Hindistan Başkenti Yeni Delhi

Hindistan Başkenti Yeni Delhi (New Delhi) Seyahat Rehberi

Yeni Delhi, Hindistan'ın başkenti ve Delhi Ulusal Başkent Bölgesi’nin bir parçasıdır; ülkenin en büyük şehri olan Delhi’nin sınırlarında yer almaktadır. Hindistan’ın kuzey iç kesimlerinde yer alan New Delhi Hindistan Hükumeti’nin üç şubesinin de merkezliğini yapmaktadır. Nüfusu bakımından Hindistan’daki şehirler içerisinde New Delhi 185. sıradadır.

Hindistan’ın idari bölgelerinden biri olan Delhi’nin içerisinde bulunan New Delhi ülkenin başkenti olduğu gibi idari bölgenin de başkentidir. Aşağıdaki makalede Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi hakkında bilinmesi gerekenlere yer verilmiştir.

New Delhi Nerededir?

New Delhi; Hindistan’ın kuzey-orta kesiminde, Yamuna Nehri’nin batı kıyısında, Eski Delhi’nin güney bitişiğinde ve Delhi Ulusal Başkent Bölgesi içerisinde yer almaktadır. New Delhi; Delhi’ye 8 km, Noida’ya 20 km, Ghaziabad’a 23 km ve Faridabad’a 25 km uzaklıktadır. Hindistan’ın kuzey bölgesinde bulunan New Delhi’nin; kuzey, batı ve güney taraflarında Haryana eyaletine, doğu tarafında ise Uttar Pradeş eyaletine kıyısı vardır.

Yeni Delhi'nin Yüzölçümü Nedir?

Yeni Delhi’nin yüzölçümü 47,2 km²’dir.

Hindistan Yeni Delhi'nin Nüfusu Kaçtır?

Hindistan Yeni Delhi’nin nüfusu, worldpopulationreview.com tarafından yayınlanan rakamlara göre 2022 yılında, 32,066,000’dır.

New Delhi’nin İklimi Nasıldır?

New Delhi iklimi, ılıman dönencealtı iklimine de yaklaşan yarı kurak iklimdir. New Delhi’de en sıcak geçen aylar mayıs ve haziran aylarıdır; mayıs ayında kaydedilen en düşük derece 15,2, en yüksek derece 47,2 iken, haziran ayında kaydedilen en düşük derece 17,6 ve en yüksek derece 46,7’dir. New Delhi’de en soğuk geçen aylar aralık ve ocak aylarıdır; aralık ayında kaydedilen en düşük sıcaklık -0.6 ve en yüksek sıcaklık ise 30 derece iken, ocak ayında kaydedilen en düşük sıcaklık -0,6 ve en yüksek sıcaklık ise 32,4 derecedir.

Yeni Delhi'nin Tarihi Nasıldır?

Eski Delhi, başta 1649 yılından 1857 yılına kadar Babür İmparatorluğu olmak üzere çok sayıda eski Hindistan imparatorluklarının siyasi ve finansal merkezi olmuştur. İngiliz yönetimi 1900’lü yılların başında İngiliz Hint İmparatorluğu’nu başkentini lojistik sebeplerle ülkenin kuzeyine doğru taşımak istemiştir; bu sebeple Yeni Delhi’nin inşa edilmesi için 1894 tarihli kanun ile günümüz Yeni Delhi arazisi satın alınmıştır. Aralık 1911’e kadar İngiliz yönetimi sırasında Hindistan’ın başkenti olan Kalküta, ayrıca 19. yüzyılın sonlarında milliyetçi hareketlerin merkezi haline gelmiştir; başkent içerisindeki dini ve siyasi ayaklanmalar yükselişe geçmiş, ülke içerisindeki sömürgecilik karşıtı düşünceler yaygınlaşmış ve İngiliz ürünleri tamamen boykot edilmeye başlanmıştır. Başkent Kalküta’da yaşanan tüm olaylar, İngiliz yönetimini başkenti Yeni Delhi’ye çevirmeye zorlamıştır.

Hindistan Yeni Delhi’nin tarih içerisindeki en önemli rolü, başkent olmasından kaynaklanmaktadır. Yeni Delhi’nin yeni Hindistan başkenti olacağı 12 Aralık 1911 tarihinde açıklanmış ve 13 Şubat 1931 resmi açılış yapılmıştır.

1947 yılında Hindistan bağımsızlığını kazandığında, Yeni Delhi’ye sınırlı özerklik verilmiş ve Hindistan yönetimi tarafından bir yönetici atanmıştır. 1966 yılında Yeni Delhi bir birlik bölgesi haline gelmiştir. 1991 Anayasası ile bölge, Delhi Ulusal Başkent Bölgesi olarak kabul edilmiştir.

Hindistan Yeni Delhi’de Yaşam Standartları Nasıldır?

Hindistan Yeni Delhi’de Yaşam Standartları Nasıldır?
Hindistan Yeni Delhi’de Yaşam Standartları Nasıldır?

Yeni Delhi’deki günlük yaşam masraflarının ve kira fiyatlarının diğer ülkelerdeki büyük şehirlere kıyasla daha düşük olmasına rağmen ortalama gelirin de düşük olması şehirdeki refah seviyesini ortalamanın altına düşürmekte olup, yaşam standartlarını olumsuz etkilemektedir.

Yeni Delhi yaşam standartlarını düşüren önemli etkenlerden bir tanesi ülkedeki ve şehir içindeki güvenlik seviyesidir; ulusal suç kayıtları bürosu tarafından 2019’da yayınlanmış olan listeye göre, New Delhi’nin de bulunduğu Delhi, Hindistan’daki en yüksek suç oranına sahip olan şehirdir. 2021 yılında yayınlanan Kadın, Barış ve Güvenlik İndeksi’nde ise Hindistan, kadın güvenliği açısından 170 ülkenin içerisinden 148. olarak listelenmiştir.

New Delhi’de sağlık sigortasına sahip olan kişi sayısı nispeten az olsa da sağlık çalışanlarının nitelikli olması, modern tanılar ve tedaviler için gereken ekipmanların bulunması ve hastane raporlarının hatasız olarak doldurulması bakımlarından Yeni Delhi’deki sağlık hizmetleri oldukça başarılıdır.

Yeni Delhi’de dünya çapında başarı gösteren birçok üniversite bulunmaktadır. Özellikle tıp ve mühendislik dallarında Hindistan’ın en başarılı üniversitelerine sahip olan Yeni Delhi, eğitim için Hindistan’da en çok tercih edilen şehirlerdendir. Çok çeşitli alanlarda iş imkanları sunan New Delhi, ülke çapında asgari ücret olmaması sebebiyle Hindistan’daki diğer şehirlere oranla daha yüksek maaş olanağı sağlamaktadır, fakat Yeni Delhi’de yaşayan bir kişinin masraflarının da diğer şehirlerde yaşayan kişilere oranla daha yüksek olması şehrin refah seviyesini ve yaşam standartlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Hindistan Yeni Delhi'de Eğitim İmkanları Nasıldır?

Yeni Delhi, Hindistan’daki en iyi eğitim sistemine sahip olmakla beraber dünya çapında başarıya sahip birçok okula da ev sahibi yapmaktadır. Eğitim kalitesinin yüksek olduğu ve birçok farklı dalda uzmanlaşma alanı sunan Yeni Delhi, Hindistan’daki diğer şehirlere kıyasla daha pahalı olsa da dünya bazında uygun fiyatlara öğrencilere çok iyi bir eğitim sağlamaktadır.

Özellikle mühendislik ve tıp alanlarında New Delhi, Hindistan’daki en başarılı üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır; IIT Delhi, Delhi Teknoloji Üniversitesi, Jamia Hamdard ve Jawaharlal Nehru Üniversitesi, QS 2022 sıralamasına giren Yeni Delhi üniversiteleridir. IIT Delhi 174., Delhi Teknoloji Üniversitesi 520-530., Jamia Hamdard 1200-1400. ve Jawaharlal Nehru Üniversitesi 601-650. sırada yer almaktadır. Indian Institute of Technology Delhi (IIT Delhi) Hindistan’ın en iyi teknoloji ve mühendislik üniversitelerindendir.

Hindistan Yeni Delhi’de başarılı devlet okulları yer alsa da fiyatları karşılayabilen yabancı ülke vatandaşları tarafından özel okullar daha çok tercih edilmektedir. Yabancı ülke vatandaşlarının Yeni Delhi’deki özel okulları tercih etmelerinin başlıca sebeplerinden biri sunulan İngilizce dil imkanıdır, devlet üniversitelerinde eğitim dili olarak İngilizce dil kullanım oranı özel okullara kıyasla daha düşüktür. Yabancı ülke vatandaşı olan öğrenciler için Yeni Delhi’de uluslararası okullar da bulunmaktadır; bu okullarda eğitim almanın sunduğu avantajlar öğrencinin ana dilinde eğitim imkanı ve şimdiye kadar eğitim aldığı ülkedeki müfredatın değiştirilmemesidir.

Yeni Delhi’de dil eğitimi almak isteyen kişiler için şehir içerisinde birçok dil okulu bulunmakta, üniversite eğitimi öncesi hazırlık imkanı sunulmakta ve bu olanaklara ek olarak ülkede çok yaygın olan özel ders sistemi de bulunmaktadır.

New Delhi’deki Üniversiteler Hangileridir?

New Delhi’de bulunan 30 üniversite aşağıda listelenmiştir.

 • All India Institute of Medical Sciences
 • Dr. B.R. Ambedkar University Delhi
 • Delhi Pharmaceutical Science and Research University
 • Netaji Subhash University of Technology
 • Indian Agricultural Research Institute
 • Indira Gandhi Delhi Technical University for Women
 • Indian Institute of Foreign Trade
 • Indian Institute of Technology, Delhi
 • Delhi Skill and Entrepreneurship University
 • Indian Law Institute
 • Indian Statistical Institute
 • Indira Gandhi National Open University
 • Indraprastha Institute of Information Technology
 • Institute of Liver and Biliary Sciences
 • Jamia Hamdard
 • Jamia Millia Islamia
 • Jawaharlal Nehru University
 • National Institute Of Education Development Society & Sports Council
 • National Institute of Fashion Technology
 • National Institute of Technology, Delhi
 • National Law University, Delhi
 • National Museum Institute of the History of Art, Conservation and Museology
 • National School of Drama
 • National University of Educational Planning and Administration
 • Central Sanskrit University
 • School of Planning and Architecture
 • Shri Lal Bahadur Shastri National Sanskrit University
 • South Asian University
 • TERI University
 • University of Delhi

2022 yılında QS Dünya Üniversite Sıralamasında, Delhi Üniversitesi 501-510. sırada bulunmaktadır. 1922 yılında kurulmuş olan Delhi Üniversitesi eğitimi ve köklü tarihi ile Hindistan’ın en iyi üniversitelerinden biridir.

New Delhi'de Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

New Delhi sağlık sistemi içerisinde özel ve devlet sağlık kurumları bulunmaktadır. Hindistan’da sağlık hizmetlerinin uygun fiyatlı olması sebebiyle sağlık sigortasına sahip kişi sayısı azdır ve çoğunlukla devlet hastaneleri özel hastanelere tercih edilmektedir. Hijyen standartları değişiklik gösterebilse de New Delhi’de iyi olarak nitelendirilen hastanelerin çoğunda iyi bir hijyen ortamı ve tam teşekküllü tedavi olanakları bulabilmek mümkündür.

Hindistan’daki sağlık çalışanlarının çoğunun ileri seviye İngilizce konuşabilmesi, özel hastanelerdeki tedavinin üstünlüğü ve fiyatların uygun olması New Delhi’yi yabancı ülke vatandaşları tarafından tedavi görmek için tercih edilen bir şehir haline getirmiş ve son yıllarda sağlık turizminde ciddi bir artışa yol açmıştır.

New Delhi’de yaklaşık 61 tane özel hastane ve 19 tane devlet hastanesi bulunmaktadır.

Başkent olmanın sağladığı avantajlarla New Delhi’de bulunan hastane sayısı, Hindistan’daki diğer şehirlere kıyasla, daha fazla ve sağlık hizmetlerine ulaşım daha kolaydır. Diğer ülkelere oranla özel hastaneleri daha uygun fiyatlı olan Hindistan’ın sağlık sistemi, tedavi sonrası ödeme için kredi kartı veya nakit imkanları sunmakta ve nakit ödeyecek kişilerden tedavi öncesi depozito veya tam ödeme istenmektedir.

Yeni Delhi'de İş Fırsatları Nasıldır?

Yeni Delhi’de satış, pazarlama, finans ve yazılım sektörlerinde iş fırsatları oldukça fazla olup en çok aranan meslekler; tele satış temsilcileri, pazarlamacılar, saha satış müdürleri, yazılım geliştiriciler ve muhasebecilerdir.

Yeni Delhi'de Çalışma Koşulları Nasıldır?

Yeni Delhi çalışma saatleri çalışılan şirkete göre değişebilmekte olup genellikle hafta içleri sabah 9 akşam 5 arasında çalışılır ve hafta sonları tatildir; kamu sektöründe yıllık 24 gün, özel sektöre ise 20-24 gün arası ücretli izin hakkı sunulmaktadır.

New Delhi’de ortalama saatlik çalışma ücreti 180 rupidir. Hindistan’da ülke çapında genel bir asgari ücret bulunmasa da eyaletler ve sektörler tarafından asgari ücret belirlenebilmektedir; New Delhi’de aylık asgari ücret 18.187 ile 20.019 rupi arasında değişmektedir.

Hindistan Yeni Delhi'de Yaşam Masrafları Nasıldır?

Yeni Delhi’de yaşam masrafları kira hariç tek bir kişi için ortalama aylık 29.435,94 rupidir. New Delhi’de ucuz bir restoranda yemek yemek tek kişi içi 400 rupi tutarken ortalama bir restoranda iki kişilik bir yemek 1.700 rupi civarındadır. Yeni Delhi’de ulaşım için her geçişte tek yönlük bilete 30 rupi ödenebilir veya 900 rupiye aylık geçiş bileti alınabilir. İnternet de dahil Yeni Delhi’de ortalama bir apartman dairesinde faturalar 5 bin rupi civarında tutmaktadır.

Yeni Delhi’deki ev kiraları şehir merkezinde 1+1 apartman için 20.789,47 rupi, merkez dışındaki bölgelerde ise 10.750,00 rupidir; satın alınacak ev fiyatları şehir merkezinde metrekare başı 23.563,74 rupi, merkez dışındaki bölgelerde ise 9.636,39 rupidir.

Yeni Delhi’de eğitim fiyatlar eğitim alınacak bölüme, üniversiteye ve eğitim seviyesine göre değişmektedir; Delhi Üniversitesi gibi başarı seviyesi yüksek bir üniversitede lisans eğitimi almak yıllık 6.400 dolar civarında tutmaktadır.

New Delhi'de Ev Fiyatları Nasıldır?

New Delhi’de kiralık ev fiyatları şehir merkezindeki 1 yatak odalı daireler için aylık 14 bin rupi ile 35 bin rupi arasında değişmektedir; şehir merkezinin dışındaki bölgeler için ise 6 bin rupi ile 18 bin rupi arasındadır.

New Delhi’de kiralık ev fiyatları şehir merkezindeki 3 yatak odalı daireler için aylık 30 bin rupi ile 100 bin rupi arasında değişmekte olup, şehir merkezinin dışındaki bölgelerde 20 bin rupi ile 50 bin rupi arasındadır.

New Delhi’de satılık ev fiyatları şehir merkezinde metrekare başına 13,935.34 rupi ile 39,999.67 rupi arasında değişmekte olup ortalama fiyat 23,563.74 rupidir; şehir merkezinin dışındaki bölgelerde 4,645,11 ile 18,580.45 rupi arasında değişmekte olup ortalama fiyat 9,636.39 rupidir. Şehir merkezine yakınlık, büyüklük, bina yaşı ve ulaşım noktalarına olan uzaklık gibi faktörlere bağlı olarak Hindistan ev fiyatları artabilmektedir.

New Delhi’nin Hindistan’ın başkenti olması şehri sosyal yaşam, ulaşım, eğitim ve iş olanakları açısından avantajlı duruma getirmektedir, bu nedenle New Delhi’deki ev fiyatları Hindistan’daki diğer şehirlere kıyasla daha pahalıdır.

Yeni Delhi'de Market Masrafları Nasıldır?

Yeni Delhi’deki marketlerindeki ortalama temel gıda fiyatları; bir ekmek için 36,52 rupi, bir litre süt için 214,58 rupi, 1 kg pirinç 31,14 rupi, 12 adet yumurta 80,25 rupi, 1 kg patates 11,91 rupi, 1 kg domates 20 rupi ve 1,5 litre su için 29,44 rupidir.

Hindistan’ın farklı şehirlerinde bir kişinin bir aylık market alışverişi ortalama 1.500 rupi tutarken Yeni Delhi’de yaşayan bir kişi için bu rakam 2.000-3.000 rupi arasındadır. Diğer ülkelere kıyasla nispeten daha uygun olan Hindistan market fiyatları sayesinde 100 rupi bir kişinin günlük gıda ihtiyacını karşılaması için yeterlidir.

Yeni Delhi'de Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Yeni Delhi'de Ulaşım Koşulları Nasıldır?
Yeni Delhi'de Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Hindistan’daki en fazla kayıtlı özel aracın bulunduğu şehir New Delhi’de yoğunluk fazla olup trafiğin en sıkışık olduğu saatlerde araçların ortalama hızı 15-20 km/s’dir. New Delhi’de benzin fiyatları 2022 yılının Haziran ayı itibariyle 96,67 rupi, mazot fiyatları ise 89,62 rupidir.

New Delhi, Hindistan’ın en gelişmiş toplu taşıma hatlarına sahiptir; otobüs, metro ve tren en çok kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. New Delhi, Hindistan’daki en büyük otobüs sistemlerinden birine sahiptir. Hindistan’daki 5 ana tren istasyonundan biri olan Kuzey Tren Yolu’nun merkezi olan New Delhi, şehir ve ülke içerisindeki birçok yere uygun fiyatlara ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Delhi Metro, uzunluk bakımından dünyadaki en büyük 12. metro sistemi olup 255 adet istasyon içerir ve toplam uzunluğu 348,12 km’dir. Hindistan’daki ilk modern toplu taşıma sistemi olan Delhi Metro günümüzde de hızlı, güvenilir ve ucuz ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı, Hindistan'daki en çok kullanılan havalimanı olup Güney Asya’nın da en yoğun tercih edilen havalimanlarından biridir. New Delhi’den Mumbai veya Ahmedabad gibi şehirlere ulaşabilmek için en çok tercih edilen ulaşım yöntemleri uçak, tren ve otobüstür.

Yeni Delhi'den Mumbai'ye Nasıl Gidilir?

Yeni Delhi ile Mumbai arasındaki mesafe 1151 km’dir. Yeni Delhi’den Mumbai’ye gitmenin en çok tercih edilen yolları; uçak, tren ve otobüstür. Yeni Delhi’den Mumbai’ye uçakla gitmek ortalama 2 saat sürmektedir ve bilet fiyatı ortalama 2.500 rupidir.

New Delhi’den Mumbai’ye trenle gitmek 16 saat sürer ve bilet fiyatı ortalama 560 rupidir. Yeni Delhi ile Mumbai arasındaki yolculuk için otobüs ve uçak beraber kullanılabilir ve 5 saat civarında süren bu yolculuğun fiyatı yaklaşık olarak toplam 3.600 rupidir.

New Delhi'de Gezilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

New Delhi’de gezilmesi gereken yerler aşağıda verilmiştir.

 • Kızıl Kale
 • Kutub Minar
 • Lodi Bahçeleri
 • Gurudwara Bangla Sahib
 • Lotus Tapınağı
 • Hint Kapısı
 • Jama Masjid
 • Hümayun Türbesi
 • Akshardham
 • Purana Qila
 • Rajpath ve Rashtrapati Bhavan
 • Gandhi Smriti ve Gandhi Anıtı
 • Jantar Mantar
 • Gandhi Memorial Müzesi
 • Yeni Delhi Ulusal Müzesi
 • Birla Mandir
 • Ulusal Zooloji Parkı
 • Ulusal El Sanatları Müzesi
 • Ulusal Demiryolu Müzesi
 • Hauz Khas
 • Sulabh Ulusal Tuvalet Müzesi

Kızıl Kale (Red Fort) Nerededir?

Kızıl Kale (Red Fort) Nerededir?
Kızıl Kale (Red Fort) Nerededir?

Hindistan Delhi’de yer alan Kızıl Kale, 1638-1648 yılları arasında Ahmed Üstad Lahori tarafından inşa edilmiştir. 103.06 hektarlık alana yayılmış olan Kızıl Kale’nin uzunluğu 18 ile 33 metre arasındadır. Günümüzde içerisinde müzeler bulunan Kızıl Kale, 200 yıl boyunca Babür imparatorlarının ana ikametgahı olmuştur.

Kutub Minar (Qutb Minar) Nerededir?

Kutub Minar (Qutb Minar) Nerededir?
Kutub Minar (Qutb Minar) Nerededir?

Kutub Minar, Delhi içerisindeki Lal Kot bölgesinde yer almaktadır. Kutub Minar’ın inşası Qutb ud-Din Aibak’ın emri üzerine 1119 yılında başlatılmış ve 1220 yılında Iltutmish tarafından tamamlanmıştır. Kutub Minar’ın uzunluğu 72.5 metredir ve dünyadaki tuğlalardan inşa edilmiş en uzun minaredir.

Lodi Bahçeleri (Lodi Gardens) Nerededir?

Lodi Bahçeleri (Lodi Gardens) Nerededir?
Lodi Bahçeleri (Lodi Gardens) Nerededir?

Lodi Bahçeleri, Hindistan’ın başkenti New Delhi’de yer almaktadır. Lodi Bahçeleri’nin içerisinde bulunan ağaç türlerinden bazıları; arjuna, champak, nim, java eriği, bombax ceiba, altın yağmur sinamekisi, ispanyol kirazı, kutsal hintinciri, banyan, orkide, schleichera ve ateş ağaçlarıdır. Lodi bahçlerine giriş ücretsizdir. Bahçelerin temizliği için içeride yemek yenilebilecek herhangi bir mekan bulunmamaktadır.

New Delhi'de Ne Yenir?

New Delhi'de Ne Yenir?
New Delhi'de Ne Yenir?

New Delhi’ye özgü yiyecekler aşağıda listelenmiştir.

 • Chur chur naan
 • Pav bhaji
 • Chole bhature
 • Tavuklu haleem biryani
 • Paratha
 • Chole kulche
 • Punjabi
 • Bhalla papdi
 • Bhelpuri
 • Golmaal dosa
 • Şiş kebap
 • Momos
 • Schezwan maggi
 • Mayapuri chole kulche

Ülkenin başkenti olmasının etkisiyle New Delhi’de meşhur Hint yemekleri servis eden çok sayıda restoran ve sokak satıcısı bulunmaktadır.

Yeni Delhi Otel Fiyatları Nasıldır?

Yeni Delhi otel fiyatları ortalama 45 ile 75 dolar arası değişmektedir. New Delhi, konaklama ve günlük harcamalar açısından Hindistan’daki en pahalı bölgedir. Yeni Delhi’de otel fiyatları ortalama 45 dolardan başlasa da Hindistan’ın geri kalanında tek gece konaklama bir kişi için ortalama 15 dolardır.

Yeni Delhi'ye Gitmek için Vize Gerekli Midir?

Yeni Delhi’ye gitmek için vize gerekliliği; T.C. vatandaşlarının pasaport türlerine, Yeni Delhi’ye yapacakları seyahatin amacına ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Yeni Delhi’ye gitmek için umuma mahsus pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaportu hamilleri vizeye tabi olup diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Türkiye'den New Delhi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’den New Delhi’ye vize başvurusu şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla yapılabilmektedir.

New Delhi için vize başvurularının bir kısmı https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresinden online olarak yapılmaktadır; devamında ise ikamet edilen ilin yetki alanında bulunan Hindistan dış temsilciliğine gidilerek başvuru işlemleri tamamlanmalıdır.

Vizem.net Türkiye'den New Delhi'ye seyahat edecek kişilere Hint vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti sunan yüksek onay oranlı akredite acentedir.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: