü
 • 24 Ekim, Diwali
 • 29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı
 • 8 Kasım, Guru Nanak Dev'in Doğum Günü
 • 25 Aralık, Noel Günü

Türkiye Hindistan Başkonsolosluğu'nun Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Türkiye Hindistan Başkonsolosluğu, Türk vatandaşlarına Hindistan vize işlemleri için hizmet verirken, Hindistan vatandaşlarına ise pasaport hizmetleri, Pio kartı işlemleri, belge ve işlem onay hizmetleri, Hindistan'ın denizaşırı vatandaşları için OCI kartı hizmetleri, Hint vatandaşlarının kayıt işlemleri ve uluslararası sürüş izninin yenilenmesi gibi hizmetler sunmaktadır.

Hindistan Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Alır Mı?

Hindistan Başkonsolosluğu vize başvurusu kabul etmektedir. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanında bulunan illerde ikamet eden kişiler bütün Hindistan vize türleri için Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna başvurmalıdır.

Hindistan vize işlemleri için Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna başvurmadan önce online başvuru yapılmalıdır. Hindistan vizeleri için yapılan online başvuru adımları online vize başvuru formu doldurma, fotoğraf yükleme ve randevu alma işlemlerinden oluşmaktadır. Online başvuru esnasında randevu alındıktan sonra gerekli evraklar ile randevu günü ve saatinde Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna gidilerek Hint vizesi başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu'nun Yetki Alanında Hangi İller Bulunur?

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğunun yetki alanında Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova illeri bulunmaktadır.

Türkiye'deki Diğer Hindistan Konsoloslukları Nerededir?

Türkiye’deki İstanbul haricindeki diğer Hindistan konsolosluğu Ankara’da bulunan büyükelçiliktir.

Hindistan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk hizmetleri sunmakta ve vize başvurularını kabul etmektedir. İstanbul Hindistan Başkonsolosluğunun yetki alanı dışındaki tüm illerde pasaport, vatandaşlık ve vize başvuruları gibi işlemleri Ankara Hindistan Büyükelçiliği yürütmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: